Velké dobrodružství Čtyřlístku

Jaroslav Němeček (komiks)

Michal Žabka

Vít Němeček

Lucie Haladová

Viděno v kině s pětiletým synem. Synek odcházel absolutně nadšený, Čtyřlístek doma odebírá, takže postavičky důvěrně zná a filmové zpracování se mu moc líbilo. Ptal se, kdy půjdeme znovu. Já bych výhrady měla. Proti výtvarnému zpracování nemám námitek, pana Němečka mám ráda a na jeho tajemný svět z pohádek se kouká dobře. Horší to bylo s celkovou vazbou příběhu. Tak nějak mi ten odkaz na vzpomínky a v něm odkaz na další vzpomínky....trhal děj a nebavil. Příběh celkově působí roztříštěně a chaoticky. Tam je podle mě chyba ve scénáři a dramaturgii. Možná by stačilo, kdyby známá čtyřka měla u ohně na "potlachu" někoho pátého, komu by svoje zážitky líčila a celkově by stálo za to jednotlivé příběhy tak nějak oddělit. Nebo vymyslet jeden souvislý. Druhé, co mě nebavilo, byla plytká a nic neříkající hudba včetně textu hlavní písně. Sakra, to se nenašel k oslavě 50. výročí v podstatě nejskvělejšího českého komiksu pro děti v celé republice nikdo, kdo by nestvořil prakticky kolovrátkové umca dumca? Myslím, že kdyby autoři předem vyhlásili mezi mládeží soutěž o text k písni, sešly by se jim lepší návrhy. Tohle i můj synek komentoval tak, jak to cítil - "maminko, pohádka byla krásná, ale ta hudba je pitomá"(6.4.2019)

• Gemini

Tak třeba to vyjde do třetice, že.... Jinak řečeno, oproti Čtyřlístku Ve Službách Krále je tu progres, ale jelikož je to už podruhé, co je výsledek takto, ehm, slabý, se budu opravdu divit, pokud nějaký třetí pokus bude, a ještě daleko více, pokud u toho bude pan režisér Michal Žabka. Budiž pochváleno, že tentokrát už se nekoná obludná komerce jako Pribináček rozhazující po Třeskoprskách Pribináčky nebo přípitky Robby Bubble. A že realizační tým moudře vyhodnotil svou neschopnost vyprávět ucelený příběh s nějakým náznakem vnitřní logiky (jako v případě kamene Mudrců, který začne měnit dotykem věci ve zlato zničehonic až v polovině filmu), a místo toho sestavil pásmo několika krátkých příběhů. Které si sice Čtyřlístek vypráví u táboráku s tím, že "proč si máme vyprávět, když jsme u toho všichni byli?", ale jak říkám, buďme rádi za pokrok:) Ten se bohužel jaksi nedostavuje u vizuální stránky, což je u komiksového filmu trochu problém;) Animace je dost chudá a detailní záběry na hlavu postavičky zkrátka nejsou - alespoň pro promítání v kině - dobrý nápad. A když už se objeví velkolepá pirátská loď se strašidly, tak se na ní všechno přestane hýbat ve 3/4 své pouti zleva doprava přes obraz... Ano, jde pochválit i akcent na ekologii, byť se realizuje šílenou historkou o pirátech ve vesmíru. Je tu toho zkrátka spousta nezvládnutého a jako kdyby postrádajícího jakoukoliv racionální profesionální kontrolu. A jako třešnička na dortu jsou tu promluvy postavy paní starostky, které znějí opravdu divně - ale pak se v titulcích dočtete, že hlas propůjčila paní Němečková, takže to vlastně dává perfektní smysl;) Takže zpátky na začátek - není to takový teror jako Čtyřlístek Ve Službách Krále, ale pořád je to urážka památky Čtyřlístku. Zfilmujte proboha Z Pohádky Do Pohádky nebo Poklad Kapitána Kida, a přestaňte s těmihle pokusy na lidech. 50%(6.7.2019)

• lu1

Neměla jsem valná očekávání, ale bylo fakt hnusně a dcera Čtyřlístek miluje...ale těch 72 min bylo pro mě opravdu utrpením...nelogická slátanina bez příběhu, ani špetkou vtipu - děti v kině se ani jednou nezasmály (není to divné?) - za mě teda hrozná bída. Zdá se mi, že kult čtyřlístku je zcela zabit snahou vytřískat z něj co nejvíc, jak už to tak dnes bývá. Škoda.(5.5.2019)

