Mistrovské dílo němé filmové éry natočil v Hollywoodu proslulý německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau, autor průlomového hororového díla Upír Nosferatu. Přestože Východ slunce vznikal s velkými náklady, studio 20th Century Fox se ve smlouvě zavázalo, že nebude nijak zasahovat do režisérových záměrů. Murnau vypráví milostný příběh o mladém venkovském farmáři, kterého oblouzní městská krasavice. Na její naléhání se muž rozhodne způsobit smrt manželky a odstěhovat se do města. Nedokáže však svůj čin provést do konce. Místo toho prožije se svou ženou krásný den ve městě a uvědomí si, že jeho pouto k životní partnerce je mnohem hlubší a pevnější než pouhé erotické vzplanutí. Nečekaně však dojde k nehodě a mladá farmářka se domněle utopí... S pomocí expresivního hereckého výrazu, ale i nápadité pohyblivé kamery vytváří Murnau emotivně vypjaté situace, ve kterých rozehráva velmi široký rejstřík lidských pohnutek a pocitů, od vášnivého vzplanutí přes drásavé pocity viny až po uvědomění hlubokého a trvalého citu. To vše s mimořádně kultivovaným užitím filmového jazyka - takřka každý záběr v tomto filmu je působivým výtvarným dílem. Východ slunce je historicky jedním z prvních filmů, který získal Oscary. V roce 1929, kdy se ceny Akademie udělovaly poprvé, uspěl Východ slunce ve třech kategoriích: nejlepší herečka v hlavní roli (Janet Gaynorová), nejlepší kamera (Charles Rosher a Karl Struss) a nejlepší film. Nominován byl také za výpravu. (oficiální text distributora)

Master19

Z dnešního pohledu možná plytký romantický přiběh, ale na svou dobu myslím propracovaná studie manželské krize se vším všudy. Velice kladně hodnotím prolínání obrazů do pozadí, nahrazujících titulky. Jo, a prasátko bylo taky fajn. :-) ()

Fox85

V úvodní a závěrečné části strhující film, se střední částí o znovuobjevování lásky [LFŠ2018] ()

Babous

Sladký a naivní kýč, který je originální po vzhledové stránce (ještě jsem neviděl, že by si někdo v němém filmu tolik vyhrál se střihem), ale po příběhové silně podprůměrný a nerealistický. Navíc jsem ustavičně musel převíjet film dál, protože to bylo příšerně ucourané - dvě minuty se někdo převaluje v posteli, stejně dlouho někomu trvá, než se vypraví z domu... ()

Scevola

Rozhodne lepsi film od Murnaua ako bol Upir z Nosferatu. Na to ze je to nemy film s jednoduchym pribehom tak sa ho reziserovi podarilo natocit sposobom, ze je vizualne bohaty a priam z neho srsia emocie. Napriek tomu ze mu studio neumoznilo spravit film bez titulkou (co by tomuto filmu vobec neprekazalo), zakomponoval ich tam zaujimavym sposobom, akoby patrili na scenu.Uplne zasluzene je to jeden z prvych dvoch filmov, ktory ziskal Oskara. 7/10 ()

Daae

Zdá se mi, že tento film dokáže převálcovat mnohé novější filmy o lásce. Prostým ale krásně zrežírovaným příběhem nás provází Muž a Žena, jejichž jména nejsou důležitá, a které zradí touha po něčem lepším/zajímavějším/novějším. Uvědomí si však, že láska je o něčem víc než o nějakém erotickém pomýlení. Těší mě, že narozdíl od jiných němých filmů, v Sunrise herci opravdu nepřehrávají a za své postavy i dýchají. Prolínání scén, ve kterých se Jemu vrací myšlenky na Ženu z města a které ho svádí k vraždě, je opravdu pamětihodnou chvílí. ()

Rozjimatel

4,5  Skvelé, nesmierne sugestívne umelecké dielo. Najviac ma na tejto klasike prekvapila fantastická kamera, predovšetkým to, že už vo filmovom praveku dokázal niekto stvoriť takú obrazovú nádheru. Veľmi dobre funguje dramatická linka, herci sú veľmi presvedčiví, bez nejakého prehrávania, najmä Janet Gaynor, prvej držiteľke Oscara, som jej nevinnú, čistú a nežnú povahu úplne uveril. Film oplýva celou škálou emócií, už len ten prerod vzťahu dvoch hlavných hrdinov v krátkom čase od silného napätia, cez strach zo smrti, zúfalstvo, zmierenie až k hlbokej láske, je úžasne emotívny. Čo ešte určite stojí za zmienku, je použitie niekoľkých, na danú dobu revolučných, prvkov. Je to použitie medzititulkov tak, že sú perfektne zakomponované do filmu, potom jedno z prvých použití zvukových efektov a nakoniec nahratie hudby ako filmovej súčastí. To sú všetko veci, ktoré akoby tvorili predel medzi nemým a zvukovým filmom. ()

