Třetí housle (S02E09) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 28 min

• MM_Ramone

"Tridsať prípadov majora Zemana". Devätnásta časť - "Tretie husle". Príbeh z roku 1962. Pražský kriminalista súdruh Ján Zeman sa druhý krát žení. Berie si svoju starú lásku Blanku. Svatba sa koná v malebných Karlových Varoch. Zeman počas nej dokáže odhaliť a objasniť aj prípad nelegálneho kšeftovania miestných šmelinárov s nemeckými turistami. Hold darmo, je to policajt ako sa patrí. Táto raritná, svadobná epizóda sa nesie v štýle nepodarenej komickej frašky. *(23.9.2016)

• MrKrahujec

Tenhle díl považuji za nejpádnější důkaz toho, že Major Zeman je i z filmařského hlediska naprostá šmíra a šmejd a že i jinak snad dobrý herec Brabec (přiznám se, že právě kvůli majorovi Zemanovi jsme ho léta bral jako jakousi "Švorcovou v kalhotách"), tady odvádí skutečně to nejslabší... Už jenom ta jeho zoufale marná snaha užmoulat a užužlat jakýsi neexistující typ "správňáckého" esenbáka by byla vlastně k popukání, kdyby nebyla k pláči. No a co se týče syžetu, tak tady se mi ani po opakovaném shlédnutí opravdu nepovedlo rozeznat, oč tu vlastně šlo a kdo co provedl. Snad leda jako ilustrace neustálé platnosti verše Karla Havlíčka Borovského o policajtovi, který "koho chce, toho si chytne a dá do vězení".(17.10.2016)

"Víš kdo to je? Kapitán Zeman z pražský kriminálky. Dvakrát mě dostal do šuplete." Může se Zeman v klidu oženit? Nemůže, když se mu zločinci sami přiznávají. Je to sice hrozná hovadina, ale hlášení stržm. Milotinského opilým elitám pražské kriminálky o odcizení Oktávky bylo naprosto dokonalé. Jinak to byla jen rozverná taškařice, ve které si první housle zahrál karlovarský esenbák ppor. Vostárek ("Já nejsem pro Vás žádnej Béďa, pane řidiči.") a ta šmelina, bloodhoundi a vodní masážička se nakonec taky dala přežít.(22.12.2016)

• špaček421

Se špiony je sranda nechtěná. Tady měla být chtěná, ale nebyla. Sequens si usmyslel, že Zemana, Blanku, Pavláska, Kalinu a Stejskala mají diváci asi hrozně rádi a musí s nimi užít i nějakou srandu. Takže celý tenhle díl se odehrává během svatby Zemana a Blanky v Karlových Varech, kde mají jenom tři hosty, a kde celý díl chlastají, zatímco většina děje se děje za jejich zády. Číšník a masér překupují valuty, Němci obchodují se psy, Luděk Kopřiva nacvičuje s orchestrem včetně houslistů Svatopluka Beneše a Oldřicha Víznera a policajt hledá Větrovcovo auto, které pořád někam mizí. To je legrace, hehe. Na konci se číšník Řehoř a masér dozvědí, že neznámý ženich je kapitán Zeman a ak masér zdrhne a číšník se sám udá. Tohle je fakt hodně špatnej díl. A bohužel jeden z těch delších. Snad jenom, že tu chybí ideologie, budu trochu mírnej.(19.11.2016)

(9x) ♫ Bláznivej den, sám na prstě si hvízdám a zvony zvoní ráno v poledne. Držte si klobouk! Začíná ta jízda, které se stanou věci nezbedné... ABSOLUTNÍ SENZACE! Popisek bych klidně mohl znít: Dobrý policajt nemá nikdy po službě, ani na svatbě! :-) Jak sám režisér Jiří Sequens uvedl při premiéře Třetích houslích v Německu, jedná se pravděpodobně o první veselohru z policejního prostředí. A já dodám, že mi tuhle prvotinu svého druhu nenahradí ani Soukupův "jeden Polda" nebo lépe hodnocená americká Policejní akadamie! Vrámci celku všech 30ti případů majora Zemana originální kousek, který se nese v žánru bláznivé komedie (v angličtině je na tento žánr speciální odborní výraz hilarious comedy), ve které nejsou žádné závažné zločiny, policejní akce, mrtvoly, smutné události, žádná politika nebo propaganda. Film otevírá a uzavírá veselá písnička Aleše Ulma, která už napovídá, že se tady jedná především o legraci. Třetím houslím coby bláznivé komedii nechybí ani trefné obsazení: 1.tradičně kultovní Josef Větrovec střílející jednu hlášku za druhou (,,Kdybych měl svý boty, nikdy by vám svou oktávku nepůjčil."); 2.veselá kráska Jarka Obermaierová dělající si ze všeho legraci (,,Já vím, jak se dostaneme domů, když nám ukradli auťák, máme přece kočár!"); 3.vtipný Ladislav Mrkvička, ač policejní příslušník, také jeden z těch drobných zlodějíčků (,,Mirku, Mirku, napřed koně, potom auto!); 4.ještě roztomilejší podvodníček "houslista" Oldřich Vízner (,,Pane dirigente a proč part třetích houslí?); 5.prvorepublikový gentleman Svatopluk Beneš v roli lázeňského muzikanta (,,Co jsem dělal? Přehrával jsem si svůj part. Doma, prosím."); 6.krásná Alena Vránová coby přelétavá Vlastička, která tu má scény snad se všemi muži, jen ne se svým vlastním manželem v podání Kopřivy (,,Nejen tady poskytuji své služby. Svlékněte se!"); 7.konečně Luděk Kopřiva coby drigient Bříza v miniaturní komické roli, obdobné jeho tanečnímu mistrovi z filmové série Kleinových Básníků (,,Béďo, to je ale náhodička. To jsem přece já, tvůj spolužák, Dóďa Bříza!"); 8.Bohuslav Čáp jako vtipný i mírně akční policajt (,,Tak vy se jmenujete Oscar Strauss, pane Mašku?!); 9.Marie Marešová jako špionážní babička; 10.miniroličky Zdeňka Řehořa v roli vrchního a Karla Effa v roli svatebního fotografa; 11.Václav Trégl v krátké scénce jako protivný dědeček na svatbě ;-) atd. atd. A konečně především Vladimír Brabec v hlavní roli, herec se širokým rejstříkem, který dokázal, že umí zazářit i ve výhradně komediálním žánru. Překvapil netypicky odvázaný Miloš Willig (herec zejména politických rolí). Spíš než s ostatními "zemankovami" se tady nabízí srovnání s komediemi s kriminálním pozadím typu Rozpuštěný a vypuštěný nebo Vrchní, prchni! (tamnější běh číšníků konkuruje zdejšímu pouličnímu tanci Karlínského baletu, rovněž po karlovských ulicích). No a na závěr bych pochválil i experiment skladatele Zdeňka Lišky, který zde využil kombinaci vlastní muziky se Snem valčíků Oscara Strausse, velice ladícího s groteskní atmosférou filmu.(29.5.2017)

• - Natáčeno v Karlových Varech, exteriéry ze svatební hostiny pocházejí z Grandhotelu Pupp (ve filmu má hotel název Ambassador). (tulen12345)

• - Jaroslava Obermaierová (Blanka) cestovala do Karlových Varů den před natáčení z Bratislavy a přijela řádně unavena. Měla zařízené letadlo, které kvůli husté mlze neodstartovalo. Na place pak občas klimbala, ač ve filmu na jejím výkonu, plného komediálních scén, to není znát. (tulen12345)