Noc a mlha

• Francie Nuit et brouillard (více)

Svědectví o životech vězňů nacistických koncentračních táborů, vybudovaných na různých místech Evropy. Film ukazuje hrůzu těchto míst a dovolává se památky několika milionů umučených, mezi nimiž byly i tisíce dětí. Film získal Cenu za dokumentární film na X. MFF v Karlových Varech v roce 1957. (oficiální text distributora)

Shaqual

Naprosto nemilosrdná půlhodinka o největší hrůze novodobých dějin, která otřese snad úplně každým. Hodně z těch záběrů je sice na hraně koukatelnosti, ale právě v nich je nejvíc poznat síla tohohle dokumentu, který by podle mě měl povinně figurovat v učebních osnovách všech středních škol. ()

Rebeca

"Krev zaschla, jazyky utichly..." Položme si tichou otázku: má smysl v 21. století  sledovat historické dokumenty a vůbec - zajímat se o historii jako takovou, dozvědět se fakta z důvěryhodných zdrojů? Ano - POKUD máme zájem pochopit současnost, je  nutností poznat historii a historické souvislosti. Pokud ten zájem není, pak ale musíme počítat s tím, že náš rozhled bude obehnán vysokými zdmi, vybudovanými cíleně z okleštěných a kosmeticky upravených informací "z třetí ruky", jenž se na nás hrnou z internetu a médií v podobě a kvalitě, o níž se nechci  a nebudu zmiňovat. Je  pak na místě  se s tak převzatými "vlastními" názory raději neprezentovat... "Noc a mlha" vás rozdrtí na prach... ("Prach jsi a v prach se obrátíš..."). Doporučuji ke zhlédnutí zejména tzv. popíračům holokaustu (ač si nejsem jista, zdali takové doporučení padne na úrodnou půdu...). ()

Marat

kdyz jsem byl v Osvetimi (Auschwitz / Birkenau) tak mi behal mraz po zadech. Kdyz jsem videl tento film, behal mi mraz po zadech uplne stejne. Je smutna historie lidstva minuleho stoleti a tento film tu hruzu zobrazuje. Film beru jako znameni neceho, co se uz nikdy nesmi opakovat. Je tak syrovy, ze clovek lituje toho jaky muze jiny clovek byt a stydi se sam za sebe ()

Maras.L

no comment... asi jen, že bezprostředně po zhlédnutí jsem měl nutkání se jít vyzvracet, pak tiše plakat a nakonec se jít nezřízeně opít... ()

MORION

Skutocne vyborny a posobivy dokument o hrozach nacistickych koncentracnych taborov. V rychlosti na prevedie od ich projektovania a stavby, cez deportacie a samotny zivot v taboroch az po oslobodenie a norimbersky proces. Za jedinu negativnu stranku povazujem jeho dlzku.. na taketo spracovanie by som sa vydrzal pozerat kludne aj dlhsie. ()

muti

polhodinovy suhrn diania v koncentrakoch, fotografie ktore sa zachovali dodnes, ale aj zabery a videa ktore som v Auschwitzi nevidel pricom si mozte dovtipit co na nich je zobrazene. ako uz spomenul Hellstruck, dava sa prednost na emocie nez na fakty, co je podla mna trochu na skodu kedze sa tym skresluje realita. ocenil som zabery kempov z 1955 roku, dnes uz Auschwitz-Birkenau predsalen vyzera viac muzealne. ()

wocicko

Ze všech dokumentů o tomhle období je jednoznačně nejlepší. A co je naprosto jedinečné je apolitičnost a nestrannost vyjádřená na konci. Každý z nás je vrah a krutosti se dějí stále, jen se necháváme ukolébat... ()

jaronah

Teď v roce 2023 to ještě není ani 100 let od konce druhé světové války a těchto zvěrstev. Tohle zhlédnout je horší než jakýkoli horror, protože tohle byl skutečnej horror. Ve filmu vidíme archivní videa zachycující mrtvá vyhublá těla, někdy i jen části těl. Jak mohli být lidé tak zlí? Takto zlá nejsou ani zvířata. Z některých zavražděných lidí zkoušeli dělat polévku - kanibalismus. Nechutný. Odporný. Pokud existuje karma, reinkarnace nebo křesťany zmiňované "peklo" - pekelná dimenze, tak se to těm nelidským vrahům musí vrátit se všemi úroky. Nevěřím tomu, že žádná spravedlnost po smrti těla neexistuje. Přeju lidstvu ať přestane s veškerým zabíjením, kdy člověk zrazuje člověka. Vzájemně se potřebujeme naučit respektovat víru druhých lidí. Natočeno 10 let po konci druhé světové války. Nacistické praktiky bych nazval skutečným satanismem. Myslím, že bychom neměli být znechuceni tím, že jsme lidmi, a patříme ke stejné rase, která udělala něco tak odporného nelidského a řekl bych i nezvířecího. Svět potřebuje více lásky, prožívejme ji a šiřme ji nezávazně jak ateisté, agnostici, tak věřící a stoupenci jakéhokoli náboženství či uskupení. Láska je silnější než zlo! ()

