Vyrazil jsem po 6 měsících do kina, první film, který mne donutil zvednout zadek. Když jsem byl na posledních SW v IMAXU a před filmem běžela ta scéna z opery....to byla husina a říkal jsem si, že to bude pecka :) A taky, že byla. Nolan je jeden z nejlepších režisérů posledních let, co film to skvost. U Teneta tomu není jinak, technicky dotaženo k naprosté dokonalosti, tak jak je u Nolana zvykem. Pecka akce podpořena bombasticky dynamickou hudbou (kde je Zimmer?!). Prolínání časových linek, nápad a provedení. Nutno shlédnout ještě několikrát [MKUH](31.8.2020)

Zdá sa, že Nolan zaradil spiatočku a to nielen dejom vo svojom najnovšom filme, ale aj kvalitou, ktorá už u mňa nie je top. Akoby Nolan chytračil až to celé prechytračil. Ako celok som v základe pochopil, ale sú momenty, keď človek len tápe, Nolan to na diváka sype z každej strany, fyzika, minulosť, budúcnosť, cestovanie v čase... Dlho som sa pýtal sám seba, pre koho hlavná postava vlastne pracuje, kde je jeho motivácia, to sú vo filmoch bežne zásadné veci, tu sa to dozvieme až na samom konci. Jednoducho ťažko všetko pobrať do hlavy na prvý krát. Nolan má na všetko určite vysvetlenie, ale keď sa ho spýtam ako sa dá telefonovať zo "súčastnosti" do minulosti, pravdepodobne povie , že je to len film. Film pripravoval rok možno viac a nad scenárom presedel určite i mesiace a po divákovi chce, aby to celé zožral za 2 hodiny a to celkom nevyšlo. Akčné scény sú super, herecké výkony rovnako, celé je to premyslené, ako vidieť aj z percentuálneho hodnotenia filmu možno až moc, ale stále to celkom klape a oplatí sa film vidieť. Napriek tomu je to prvý Nolanov film, ktorý nepotrebujem znova vidieť. Co je moc to je moc...80%.(3.9.2020)

Tak jsem si dal první letošní koronu projekci a po půl roce jsem se zase podíval do kina. Potíž je v tom, že ke komentu jsem se dostal až více jak dva týdny po projekci a upřímně řečeno už si z toho filmu moc nepamatuju kromě toho, že Nolan si jede pořád to svoje a už víceméně vykrádá sám sebe a točí se v časových spirálách ve kterých se nakonec zamotá on sám. Takže v první půlce není třeba se dostávat do nějakýho příběhu, protože v druhý půlce se všechno převrátí a je to celý jinak. Plusem je slušná akce, ale to je asi tak všechno. Prostě další film ze kterýho si totální Nolanofilové povinně vyhoní, ale normální divák kterej by chtěl taky jednou dostat něco jinýho to přejde bez povšimnutí. I když pravda u Dunkirku to zkusil jinak a byla z toho totální nuda. Tady je z toho takovej ten šedivej průměr u kterýho se mi nechce přidávat body navíc jenom za to, že se to odvážili vypustit nebo, že jsem se jednou mohl zase milostivě podívat do kina. Mohl bych to sice třeba epicky zjebat jako verbal u kterýho musím uznat, že má v hodně věcech pravdu, tak to nemám zapotřebí a zůstanu u toho průměru.50%(13.9.2020)

Christopher Nolan se tentokrát trošku urval ze řetězu a stal se svým vlastním nepřítelem. Jeho Tenet je samozřejmě skvělá podívaná, hodně rychle utíká a hezky se na ni kouká, ale bohužel zklamává právě v tom, co by ji mělo povyšovat nad klasický letní blockbuster. Nolan sice avizoval, že si točí do značné míry vlastní bondovku a v první půlce to tak i vypadá, jenomže víceméně klasicky pojatý špionážní thriller se tu střetává s jeho chladnou režií, kdy si od všeho drží odstup. A diváci musí s ním. Vyloženě nolanovkou se pak Tenet stává někdy v půlce, ovšem na rozdíl od Počátku, ke kterému má film nejblíž, tu neodhalujeme pravidla nového světa postupně a nikdo je nevysvětluje při dech beroucích scénách. Nolan prostě vezme hrdiny i diváky a hodí je do hluboké vody bez ohledu na to, jestli umí plavat. Co se děje? Jak to funguje? Co má vliv na co? A kdo za to všechno může? To se tu řeší víceméně za pochodu a počítám, že půlka věcí mi utekla. Já si nakonec užíval hodně efektní akci, kde se děly trošku divné věci, mně však už bylo celkem jedno proč. Počítám, že při druhém zhlédnutí bych v tom měl už jasno, všechno stíhal a ve všem si udělal pořádek. Ale snad vůbec poprvé si u Nolana nejsem jistý, jestli se mi na to podruhé koukat chce.(24.8.2020)

Na tomto filme nie je čo nechápať. Jasné, keď sa začnú miešať tie rôzne časové prúdy, tak je to mätúce a človek má občas problém sa v tom zorientovať (najmä v poslednej polhodine), ale to je len technická vec, ktorá sa dá lúštiť pri opakovaných pozretiach - ja osobne si jedno / dve určite dám, keď budem mať film doma na modrej placke. Ale inak je to tradičná, rozkošne béčková sci-fi bondovka so všetkým, čo k tomu patrí. Striedanie atraktívnych lokácií, zloduch túžiaci zničiť svet, vymaznané akčné bombardovanie a famózna hudba, ktorá tomu dáva drvivé tempo. Takže klasika, akurát vytunená namakaným macguffinom. Vraj je to nolanovsky studené, ale tu by som dosť nesúhlasil - komplikovaný vzťah zloducha (výborný Branagh, vôbec sa mi nezdal prepálený) a jeho ženy, ktorý je pre zápletku zásadný, sa mi zdal na tento žáner dostatočne presvedčivý. Takisto je tam humor (napr. zlatá tehla). No a najdôležitejšia vec, prečo ma to celé ohromne bavilo - Patizón. Absolútne si to celé kradne pre seba, postupne sa stáva hlavným hrdinom a keď na plátne nie je dlhšie ako 10 minút, citeľne chýba. Nie som nejaký jeho fanúšik, ale je mi sympatický a po tomto filme súhlasím s názorom, že je to nový Leo DiCaprio - charizmatický fešák, čo všetkým posmeškárom ešte vytrie zrak, lebo si bude vyberať dobré filmy, vyrastie z neho kvalitný herec a jedného dňa sa možno dočká aj nejakej tej nominácie. Na jeho Batmana sa fakt teším (teda, ak tam všetci nepokapú a naozaj sa im to podarí nejako dotočiť).(5.9.2020)