Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Nádherná výprava, ponurá atmosféra, povedený plakát, sympatická Emily...To, co je na tomhle filmu pěkné je ale bohužel jen ten "obal". Co se týče příběhu, hned na začátku zaujal a měl slušně našlápnuto na plný počet. Postupně jsem se však přejedla tím opakováním toho samého dokola (děti přijedou k novému poručníkovi, vše se zdá ideální než se opět ukáže hrabě Olaf) a trapných póz Jima Carreyho, kterého uznávám spíše jako herce vážných (no, vážnějších) rolí. Děti jsou tak neskonale dobré, chytré a vynalézavé, že už to v polovině filmu přestane být roztomilé. Škoda, škoda, škoda.(2.11.2012)

Knižní předlohu už sem kdysi četl, ovšem bylo to opravdu hodně dávno a její spojitost s tímto filmem jsem si vlastně uvědomil až v jeho průběhu. Lemony Snicket se znatelně snaží knihu co nejvěrněji kopírovat, což určitě není na škodu. Důležité je, že Brad Siberling pojal velmi jednoduchý příběh o prohnaném hamounovi jako svěží, zábavnou a veskrze pohádkovou podívanou, která splňuje všechno, co bych od ryze dětského snímku očekával. Především stojí za pochvalu rozumně zvolená stopáž( film trvá jen 92 minut!), nádherné masky a kostými a samozřejmě herci v čele s nalíčeným Jimem Carreym a úzkostlivou Meryl Streep. Jako malé dítě bych u toho určitě skákal radostí, nyní už jsem si jen tak spokojeně pobrukoval..(6.6.2012)

Film sám o sobě se mi líbil velice. Problém je v do očí bijící nenávaznosti a roztrhanosti jednotlivých scén, což je evidentně způsobeno tím, že byly do jednoho filmu smrsknuty 3 knížky. Proto celý snímek prakticky sestává z permanentních změn lokací a pokud by divák nedával chvíli pozor, no to by měl asi brzy v ději pěkný zmatek. Ale po formální + herecké stránce jde vytknout pouze máloco. No uvidíme co bude dál, ale nějakému tomu pokračování bych se nebránil, protože takto temně ladění "dětský" film se opravdu jen tak nevídá. Tří hvězdičky jsou málo, ale na čtyři to není. Takže bych to viděl na 70%.(21.2.2005)

Asi se mi to zdálo, ale půlka filmu vypadá jako by s Tim Burton odskočil do špatného ateliéru. Kapku si hrál s barvičkama, domyslel pár scén a pak odešel a přišel Brad Silberling, kterému se to líbilo a rychle natočil komiksovou adaptaci Lemony Snicketových neštastných příběhů. Co z toho? Nezvladnutá adaptace komiksu, která musí poděkovat Jimu Carrey za jeho chameleonské kvality a božsky gumový obličej. Ta malá holčina vypadalo na mnohem víc než měla, což není žádná škoda, ale její bratr byl jak spadlí z marsu. Třeba se v druhém díle zlepší(a snad se Tim zase splete :-))(5.1.2006)

Soundtrack Thomas Newman: 1. The Bad Beginning ,2. Chez Olaf ,3. The Baudelaire Orphans ,4. In Loco Parentis ,5. Resilience ,6. The Reptile Room ,7. An Unpleasant Incident Involving A Train ,8. Curdled Cave ,9. Puttanesca ,10. Curious Feeling Of Falling ,11. Regarding The Incredibly Deadly Viper ,12. The Marvelous Marriage ,13. Lachrymose Ferry ,14. Concerning Aunt Josephine ,15. VFD ,16. The Wide Window ,17. Cold As Ike ,18. Hurricane Herman ,19. Snaky Message ,20. The Regrettable Episode Of The Leeches ,21. Interlude With Sailboat ,22. Verisimilitude ,23. Loverly Spring ,24. A Woeful Wedding ,25. Attack Of The Hook-Handed Man ,26. Taken By Surpreeze ,27. One Last Look ,28. The Letter That Never Came ,29. Drive Away (End Title),(14.5.2011)

• - Když děti poprvé potkají kníže Olafa, ten jim poví: „Počkej, řekni mi tu poslední větu znovu.“ Tato replika není ve scénáři, Jim Carrey se totiž jako obvykle ponořil do své úlohy a výše uvedená situace vznikla při opakování záběru. Režisér se jí tam však rozhodl zařadit. (imro)

• - Meryl Streep vzala roli Josefíny poté, co ji přesvědčila její dcera, která navrhla secesní image její postavy.

• - Finále filmu je v skutočnosti nakrútené podľa záveru úplne prvej knihy. (Macejko)