Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Claw

„Nevzpomínám si, že bych na tebe zapomněl.“ Věta, která sama o sobě „Memento“ nádherně charakterizuje. Christopher Nolan mě již od začátku padnul do oka. Jeho způsob režírování se mi líbí a velice zamlouvá. Jedná se o film, u kterého je lepší nečíst popisek, nevidět trailer, nekoukat na fotky, nečíst žádné komentáře (jen můj, ten je bez spoilerů, samozřejmě) a doporučuji sledovat nepřerušovaně. Tento film je naprosto geniální! Geniálně napsaný, geniálně natočený a celý je zkrátka inteligentní, originální a naprosto fenomenální. Film je natočen obráceně. Začíná koncem a končí začátkem. Cílem režiséra bylo dostat nás do pozice člověka bez krátkodobé paměti. Hrdina si nepamatuje, co se stalo před pár minutami a kvůli nechronologickému vyprávění to nevíme ani my. Celkový obrázek si ovšem můžeme složit snáz než Leonard, neboť známe budoucnost. K následkům událostí postupně přiřazujeme jejich příčiny a dění si v hlavě snažíme uspořádat v chronologickém pořádku, což je o něco náročnější myšlenkový proces, než v případě vyprávění běžícího klasicky z bodu A do bodu B. Práci nám na druhou stranu usnadňuje linearita filmu. Jednotlivé scény v barevné i černobílé příběhové linii na sebe navazují. Barevná akorát běží pozpátku a černobílá klasicky, takže se ve finále, nenápadně připomínajícím začátek, protnou. Obě linie se zároveň v mnohém doplňují a pomáhají nám poměrně brzy pochopit protagonistovu situaci i jeho cíl. Kdyby Memento běželo chronologicky, přijde o podstatnou část svého tajemství, rozplétání záhady bude mnohem menší výzvou a témata vzpomínání, zapomínání a plynutí času nebudou „vtělená“ přímo do struktury filmu. Složitost vyprávění jinými slovy není samoúčelná, nýbrž směrodatná.  /90%/ ()

Willy Kufalt

Na Nolanovo Memento jsem byl hodně zvědav už jen kvůli originálnímu nápadu vypravění příběhu pozpátku (resp. originálního v onom pojetí chronologicky doslova opačně řazených „kapitol“ příběhu). Přestože originalitu v tomto případě ocenit dokážu, stejně jako fakt, že vzhledem k motivům ztráty krátkodobé paměti, vzpomínek či odhalování minulosti hlavního antihrdiny není tento experimentální prvek ve vyprávění zcela samoúčelný, spočátku mi trvalo, než jsem se onoho dojmu samoúčelného experimentování zbavil. Nějakou dobu jsem vedle menšího chaosu v orientaci příběhu bojoval i s rozvláčnějším tempem některých scén či s hlavní postavou a osobními nesympatiemi k ní (k němu). Ale kupodivu jsem v Mementu po delší době narazil na přesně takový film, u kterého se mi vyplatilo chvílemi projít se více i něčím nesympatickým, něčím, u čeho jsem měl spočátku na první pohled ten nešťastný pocit, že mě to celé míjí, a přesto se nadále přemáhat k tomu, abych vnímal spoustu zajímavých prvků a detailů, abych postupně s každou další scénou zůstával čím dál víc naprosto přikován a dočkal se velkého zážitku. I pointa dokázala překvapit, jen mě trochu zamrzelo, že zrovna během mého největšího pohlcení musel film skončit. Největší mínus pro mě zůstává v tom občas pomalém tempu, místy by dle mého názoru více střihů a svižnější vyprávění neuškodilo. Byť stále nemám v sobě pocit, že se stanu velkým fanouškem tvorby Christophera Nolana, tento film řadím určitě k tomu nejlepšímu, co jsem od tohoto pana režiséra viděl (spolu s Insomnií a Dokonalým trikem) a jen jsem si potvrdil, že Nolanova starší tvorba mi je výrazně bližší, oproti té novější, kráčející často ve stopách podbízejících se akčních blockbusterů. Jo, málem bych zapomněl osobitě zmínit nezapomenutelnou, hodně zábavnou a skvěle zahranou vedlejší postavu ukecaného Teddyho (Joe Pantoliano). [75%] ()

klerik

Premyslené klbko s originálnym nápadom. Sústredenosť musí mať zaradený 6. prevodový stupeň a mozog sa tiež musí trochu posnažiť. Všetko mi došlo až počas záverečných titulkov - no paráda. A ďalšie dva týždne som rozmýšľal či mi niečo ešte neuniklo. Tomu vravím zážitok... ()

Chrustyn

Perfektní thriller vyprávěný retrospektivně s výborným Guyem Pearcem. Film má neuvěřitelné grády a nenechá diváka až do konce vydechnout. A navíc je film tak dokonale promyšlený, že si o jeho ději musí udělat obrázek každý sám. ()

MiiRA

Originální! Prostě Nolen. Doporučuji. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5*, ale zatím 4* než se mi to rozleží v hlavě na druhý den! ()

SeBig

Chválím dost originální styl natočení filmu a příběh, který vás upoutá hezky od začátku do konce, a tak to mám nejradši. ()

