Mistrovské dílo němé filmové éry natočil v Hollywoodu proslulý německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau, autor průlomového hororového díla Upír Nosferatu. Přestože Východ slunce vznikal s velkými náklady, studio 20th Century Fox se ve smlouvě zavázalo, že nebude nijak zasahovat do režisérových záměrů. Murnau vypráví milostný příběh o mladém venkovském farmáři, kterého oblouzní městská krasavice. Na její naléhání se muž rozhodne způsobit smrt manželky a odstěhovat se do města. Nedokáže však svůj čin provést do konce. Místo toho prožije se svou ženou krásný den ve městě a uvědomí si, že jeho pouto k životní partnerce je mnohem hlubší a pevnější než pouhé erotické vzplanutí. Nečekaně však dojde k nehodě a mladá farmářka se domněle utopí... S pomocí expresivního hereckého výrazu, ale i nápadité pohyblivé kamery vytváří Murnau emotivně vypjaté situace, ve kterých rozehráva velmi široký rejstřík lidských pohnutek a pocitů, od vášnivého vzplanutí přes drásavé pocity viny až po uvědomění hlubokého a trvalého citu. To vše s mimořádně kultivovaným užitím filmového jazyka - takřka každý záběr v tomto filmu je působivým výtvarným dílem. Východ slunce je historicky jedním z prvních filmů, který získal Oscary. V roce 1929, kdy se ceny Akademie udělovaly poprvé, uspěl Východ slunce ve třech kategoriích: nejlepší herečka v hlavní roli (Janet Gaynorová), nejlepší kamera (Charles Rosher a Karl Struss) a nejlepší film. Nominován byl také za výpravu. (oficiální text distributora)

Biopler

Murnau túto melodrámu osviežil humornými, hororovými a dobrodružnými kúskami. Na začiatku skrz O'Briena odkáže na svoje slávnejšie upírske dielo. Treba podotknúť, že v hlavnom hercovi sa casting nepodaril, jeho výkon je toporný, avšak na hlavnú hrdinku Gaynor sa dalo s radosťou pozerať a stvárnenie krehkej a ľahko zraniteľnej ženy nemohlo byť lepšie. Vidno, že tvorcovia sa s filmom vyhrali a využili kopec vychytáviek, ktoré doba vtedy ponúkala - dvojexpozícia, potápajúce sa titulky, uloženia kamery a v neposlednom rade aj veľmi dobre zvolený príjemný hudobný motív. Čo ma však sklamalo je záver, ktorý vygraduje do tragédie, ktorá by celkom zaujímavo odkazovala na neverný úvod a dala by hlavného hrdinovi príučku, no nepochopiteľne sa tragédia mení v happyend. Minimum titulkov, sledovanie čistého herectva je však veľkým plusom objavujúcim sa v nehovorenom filme a snímok stojí za pozretie. ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 8: Prkenný panák přemítá jestli utopí manželku nebo ne. Neutopí. Pak jedou na výlet do města. Tam mu manželka z pro mě neznámého důvodu odpustí vraždu a mají veselé odpoledne. No a pak jedou zpátky tou stejnou loďkou. Vzhledem k tomu že na lodi je stále ukryta tzv. Čechovova otep rákosí, můžete hádat třikrát jak to dopadne. Herecké výkony jsou i na němou éru tak over the top až je to k smíchu. Kupříkladu při počátečních scénách manželovy apatie jsem chvíli měl pocit, že sleduju Frankensteina. Rozhodně jedno ze slabších Murnaových děl. ()

/:-D

Nadherny, nadcasovy, originalny, plny napadov, nadherne obrazy (newiem si to predstavit keby to dnes niekto natocil), urcite patri medzi moje naj filmy. Podarilo sa mi vystriedat vsetky pociti od nenavisti, strachu, smutku az po radost, smiech. ()

denulik

Čiernobiely film, čiernobiele postavy, čiernobiele dialógy aj videnie sveta, v ktorom mesto je stelesnené zlo a každý vidlák z konca sveta ho strčí do kapsy. ()

Týnidlo

Příjemné překvapení. Drámo na začátku a na konci bylo opravdu drámo. Položilo mne rozpoložení jak herce v hl. roli, tak i herečky v hl. roli. A romantika mezi tím? Dostačující. Oskara schvaluji. ()

