Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

Ombak▼Penari

Jako fanoušek díla J. R. R. Tolkiena jsem se nedozvěděl zhola nic podstatného a jako divák jsem se nudil. Hezké na pohled, ale bohužel zcela zapomenutelné. ()

CaptainCzech

Životopisný filmy poslední dobou zkrátka frčí. Některé mě zajímají a některé ne. Tolkien rozhodně patřil do těch zajímavých, minimálně z pohledu fanoušků Pána Prstenů. Film je úžasný pokud budeme brát v potaz jeho vizuál (barvy), odkazy na knihy a hlavní kvarteto borců (jejich chemie seděla hezky v každém věku). Tím to u mě bohužel končí, nic víc mě na tom nezaujalo, love story bídná a mezi herci jsem to necítil. Ono to bude nejspíš i tím že Hoult není zrovna pro mě nějaký sympaťák. Bohužel mi to i přišlo občas dost zdlouhavý a některé scény i zbytečný. Každopádně, po shlédnutí uznávám samotného Tolkiena, který měl opravdu velkou představivost a tento film mi alespoň lehce přiblížil jak zapálený a inteligentní člověk to byl (především vymyslet kompletně celý jazyk není zrovna snadný). Za to děkuji tvůrcům. 3 hvězdy. ()

montongery

Na tenhle film jsem se doopravdy těšil, protože Tolkienův příběh je zajímavý a už dlouho jsem si říkal, že by mohl být inspirací pro výborný film. Ale bohužel film nemá nic, na co jsem se těšil a co bych u takového velikána považoval za automatické. Příběhu chybí komplexnost a zároveň i detailnost, kterou bych tedy aspoň čekal u takto krátkého období, na které se tvůrci zaměřili. Nebo vysvětlení proč je Tolkien vlastně tak slavný a výjímečný, což je neodmyslitelně spojený s jeho akademickou dráhou jako profesora na Oxfordu a dalších věcí. Místo toho se film táhl a v nějakých částech byl až nudný, jako kdyby neměli scénaristi materiál na použití. Chápu, že do filmu nejde zahrnout vše, ale tenhle film popisuje jen tuctový příběh nadaného mladíka s velkou fantazií.. Myslím, že takováhle mysl a osobnost by zasloužila mnohem lepší, úctyhodnější, režijně a scénáristicky zdařilejší film. Jediné plus jsou zde celkem dobré herecké výkony a skvělá kamera plus celkem zdařilé vyzobrazení doby a kontextu v jakém Tolkien žil. ()

anatheman

Za mě poctivé 4 hvězdy. Podle mě krásný film o počátcích snad nejslavnějšího autora fantasy. Je pravda, že snímek mnohdy působí docela samoúčelně v tom smyslu, že se snaží snad v každé druhé scéně odkazovat na vlivy, které se otiskly do Tolkienových děl. Ale podle mě to funguje dobře. Velice mě zaujala stylizace a záběry ze zákopů první světové války, kde se zjevovaly magické bytosti známé z autorových knih. To se povedlo na jedničku. Neznám úplně detailně Tolkienův životopis, ale myslím si, že by nebylo od věci pustit tento film ve škole. Nicholas Hoult se díky Tolkienovi a nedávné The Great začíná řadit mezi mé oblíbené herce. No a Lily Collins? Opět úchvatná. ;-) Ještě musím zmínit soundtrack od Thomase Newmana, který byl zkrátka nádherný... Toť vše. :-) ()

JBMAVERICK

Občas je třeba si dát takovej film (na první pohled nudnej) a já to mam moc rád. Navíc sem vděčnej za každou možnost, vrátit se zpátky do světa, kterej stvořil tenhle génius. Na biografii učitele jazyků skvělej film. ()

TheSompeque

Životopis o Tolkienovi na který se sice pěkně kouká, ale to je tak všechno. Obsahově to je strašný klišé. Přátelství, láska, odhodlání a další. Viděl jsem to jednou a podruhé snad už radši ani nechci. ()

