Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

Lemony Snicket - Rätselhafte Ereignisse

Rad nešťastných príhod

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Musím říct, že z obrázků z filmu, které jsem měl tu čest vidět jsem si film představoval přesně tak, jak nakonec vypadal! Tedy plný vizuálně dokonalé až "burtonovské" atmosféry podložené jednoduchým přímočarým infantilním dějem! Příběh je skutečně nijak výjimečný, to co se jeví jako postupně odhalované tajemství nakonec vyprchá v nijakém zjištění, které vlastně nijak negraduje! Jenže to je uplně jedno, protože koukat na "spojení starých viktoriánských prvků s výdobytky moderní civilizace" jako by z oka vypadly skvělé adventuře Syberia, úžasné vizuální vychytávky (převozník na šlapadle, dům na útesu, Tatra a její interiér) mi doslova otevřeli pusu! Do toho Jim Carrey, který přehrává o sto šest, přičemž to není na velkou škodu, ale je pravda, že troška přízemnosti by nevadila! Skvělou práci ale předvedli dětští představitelé a především Meryl Streep v roli fóbické vdovy! Ještě bych se zmínil o skvělé hudbě Thomase Newmana a celé dohromady bych to ohodnotil na velmi slušných 9/10!(28.8.2007)

Tenhle krásně vizuálně zpracovanej film s parádní hudbou, vtipným miminem a úžasnejma závěrečnejma titulkama dělá především Jim Carrey. Ve filmech, kde se tenhle mimozemšťan s gumovou hubou může takhle vyřádit (kor v několikaroli), se cejtí jako ryba ve vodě a já bejvám solidně uspokojen.(18.4.2009)

• francis

Tenhle film úplně zabila režie. Mohlo to bejt vtipný, kouzelně barevný a stylový herecký představení, ale místo toho vzniknul nesnesitelně jednotvárnej a předvídatelnej film, ve kterým mi všechny gagy připadaly úplně stejný a do kterýho jako by se ty barevný a pečlivě vyvedený kulisy ani nehodily. Odcházel jsem z kina hodně zklamanej.(16.11.2006)

Lemony Snicket si mě na svou stranu nezískal. Burton wannabe styl mi do oka nesedl, stejně tak příběh. Děcka jsem nemohl vystát (hlavně Klause), a ano, titulkovat řeč nemluvněte je výborný nápad, což ovšem nic nemění na tom, že mi lezlo na nervy. To Emily, to už je jiná káva a já se těším, až ji shlédnu v nějakém novějším filmu. Komu jsem fandil, byl Jim Carrey, který si jako jediný natáčení vyloženě užíval a vytvořil zde jednu ze svých nejlepších a zároveň nejulítlejších rolí. Navíc si jezdil v Tatře 603. Tohle fantasy mě tedy nepřesvědčilo.(23.11.2008)

Na filmu se najde hodně pozitiv: především je nutné vyzdvihnout skvěle stylizovanou (ano, jistě - burtonovskou) výpravu, které jakoby byl podřízen celý způsob vyprávění. Výborné jsou herecké výkony - hlavně bych vyzdvihl obě děti (ty větší) a pak třeba ještě skvělou Meryl Streep. Jim Carrey mě po chvíli tím přehráváním spíš už štval. Mně se docela líbila i hudba Thomase Newmana, i když je pravda, že předvádí to, co v posledních letech všude jinde. No a kde je problém filmu? Ačkoli jsou mnohé scény skvěle vygradovány (zvláště scény zachraňovací), velice brzy jsou měl pocit, že se dívám pořád na to stejné. To co uvidíme v prvních asi dvaceti minutách je pak znovu variováno s jinými postavami a v jiném prostředí. Především toto způsobilo, že jsem se po nějaké chvíli docela slušně nudil.(6.7.2005)

• Jim Carrey

• - Daniel Handler (autor predlohy) mal jasnú predstavu, kto by mal Olafa hrať: “Boris Karloff by bol skvelý. Bohužiaľ, už je tridsaťpäť rokov po smrti.“ Rola tak pripadla Jimovi Carreymu, ktorý o nej tvrdí, že sa už dlho so žiadnou rolou tak nestotožnil. (genetique)

• - Oproti knižke tu môžeme nájsť viac odlišností v charakteristických vlastnostiach sirôt:
    - Klaus nosí okuliare len pri čítaní, v knižke by bez nich nevidel,
    - Sunny má na sebe väčšinou ružové šaty, hoci v knihe ružovú farbu nemá rada,
    - Violet mala zväčša zopnuté vlasy, no v predlohe si ich nebola schopná upraviť, lebo jej nedržali spolu. (Karush)

• - Scénář v sobě spojuje první tři knihy série, a to konkrétně "Zlý začátek", "Temné terárium" a "Široké okno". (imro)