Potulný samuraj Kenšin: Počátek

• Japonsko Ruróni Kenšin: Saišúšó The Beginning (více)

Ochránce Kenšin byl kdysi nechvalně známý jako zabiják Battósai. Pak ale potkal křehkou Tomoe Jukiširovou a změnil se mu život. (Netflix)

Omnislash

Smarja to byla bida. Po trilogii tezke zklamani. Ta ovacka jsem videl, vim, ze se pojetim i naladou dost lisi od serialu. Ale tohle nafilmovani mi prislo.. o nicem? Neprehledne? Hrozive zdlouhave? Bez ladu a skladu? Pokud vas laka hrany kenshin a zadneho jste nevideli, dejte si radeji trilogii. Doufam, ze Konec bude lepsi. ()

warrenur

Pekne bojove choreografie, tuctovy pribeh o legende a i jeho melodramaticka linia, pekna vyprava.  Sato-ov kukuc spoza vlasov je uz roky nemenny. :) Fanusikovia si to ujst nenechaju. Mna vsak film nicim neprekvapil. Priemer. Na vlastne riziko, stopaz mohla byt kratsia. ()

animario

Nejdospělejší díl z celý série o Battósaiovi. Bez stylizovaných záporáků a "poletující" choreografie. Téměř klasickej samurajskej epos jako ze starý školy. ()

strikeman

Kultovní samurajská série, co dodat - všechny díly, které spojuje mýtický příběh melancholického introvertního antihrdiny, si drží úroveň nadprůměrné vizuální podívané s pěknými soubojovými choreografiemi. Tento díl navíc vyčnívá i hloubkou příběhu a realističtějším zpracováním... 80% ()

Quido

Proč jsem o tohle nevěděl dřív? Epické, výpravné zakončení hrané verze ságy se skvělou choreografií. Jako mnoho dalších, doporučuji začít příběh zde na konci. A malá osobní prosba na závěr - nikdy, ale opravdu nikdy se nedívejte na japonské filmy s českým dabingem. Pokud na tento film v budoucnu narazíte nedejbože na Nově či Primě, tak přepněte, a pak se na něj podívejte jinde. ()

JosefTomas

Poslední Kenshin si poprvé (a pravděpodobně naposledy) musí prožít svůj největší úkrok, kterého se dopustil. Ohtomo natočil úplně jiný film, než jaký byl Kenshinový standard a namísto akce se soustředí na etapu života tohoto mladého zabijáka. Co o to, vizuál je pořád nádherný, herci přesní a hudba podmanivá, ale nemohu se zbavit pocitu, že poslední Ruroni Kenshin je slepou uličkou do jinak svěží akční série. Dělá sice z Kenshina víc člověka, než jen chodící stroj na zabíjení, ale namísto nového a svěžího příběhu rozvýjí flashback ze čtvrtého dílu, který dle mého řekl vše podstatné a žádné doplnění nepotřeboval. Kenshina mám jako sérii rád, protože nabízí kvalitní řemeslo, ale čeho je moc, toho je příliš a bez dalšího dílu už se mile rád obejdu. PS: Rozhodnutí prequelu také není nejštastnější. Nejen, že film občas kombinuje flashbacky z předchozích dílů (točené 2014, takže je stárnutí herců patrné), ale například do hry (nutno říct bezdůvodně) hodí postavu, která působí víc staře, než v předchozím (4 díle), který se odehrává několik desítek let poté. ()

Víteček

Nejslabší díl série. Příběhově obsahojue jenom minimum nového a romance s Tomoe neobsahuje absolutně žádnou chemii a ani trochu nefunguje. Sama Tomoe je snad nejméně výrazná a zajímavá osoba celého seriálu a nejméně zajímavá žena. V takovém okamžiku mám pak problém, jakkoliv se o ní zajímat. Nechápu, proč letošní filmy byly vydány v tomhle pořadí. Final prozradil všechny zásadní události z Počátku a učinil ho víceméně zbytečným. Přitom kdyby byly prohozené, tak Final bude ovlivněn jenom mírně a ničemu by to neuškodilo. Musím tomu nechat, že to vypadá dobře a bojové scény jsou dobře zchoreografované, ale to vše bylo i v předchozích filmech, které neměli tolik neduhů z tohohle. ()

xxmurphyxx

Fantastické ukončenie jednej fantastickej série. Klaniam sa pred Keiši Ótomom, že si dokázal udržať vysoko nadštandardnú kvalitu počas každého jedného filmu a to ich bolo do kopy až päť. Tento posledný je v podstate prequel a dá sa úplne v pohode pozrieť ako prvý film z celej série. Človek sa potom aspoň nebude strácať v deji a postavách, ako sa to občas stalo mne v predošlom diely/dieloch. To bola v podstate aj asi jediná chybička krásy na predošlom diely, že som si nebol úplne istý kto je kto a prečo koná ako koná. Týmto dielom sa všetko parádne vysvetlilo a doplnilo. V budúcnosti si dám repete celej série a užijem ešte viac. Inak k filmu ani neviem, čo napísať. Je to jednoducho fantázia v pohybe, treba vidieť. Obrovský kus estetiky v obraze aj zvuku, herci ako vždy sto percentní a akcia...To je kapitola sama o sebe. Absolútne nádherná, chirurgicky presná choreografia nasnímaná kamerou, ktorá je dynamická, no zároveň sa nebojí experimentovať a ponúkať až umelecké zábery na scénu. Veľmi tomu celému pomáha aj prehľadný strih. Človek ma stále prehľad o akcii, nech už jej je akokoľvek veľa. Tu sú zbytočné všetky slová. Naozaj vrelo odporúčam vzhliadnuť celú sériu. Arigato ()

Sherty

Skvěle napsané. Bojové scény s katanou jsou to nelepší, co jsem doposud v daném žánru viděl. Příběh má spád a ani chvíli jsem se nenudil. Kamera je skvělá a herecké výkony jsou top. Není co řešit - 90% ()

HanzoBureshi

I když tu není skoro žádná akce, musím toto hodnotit stejně dobře jako předchozí díly, protože mě to i bez té akce dost bavilo. Poslední střípek skládačky, který jsem si užil jako ostatní díly v téhle neuvěřitelně samurajské sérii. Dávám silných 8/10 ()

Kushina

Nemám slov. Pro mě je série Roróni Kenšin naprosto jedinečná a dokonalá série nejlepších samurajských soubojů. Skvělé, řekl bych až dokonalé kenjutsu, nádherný příběh, ať už jako celek, nebo co se emocí a lásky týče. Prostě .... Celkově tuhle sérii xx filmů, co v průběhu x let vyšly hodnotím 100%, protože je to jako celek dokonalé. Tento film nám ukázal něco málo (trošku víc) z historie a toho, jak to celé vlastně začalo. 85% ()

Tempest

Tento film byl v rámci filmové ságy o samurajovi Kenšinovi natočen jako poslední, ale doporučuji shlédnout klidně jako první, ale minimálně před 4 dílem "Potulný samuraj Kenšin: Konec", kde je celá řada flashbacků z tohoto filmu. Počátek se liší od ostatních filmů hlavně tím, že Kenšin je zde v roli zabijáka Battósaie, který v rámci občanské války likviduje stoupence šógunátu. A je skutečně velmi výkonný, počet mrtvých roste geometrickou řadou a krev přitom stříká na všechny strany. Jde o zajímavé spojení romance s válečnou řežbou. Kenšin není úplně typický akční hrdina, je plný melancholie a bolesti. Zabíjí lidi z přesvědčení, že pomůže dosáhnout lepší budoucnost pro všechny, ale uvnitř ho to ničí. Tomoe ho změní a ukáže mu nový směr jeho života. Pěkný film, jeden z nejlepších z celé série. ()

Kritickej

6/10 Pro mne nejlepší film série i když objektivně soubojově nejslabší. Ale bez toho otravného přehrávání herců a s konečně uvěřitelným dospěle vypadajícím hlavním hrdinou je to prostě konečně dobrý! Ani tady se příběh nevyvaroval několika FTW, ale je to celkem snesitelné. ()

Raziel811

Měl jsem rád původní trilogii, kdy Battosai byl nepřemožitelný bijec a každý díl měl zajímavé a stylové záporáky. Zde je vše o několik řádů komornější a celkový konflikt je upozaděný na úkor hlavního hrdiny, který je uvnitř rozervaný a ještě ne až tak dobrý. Proto mi zatím přijde tento díl nejslabší. Sice je to defakto úvod do celého příběhu a zjišťujeme  jak to celé začalo. Možná bude lepší si to nepouštět chronologicky jak se filmy dostaly na svět, ale podle vyprávění příběhu. Někdo může kvitovat s povděkem odklon od původního stylu, ale někdo zkrátka ne. Když snímek porovnám s nedávným Geomgaekem, jedná se jednoznačnačného poraženého. ()

Sopholojong

Sermiarska choreografia je opat par excellence! Hrdinske prednesy a pateticke dialogy ale zase pilia usi. Z coho vsak oci nebolia, je skvela "vybijana" na snehu (krv na nom vyzera ovela magickejsie) s klanom tienovych bojovnikov pred zaverom. Zaver s monologom Tomoe uz len otravnou bodkou. ()

Zaks

Celý film je viac menej o tom, čo už znalci série poznajú. Len je to teraz obšírnejšie podané, na môj vkus sa až moc podrobne vysvetľujú mnohé veci, ktoré boli v predchádzajúcich častiach stručnejšie alebo len v náznakoch. No a romantická linka s Tomoe zaberá tretinu filmu. Na rozdiel od tvorcov, mne neprišlo moc zábavné pozerať sa 1/2 hodinu na Kenshina, akú má radosť z obrích mrkví z vlastnej záhradky. Pochopiteľne to znamená menej súbojov a akcie celkom. Žiaľ a aj to málo z bitiek je v značnej miere recyklácia zo starších filmov. Ani choreografia  nových súbojov bez laniek a iných pomôcok veľmi nezapôsobí. Na rozdiel od minulých dielov, chýba mi tu charizmatická postava, či už dobrá alebo zlá, ktorá by okorenila nudnejší dej. Akčnejšie ladení diváci sa tomuto kúsku moc nepotešia a tí, čo majú radi konverzačky a romantiku, zrejme hviezdičku prihodia. ()