Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

aik

Technická stránka pěkná, Vojta v pohodě, ale to je asi tak vše. Nuda jako blázen, příběh o ničem (a ne, nemá to být kritika života pana Myslivečka, to bych si nedovolil, ale filmu), spád nikde, invence ani za mák. max 50% ()

WScully odpad!

Už běžte někam s Dykem a podobnými omyly. Tohle neherectvi je absolutně urazejici pro diváka. A ta režie, scénář, to je hnus. Všichni, kdo tomu dali jen jednu hvězdu, by se nejdřív měli podívat na Scorseseho filmy. Pro srovnání doporučuji Berthu z dobytcaku. ()

mac000

Směsice různých žánrů, a o Myslivečkovi se toho mnoho nedozvíme (kromě jeho slabosti vůči ženám a kruté smrti následkem pohlavní choroby) ()

topi80

Josef Mysliveček. Když nám docent Fiala na semináři o dějinách hudby pustil ukázku jeho hudby a ptal se nás, jestli poznáme autora, všichni do jednoho jsme vyhrkli jméno Mozart. Bylo to na katedře hudební kultury, takže to opravdu nebylo tím, že by byl Mozart jediným skladatelem, kterého bychom znali. Podobně propracovaná, proaranžovaná a přitom krásná melodická hudba, jen o nějaké to desetiletí ještě před Mozartem. Dnes už toho o Myslivečkovi vím samozřejmě mnohem více (i když s Mozartem si ho dokážu splést pořád), o to více jsem byl zvědavý na film. A ten mě nezklamal. Provedl nás určitým úsekem Myslivečkova života. Bez touhy vytvářet umělé dramatické oblouky a naroubovat na to příběh s hollywoodskými pravidly. Koho hlavní hrdina až tak nezajímá (a ani klasická hudba), ten skutečně může získat dojem určité nudy bez příběhu. Ale já byl spokojen převelice. Protože když si vzpomenu, kterak se zoufalí tvůrci Zátopka snažili vyždímat dramatický oblouk z jeho nevinné poznámky, že svým během motivoval svou ženu k dlouhému hodu oštěpem, tak nevím, jestli je to k smíchu nebo k pláči. Il Boemo je navíc film, který nepotřeboval angažovat do ženských rolí nějaké superkočky, což mu také přičítám k dobru. Chtěl bych též dementovat některé komentáře přirovnávající film k erotickému filmu. Nějaké to odhalení a sex tam je, ale nejde o nic, co by tento film dělalo v této oblasti nějak vyčnívajícím. Po skončení jsem s překvapením zjistil, že režisérem je Petr Václav. Ten, co točí vehementně angažované filmy o pracovitých menšinách a zlé většinové společnosti, za což dostává uvědomělá ocenění, načež poté ty filmy konečně někdo vidí a vysměje se jim. U Il Boemo ukázal, že kdyby chtěl, uměl by točit i pořádné filmy a nemusel dělat štětku oceňovačům politické angažovanosti. ()

milwaukee

Josefina Mutzenbacher v českém provedení. Neherec Dick (nomen omen) a Roden provádějící leasing, to byl vrchol. Jednu hvězdu dávám za pokus o parodii výše zmíněné porno šarády ()

Caa

Pár milostných avantýr a jeden zásadní zvrat je na 140 minut prostě málo. Být to alespoň o 40 minut kratší, bylo by to lepší. ()

Amonasr

Promarněná příležitost. Film postrádá hlubší emoce, klouže jen tak po povrchu a navíc se snaží podbízet častým souložením, což už snad nemůže ocenit ani povrchní český,  natož zahraniční divák. O nechutné sekvenci kálení neapolského krále přímo před Myslivečkem ani nemluvě. Dyk navíc hraje stále v jedné poloze jako jeliman, mizerný český  dabing (včetně nadabováni Dyka sebe sama) rozpačitý dojem (pouze se světlou výjimkou výtečného Jana Vlasáka) ještě umocňuje. Těžko také označit za velkofilm snímek, který se skládá jen z poměrně úzkých obrazových výsečí, které nikdy nezabírají větší celek včetně početnějšího komparzu apod. Pochválit tak lze jen kameru a kostýmy, což na víc než dvě ☆ nestačí. ()