AloeB

Natočením filmu o spisovateli s největším vlivem na současný knižní průmysl (a taky literaturu) lze lehce dosáhnout úspěchu a ještě lehčeji kritického ohodnocení, pokud diváci s filmem nejsou spokojeni. Škoda ovšem, že se nad tímto neznámý režisér a scénárista s libovým irským jménem nezamýšleli, neboť několik ne vždy dobře fungujících a zvláštně pospojovaných epizodek z géniova života uspokojí maximálně toho, kdo si dá panáka po každém odkazu na Tolkienovu tvorbu (Sarehole). Ovšem ani toto notně nefunguje, když nám film tvrdí, že většina výjevů z knih pochází z hrůzných scenérií První světové války na úkor převažující inspirace anglosaskými a skandinávskými pověstmi (nejen). Tolkien není Ztracená generace, nebuďme pošetilý, Tolkien je svůj a jedinečný. Nic z toho nám ovšem film netvrdí, ostatně on netvrdí skoro nic. Vše je zkratkovité, neúplné, ve zmatené rozkouskovanosti nelze najít jakýkoliv vývoj. Ve srovnání s mnou viděnými filmovými životopisy jako jsou snímky o Wildeovi, Mandelovi, Rimbaudovi či Verlaineovi je toto slabé nic, jistě, tito muži měli pravděpodobně mnohem silnější příběhy, ale to neznamená, že Tolkienova životní cesta je nějaká druhořadá, naopak je stejně zajímavá, jen musí být pojata jinak a ne tak jinak, jak ji pojal mistr Dome Karukoski. V konečném důsledku se tak povedla hlavně vizuální stránka snímku, většina dialogů o jazycích, které byly skutečně zajímavé a také rozlučková scénka jejich literárního klubu, kde mířili do války. Jinak záblesk na balroga v ohni Velké války film neudělá. ()

Maximilianus

V podstate príbeh o udalostiach, ktoré doviedli Tolkiena k písaniu, resp. kde načerpal inšpiráciu pre svoje literárne skvosty. Točí sa to hlavne okolo jeho štúdia a sem tam tam je nejaká vojna, aj keď neviem, či nestačilo dať ju trochu nakoniec, pretože skutočne tam tých vojnových scén bolo málo. Inak taký priemer film. Neurazí, neohúri. 7/10. ()

Likan7

Unylé, roztahané a bohužel i ničím nezajímavé životopisné drama. Hoult není nejhorší, zhostil se role celkem dobře, ale scénář tu jednoduše nemá nic, čím by diváka vytrhl z letargie, do které se postupně dostává. Ve všech směrech je Tolkien solidní drama, jenže je také ve všech směrech průměrné. Začátek, prostředek, konec. Prostě si tak plyne, nezanechá ve Vás nic a po skončení to ve Vás nebude vůbec rezonovat. Za půl roku si nevzpomenete. ()

samkko

6.8/10 a dost zajímavé sledovat příběh člověka, který přivedl na svět to největší fantasy dílo všech dob. Tolkien, film o mladém Tolkienovi, který prožívá smutek, radost a pociťuje tvrdou a drsnou stránku života, vás odvděčí koncem, u kterého mě zamrazilo nad tím, jak jedna věta dokáže být tak velkolepě epická. ()

Maniik88

Intoušský film o geniálnom autorovi, ktorý napísal skvelého Pána Prsteňov, Hobita, Silmarilion, proste celú novú mitológiu, nakreslil vlastné mapy, vymyslel stovky názvov a originálnych mien, vlastné jazyky, celé fantasy svet a to počiatokom storočia, keď ešte takémuto smeru nebolo moc priané a neužíval si moc pozornosti. Film sa venuje hlavne detstvu, dospievaniu, prvej svetovej, láske Tolkiena, proste všetko to čo ho formovalo, čo bolo námetom pre jeho príbehy. No najviac priateľstvo až bratstvo 4 kamarátov. Za mňa veľmi zaujímavý a dobrý film. ()

