Rolling Thunder Revue: Martin Scorsese na turné s Bobem Dylanem

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Dokumentární / Hudební

USA, 2019, 142 min

Kdo je ten chlap? Whatever, dokument o Rolling Thunder Tour z roku 1975 je klubový film a dopadá hluboko nejen na fanouška Dylana, ale na kohokoliv, kdo má lidi jednoduše rád a má rád to zurčení a ten kvas, který interakce mezi nimi provází. Jasně, že to baví i mě. Texty, skvělá hudba jsou radost. Musím se pochválit za výběr pro dnešní večer :)(6.3.2021)

Natahované jako vařená nudle. Opět. Dylana mám rád, jeho osobnost je v kulturním žebříčku nesmazatelně zapsaná a z toho důvodu jsem se těšil, že nahlédnu a dozvím se víc o tomto samotáři. No, a ono nic. Výpovědní hodnota víceméně nulová. Za mě slabota. U posledních počinů Scorseseho nepokrytě trpím.(5.6.2020)

No, a teraz pravdu pravdúcu - https://www.indiewire.com/2019/06/rolling-thunder-revue-secrets-scorsese-dylan-netflix-1202149452/amp/?fbclid=IwAR17lb0HSo57eSOdFWy5fmGYNt8Gr6Iv2Utb-jbNkCz7EHqIjdxTCSbNBF0(13.6.2019)

• solisoli

To sa nedalo dopozerať. Ospravedlňujem sa všetkým priaznivcom tohto kreténa, ktorý je presný obraz amerikánov. Úlisný, uvedomelo falošný, obmedzený, dokonale prefíkaný, ktorý sa dokázal vždy a v správnom momente zorientovať, tam kde to zabralo. Inak jedno veľké lajno, na ktoré su amerikáni hrdí a nevedia sa dočkať, kedy otrčí kopytá, aby po JFK mali znovu kým na seba upozorniť a koho pred svetom ospevovať.(21.9.2019)

Proč má tenhle dokument skoro dvě a půl hodiny? Odpověď je snadná - méně by bylo moc málo. Film totiž potřebuje nějaký čas, aby diváka zavedl do té prazvláštní atmosféry, nechal ho nasáknout na jedné straně uvolněnou a na druhé straně pevně sešňěrovanou Amerikou sedmdesátých let, seznámil ho se společností lidí, kteří filozofují po snídani/obědě/večeři LSD a jako účinkující nebo diváci jedou s Bobem Dylanem turné, které možná ani neexistovalo (i když spíše ano) a možná mělo úspěch (i když spíše ne) Díváte se na to, cítíte, že to bylo něco neopakovatelného, a chcete tam být. To je to velké kouzlo Rolling Thunder Revue. Kolem charismatického Dylana v klaunských líčidlech se točí velké množství postav, některé z nich jsou velmi bizarní lidé prožívající velmi bizarní příhody, o zkouškách i na koncertech to šlape, z Dylanovy tvorby cítíte přesně tu váhu, kterou měla a má stále, no a nakonec... Nakonec je vlastně úplně jedno, jestli je většina z toho pravda, skoro pravda či výmysl, protože jde o to, že i to, co se nestalo, se v tomhle Scorseseho-Dylanově světě klidně stát mohlo. Čekal jsem trochu tradičnější dokument, dostal jsem spíše něco ve stylu Pátrání po Sugar Manovi. A ani v nejmenším mi to nevadí.(16.6.2019)