Mr.Sombrero

Tak nám po krátké době vstoupil do kin další nákladný český "životopisný" snímek, tentokrát však nejde o akční středověkou mlátičku, ale spíše o lyričtější drama plné hudby, vášnivé lásky a barev.  Propracované kostýmy, dobové vybavení interiérů i skvělá práce s barvami utváří uhraničivou atmosféru klasicistní Itálie, vše navíc doplňuje skvěle nahraná Myslivečkova hudba. Pro počáteční nahlédnutí do jeho díla se film skvěle hodí, co se týče detailů Mistrova života, snímek pracuje s jeho základní osnovou a doplňuje ji s ohledem na dostupné dobové prameny (bohužel se jich o samotném Myslivečkovi moc nedochovalo). Některé scény jsou opravdu výborně natočené (především setkání s mladým Mozartem), osobně oceňuji také kvalitu ztvárnění některých naturalistických detailů. Co se týče hereckých výkonů, Vojta Dyk se zhostil hlavní role se ctí, a dokonce se naučil italsky, za což pomyslně smekám klobouk. Ostatní herci ho zdatně doplňují, potěší také camea několika známých tváří. Celkově se na české poměry jedná o velmi dobrý film, menší důraz na děj a pomalejší tempo nemusí ale sednout každému. Do boje o Oscary ho můžeme vyslat s klidným srdcem, snad se mu podaří znovu oživit zájem o hudbu zdatného, leč téměř zapomenutého českého rodáka. ()

Prubner

Chybí tomu něco, co by diváka chytilo, strhlo a přibilo do sedadla, jako byl u Amadea střet mezi genialitou a průměrností. V Il Boemo nic takového není, prostě jen sledujeme průměrně natočený životopis s useknutým koncem, bez nějakého nápadu, bez originality. Sice vkusný, s pěknými kostýmy a výpravou, ale to by snad mělo být samozřejmostí. A ty tři hlavní herečky si byly tak podobné, že se mi občas pletly. ()

bleskaMeryl

Opravdu velké a smutné zklamání. Škoda, že ani Petr ani Václav neměli dost soudnosti na to, aby si k sobě přibrali někoho, kdo skutečně umí dělat pořádné filmy. Tohle je slepenec rádoby šokujících, případně bezduchých scén bez jakékoliv dějové linky. Velká mediální kampaň to nezachrání. A Vojta Dyk? Bohužel, charisma není všechno a občas by bylo fajn, kdybych při pohledu na jeho tvář cítila nějaké emoce, jakékoliv. Ono ale nic nepřichází. Nevím, jestli byla horší ta jeho druhá nebo první maska. Je mi líto Josefa Myslivečka, tohle si nezasloužil. ()

shade000

Čechom sa podaril ďalší skvost. Tento krát si zobrali na inšpiráciu hudobného skladateľa Josefa Myslivečka a do jeho role obsadili skvelého Vojtěcha Dyka. Celkovo sa táto koprodukcia neskutočne podarila, len som celkom prekvapený, že taký Roden si vo filme zahral jednu nie príliš lichotivú scénu. Každopádne som za tento film veľmi rád, pretože mi trošku priblížil život tohto skladateľa, škoda len, že dopadol ako dopadol, no za jeho život mal tú česť spoznať nejedného velikána... ()

