Noc a mlha

• Francie Nuit et brouillard (více)

Svědectví o životech vězňů nacistických koncentračních táborů, vybudovaných na různých místech Evropy. Film ukazuje hrůzu těchto míst a dovolává se památky několika milionů umučených, mezi nimiž byly i tisíce dětí. Film získal Cenu za dokumentární film na X. MFF v Karlových Varech v roce 1957. (oficiální text distributora)

Forsberg11

Mrazivý dokument, jeden z prvých o holokauste. Šokujúce a drsné zábery dopĺňa unikátny komentár s prenikavým, až básnickým, melancholickým pátosom. Je zaujímavé vidieť ako Resnais už v roku 1955 využíva progresívne zábery kamery, či dlhé tzv. nájazdy s kamerou ako napríklad ten pozdĺž kremačných pecí. A aj keď dnes sú už viaceré informácie z tohto filmu vyvrátené, nič to neznižuje z jeho kvality a výpovednej hodnoty o jednom z najväčších zverstiev v histórii ľudstva. Pôsobivý a silný dokument, ktorý by mal byť, s určitým doplňujúcim výkladom, povinne premietaný v školách. ()

reditelka

Tak naturalistický a působivý dokument jsem ještě neviděla. Závěrečný komentář platí i po desítkách let: "Kdo z nás bude na těchto věžích nadále držet hlídku, aby nás varoval před příchodem nových popravčích?" Doporučuji zhlédnout každému, kdo si stejně jako já myslel, že už toho o koncentračních táborech viděl dost... ()

janesX

Napriek svojej krátkosti veľmi obohacujúci dokument, ktorý toho stihne za pol hodinu a v miernom tempe - veľa vysvetliť. Komentár ako z pera veľkého spisovateľa, hudba ako zo surrealistického hororu. PS.: Vojna už zaspáva, jedno oko má však otvorené.. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "I am not responsible."     Dokument s priam devastujúcim účinkom, zrejme prvý, ktorý pravdivo pojednáva o holokauste. Veľmi otvorene sú tu divákovi predkladané všetky tie nepredstaviteľné hrôzy, ktoré prebiehali v táboroch smrti (vo Francúzsku, Belgicku a Poľsku). V pôsobivej harmónii sa striedajú čiernobiele archívne materiály s farebnými zábermi miest smrti po 10 rokoch (súdobými). Záverom pár drobných výtiek. Dokument je tak pôsobivo umelecky stvárnený, až by nejeden divák mohol v tom beštiálnom vraždení nachádzať aj určitú krásu. Ďalšia vec je zrejme subjektívneho charakteru a síce, že dokument je príliš hutný - na mňa je proste ten sled obrazov a slov/titulkov hrozne rýchly, takže som nebol schopný dokument sledovať bez neustáleho zastavovania. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

dzei

Jedná se o naprosto ojedinělý a realistický dokument. Nic podobného jsem snad ještě neviděl. Doporučuju všem, aby otevřeli oči a podívali se co se opravdu dělo v koncentračních táborech. ()

Mikino00

Netradičně natočený, ale i tak neméně silný dokument o lidském utrpení, které si ani neumíme představit. Propojení fotografií, detailu, současnosti a minulosti funguje na jedničku. ()

gumolit

(1001)  Hodnotenie je skôr za to aké hrôzy som videl nie je to kvôli tomu žeby som sa bavil. Určite nikdy na toto nezabudnem človek je najhorši tvor na Zemi !! ()

Atheas

Kdo nese zodpovědnost ?Vše podstatné je na tomto snímku řečeno,ukázáno a zachyceno.Bojím se,že to nedokážu celé pochopit ani tomu uvěřit. Fotky zde jsou opravdu drastické,celý holocaust je pro mne pořád jedná velká záhada.Nechápu to a tento snímek nedává odpovědi,jen zachycuje to co je nepochopitelné.Bože můj ... ()

