Reklama

Reklama

Miluji tě, teď zemři

  • USA I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
USA, 2019, 141 min

Režie:

Erin Lee Carr

Kamera:

Bryan Sarkinen

Hudba:

Ian Hultquist

Hrají:

Michelle Carter, Lea Michele (a.z.), Cory Monteith (a.z.), Shailene Woodley (a.z.), Amber Riley (a.z.), Kevin McHale (a.z.), Jenna Ushkowitz (a.z.) (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Tento dvoudílný dokumentární seriál od režisérky Erin Lee Carrové (Maminka mrtvá a nejdražší) se noří hluboko do případu sebevraždy přes SMS, který šokoval celý národ. Michelle Carterová posílala svému příteli Conradu Royovi textové zprávy, v nichž ho povzbuzovala k sebevraždě. Tehdy sedmnáctiletá Carterová byla obžalována jako dospělá a mnozí považovali její jednání za nemorální. Dokument vyvolává složité otázky týkající se technologií, duševního zdraví i toho, zda může být jeden teenager zodpovědný za sebevraždu toho druhého. Prostřednictvím nebývalého přístupu k rodinám, přátelům i komunitám, které tento případ navždy změnil, seriál sleduje příběh mající širší důsledky pro společnost jako celek - nejen online, ale i v reálném životě. (HBO Europe)

(více)

Recenze (36)

BoPo 

všechny recenze uživatele

SPOILER: Dokument, ktorý nevnucuje názor. Len mapuje celú kauzu. Správu za správou. Umožní Vám si vypočuť pohľad žaloby aj obhajoby. A už je len na Vás, ako Vám sadne záverečný verdikt. Ja si myslím, že niekoho slovne (textovo) postrkávať k sebevražde by malo byť trestné. Ale samozrejme, ako u všetkého, treba brať do úvahy všetky okolnosti. Tu by som pre Michelle, skôr než väzenie, videl ako vhodnejší nejaký liečebný ústav. ()

HellFire 

všechny recenze uživatele

Z počátku je jasné, že Michelle Carter je vinna tím, že pobízela svého přítele Conrada k sebevraždě a nakonec uspěla. Co se však na první pohled jeví jednoznačné, začne být brzy velmi zamotané, protože se ukáže, že oba jsou vážně psychicky nemocní a Conrad v tom není zase tak nevinně. Případ je současně výbornou ukázkou manipulace médií, které prahnou po senzačních a šokujících zprávách. Ostatně dokument ve své první půli rovněž celý příběh vykresluje tak, že Michelle je jednoznačně ta špatná, která zuřivě nabádala svého přítele k sebevraždě z vlastní iniciativy, což se nakonec ukáže zcela mylné. Neposledně vyvstává otázka vlivu sociálních médií a vůbec online komunikace na dnešní děti/mládež. Osobně bych zakázal nebo výrazně omezil používání sociálních sítí dětem alespoň do 15 let. ()

Reklama

Botič 

všechny recenze uživatele

Na to, jaký mediální pokrytí měl samotnej případ je zajímavý, že tenhle dvoudílný dokument tak nějak projel on-linem bez povšimnutí. První díl je o tom, co pravděpodobně většina zachytila někde na zdi na Facebooku: chladnokrevná "mrcha" donutila svýho kluka, aby se zabil, po SMSkách. Auru, kterou kolem ní vytvořila média. Druhej díl jde ale víc do hloubky, mapuje dost detailně vztah postavený jen na komunikaci po zprávách a mimo jiné ukazuje vliv, který můžou mít média, která člověk konzumuje, na psychiku. Nakonec je to příběh o dvou mladých lidí, který úplně nezvládli navigaci ani v realitě, ani v on-linu a oba za to zaplatili. Díky přepisům zpráv ze všech sítí poměrně dost komplexní a vybalancovaná záležitost, která nenadržuje ani jedné straně. Slušná paralíza. ()

Pethushka 

všechny recenze uživatele

Nešťastný vztah s tím nejnešťastnějším koncem. Dokument ve dvou dílech představí celý případ, k němuž si řeknou svoje zastánci obou táborů, i ti, co stojí někde uprostřed. Celé mi to přišlo poměrně spravedlivé a nenadržující ani jedné straně. V podstatě se jedná o líbivě zpracované představení případu. Trochu zbytečné mi přišlo pouštět tam hlasy veřejnosti, ale aspoň si člověk připomene, jaký vliv mají média a jak málo stačí davu vědět, aby měl ve věcech jasno. Udělala jsem si nějaký obrázek, samozřejmě si o tom něco myslím, ale jsem ráda, že nemusím být soudcem. Michelle rozhodně není nevinná holčička, její zprávy hovoří jasně, ale na druhou stranu ten vztah nebyl toxický jenom z jedné strany. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Asi najlepší dokument za rok 2019 z kategórie krimi. Desivé a miestami vzbudzujúce hnus. Človek získava k súdenej odpor, potom však zisťuje, že sa to riadne zamotáva a vlastne obeť bola viac psycho než ona. Alebo teda minimálne na rovnakej úrovni. O prípade som netušil a slabšími povahami môže až triasť. Nie svojim spracovaním, dokument je totiž skôr o výpovediach a súdnom konaní a neprináša súdiace stanovisko. Ale keď sa nad tým zamyslíte, čo sa vlastne stalo, tak to je čistá husia koža. Na záver som bol fakt zvedavý, ako sa k tomu postaví súd. V tomto smere ťažko vyjadriť spokojnosť alebo nespokojnosť, sami ľudia vo výpovediach mali rozdielne názory a ja sám neviem či daný čin je hodný odňatia slobody. Ale už dlho som ale nehltal každé sudcove slovo s takým záujmom. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Prípad prinútil autority, aby padol návrh zákona Conrad's Law, ktorý považuje za trestný čin úmyselné donútenie alebo nabádanie človeka k spáchaniu alebo pokusu o samovraždu pomocou fyzických činov alebo duševného nátlaku, ktorý manipuluje „strachom, náklonnosťou alebo sympatiami človeka“. Hroziť má za to trest odňatia slobody až na päť rokov. (Arsenal83)
  • Na základě slušného chování byla Michelle Carter dne 23. ledna 2020 propuštěna z Bristol County House of Corrections (bristolského nápravného zařízení). Michelle byla shledána jako příkladná chovankyně. (vojacekr)

Reklama

Reklama