Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

Lemony Snicket - Rätselhafte Ereignisse

Rad nešťastných príhod

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Tento film posobil na mna, akokeby ho natocil samotny Tim Burton a mozno sa reziser Silberling pokusil nadviazat na jeho uspechy. Ja osobne som vzdy mal nejakym sposobom rad Silberlingovho CASPERA z roku 1995 alebo nadhernu fantasy dramu s Meg Ryan MESTO ANJELOV (1998). Od tohto filmu som mal asi velke ocakavania. Pacil sa mi aj pribeh, aj Jim Carrey, ktory mi akosi pripominal zleho GRINCHA (2000). Meryl Streep bola super, ako vzdy, ale cely film sa mi zdal byt akysi chladny na to, aby vo mne vzbudil nejake emocie, takze bavil ma, ale staci mi na jedno pozretie. Prekvapenim pre mna bolo mihnutie sa v malej ulohe Dustina Hoffmana, ktory si uz s Meryl Streep zahral v drame KRAMEROVA VS. KRAMER (1979)... 11.03.2009 ____ Jim Carrey - (Gróf Olaf) +++ Liam Aiken - (Klaus) +++ Emily Browning - (Violet) +++ Jude Law - (Lemony Snicket - hlas) +++ Meryl Streep - (Teta Josephine) +++ Catherine O´Hara - (Sudkyna Straussová) +++ Billy Connolly - (Strýko Monty) +++ Timothy Spall - (Pán Poe) +++ Dustin Hoffman - (Kritik) +++ Produkcia: Barry Sonnenfeld +++ Hudba: Thomas Newman +++(11.3.2009)

• petero

Mal som radšej počúvnuť rozprávača na začiatku a pozrieť si nejaký veselší film ... Neucelený dej vo vizuálnom burtonovskom svete do seba ťažko zapadá. Čakal som čiernu komédiu a dostal som z toho filmového sveta depku. No aj napriek tomu sa film oplatí zhliadnuť: scéna v dome nad útesom, hlášky maličkej Sunny a priemerný Carrey.(18.5.2005)

Skvělý, Jim Carrey je tady vážně výtečný. Ksindl, jakým je tenhle jeho hrabě Olaf, se vážně jen tak nevidí. Tedy nevidí se především dnes - v (nejen) crazy komediích šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých let bychom přece jenom pár jemu podobných "dobráků" určitě našli. Pochvala patří ale i Bradu Silberlingovi, protože film senzačně ubíhá, nenudí a i perfektně vypadá, kouzelní byli také představitelé všech tří dětí, nezklamala ani Meryl Strep.... No a štěk Dustina Hoffmana, to už byl takový bonbónek. Čtyři a kousek, smál jsem se od začátku do konce.(25.12.2010)

Místy skutečně šťavnaté nápady nabízí režisér Brad Silberling společně s neselhávajícím Jimem Carreym v roli hamižného a cílevědomého strýčka Olafa. Hned od prvních minut je zřejmé, že se v téhle pohádkové fantasy bude hrát na podstatně černohumornější notu. Bez křečovitých scén využívá klasických propriet pohádkového žánru a s chutí je převrací, s láskou si z nich utahuje nebo je dovádí do relativně nezvyklých point. Tvůrci nám tak vmetou několik vrchovatě úsměvných momentů, škoda jen, že s přibývajícími minutami tempo i děj ztrácí na působivosti. Na závěr se nezapomene ani na naivní dětské představy a rázem tu máme nadprůměrnou 70%ní rodinnou podívanou, okořeněnou neokoukanými dětskými tvářemi a hereckými veterány, kteří snad ani nedokáží zklamat. Lemony Snicket je prostě JINÝ!!(4.7.2008)

Na filmu se najde hodně pozitiv: především je nutné vyzdvihnout skvěle stylizovanou (ano, jistě - burtonovskou) výpravu, které jakoby byl podřízen celý způsob vyprávění. Výborné jsou herecké výkony - hlavně bych vyzdvihl obě děti (ty větší) a pak třeba ještě skvělou Meryl Streep. Jim Carrey mě po chvíli tím přehráváním spíš už štval. Mně se docela líbila i hudba Thomase Newmana, i když je pravda, že předvádí to, co v posledních letech všude jinde. No a kde je problém filmu? Ačkoli jsou mnohé scény skvěle vygradovány (zvláště scény zachraňovací), velice brzy jsou měl pocit, že se dívám pořád na to stejné. To co uvidíme v prvních asi dvaceti minutách je pak znovu variováno s jinými postavami a v jiném prostředí. Především toto způsobilo, že jsem se po nějaké chvíli docela slušně nudil.(6.7.2005)

• - Ve snaze svést se na potterovské vlně nasypali producenti z Paramountu a DreamWorks do filmu 125 mil. dolarů a zaznamenali slušný 30milionový (17. - 19. 12. 2004) úvodní víkend. Celkem si film potom odnesl z amerických kin více jak 112 mil. dolarů. (imro)

• - Daniel Handler (autor predlohy) mal jasnú predstavu, kto by mal Olafa hrať: “Boris Karloff by bol skvelý. Bohužiaľ, už je tridsaťpäť rokov po smrti.“ Rola tak pripadla Jimovi Carreymu, ktorý o nej tvrdí, že sa už dlho so žiadnou rolou tak nestotožnil. (genetique)

• - Řadu nešťastných příhod, která je mimochodem v literární podobě známá i u nás, zatím tvoří 11 knih, pričemž celkově by jich mělo být 13. (imro)