bratr.Milan

Filmová esej Alaina Resnaise je jeden z mála filmů, které by měl vidět každý! Pokud jste tak ještě neučinili, určitě si ho vyhledejte a podívejte se na něj. Trvá jenom půl hodiny, ale po jeho zhlédnutí nebudete tím samým člověkem, budete se na svůj život a věci kolem sebe i na své tělo dívat jinak. Jestli vydržíte, neodvrátit zrak a neutečete v myšlenkách od komentáře, který doprovází fotografie, archivní záběry, a záběry z deset let opuštěných koncentračních táborů, dostanete něco co vám žádný jiný film nedá. Nedokážu to popsat slovy. Esejistický text komentáře je skvělý. Nepřináší suchý výčet fakt s občasným ozvláštněním a snahou o objektivní popis, jako běžné dokumenty, ale literární formou se snaží o pravdivé zachycení reality koncentračních táborů. Je si vědom, že může ukázat jen povrch reality, opuštěné baráky, dráty, koleje, neznámé důstojníky a vězně, trpící vyhublé, ponížené, umučené, mrtvé. Ničemu se nevyhýbá, vše ukazuje ve své nahotě. Komentář se pomalu vciťuje do hrozivé situace vězňů, jejich neuvěřitelného utrpení a beznaděje....(následují spoilery!) ...Ze zločinců se stávají kápové, dohlíží na svěřenou skupinu a zodpovídají se důstojníkům, mají za to výhody, vlastní pokojík s nábytkem a lepší stravu. Racionálně uvažující důstojníci přemýšlí. Co dělat s tolika popravenými? ….sklad plný ženských vlasů, tisíce brýlí, tisíce lidských koster. Kosti z pecí zkoušeli použít jako hnojivo,...... z lidských těl, ...nelze to ani vyslovit,....vyrábějí mýdlo! …. Na konci všeho, po válce, stáli před soudem kápové, dozorci, důstojníci, a všichni se vymlouvají: „Já za to nenesu zodpovědnost!“ …. „Kdo nese zodpovědnost?“ Ptá se hlas v komentáři a ukazuje prstem na nás a na sebe. „Válka usíná, ale jedno oko má pořád otevřené. Někde uvnitř nás stále žijí šťastní kápové, rehabilitovaní důstojníci a anonymní udavači.“ - Když jsem si dohledal, že autorem komentáře k filmu je spisovatel Jean Cayrol, který jako politický vězeň přežil koncentrační tábor, pochopil jsem proč je to tak silná autentická výpověď. ()

MovieFive

Řekla bych, že Noc a mlha je výborný učební materiál, který ve 30ti minutách každému odhalí a přiblíží hrůzy koncentračního tábora. Stručný, systematický, autentický. ()

Endlessly

Zo začiatku mi trošku vadila hudba (neskôr som ju už prestala registrovať) inak to bol výborný dokument. Pôsobivý, otvorený a šokujúci. Ani nenachádzam slov, snáď len že mi je zo všetkých tých zverstiev, ohavností a nespravodlivosti strašne zle. ()

S.Dedalus

jeden z mála dokumentů o holocaustu který si uvědomuje že to nebyli němci ani nacisti kdo se těch hrůz dopustil ale byli to lidé ()

rekkky

Střihové prolínání autentických záběrů z období neomluvitelného trýznění obětí holocaustu s barevnými obrázky pocházející z doby po 2. světové válce jen dokládá pomíjivost, kterou je lidská rasa schopna přehlížet. Autorům se znamenitě povedlo podtrhnout válečné zločiny a nezaměnitelnou formou přiblížili divákovi jednotlivé lidské tragédie v kontrastu běhu času. ()

Rathalos

Francuzsky dokument o krutostiach,ktore sa robili na vaznoch v koncentracnych taboroch,je az neuveritelne,co dokaze urobit clovek cloveku,skvele spracovanie,ktore v urcitych momentoch az sokuje,dakujem tvorcom a pevne verim,ze sa uz nikdy nic take nezopakuje a budeme zit na planete Zem v mieri a pokoji...:-) ()

guri

Citali sme sme o koncentracnych taboroch, pocuvali sme o nich, videli nejake fotografie a filmy a hovorili sme si, ake to bolo strasne a neludske. Tento polhodinovy dokument sa dostava az pod kozu. Toto nebolo "len" konecne riesenie zidovskej otazky, ale konecne riesenie ludskej dostojnosti. ()

siloalampa

Zábery, z ktorých sa slabším povahám môže celkom ľahko zdvihnúť žalúdok. A čudujte sa prečo tak nemám rád Nemcov a neznášam ich jazyk. ()

sehe

Tento horor prosím,povinne premietať na každej škole.Autentické zábery z koncentráku,ktoré sa nedajú komentovať. ()

Smerfetka88

Ano, to co se dělo, bylo hrůzné a šílené, ale nemyslím si, že to právě tento dokument zachytil tak strhujícím způsobem, abych jej ohodnotila 5*. Možná už jsem otupěla ze všech těch dokumentů a záběrů, které jsem o tomto tématu viděla, nevím. Každopádně si myslím, že tento snímek nepřišel pro mě s ničím novým, ještě více šokujícím. Bohužel mě asi ovlivnily i české titulky, se kterými jsem to viděla. Ty byly napsány stylem "bylo jednou jedno peklo...". Jinými slovy - zasáhly mě ty hrůzy, co se staly, ale ne tenhle snímek. ()