Doutas

Jeden z těch němých filmů, který i po takřka devadesáti letech promlouvá stále stejnou silou a který vždy bude základním kamenem každého filmového kánonu. ()

jacob_cz

Viděno na 49. MFF KV s temným elektro hudebním doprovodem skupiny Ohm Square pod širým nebem. V závěru filmu v bouři na vodě se nad letním kinem v Karlových Varech míhaly blesky. Neskutečný zážitek... ()

lobo87

Veľké prekvapenie. Z obdobia nemého filmu mám rád grotesky, ale dramatickejšie snímky ma zvykli nudiť. Východ slnka je veľmi zaujímavý. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že nemecké filmy, resp. nemeckí tvorcovia, ovládali v tomto období filmové umenie najlepšie. Tento film vo mne zanechal hlboké dojmy. Či už hereckými výkonmi, ústrednou zápletkou či atmosférou... 80% ()

blondboss

Je skutočne výnimočný pocit, keď sa z priehrštia modernej namakanej filmovej zábavy trochu prenesiete takmer o 100 rokov späť a vcítite sa do atmosféry medzivojnovej doby, a to ešte v dobe éry nemého filmu. Tri hviezdy musím dať už len z princípu, aj napriek tomu, že to bolo miestami nudné a nedotiahnuté, ale ten hudobný background bol skvelý a spomínanú atmosféru vytváral. Kto si chce trošku odbehnúť od modernej doby, toto je správna voľba. 60 % ()

PetraMishka

Vynikající film, který dokáže přejít z napětí, do radosti a zase zpět. Kamera vytváří atmosféru, která by se chvilkami dala krájet. Výkon obou hlavních představitelů jsou překvapivě velmi civilní, zcela uvěřitelné a především Janet Gaynor je tak úchvatná, že jí člověk věří všechno. ()

Gormie

Z dnešního pohledu trochu schématický a rozkolísaný, přesto velice působivý a vizuálně zajímavý film. ()

joxerveliky

Měl jsem neskutečné štěstí když jsem mohl shlédnout tento film společně ještě s Cestou na měsíc z roku 1902 na Palace film festivalu ve Slovanském domě za doprovodu orchestru státní filharmonie Brno, který hrál "naživo" přímo pod plátnem. Hudbu složil k filmu britský skladatel Duncan Hendy. Mohu všem zaručit, že už tento samotný zážitek by byl tou nejvyšší slastí pro každého filmového fanouška. Samotné filmové dílo mě naprosto chytilo za srdce, nemohl jsem uvěřit, že bylo natočeno již v roce 1927! Film byl němý a přesto promlouval do duše a něžně se jí dotýkal zanechávajíc stopu na místech, kde mě nechávají chladným i některá moderní "rádoby" romantická díla. Herecké výkony byly tak neskutečné, že jsem měl později při vzpomínkách pocit, že spolu filmové postavy opravdu vedly dialogy. Živá hudba, která byla k filmu opravdu velmi citlivě zkomponována měla určitě na celkovém dojmu obrovský podíl a je velikou škodou, že nebyl pořízen oficiální zvukový záznam, který by byl vydán společně s filmem třeba na DVD. ()

Desmi odpad!

Jednou za čas se zblázním a stáhnu si nějakej dobře hodnocenej němej film. Vždycky se hrozně spálím. Znuděně na to koukám, pak začnu přeskakovat a je mi z toho šedočernýho světa zle. Tenhle film není žádnou vyjímkou. Depresivní bezhlasá atmosféra opravdu nepůsobí romanticky, hodí se leda tak k upírovi z Nosferatu... Břečka. ()

Foogas

Nádhera. Kdo by to byl řekl, že z němého filmu jde vyždímat víc emocí, než kdyby to mělo zvuk. První třetina hororová, druhá lovestory a třetí.. Skvělé splynutí obrazu s hudbou. Prolínačky. Kamera. Vizuál. Každá scéna vypadá parádně. ()

KiJi

Romantický film se šťastným koncem. Byla zde vidět hezká práce s kamerou. Zaujalo mě zachycení dvou dějů v „jednom“ záběru. Je to vidět např. hned ze začátku. Na obrazovce se objeví plující loď a hned vedle je mávající dívka na pláži. Byla zde také vidět práce s kulisami – stojící pár na ulici mezi jezdícím auty atd. ()

Nedos.

Předválečný film, za soundtracku kapeloy Ohm Square. Opravdu netradiční zážitek zprostředkovaný na filmovém festivalu ve Varech v letním kině. ()

Lir

Takto pôsobivo a dôstojne sa nemý film pomaly lúčil so svojou érou. V najlepšej forme a na vrchole. Akoby chcel povedať: "Aha, čo všetko dokážem... aj bez vášho zvuku". Pravé filmové umenie si vystačí s obrazom, tvrdili mnohí. Veru, niečo na tom bude... Do tohto diela Murnau zakomponoval požehnane pestrú paletu. Nechýba tradičný námet (žena - vamp), veľavravné detaily tváre, hororový nádych (najmä vizuálna predstava vraždy v člne stojí za zmienku), dramaticko-akčné scény (napríklad aj tá, keď sa verný pes vrhá do jazera, aby zachránil svoju pani pred hroziacim nebezpečenstvom, o ktorom ona ešte nemá potuchy), groteska (padajúce ramienko na šatách či opité prasiatko), kontrast mesto - vidiek, ale samozrejme, dominuje romantika... hoci treba uznať, že práve tejto sekvencii by nejaké to skrátenie asi neuškodilo... :) ()