Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

MyrnaAlec

Natáčet v Itálii a v italštině, to je frajeřina. Vymazlit hudební stránku. Obsadit typově dobré herce. Byl skladatel takový proutník, jak je tu zobrazováno? Zemřel ve 43 letech na syfilis. ()

subic

Průměrný režisér, byť za to dostal nějakou náhodou Českého lva, prostě neudělá nadprůměrný kousek, i když potenciál by tu byl. Nemělo to vůbec žádnou hloubku, nijak mě to nezasáhlo. Předabovaný Vojta Dyk mi taky vůbec neseděl, svým hlasem mluvil jenom krátce jako své dvojče. ()

Prubner

Chybí tomu něco, co by diváka chytilo, strhlo a přibilo do sedadla, jako byl u Amadea střet mezi genialitou a průměrností. V Il Boemo nic takového není, prostě jen sledujeme průměrně natočený životopis s useknutým koncem, bez nějakého nápadu, bez originality. Sice vkusný, s pěknými kostýmy a výpravou, ale to by snad mělo být samozřejmostí. A ty tři hlavní herečky si byly tak podobné, že se mi občas pletly. ()

Fin_429

V recenzi na film Arvéd jsem napsal, že by si oscara více zasloužil již zmiňovaný snímek. Bohužel, ony by si tyto skvělé snímky zasloužily cenu akademie oba, avšak arvéd poněkud více. Když se podíváte na příběh, tak ten se táhne, ale vlastně se utáhne. Kamera je a všechno okolo je skvělé. Důvod proč o arvédovi mluvím zde, u hudebního filmu, je ten, že oba dva filmy jsou stejně skvělé a podařené. Oba se mi moc líbily... Il Boemo avšak o kousíček méně. Pro mě jsou to z nějakého důvodu takoví soupeři - opravdu nevím proč ._. 8/10 ()

Alden_Larson

Velmi povedený historický snímek. Děj byl zajímavý, i když mi místy přišel moc dlouhý. Postavy byly velmi působivé, ale jejich dialogy mi někdy přišly trochu robotické. To možná ale způsobil český dabing, osobně bych film nejdřív natočil v češtině a potom ho přeložil do italštiny, myslím si, že to by filmu jedině prospělo. Herecké výkony byly skvělé, pro Vojtu Dyka to byla celkem netradiční role, ale podle mě ji zvládl na jedničku. Prezentace byla dobrá, ale bylo tam hrozně moc ručních záběrů, obzvlášť ve scénách, kde tento typ záběru podle mě nemá co dělat. Nutno dodat, že vizuální efekt na Dykově obličeji v posledním dění filmu vypadal skvěle. Hudba byla samozřejmě taky skvělá. 8/10 ()

Gortyna

Už jsem dlouho neviděl tak podbízivý a na přízeň publika a porot vykalkulovaný film. Slepenec árií, šukání, strnulých knižních dialogů a monologů ve stylu úryvků z učebnic. Režisér vedl Dyka tak, že se po většinu času tváří jako český Honza v cizině. Jenom si tenhle opus srovnejme s Amadeem! Přitom mám Myslivečkovu symfonickou hudbu  moc rád a mrzí mě, že se dostane do povědomí v téhle neumětelské podobě. A Rodenovu účast na filmu v té podobě, jaká nastala, si vysvětluju buď jeho nevídaným smyslem pro humor, nebo momentální exekucí. Hvězda za hudbu a pěvecké výkony, jinak by to byl odpad. ()

wocicko

Tenhle film nemá být životopisným - dobře, proč ne - má být svědectvím o zhýralých poměrech konce 18. století. Problém ale je, že autoři mají dost najivní představu o významu slova "zhýralý". Je to velice opatrné, nudné se záchvěvy trapnosti. Myslivečkova hudba bohužel není natolik nadčasová, aby film spasila sama o sobě. Výprava není špatná, ale že by diváka přenesla o dvě stě let zpět, to zas ne. Občas je i cítit jistá šetřivost vzhledem k omezenému rozpočtu (dělat levný film není ostuda, ale divák by to neměl poznat). Je to úplně zbytečný film, zbytečně vyhozené peníze - a co je možná horší - promrhané dvě a půl hodiny života diváka. PS: Koukám, že se hojně srovnává s Amadeem, to není správné. Jelikož nejde o životopisný film, ale spíše o pocit z doby, mnohem férovějším (a pro autory bohužel podstatně více zdrcujícím) srovnáním jsou filmy G. Corbiau. ()

