Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

Lemony Snicket - Rätselhafte Ereignisse

Rad nešťastných príhod

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Tento filmík je pro mne osobně velmi milým překvapením, jelikož jsem zprvu po zjištění -že hlavní role připadla Jimu "xichto-debilovi" Carreymu- očekávala druhé Kdovíky spolu s křenícím se Grinchem, schovaným pod tunou masek. Toho druhého jsem se dočkala, naštěstí v přiměřené až umírněné verzi (sláva!). Nyní - pár hodin po shlédnutí- vůbec nelituji, protože jsem strávila příjemnou hodinku a půl v originálním, iluzorním světě-nesvětě barev, hříček, podivných figurek (pozn. skvěle odehraných), nelogického osudu a řady nešťastsných příhod. Ukázalo se, že tohle všechno je taková hodně černohumorná hračička pro starší, neboť se dost dobře nedá říci, že Lemony Snicket je filmem pro děti. Pravdou také je, že ono tmavé a originální vizuálno hodně asociuje na Burtona. Ale Burton to prostě není, už jen třeba pro hudbu od Newmana, neboť ta je neotřelá, divná a přesto tak charakteristická. Řada nešťastných příhod je také dospělým filmem pro své herecké výkony -nepočítaje v to Carreyho, který ve své umírněné formě předvádí, pouze to, co umí - dětské postavy vypadají, jednají a přemýšlí v určitých směrech jako dospělí, v některých situacích dokonce předčí samotné dospěláky, v některých zase ne, pravda. Mladí herci předvádějí pozoruhodné výkony, stejně tak přihrávky od dospěláků Meryl Streepové, Billyho Connollyho, Luise Guzmána, stojí za to. A teď k tomu horšímu ... děj -vzato velmi povrchně - je nápaditý. Pokud však začnu nihilisticky šťourat -čemuž prostě neodolám- je nedotažený, občas nelogický, ale ne vyloženě špatný. Vizuální stránka je nápaditá snad až úchvatná, dokonce i takové závěrečné titulky se stávají příběhem o sobě samém (kdo neviděl nepochopí).(3.6.2005)

Skvělý, Jim Carrey je tady vážně výtečný. Ksindl, jakým je tenhle jeho hrabě Olaf, se vážně jen tak nevidí. Tedy nevidí se především dnes - v (nejen) crazy komediích šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých let bychom přece jenom pár jemu podobných "dobráků" určitě našli. Pochvala patří ale i Bradu Silberlingovi, protože film senzačně ubíhá, nenudí a i perfektně vypadá, kouzelní byli také představitelé všech tří dětí, nezklamala ani Meryl Strep.... No a štěk Dustina Hoffmana, to už byl takový bonbónek. Čtyři a kousek, smál jsem se od začátku do konce.(25.12.2010)

Soundtrack Thomas Newman: 1. The Bad Beginning ,2. Chez Olaf ,3. The Baudelaire Orphans ,4. In Loco Parentis ,5. Resilience ,6. The Reptile Room ,7. An Unpleasant Incident Involving A Train ,8. Curdled Cave ,9. Puttanesca ,10. Curious Feeling Of Falling ,11. Regarding The Incredibly Deadly Viper ,12. The Marvelous Marriage ,13. Lachrymose Ferry ,14. Concerning Aunt Josephine ,15. VFD ,16. The Wide Window ,17. Cold As Ike ,18. Hurricane Herman ,19. Snaky Message ,20. The Regrettable Episode Of The Leeches ,21. Interlude With Sailboat ,22. Verisimilitude ,23. Loverly Spring ,24. A Woeful Wedding ,25. Attack Of The Hook-Handed Man ,26. Taken By Surpreeze ,27. One Last Look ,28. The Letter That Never Came ,29. Drive Away (End Title),(14.5.2011)

„Smrť milovaného človeka je zvláštna vec. Je to, ako keď idete potme po schodoch do svojej izby a jeden schod chýba.“ Po prvých minútach skvelého RADU NEŠŤASTNŹCH PRÍHOD som si uvedomil s miernym šokom jednu dôležitú vec. Brad Silberling sa doteraz veľmi, veľmi, veľmi krotil (čo samozrejme neznamená, že to bolo zle - POLNOČNÁ MÍĽA). Tie časy sú preč. V produkcii Barryho Sonnefelda (ADDAMSOVA RODINA 1-2, VEĽKÉ PROBLÉMZ) nakrútil morbídnu adaptáciu Lemonyho Snicketa. Ak si myslíte, že deťom sa nemá klamať, zabudnite na disneyovky a siahnite radšej po pôvabne morbídnom RADE NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD. Silberling v živote veľa stratil (vražda jeho priateľky, herečky Rebeccy Schaefferovej) a odvtedy do svojich snímok (triková rozprávka CASPER, remake MESTA ANJELOV) dávkuje veľké množstvo melanchólie. Výborne napísané a smutné i veselé dialógy ("Keby ste niečo v noci potrebovali, budem spať v kresle na chodbe. Mám ľahký spánok. Vlastne takmer nespávam."), nezameniteľne burtonovský audiovizuálny štýl, presné herecké obsadenie (maniak Carrey, Hoffman, Streepová, deti, Connolly, Law) a originálne nápady (titulkovaná reč pôvabného batoľaťa, had). Aký máte vzťah k cestovinám?(16.8.2005)

Musím říct, že z obrázků z filmu, které jsem měl tu čest vidět jsem si film představoval přesně tak, jak nakonec vypadal! Tedy plný vizuálně dokonalé až "burtonovské" atmosféry podložené jednoduchým přímočarým infantilním dějem! Příběh je skutečně nijak výjimečný, to co se jeví jako postupně odhalované tajemství nakonec vyprchá v nijakém zjištění, které vlastně nijak negraduje! Jenže to je uplně jedno, protože koukat na "spojení starých viktoriánských prvků s výdobytky moderní civilizace" jako by z oka vypadly skvělé adventuře Syberia, úžasné vizuální vychytávky (převozník na šlapadle, dům na útesu, Tatra a její interiér) mi doslova otevřeli pusu! Do toho Jim Carrey, který přehrává o sto šest, přičemž to není na velkou škodu, ale je pravda, že troška přízemnosti by nevadila! Skvělou práci ale předvedli dětští představitelé a především Meryl Streep v roli fóbické vdovy! Ještě bych se zmínil o skvělé hudbě Thomase Newmana a celé dohromady bych to ohodnotil na velmi slušných 9/10!(28.8.2007)

• Liam Aiken

• - I přesto, že se ve filmu objevil Dustin Hoffman, není uveden v závěrečných titulcích. (Saur.us)

• - Když se Violet podepisuje na svatební listinu, konec svého "B" stáčí dolů až pod řádek. V dalším záběru, když už tam je písmen víc, tak "B" je zcela jiné (konec je zakroucen nahoru). (Terva)

• - Batole Sunny ztvárnily ve filmu jednovaječná dvojčata Kara a Shelby Hoffmanovy. (HappySmile)