• NinadeL

Líbí se mi, že tentokrát je film se Čtyřlístkem v hlavní roli povídkový. Na závěr jsem se docela příjemně vánočně naladila, bohužel premiéra se odehrála v dubnu ;) Trochu podpásovka je výběr trailerů na skutečně profesionální animované filmy, které jsou úplně jiná liga. Takže cokoli, od Toy Story 4 po Ugly Dolls velmi zastiňuje 2. film podle Jaroslava Němečka Velké dobrodružství Čtyřlístku. Nicméně odpolední představení jsou plná, děti jsou nadšené, rodiče platí za celé skupinky mrňat a jejich občerstvení, takže někomu to smysl dávat určitě musí. Milovala jsem Čtyřlístek v době, kdy se jeho četbou zabavila celá rodina, v posledních dvaceti letech jen smutně sleduju příklon na příběhy jen pro ty nejmenší. Nicméně v samotné knihovničce vycházejí mnohé jiné příběhy a vedle Němečka a následovníků Štíplové zraje celá nová generace komiksových tvůrců a tedy nad celým fenoménem nelámu hůl. Bohužel musím konstatovat, že ačkoli filmy Čtyřlístku režíroval týž režisér, jako seriál Anča a Pepík, pro Čtyřlístek jakoby Žabka snížil laťku úplně ve všem. Je mi líto, současný Čtyřlístek už není pro celou rodinu. A i když už se nevrátil otravný PP z prvního filmu, příběhy jsou zase na sílu výchovné. Bude ještě nějaké příště?(14.4.2019)

Český animovaný film vytvořený k příležitosti 50. výročí legendárního komiksu Čtyřlístek. Vizuální stránka filmu se maximálně snažila přiblížit kreslené předloze od mistra J. Němečka, což je největší deviza díla a také největší rozdíl a kvalitativní posun od předchozího filmového díla o oblíbené čtveřici s názvem Čtyřlístek ve službách krále z roku 2013. Animace vskutku působí velmi mile a byla pro mě příjemným překvapením. Děj filmu je rozdělen na čtyři příběhy, které si kreslení nerozluční přátelé vyprávějí u táborového ohně na zahradě u svého domu. První příběh pojednává o zapomenutém Myšpulínově vynálezu, díky němuž se celý dům, v němž Čtyřlístek bydlí, vydal z Třeskoprsk za svými majiteli, kteří mezitím odjeli na výlet. Druhé vyprávění se věnuje honbě za vlkodlakem, jehož přízrak děsí okolní obyvatele a postupně vyjde najevo, že je to pouze výmysl dřevorubců, kteří ním chtěli zakrýt nepovolené kácení lesa. Třetí příběh popisuje průběh uklízení odpadků v okolí rybníku Blaťák a poté dobrodružství ve vesmíru, kde se Čtyřlístek potká s vesmírnými piráty, kteří vyvážejí nepotřebné věci a železný šrot na oběžnou dráhu. V posledním příběhu veze Čtyřlístek Mikulášskou nadílku dětem na opuštěné místo v zasněženém lese a díky nešťastným okolnostem zamíří do Čertova mlýna a obdarují malé čerty. Domnívám se, že se autoři v čele s režisérem M. Žabkou snažili o to, aby animace byla co nejvěrnější napodobením komiksové předlohy, což se jim povedlo, dějová stránka však není tak výrazná jako vizuální a je věnována těm nejmenším dětem. Přesto se jedná o posun dopředu a důstojnou poctu půlstoletí nejslavnějšího československého a českého komiksu, a kdyby byl příběh ucelený, delší a napínavější, hodnocení by bylo vyšší.(12.4.2019)

• - 2. celovečerní film Čtyřlístku, 1. Čtyřlístek ve službách krále vyšel v roce 2013. (NinadeL)

• - Tento film vychází z povídky Ďáblův palec, která byla samostatně uvedena na Zlín Film Festivalu. (NinadeL)

• - Samotná forma filmu se vrací do hluboké historie, ještě do doby, kdy vycházely úplně první monotematické sešity ve formátu A5. (Stoka)