Mikino00

Tak asi v polovině se to zlomí a přechází to pozvolně v nudu. Za ty krásné prostřihy na začátku klobouk dolů. ()

simply

Je těžké po tolika letech hodnotit němé filmy, které za tu dobu mírně zastarali a pro většinu dnešních diváků jsou spíš únavné a nudné. Východ Slunce je nádherný snímek sedl mi mnohem víc než opěvovaný Nosferatu. Přestože děj je primitivní a celkem jednoduchý, Murnauova kamera a cit pro estetiku z něj dělají nadčasový zážitek... ()

Triplethink

Velmi nadčasový snímek. Vizuálně velmi provedený. Perfektní je zde především kamera Charlese Roshera, ta je navíc často na kolejích, či na lanu a v různých dalších krkolomných pozicích. Za vše mluví scéna kdy jde Muž za Milenkou k vodě, to je skvost:). Po příběhové stránce mě film až tolik nezaujal, klasická romantika. Rozhodně ale neurazil a je o dost lepší než všechny dnešní romantické filmy. Snímek se mi líbil opět i díky vynikajícímu klavíru v Ponrepu. Doporučuji tento film shlédnout všem fanouškům noir filmů ale nejen těm:) ()

Maryinka

Krásný, leč mírně naivní film, který pohladí na duši. Janet Gaynor, křehká jako porcelánová panenka, zde exceluje, ačkoli George O´Brien podává taktéž skvělý výkon. Příběh je poměrně jednoduchý, což je ale u němého filmu spíše plus, no a zpracování, to zvládl Murnau mistrovsky (zlepšil si u mně po Nosferatu reputaci). Jeden z nejlepších němých filmů, co jsem viděla. P. S. Už vím, odkud se vzalo spojení "Ožralý jako prase." :D ()

dvd-L

Místy trochu vleklé, současnému cynickému divákovi příjde nejspíš naivní. Já sám se nořím do hlubin oněch časů celkem rád (samozřejmě s orobincem v náručí). ()

tragos

Východ Slunce nemám moc s čím srovnávat, z té doby znám jen Metropolis, a to je trošku jiné kafe. I když to tak nemusí v některých fázích filmu vypadat, kostra příběhu je velmi jednoduchá a nepřekvapivá. Murnau & Mayer hrají spíš na lidskost, čistotu a symboliku -- a daří se jim. Herci jsou kromě ženy z města skvělí, režie je na tento žánr překvapivě nápaditá (chvílemi to působí až amatérsky, ale budiž :)). Závěrem snad jen to, že Východ slunce je zcela jasným předchůdcem dnešních romantických filmů (neplést s romantickými komediemi ;)), ale obávám se, že "obyčejného" diváka počátku třetího tisíciletí nemá čím zaujmout. ()

sandis

Velice solidní provedení i zajímavý příběh... Zrovna tomuto filmu jeho němá podoba dost sedla... a klavírní improvizace na 80 minut live... 9/10 ()

JimiH

Krásná ukázka, že romantika funguje i beze slov. Murnau byl mistr filmového vyprávění - uměl vystrašit i rozněžnit. ()

mi-ib

*POZOR komentář obsahuje SPOILERovité prvky* Nebavilo. Jak není v němém filmu sranda, tak mě to prostě nebaví. Přestože zde je pár pokusů o vykouzlení úsměvu na tváři diváka, na mě to nefungovalo. Zaregistroval jsem je, ale nezasmál jsem se. Chápu, že tenhle film není groteska. Celou dobu jsem si řikal jakou to bude mít asi pointu? Ta musí být náramná, když jsou z toho všichni paf. Bohužel i ta mě zklamala. Kdyby to nedopadlo dobře, tak bych byl ochoten ještě přihodit tu jednu hvězdu, jelikož by z toho byla dobrá tragédie, jenže takhle to sklouzlo k čistokrevné romantice a ta není šialkom mé kávy. Bohužel, pro mě asi platí když němý film, tak jedině Chaplin nebo Buster Keaton. ()