Pete

Kterak Mysliveček slibně rozjetou kariéru totálně prom*dal. Budu teď hodnotit čistě subjektivně, jakožto ten, kdo dostává při poslechu opery kopřivku, tedy reálnou alergickou reakci. Krev mi teče z uší. Jelikož je zde dobrá hodina čistého času italských árií, jde u mě automaticky hvězda dolů. Dále má Boemo tu smůlu, že bude vždy, ať už je to fér, či není, srovnáván s Amadeem, což prohrává na všech úrovních rozdílem několika tříd. Tento film jde tak nějak odnikud nikam, bez jakéhokoliv přesahu, a trefně to shrnuje oficiální anotace: Mysliveček žil, tvořil, proslavil se, a zemřel v zapomnění. A ještě taky hodně souložil. Poučení v tom vidím tak triviální, až se mi zdá, že jsem asi něco nepochopil: Je lepší být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný. A ti chudáci, ještě společně se všemi ženami, to v téhle době měli obzvlášť těžké. ()

vitak69

Opravdu skvělé zpracování života našeho geniálního skladatele, kterého si ovšem váží víc v Itálii, než v Čechách. Jak už se to u nás tak nějak stává tradicí. ()

JosefTomas

Petr Václav se navzdory povrchově tradiční kinematografii nebojí experimentovat. Přináší příběh dnes již zcela zapomenutého skladatele v době, kdy o něj moderní publikum nebude mít zájem, prezentuje v něm operní hudbu, jež je určená spíš pro fajnšmekry, začne film koncem, celý snímek točil 90% v italštině a do hlavní role obsadí česky zvučné, ale v cizině neznámé jméno Vojty Dyka. Ten film neměl šanci finančně uspět (ačkoli pro tento účel zřejmě nevznikal), přestože je neskutečně poctivý. Filmařsky a výpravou překračuje český rybník do evropských sfér a je na něm vidět čas a píle, kterou Petr Václav za ta léta piloval nikoli k dokonalosti, ale ke své vysněné představě. Il Boemo se svou stopáží nenudí, ale krásně plyne, avšak svou chladnou odtažitostí a záměrnou neochotou jít k bohémskému skladateli blíž si své diváky cíleně ztrácí. ()

tomalakis

Koukám, že většina tu čekala dalšího Amadea. Tak to musela být hodně studená sprcha. Aneb Petr Václav vytáhl do boje proti Formanovým dezinformacím... Představte si, že život skladatele není žádná velká zábava ani romantika (většinou jen sedíte za stolem/cemballem), dát dohromady divadelní produkci nebyla žádná zábava ani romantika (většinou akorát hučíte díry do lidí) a 18. století už vůbec nebyla zábava ani romantika (ale smradlavé, nemyté, zato napudrované rokokó, které ani takový klasik, jakým byl Mysliveček, neustál). Musíme tuhle mizérii ale vidět na vlastní oči? No když jsou někteří fakt schopní brát vážně tu Formanovu pohádku a karikaturu pro hamburgrovo-hranolkové publikum (jakkoli dobře natočenou), tak nejspíš ano (... a to jsem se původně zapřísáhnul, že Formanova Amadea ani nezmíním...) ()

Hrabovo

Tak se nám dle Petra Václava Mysliveček prosouložil ke slávě, na což pak umřel. Prosvištěli jsme střípky z jeho života, bez souvislosti a smyslu, viděli mnoho masek, několik souloží, jedno znásilnění, falešný odchod do kláštera, sebevraždu, protrpěli filozofování nad královským hovnem a náznaky feminismu, jakož i nezvládnutý playback. A co z toho? Nic. Dvě hvězdy za roztomilého Mozarta. ()

iz67

Po hodině nechápete, proč to udělali. Je to furt koláž, s nejasnou zprávou, krome toho, že skládat a uživit se tím je fuška. Ale co dál? ()

Moiseiwitsch

Dlouho jsem neviděl tak špatné herce, tak špatný scénář a takovou duševní vyprázdněnost.... Jednu hvězdu dávám za kostými. Úpadek české kinematografie !!! Asi jsem sledoval něco jiného než většina zde píšících oslavné ódy na radost... příšerná nuda a otrava... ()

VlastaFlaksa

Už dlouho jsem se u nějakého filmu tak strašně moc nenudila jako u Il Boemo. Čekala jsem velkofilm, nikoliv víc jak dvě hodiny utahané nudy s operními áriemi prokládané dekadentním sexem. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky