Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Skvělý, Jim Carrey je tady vážně výtečný. Ksindl, jakým je tenhle jeho hrabě Olaf, se vážně jen tak nevidí. Tedy nevidí se především dnes - v (nejen) crazy komediích šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých let bychom přece jenom pár jemu podobných "dobráků" určitě našli. Pochvala patří ale i Bradu Silberlingovi, protože film senzačně ubíhá, nenudí a i perfektně vypadá, kouzelní byli také představitelé všech tří dětí, nezklamala ani Meryl Strep.... No a štěk Dustina Hoffmana, to už byl takový bonbónek. Čtyři a kousek, smál jsem se od začátku do konce.(25.12.2010)

Docela pěkná dětská pohádka, která se snaží být trochu temná a vtipná, aby byla vyhovůjící i pro dospělý a to se povedlo. Jenom je škoda, že takový herci jako je Maryl Streep nebo Dustin Hoffman, nepředvedli zrovna excelentní výkon, u Dustina jsem se ani nedivil, že nepřevedl nějakej dobrej výkon, protože tam byl asi minutu u něj mě spíš překvapilo že nedostal nějakou větší roli, ale Maryl Streep tam byl přece jenom dýl, aby ukázala že je výborná herečka, ale do takovýhle filmů jak se ukázalo moc nehodí, zdálo se mi ře až příliš přehrávala a hrála něco co jí vůbec nesedí. Naštětí to celý zachraňuje Jim Carrey. kterej je fakt výbornej a pokaždý když tam je, tak to celý oživý a na předcházející nudný scény, který jsou někdy až moc dlouhý, nechá zapomenout. Je jen škoda, že tam v některých částech filmu neni tak vidět, to bych asi musel dát 5* i když příběh neni nic moc a je většinou snadno předvídatelnej, stejně tak jako konec.(17.6.2005)

Tak tenhle film se ze začátku tváří jako velmi dobrý film, dokonce vidíte dalšího Burtona, ale pak se to najednou začne kazit, protahovat a dokonce trochu nudit. Takže herci jsou fantastičtí, včetně skvělých dětí, výprava je překrásná, ale celý ten příběh je velmi podivný, něco mezi detektivkou, dramatem, pohádkou a komedií, ale vlastně to není nic z toho. Takže ten úžasný pocit z počátku filmu se postupně vytratí a když nakonec zjistíte, že to vlastně neskončilo nijak a že ta pointa je také nijaká, ten dobrý pocit vyprchá. Takže 3,5*(23.10.2005)

Čekala jsem další dětský film, jakých se v poslední době točí mraky (ne, že by byly špatné), k mému překvapení jsem však dostala depresivní, temnou a pro malé děti poměrně zvláštní (ne)pohádku odrážející všechny problémy dětského i dospěláckého světla (hlavně pak nefungující byrokracii). Vypravěč, který je v příběhu zároveň sám zainteresován, dodává filmu zvláštní kouzlo a podle zdařilé vizuální stránky bych typovala, že se na ní nějak podílel Tim Burton (mám na mysli Burtona před deseti lety, ne toho, co se o filmy pokouší teď). Samostatnou kapitolou je samozřejmě Jim Carrey, jehož pitvoření se (opět) nemá chybu. Co? Jestli je ten chlap magor nebo génius? No já mám jasno.:-)(23.11.2014)

Začalo to docela nenápadně, nejdřív jsem si myslela, že takový film není nic pro mě… ale s poměrně velkým zpožděním jsem udělala zkoušku a ta dopadla navýsost dobře. Zamilovala jsem si celý svět Lemony Snicketa a druhou polovinu loňského roku jsem věnovala shánění celé knižní Řady nešťastných příhod. Při čtení prvních čtyř knih jsem si film pouštěla ke kontrole stále znovu a znovu, aby mé zážitky byly komplexní… :) Nyní jsem u desátého dílu a nabývá to na objemu, takže poslední čtyři knihy budou totéž, jako prvních osm. Jsem netrpělivá a zároveň nadšená z každé další stránky a jenom lituju toho, že filmů nebude víc. Nebo rovnou, že autoři nesáhli po adaptaci natočené rovnou pro televizi a následně pro DVD. Totiž taková Esmé by musela být něčím neodolatelným, s tou svou láskou pro všechno, co právě letí :) Nebo trojčata a další pikantérie, které se do filmu nevešly. Takhle to vypadá, jako by celou Řadou sirotci jen trpěli u dalších a dalších opatrovníků, ale čtenáři vědí, že je to celé jenom začátek. Jim Carrey byl dobrým hrabětem Olafem, ale ne nedostižným, jinak by si pokračování musel prosadit. Filmu nevytýkám nic, koncept spojení prvních tří útlých knih a jejich následné spojení do jednoho rámcového vyprávění, to je dobré. Fungovalo by to tak i u dalšími dobrodružstvími Baudelarových velice dobře. Ohavná pila by se dala zkrátit jako pobyt u strýčka Montyho, Prufrockova přípravka by si dala záležet na uvedení trojčat na scénu a pak ty nekonečné záběry ve výtahové šachtě... No krásné by to bylo, i ty dalekohledy by se tam pro lepší pořádek vešly. V podstatě je jen škoda, že tetička Joe nebyla obsazena někým mladším a že nebyla ani krátká návštěva kina po celém dni v teráriu. Nedá se nic dělat, Řadě jsem propadla a až to celé dočtu, zbývá jen všechny doplňující knihy nakoupit v originále, protože český vydavatel se k celému fenoménu postavil dost macešsky.(3.2.2009)

• - I přesto, že se ve filmu objevil Dustin Hoffman, není uveden v závěrečných titulcích. (Saur.us)

• - Když se Violet podepisuje na svatební listinu, konec svého "B" stáčí dolů až pod řádek. V dalším záběru, když už tam je písmen víc, tak "B" je zcela jiné (konec je zakroucen nahoru). (Terva)

• - Siluety rodičov detí boli v skutočnosti siluety návrhára Ricka Heinrichsa a režisérovej manželky, herečky Amy Brenneman. (Karush)