vooddoo

Velice silný dokument o hrůzách války. Ze snímku čiší syrovost, ale je to jen dobře. Je důležité nezapomenout... ()

james_cole

Nejnaturalističtější film všech dob, plný sugestivních a brutálních záběrů. Velmi důležité memento, vypovídající o době na kterou bychom neměli nikdy zapomenout, i když bychom na ní rádi zapomněli -„Prohlížíme si ruiny, jakoby staré hrůzy pod nimi měly zůstat ležet na věky. Předstíráme nově získanou naději a tento obrázek mizí v minulosti. Jako bychom byli z hrůzy takových táborů jednou provždy vyléčeni. Předstíráme, že se to vše stalo jen jednou, v určitém čase, na určitém místě. A nevnímáme věci, jež nás obklopují, neslyšíme křik lidskosti." ()

Harakiri13

Stále nedokážu pochopit, že byli lidé schopni tohle dělat jiným lidem. Tento dokumentární snímek nám představí hrůzu a zvěrstva a zrůdnosti v táborech smrti. Pohled na smrt vás nejednou nenechá pochybovat o lidech jací jsou když získají moc, nejednou budete chtít sklopit zrak, abyste se nemuseli koukat na zvěrstva páchaná na lidech. Je to hodně silné téma, které se ale musí připomínat. Musím dát plný počet a zároveň ještě jednou napsat, že se na takové dokumenty (mapující právě hrůzy v táborech smrti) opravdu nesmí nikdy zapomenout!  9/10 ()

Kaleidoskop

Nádherný experimentální film, který spíše než hrůzy války připomíná pomíjivost lidské paměti. Že rychle dokážeme zapomenout na události (v době vzniku filmu) nedávno minulé, ale autor velmi dobře ví. A proto nám servíruje ty nejbrutálnější záběry, aby v nás umocnil, případně povzbudil vzpomínky, o kterých jsme ani nevědeli, že je máme. ()

Hemp

Je to peklo, nic silnějšího jsem o Osvětimi neviděl. Tohle by mělo být povinné na každé střední skole. ()

kriplozoik

Resnaisovy filmy mám rád, ale tenhle počin se mu těžce nevyvedl - skoro všechno, co se zde mohlo pokazit, se pokazilo. Všechno je groteskně mimo mísu. Je to jako otřesně nestravitelná báseň z nedělní chvilky poezie z úst údernického hlasatele propagandistického filmového týdeníku na zvukovém pozadí ladění orchestru mentálně postižených pacientů za promítání dobových fotek a videí z tamního památníku, smíchané s turistickými záběry. Vše je neskonale povrchní, podbízivé, tendenční, halabala a jen na efekt splácané dohromady. Infotainment hadr; falešné do morku kostí. Vězni a mrtví jsou zde ukazování uměle, neosobně, paušálně, skoro jako nějaká cirkusová rarita. Zkombinováno s tendenčním komentářem z toho čiší nerespekt a neshopnost jít pod povrch. A jako hřebík do rakve ohavná, ale skutečně ohavná hudba, která se tam naprosto nehodí ani na vteřinu. Strašně odfláknutá, přeceňovaná ztráta času - toto vám nic nového nedá. ()

raiden14

Pojdem sice proti davu, ale pre mna velmi ale velmi biedny dokument. S hlupou patetickou hudbou v pozadi, ktora robi z celeho "dokumentu" totalnu frašku. Nejde ani tak o dokument ako o prehliadku zaberov z koncentracnych taborov doprevadzanych nudnym rozpravacom, ktory chrli zo seba jedno klise za druhym. Ak sa chcete naozaj nieco dozvediet o holokauste, odporucam Final Solution od BBC a nie tento umelo nadhodnoteny pseudo-dokument. ()