Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Lemony Snicket si mě na svou stranu nezískal. Burton wannabe styl mi do oka nesedl, stejně tak příběh. Děcka jsem nemohl vystát (hlavně Klause), a ano, titulkovat řeč nemluvněte je výborný nápad, což ovšem nic nemění na tom, že mi lezlo na nervy. To Emily, to už je jiná káva a já se těším, až ji shlédnu v nějakém novějším filmu. Komu jsem fandil, byl Jim Carrey, který si jako jediný natáčení vyloženě užíval a vytvořil zde jednu ze svých nejlepších a zároveň nejulítlejších rolí. Navíc si jezdil v Tatře 603. Tohle fantasy mě tedy nepřesvědčilo.(23.11.2008)

Kdyby se zapracovalo na scenáři stejně jako na kouzelné, detailní výpravě, byla by to bomba. Expresivní, výrazné kulisy jsou skvělé, spojení starých viktoriánských prvků s výdobytky moderní civilizace neokoukané a o výkonu Carreyho můžu říct jen to, že už dlouho mně tak nebavilo pozorovat herce, který s gustem přehrává. Ale celé je to emočně prázdné, člověk se ani nazasměje, ani nedojme, ani se nevyděsí a celý příběh stojí na jednoduché zápletce a stereotypní změně čtyř lokací. Ale docela jsem zvědavý na případné pokračování.(20.6.2005)

Podobně jako novější filmová adaptace Stopařova průvodce po galaxii i Řada nešťastných příhod trpí dosti podobným problémem, který je poměrně silná provázanost s knihou. Ať už Lemony Snicket napsal co chtěl a jak chtěl, je jisté že toto „oživnutí písmenek“ si užijí spíše čtenáři, kteří se asi mnohem lépe vyznají v charakterech jednotlivých hrdinů a hlavně v ději, který snad jako by byl dosti necitlivě sestříhán se odvíjí sice rychlým tempem, ale při jeho vnímání jsem občas musel díky vlastní fantazii překlenou poměrně dost „děr“. Rozhodně však nejde zatratit celková audiovizuální forma, v níž se vyřádili hlavně výtvarníci, kteří se dle poněkud dekadentně odvíjeného režisérova taktu (a pravděpodobně i knižního, když se hlavní hrdinové jmenují Baudelairovy) vyřádili hlavně na viktoriánských budovách a hned za nimi zase trikaři, kteří připravili velmi opulentní scénografii, která jako by z oka vypadla Adamsově rodině – na postu výkonného producenta najdeme Barryho Sonnenfelda, takže každý si dá dvě a dvě dohromady. A už vůbec nejsou k zatracení samotní herci, ať už trojice malých Baudelairovců, hlavně malá Sunny je dokonalá, a samozřejmě Jim Carrey, který si opět dokázal svým mimicko - pohybovým uměním získat diváka na svou stranu. Inu, Řada nešťastných příhod je sice hezké pokoukání, ale absence logicky odvíjeného děje jí vysloveně škodí.(17.8.2005)

Na filmu se najde hodně pozitiv: především je nutné vyzdvihnout skvěle stylizovanou (ano, jistě - burtonovskou) výpravu, které jakoby byl podřízen celý způsob vyprávění. Výborné jsou herecké výkony - hlavně bych vyzdvihl obě děti (ty větší) a pak třeba ještě skvělou Meryl Streep. Jim Carrey mě po chvíli tím přehráváním spíš už štval. Mně se docela líbila i hudba Thomase Newmana, i když je pravda, že předvádí to, co v posledních letech všude jinde. No a kde je problém filmu? Ačkoli jsou mnohé scény skvěle vygradovány (zvláště scény zachraňovací), velice brzy jsou měl pocit, že se dívám pořád na to stejné. To co uvidíme v prvních asi dvaceti minutách je pak znovu variováno s jinými postavami a v jiném prostředí. Především toto způsobilo, že jsem se po nějaké chvíli docela slušně nudil.(6.7.2005)

Musím říct, že z obrázků z filmu, které jsem měl tu čest vidět jsem si film představoval přesně tak, jak nakonec vypadal! Tedy plný vizuálně dokonalé až "burtonovské" atmosféry podložené jednoduchým přímočarým infantilním dějem! Příběh je skutečně nijak výjimečný, to co se jeví jako postupně odhalované tajemství nakonec vyprchá v nijakém zjištění, které vlastně nijak negraduje! Jenže to je uplně jedno, protože koukat na "spojení starých viktoriánských prvků s výdobytky moderní civilizace" jako by z oka vypadly skvělé adventuře Syberia, úžasné vizuální vychytávky (převozník na šlapadle, dům na útesu, Tatra a její interiér) mi doslova otevřeli pusu! Do toho Jim Carrey, který přehrává o sto šest, přičemž to není na velkou škodu, ale je pravda, že troška přízemnosti by nevadila! Skvělou práci ale předvedli dětští představitelé a především Meryl Streep v roli fóbické vdovy! Ještě bych se zmínil o skvělé hudbě Thomase Newmana a celé dohromady bych to ohodnotil na velmi slušných 9/10!(28.8.2007)

• - Původně měl snímek režírovat Barry Sonnenfeld. (imro)

• - Během celé produkce vyrostl představitel Klause Liam Aiken o 11,4 centimetrů. Museli mu tedy přešívat kostým a ke konci filmu je viditelně vyšší než jeho filmová sestra. (imro)

• - Když se Violet podepisuje na svatební listinu, konec svého "B" stáčí dolů až pod řádek. V dalším záběru, když už tam je písmen víc, tak "B" je zcela jiné (konec je zakroucen nahoru). (Terva)