CZRohlik

Na český poměry dobrej film. Hlavní pozitivum je za mě celková výprava a hudba. Dyk hraje dobře a jeho postava je vcelku zajímavá. Tady se ale nachází ten problém, Kromě ústřední postavy tady nemáme jinak zajímavé nebo propracované postavy. Všechny se tak nějak pletou dohromady a neodlišují se od sebe. Taky mi tam chyběly nějaký myšlenky. Celej film byl tak nějak povrchní a nesnažil jít víc do hloubky a i když zpracování filmu bylo celkem artově pojato, tak to hold nenabízí nic víc. Je mi jasný, že součástí toho filmu musely být i nějaké sexuální scény, ale tady jejich míra přesahovala únosnou mez... nevím osobně už mě to ke konci celkem štvalo. A jako poslední negativum beru, že nám film vlastně neukázal úpadek Myslivečkovi kariery, ale skončil vlastně před ní... Jaksi bych to od toho filmu očekával. Overall se ale jedná o podařené dílo a jeden z těch lepších českých filmů za poslední dobu... 7/10. ()

blondboss

Tento film bol podľa mňa natočený moderným a divácky atraktívnym spôsobom. Jeho hlavným mínusom, teda minimálne pre mňa, je samotný obsah a dejová linka, ktorá ma absolútne nezaujala. Život Myslivečka ako taký nebol nejako výrazne zaujímavý a môže zaujať ozaj len milovníka opery. Na druhej strane ale unikátna exkurzia do histórie a osobne som si celkom užil dobovú atmosféru. 60 % ()

ZHODNOTITEL

Na můj vkus dlouhé a bez děje s pokusem o vyprávění o erotomanovi. Distributor láká na slunnou Itálii, ale nějak jsem ji tam nepostřehl. Emoce nula. Tak, jako jsem si o Myslivečkovi nic nemyslel na začátku filmu, tak jsem si o něm nic nemyslel na jeho konci. Masky, kostýmy, scénografie, to je všechno hezké ale k pocitu, že člověk viděl dobrý film to nestačí. ()

jfaba

O čem to bylo? O hudbě? O sexu? O vztazích? O Mozartovi? Aha vlastně o Myslivečkovi. Já jsem ale trouba, že jsem to nepoznal hned. Hudba dobrá. I když já víc poslouchám Led Zeppelin. Jinak se to trochu podobalo Amadeovi. Ale když jsem nepochopil o čem film byl, jak to můžu hodnotit. p.s.: jen mi vadí, že jsem tam nezaznamenal Godlu. :-) ()

spotczek

Bohužel jsem Il Boema viděla v českém znění. Snad by mě původní italské znění zaujalo více. Určitě se mi moc líbila hudba. Angažování velkých operních hvězd bylo naprosto v pořádku a bylo to znát. Určitě bych nesrovnávala s Amadeem od Formana. Tady se autoři snažili alespoň o elementární historickou přesnost, ani si příliš nevymýšleli, jak se co přesně mohlo stát, proto film není souvislým příběhem, ale spíše jednotlivými střípky událostí. Pokud by se s něčím mohlo srovnávat, tak s Farinellim. Zajímavé vlastně bylo to hlavní vyznění filmu jako sondy do uměleckého prostředí té doby. Tehdy tvůrci vůbec nebyli důležití a museli si úspěch zajistit konexemi (zde tedy hlavně přes postel; i když divadlo obecně bylo v té době chápáno jako jeden velký bordel). Šlo možná i o to, že hudba a umění vůbec bylo záležitostí jen vyšších vrstev a "pracující" se mezi smetánku dostávali jen výjimečně. I dnes těžko říct, jak moc jde o řemeslný um a jak moc o živočišnou atraktivitu. Nejlepší asi vždycky bylo a bude, pokud se obojí snoubí dohromady. ()

meda2016

Čerstvý zážitek. Váhám mezi 2 a 3***. Myslivečkova hudba hezká ale v úzkém rámci fantazie. Film potřebuje střih o 30 minut, hlavně v první polovině. Jakoby prázdný obsah mají zachránit zbytečně doslovné eskapády. Proč tam má Roden tvář, nechápu: Odkud, pro pána, si se vynořil, Karle - Tam si mohl zůstat! ()

redfoxik

Filmu schází jakákoliv myšlenka. Scénář je plochý, chybí zásadní konflikt, některé zajímavé momenty z Myslivečkova života se do filmu nedostaly (manželé Duškovi, následná setkání s Mozartem apod.). Režie je nenápaditá, opakuje několikrát stále stejné scény, zejména inscenace oper jsou všechny stejně nasnímané a nastříhané. Divák se někdy obtížně orientuje v postavách, jejichž postavení a vztah k hlavnímu hrdinovi si musí složitě domýšlet. Závěr filmu působí nedotaženě, není propojen se začátkem, děj proto není nijak zacyklen. Je to zklamání. ()

funkyshit

Parádní historicko životopisný biák plně v duchu (a řekl bych i jako pocta) Formanových klasik Amadeus, Goya's Ghosts a Valmont. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky