Dekameron

• Polsko Dekameron (více)

Filmová adaptace renesančních Boccacciových povídek... Italský režisér Pier Paolo Pasolini (1922–1975) proslul svým nonkonformním a provokativním postojem jak v soukromém životě, tak ve své literární a filmové tvorbě. V první polovině 70. let minulého století natočil tři snímky podle klasických literárních děl, a tento volný cyklus nazval Trilogie života. Všechny předlohy měly jedno společné – byly to sbírky povídek, vypovídajících nejrůznější formou o životě a době, ve které vznikaly. Jako první si Pasolini vybral sbírku italskou – slavný "Dekameron" Giovanniho Boccaccia. Eroticky laděné veselé i vážnější příběhy obyčejných lidí i šlechticů v období vrcholné renesance inspirovaly Pasoliniho k úvahám o dnešní podobě světa. Kromě odvážného zobrazení milostných scén i některých dosud tabuizovaných motivů a obrazů dává tvůrce v celé Trilogii života znát své levicové smýšlení – a také svou homosexuální orientaci. Po Dekameronu následovaly Pasoliniho adaptace Chaucerových Canterburských povídek a arabských pohádek Tisíc a jedna noc. (Česká televize)

corax8

bohužel musím dát jenom tři hvězdy. Na Pasoliniho je to slabé. Pamatovat si asi budu pouze dekorace, které mne dostali. Líbil se mi kontrast nahých těl a tmavých zdí. Stejně jako skromné vybavení domů. některé hercké výkony jsou hodně špatné. ()

JARDAHONDA

Několik slavných povídek Giovanniho Boccaccia převedl Pasolini s lehkostí do filmové podoby. Příběhy plné erotiky i humoru se zaměřují především na obyčejné lidi a jejich všední život, často však v nečekaných souvislostech. Hříšné jeptišky, podvádějící ženy, mladí milenci přistižení při činu a mnoho dalších se objevuje v tomto svěžím dílku, které rozdává potěšení. ()

CrazyAn

Nevím zda to bylo tím, že jsme pořád ještě puberťáci, kteří se smějí každé kravině, ale máme to jako součást četby k maturitě a tak jsme koukli i na film. Musím říct, že takhle dobře jsme se dlouho nepobavili. ()

710.cz

Tady názor, že jde o nevšední zpracování homosexuálního komunisty žijícího v křesťanské Itálii, neobstojí. Film je mizerně zpracovanej, řek´ bych až odfláknutej. Jediný, co koprodukční tým opravdu zvládl na jedničku, že posbíral pro natáčení opravdu ty fyzicky nejodpudivější zjevy. ()