Scalpelexis

"OK, so what am I doing? Oh, I'm chasing this guy. No... he's chasing me." Jak už tu bylo několikrát řečeno, Memento je vskutku originální všemi couly. Příběh vypadá celkem jednoduše a fádně, ovšem natočit ho takovým způsobem, jako to dokázali Nolanové, zaslouží obdiv. Již po pár minutách jsem se začal ztrácet a cítil jsem se jak hlavní hrdina - vůbec jsem si nemohl vzpomenout, jak to vlastně před chvílí bylo! Flashback scény bohužel začly trošku omrzovat, ale nečekaný a brilatní konec mi vyčaroval úsměd od ucha k uchu. Konec dobrý, všechno dobrý..možná spíš výborný? ()

Yardak

Nejlepší krimi film, co jsem viděl. Nečekaně a účelně vyprávěné na přeskáčku s brilantním scénářem....prostě pan Nolan je pan režisér! ()

heyda

Christopher Nolan mě tentokrát tolik nepotěšil. Jeho Dokonalý trik mě úplně sejmul ze židle a já jsem se ještě dlouho poté nemohl posadit na zadek. V tomto filmu mi dokázal pouze, že jeho filmová tvorba je velice originální. Tenhle film je prostě ojedinělý, příběh je hodně zapeklitý a bez přemýšlení nelze tento film ani trochu pochopit. Já jsem se bohužel více soustředil na to, abych se v něm orientoval, než abych si ho užíval. Systém filmu jsem naštěstí někdy v polovině odhalil a pak už jsem čekal, kdy přijde nějaký zvrat nebo něco u čeho jsem byl u Nolana zvyklý. Bohužel musím však konstatovat, že k nějakýmu zvratu nakonci došlo, ale bylo podáno opravdu špatným způsobem a celkově závěr filmu nebyl zvládnutý. Takže abych to shrnul. Tenhle snímek je pro opravdové fajnšmekry filmových zpracování, je originální po všech stránkách, herci též dobří. Bohužel děj až na pár momentů je strašně pomalý, vleklý a unavující. Proto 1 hvězdička dolů. Zajímavý komentář: gouryella ()

lola3121

Originální nápad vyprávět film „odzadu“, takže musíte být pořád ve střehu a přesouvat si scény, abyste si celý děj dali dohromady. Navíc po prvním shlédnutí se vám to asi stejně nepovede, takže doporučuji pustit si to ještě jednou. Stojí to za to. ()

Othello

Jeden z nejmilovanějších filmů. Hlavní klady už tu jsou stokrát vyjmenovány, ale o čem se rozhodně musím zmínit je jedna z nejlepších filmových point všech dob. Fakt, že ji mnozí či snad většina nepochopila podle mě stojí na tom, že finální/počáteční rozhodnutí Leonarda se naprosto vymyká uvažování standardního amerického hrdiny a je tedy těžko vstřebatelné. Výbornou volbou se ukázal také Guy Pearce, jehož smířeně zmatené výrazy rozhodně korespondují s celkově záměrnou zmateností filmu. Absence Oskara za scénář budiž zločinem. Asi ten film v akademii taky nepochopili. ()

Roman.Ticka

Mám rozporuplné pocity, cítím opět spíš zklamání. Originalita ano, Guy Pearce nejlepší volba, ale jinak to byla často nuda a čekání na závěr, který bude konečně snad překvapením? Anterográdní porucha paměti je jistě vážná a nepříjemná věc, když se člověk musí naučit naslouchat svým pudům a instinktům, aby vůbec mohl dál žít. Ale může mít své výhody pro nositele i jiné vykuky, viz Teddy. Ten byl vážně na zabití už od začátku. Já osobně bych vyměnila všecky čtyři žánry za skvělou komedii, to by byl námět na scénář. A taky že se nějaké vtipné sekvence našly, které by vydaly za bombovní kultovku. Už jen dilema či se Lenny myl a kdy, jestli něco vypil a je opilý, jestli se mu chce šukat, nebo už nemůže, by vydalo na tucet komedií. Nejlepší scéna byla provovokace Natálie pro využití svých záměrů. (retard co si nic nebude stejně pamatovat, že má ženu kurvu, která ho nakazila pohlavní chorobou až ztratil paměť a co z toho, když za chvíli budou zase kamarádi a vyspí se spolu-bingo!) ()

rikitiki

Vymakaný, až překombinovaný scénář, dobře navazující různé časové osy, fajn pointa - ale celkově spíš hříčka než film, který by zasáhl divákovy emoce. Motivace vedlejších postav není nijak podložená. SHRNUTÍ: Když žiješ ztracený sám sobě. A nepřestáváš se hledat. ()

anderson

Môj názor = pozri hodnotenie. Mám ale pre návštevníkov tohto filmu anketnú otázku: Keď Lenny (TOBOLOWSKY) sedí v kresle na psychiatrii a neprítomne sa díva do diaľky a pred ním sa mihajú pacienti, na chvíľu sa zmení na Leonarda (PEARCE). Ak ste si to všimli na prvýkrát tak to tu poznamenajte slovom VŠIMOL. Ďakujem. (6.4.2004) ()

MM11

Zapomínat je lidské... Christopher Nolan ale připravil film, na který jen tak nezapomentete. Smysluplná hádanka, v níž až do konce hledáte tu správnou odpověď, ke které Vás doprovází mnoho stop, často však falešných. Nebudu spoilerovat... Memento je v každém případě jeden z nejoriginálnějších amerických filmů konce milénia, dokázal si naprosto po právu najít zástup fanoušků. Kdo další se do podobného námětu pustí, bude se muset minimálně inspirovat. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července