fallanga

Tento film má dvě obří negativa. Prvním je to, že to není životopis. Je to romantické drama inspirované Tolkienovým životem, ale fakticky přesných událostí tam najdete minimum. To by se ovšem dalo přežít, koneckonců, Bohemian Rhapsody také nemělo s realitou příliš společného, a vznikl z toho skvělý film. BR bylo ovšem zábavné, a to Tolkien není. A to je to druhé, mnohem horší negativum. Ten film je prostě nudný. Většina zajímavých a srdceryvných událostí se ve filmu buď neobjevuje (smrt jeho otce, seznámení s C.S. Lewisem, výlet ve Švýcarsku,), nebo jim není věnován dostatek pozornosti (smrt jeho matky, rozchod s Edith). Vše se točí akorát kolem TCBS klubu, který vlastně nebyl až tak zajímavý, války, vztahu s Edith, který je ovšem uspěchaný a ve většině naprosto vycucaný z prstu, a Války, která nezachycuje tu hrůzu, které čelil, a místo toho jenom sledujeme jak se motá po příkopech, chová se jako kokot a občas uvidí nějakého draka. O Tolkienovi by se dal přitom natočit velice zábavný film. Jeho dokonalá kombinace naprostého trolla, který nahání své sousedy v kostýmu Germánského válečníka, a zatrpklého staříka, který nadává na protestanty (jak je možné, že ve filmu nebyla víra vůbec zmíněna?), na špatnou literaturu a vlastně na všechno kolem, je filmařsky velice zajímavá. Bohužel, tady se to prostě nepovedlo. ()

Meev

Skvělá podívaná na život zachycující film o Tolkienovi. Životopis retrospektivou byl správný výběr a kontrast mezi válečnými scénami a elegantními posezeními v čajnovně a bádání nad literaturou působil dobře. Boje byly natočeny excelentně, až si myslím, že by zde mohly být víc, snad by to neztratilo to kouzlo, které film má. Pěkná a srozumitelná výprava. Děj zaujme, ale pokud někdo očekává jakési příběhy s elfy a hobity, či nějaké jiné akční prvky, které zapadají do Tolkienovi literatury, bude zklamán. Film se zajímá o jeho život a příčinách jeho děl, nikoliv díly samotnými. Výtečný to film. ()

WheX

Příběh o tom jak se mladý sirotek stal jedním z nejuznávanějších spisovatelů fantasy na světě. Krásně poukazuje na to co Tolkiena inspirovalo v psaní jeho příběhu, jak ho ovlivňoval svět kolem něj a jak neuvěřitelnou představivost měl. Je to hezký natočené, s milé podtrhujicím soundtrackem a příjemným obsazením a hereckými výkony. Nikdo extrémně nevyčnívá ale ani úplně nezahálí. Celé je to doplněné příběhem o jeho lásce ke své ženě Edith. Jako balíček je to film který nezklame, ale ani moc nepřekvapí a nezanechá, trošku pomalý a chvílemi nezáživný, ale přece jen, je to malé životopisné drama, takže to úplně nemůžu vyčítat. Každopádně za mě slabší 4* hvězdy a třeba se někdy dočkáme filmu, který bude čistě o tom jak vše tvořil s více záblesky jeho geniální imaginace. ()

Brooks

Tak významná osobnosť si tak rutinný životopis nezaslúžila. Dejovo sa Tolkien sústreďuje na spisovateľove detstvo a dospievanie, ktoré prekladá scénami z jeho pôsobenia v 1. svetovej vojne. Veľký priestor tu dostávajú vzťahy, ktoré ho tvarovali (priatelia z klubu, vášen pre jazyky, životná láska Edith) a občas preblesknú momenty, v ktorých sa formujú nápady na jeho budúci opus magnum. Škoda, že v momente kedy to začalo byť zaujímavé nabehli záverečné titulky. Režijné spracovanie je fádne, nezúčastnené, občas pôsobí až televíznym dojmom. Chýba mu vyložene výnimočná scéna (k tej majú najbližšie rozhovor Johna a Edith v reštaurácií a scéna z operného predstavenia). Hoult v hlavnej úlohe nič nekazí ani nevylepšuje, je dokonale nevýrazný a Lily Collins dokáže svojou krehkou krásou očariť, ale herecky tiež nijak nevyčnieva. Aspoň, že chémia medzi nimi ako-tak funguje a robí z toho pozerateľnú melodrámu. Ale ako životopis spisovateľského titana je film jednoznačným sklamaním. 3*. ()

george82

Film jako takový za mě není tak přitažlivý, jak život Tolkiena jako takový. Měl úžasný dar a díky dnešním technologiím se můžeme těšit toho, jak si asi své světy představoval. Za mě 75%. ()