Třetí housle (S02E09) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 28 min

• MM_Ramone

"Tridsať prípadov majora Zemana". Devätnásta časť - "Tretie husle". Príbeh z roku 1962. Pražský kriminalista súdruh Ján Zeman sa druhý krát žení. Berie si svoju starú lásku Blanku. Svatba sa koná v malebných Karlových Varoch. Zeman počas nej dokáže odhaliť a objasniť aj prípad nelegálneho kšeftovania miestných šmelinárov s nemeckými turistami. Hold darmo, je to policajt ako sa patrí. Táto raritná, svadobná epizóda sa nesie v štýle nepodarenej komickej frašky. *(23.9.2016)

"Víš kdo to je? Kapitán Zeman z pražský kriminálky. Dvakrát mě dostal do šuplete." Může se Zeman v klidu oženit? Nemůže, když se mu zločinci sami přiznávají. Je to sice hrozná hovadina, ale hlášení stržm. Milotinského opilým elitám pražské kriminálky o odcizení Oktávky bylo naprosto dokonalé. Jinak to byla jen rozverná taškařice, ve které si první housle zahrál karlovarský esenbák ppor. Vostárek ("Já nejsem pro Vás žádnej Béďa, pane řidiči.") a ta šmelina, bloodhoundi a vodní masážička se nakonec taky dala přežít.(22.12.2016)

(9x) ♫ Bláznivej den, sám na prstě si hvízdám a zvony zvoní ráno v poledne. Držte si klobouk! Začíná ta jízda, které se stanou věci nezbedné... ABSOLUTNÍ SENZACE! Popisek bych klidně mohl znít: Dobrý policajt nemá nikdy po službě, ani na svatbě! :-) Jak sám režisér Jiří Sequens uvedl při premiéře Třetích houslí v Německu, jedná se pravděpodobně o první veselohru z policejního prostředí. A já dodám, že mi tuhle prvotinu svého druhu nenahradí žádný trapný Soukupův "jeden Polda" nebo lépe hodnocená americká Policejní akadamie! Vrámci celku všech 30ti případů majora Zemana originální kousek v žánru crazy komedie (v angličtině na to používají jiný výraz hilarious comedy), ve které nejsou žádné závažné zločiny, policejní akce, mrtvoly, smutné události, žádná politika nebo propaganda. Film otevírá a uzavírá veselá písnička Aleše Ulma, která už napovídá, že se tady jedná především o legraci. Třetím houslím coby bláznivé komedii nechybí ani trefné obsazení: 1.tradičně kultovní Josef Větrovec střílející jednu hlášku za druhou (,,Kdybych měl svý boty, nikdy by vám svou oktávku nepůjčil."); 2.veselá kráska Jarka Obermaierová dělající si ze všeho legraci (,,Já vím, jak se dostaneme domů, když nám ukradli auťák, máme přece kočár!"); 3.vtipný Ladislav Mrkvička, ač policejní příslušník, také jeden z těch drobných zlodějíčků (,,Mirku, Mirku, napřed koně, potom auto!); 4.ještě roztomilejší podvodníček "houslista" Oldřich Vízner (,,Pane dirigente a proč part třetích houslí?); 5.prvorepublikový gentleman Svatopluk Beneš v roli lázeňského muzikanta (,,Co jsem dělal? Přehrával jsem si svůj part. Doma, prosím."); 6.krásná Alena Vránová coby přelétavá Vlastička, která tu má scény snad se všemi muži, jen ne se svým vlastním manželem v podání Kopřivy (,,Nejen tady poskytuji své služby. Svlékněte se!"); 7.konečně Luděk Kopřiva coby drigient Bříza v miniaturní komické roli, obdobné jeho tanečnímu mistrovi z filmové série Kleinových Básníků (,,Béďo, to je ale náhodička. To jsem přece já, tvůj spolužák, Dóďa Bříza!"); 8.Bohuslav Čáp jako vtipný i mírně akční policajt (,,Tak vy se jmenujete Oscar Strauss, pane Mašku?!); 9.Marie Marešová jako špionážní babička; 10.miniroličky Zdeňka Řehořa v roli vrchního a Karla Effa v roli svatebního fotografa; 11.Václav Trégl v krátké scénce jako protivný dědeček na svatbě ;-) atd. atd. A konečně především Vladimír Brabec v hlavní roli, herec se širokým rejstříkem, který dokázal, že umí zazářit i ve výhradně komediálním žánru. Překvapil netypicky odvázaný Miloš Willig (herec zejména politických rolí). Spíš než s ostatními "zemankovami" se tady nabízí srovnání s komediemi s kriminálním pozadím typu Rozpuštěný a vypuštěný nebo Vrchní, prchni! (tamnější běh číšníků konkuruje zdejšímu pouličnímu tanci Karlínského baletu, rovněž po karlovarských ulicích). No a na závěr bych pochválil i experiment skladatele Zdeňka Lišky, který zde využil kombinaci vlastní muziky se Snem valčíků Oscara Strausse, velice ladícího s groteskní atmosférou filmu.(29.5.2017)

• MrKrahujec

Tenhle díl považuji za nejpádnější důkaz toho, že Major Zeman je i z filmařského hlediska naprostá šmíra a šmejd a že i jinak snad dobrý herec Brabec (přiznám se, že právě kvůli majorovi Zemanovi jsme ho léta bral jako jakousi "Švorcovou v kalhotách"), tady odvádí skutečně to nejslabší... Už jenom ta jeho zoufale marná snaha užmoulat a užužlat jakýsi neexistující typ "správňáckého" esenbáka by byla vlastně k popukání, kdyby nebyla k pláči. No a co se týče syžetu, tak tady se mi ani po opakovaném shlédnutí opravdu nepovedlo rozeznat, oč tu vlastně šlo a kdo co provedl. Snad leda jako ilustrace neustálé platnosti verše Karla Havlíčka Borovského o policajtovi, který "koho chce, toho si chytne a dá do vězení".(17.10.2016)

• špaček421

Se špiony je sranda nechtěná. Tady měla být chtěná, ale nebyla. Sequens si usmyslel, že Zemana, Blanku, Pavláska, Kalinu a Stejskala mají diváci asi hrozně rádi a musí s nimi užít i nějakou srandu. Takže celý tenhle díl se odehrává během svatby Zemana a Blanky v Karlových Varech, kde mají jenom tři hosty, a kde celý díl chlastají, zatímco většina děje se děje za jejich zády. Číšník a masér překupují valuty, Němci obchodují se psy, Luděk Kopřiva nacvičuje s orchestrem včetně houslistů Svatopluka Beneše a Oldřicha Víznera a policajt hledá Větrovcovo auto, které pořád někam mizí. To je legrace, hehe. Na konci se číšník Řehoř a masér dozvědí, že neznámý ženich je kapitán Zeman a ak masér zdrhne a číšník se sám udá. Tohle je fakt hodně špatnej díl. A bohužel jeden z těch delších. Snad jenom, že tu chybí ideologie, budu trochu mírnej.(19.11.2016)

• - Jaroslava Obermaierová (Blanka) cestovala do Karlových Varů den před natáčení z Bratislavy a přijela řádně unavena. Měla zařízené letadlo, které kvůli husté mlze neodstartovalo. Na place pak občas klimbala, ač ve filmu na jejím výkonu, plného komediálních scén, to není znát. (tulen12345)

• - Natáčeno v Karlových Varech, exteriéry ze svatební hostiny pocházejí z Grandhotelu Pupp (ve filmu má hotel název Ambassador). (tulen12345)