Hlavní postavou úsměvného příběhu je osmnáctiletý zednický učeň a dobrovolný hasič Matěj Hůrka, který žije u babičky na malebné vesnici, ze všeho nejvíce miluje přírodu a chtěl by být lesníkem. Kromě toho ovšem prožívá první lásku k hezké Barče Cupalové, která se vrátila k rodičům po delším pobytu ve vzdáleném okresním městě. Matěj je však příliš nesmělý, a tak než se večer na tancovačce rozkouká, přebere mu Barču suverénní frajírek Evžen. A zatímco jeho babička přemýšlí, jak vnukovi, kterého po smrti jeho matky vychovává sama, oznámit, že se bude vdávat za energického důchodce Vokurku, Matěj se potýká se svými vlastními milostnými problémy a dalšími poněkud choulostivými potížemi. Schůze představenstva družstva řeší jeho přestupek proti mravnosti, když se večer koupal v lesním rybníku a "střetl" se tam s děvčaty, která se také koupala, samozřejmě nahá. A zatímco Matěj prochází dalšími mírně lechtivými peripetiemi, začíná si Barča uvědomovat, že skutečný charakter není samolibý frajírek Evžen, ale právě Matěj. Než však budou moci strávit noc v objetí, musí se ještě mnohé stát. Například se objeví zkušená, atraktivní Tereza, která se na krátký čas o Matěje zajímá, uchazeč o funkci předsedy Cupal přijde o naději, když je přistižen ve stohu s půvabnou sekretářkou Zdeničkou, shoří jedna stodola a Matěj se stane hrdinou. (TV Nova)

Enšpígl

Nějak jsem si nevšiml, že by Matěje ty holky nechtěly, naopak tolik holek neleze snad ani za Deppem. To bylo až trapný, jak mu každá chtěla dát. To já v jeho věku byl vůbec rád, když si přede mnou holky alespoň zhnuseně odflusly. A ty perly co tam Matěj ze sebe vyládoval "Ty jo to je kus ženský" a Matěj na to "Nelíbí se mě jak takhle mluvíš o holce" další Matějova perla - kluci : Matěji, vidíš tamhletu kozatou, když dostane prachy, tak se slíkne" No a Matěj ze sebe vybalill tuhle blbost "Ne, nezlobte se, do toho s Vámi nejdu, kluci." V tu chvíli u mě soudruh Matěj klesnul hodně hluboko. Odmítat pohled na kozy považuji za pozérské, nenormální a škodící klučičímu zdraví. ()

dobytek

Hlavní hrdina sice vypadal poněkud bizarně, ale všechny holky ho chtěly. Dokonce nakonec sbalil i tu svou vysněnou, kterou přebral Podhůrskýmu. Jinak Podhůrský tam měl fakt vostrou hlášku. Stará mu přinesla pivo a řekla, že to trvalo tak dlouho, protože právě naráželi novej sud. A Podhůrský pivo vyleje na zem a řekne něco jako: "No to si snad děláš prdel. Tohle pít nebudu. Padej pro nový." Jó, takhle se s čubkama musí jednat :-) Ale bylo tam víc takovejch hlášek, který mě pobavily. Ještě mě dostalo, co do toho filmu vybrali za exoty. Hlavně kámoš hlavního hrdiny byl solidní modýlek. Vypadal asi jako Jack Osbourne, ale byl snad ještě ošklivější, což je při levelu ošklivosti Jacka Osbourna docela husarskej kousek najít někoho takovýho. Prostě tenhle film je tak divnej, že mě až zaujal. Doporučuju sledovat pod vlivem alkoholu. ()

B!shop

Tak tohle bylo teda dost hrozny. Jeste, ze film neni moc dlouhej a nestihne vas unudit k smrti. Pribeh by sice nebyl uplne nejhorsi, ale vetsina situaci je strasne krecovita a vtipnejch scen tu je fakt minimum. Reziser to proste nezvlada a pribeh se mu tak rozbiji na jednotlive (misty skoro ani nenavazujici) scenky. A do toho Matej, kterej se misty chova jak Napoleon Dynamite. 2* davam za docela slusnou kameru a za Zdenka Podhurskeho, kterej sice nic extra taky nehraje, ale jeho postava je proste cool. ()

NinadeL

Normální normalizační křeč. Milan Muchna byl prý dokonce prevít na přednosti Yvetty Kornový (ale ta se nedala) a Bróňa Poloczek viděl v Ivanu Wiesnerovi až Pucholtovský typ. Což bych až tak dalece neviděla a Miladu Ježkovou bych vystřelila na měsíc, i když pan Vokurka byl silná konkurence ;) Navíc Zdeněk Podhůrský je tak malá hvězdička, že kdyby nechodil s Ivetou Bartošovou, tak si v životě nezapamatuju, že tenhle obličej má nějaké jméno. Holt někdo umí, někdo chodí. ()

mchnk

V záplavě občasné tragičnosti se v tomto pokusu o jakousi přírodní filosofii dají vyhledat i klady. Pokud je řeč o části herecké, básník Joža Mrázok Hořický, Ježková a perspektivní otec v podání J. Schmida jsou jistě skvělým zpestřením, jinak velmi slabého obsazení (Hanča Brejchová bohužel strašná). Lze vypozorovat i lehké politické popichování, zmíněný otec či schůzování bývalých budovatelů ("Letos si určitě vystřelíš soudruhu..."). Celkově ovšem spíše lehký průměr. ()

• Bronislav Poloczek vzpomíná, že ho při natáčení šoupli do traktoru a dali mi šesti radliční pluh a měl půl hodiny na to, aby se naučil s tím zacházet. Povedlo se mu skončit i v příkopě. (cariada)
  • Film se natáčel např. v Týně nad Vltavou. (rakovnik)
  • Kulturní dům, kde se konal vesnický bál, se nachází v obci Bzová čp. 166. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)