Velké dobrodružství Čtyřlístku

Michal Žabka

Vít Němeček

Lucie Haladová
  • Matty

Jsem přesvědčen, že vůči tvorbě pro děti bychom neměli být z principu shovívavější, ale klást na ni přinejmenším stejné nároky jako na filmy určené dospělým (samozřejmě s ohledem na cílovku). Proto se mi příčí vzít Velké dobrodružství Čtyřlístku na milost coby obstojnou českou alternativu k zahraničním animovaným pohádkám.___Ano, čtyři příběhy, z nichž film sestává, jsou krátké, rychlé, barevné a relativně vkusné (a dva z nich apelují na ekologické svědomí diváků), animace zachovává poetiku komiksů a epidemie product placementu se oproti Čtyřlístku ve službách krále nekoná. Současně je to až urážlivě primitivní jak vizuálně (což při častých detailech bije na velkém plátně do očí dvojnásob), tak dialogy a zápletkami, postavenými na jednom příběhovém vzorci a výrazně snížených kognitivních schopnostech postav.___Jediným vzorem pro dívky je pak hyper-submisivní Fifinka, která ve snaze být přínosná poprvé vykřikne „upeču buchty“, podruhé „umyju okna“ a potřetí „zadělám na buchty“. Možná dětské publikum přeceňuji, ale přijde mi to lepší, než jej podceňovat tak flagrantně jako tvůrci filmu. 40%(4.4.2019)

• honajz2

Zklamalo mě to. Už jak jsem zjistil, že ten film nebude mít žádný jednotný příběh, ale že se bude jednat o čtyři příběhy v jednom, jsem tušil, že to bude nic moc. A ejhle, ono taky jo. Přemýšlím, jestli to hodnotit po příbězích nebo celý film zhodnotit jako celek. Já to shrnu rychle - Příběh č.1. nic moc, místy docela nudný, ale zase ten robot (ten robot, ne ten robotický pes) byl fajn, ale celkově nefungoval zrovna nejlíp. Příběh č.2. - Nejlepší, s nějakým zajímavým příběhem a i jako jediného mi přišlo, že držel celkem pohromadě a neskřípalo to u něj ani ve scénáři a ani v dialozích. Příběh č.3. - Ekonuda, jednoznačně nejslabší, jelikož to tady i dost skřípalo ve scénáři a celá ta část ve vesmíru byla moc absurdní i na mě. Proti poselství nic nemám, já s ním i souhlasím, ale to nic nemění na tom, že tu bylo hodně, hodně slabé. Neřeknu špatné jenom proto, že Čtyřlístek je moje srdcovka z dětství. Příběh č.4. - Sice se tu objevil Zádrhel, ale většinou mi tady celkem vadil, jinak to ale celkem šlo. Celkově jsem z toho filmu opravdu zklamán, příběhy jsou při nejlepším průměrné a musím říct, že se mi ostatní filmy o Čtyřlístku líbily víc, jak ty krátké z devadesátek, tak i Čtyřlístek ve službách krále, i přes to, že animace byla jak z nějaké starší počítačové hry a product placement tam přímo byl do očí, ale hlavně to mělo příběh na celovečerní stopáž, co byl zajímavý a celkem i napínavý. Tohle se moc nepovedlo. 2*(1.11.2019)

• Hanys_

Dal bych možná i o hvězdu víc, kdyby ten děj nebyl tak zbytečně komplikovaný. Čtyři sedí u ohně a vzpomínají na to co dělali loni a v některém tom příběhu dokonce ještě zase vzpomínají na něco jiného. Sofitstikovanější než Inception, takže malí caparti v tomhle docela tápali. Jinak grafika ok, příběhy jak který...celkově těch 5/10 tady asi docela odpovídá.(22.2.2020)

** Es tut mir leid ** Zasadnim problemem je zde kolize mezi současnou realitou a nostalgií minulých let (počátky 4lístku až 80. léta20.st.). V zasade jsou pribehy z dob komunismu mnohem lepsi nez ty dnesni - a z toho se pokousi film tezit. Nelze vsak vstoupit do teze reky s tim, ze pridam par drobnych dobovych realii. (A se zachovanim urcitych historismu, jako napr. aut).(24.3.2020)

• rakovnik

Žádné dobrodružství jsem v tomto filmu nenašel. Příběhy, ze kterých se film skládá, jsou snad všechny nezajímavé, nebo spíše nezajímavě podané. Zaujalo mě jen silné výchovné zaměření příběhů - ovšem dosti naivní - a úvodní průvodce po Máchově kraji. Největší gól je ale vyprávění si příběhů, které všichni společně prožili. Musím ovšem podotknout, že se dívám dospělýma očima, zatímco našemu prckovi se film líbil. Mně se líbily kreslené příběhy mého mládí, toto za povedené dílo nepovažuji. Minulý film se mi líbil více, i když kvituji potlačení toho strašného PP.(31.8.2020)

• - Samotná forma filmu se vrací do hluboké historie, ještě do doby, kdy vycházely úplně první monotematické sešity ve formátu A5. (Stoka)

• - Film měl původně sloužit jako krátkometrážní snímek k znovuotevření muzea Čtyřlístku v Doksech, ve kterém probíhala rekonstrukce, ta se ovšem značně protáhla, proto tvůrci využili času a společně změnili formu filmu, který tak mohl vstoupit do českých kin. (mchnk)

• - Tento film vychází z povídky Ďáblův palec, která byla samostatně uvedena na Zlín Film Festivalu. (NinadeL)