Lesní jahody

Lesné jahody

Wild Strawberries

Wild Strawberries

Švédsko, 1957, 91 min

Můj nejoblíbenější Bergman. Prolínání snu a reality. Film se odehrává během jednoho dne, hlavní postava profesor Borg představovaný legendou švédského filmu Victorem Sjöströmem však jakoby prožila celý svů život znovu. Snové představy jsou někdy tak přesvědčivé, že mohou diváka zmást. Svou roli Sjöström obohatil a oproti původním Bergamonvým záměrům i pozměnil, stejně jako profesor Borg se i Sjöström smiřuje a vyrovnává s dosavadním životem. [FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.3.2007)

Těžko se mi hodnotí takový film... zdánlivě bez děje, zároveň ale plný (spíše smutných) pocitů člověka, rekapitulujícího svůj život. Dobře byla zvolená forma jakés takés roadmovie, jelikož profesor Borg musí cestovat, avšak spíše po duševní dálnici a opačným směrem... skutečná cesta dává svými zastávkami i nahodilými setkáními s několika vedlejšími postavami průchod jeho vzpomínkám a my sledujeme, co se za tím štítem sobectví pana profesora vlastně skrývá... Ve snech je odkrývána Borgova narůstající zášť, aby v autě s pestrou posádkou mohla být objevována... lítost? Smíření? Pocit viny? Všechno má svůj čas, ale není už pozdě? Smutek a samota. Závěr je hodně silný; celkový dojem přesto neměl takový dopad, jak bych očekával, ač pocitů bylo opravdu spoustu. Proto "jen" 8/10.(8.1.2008)

Tenhle komorní, prchavě rozjímavý filmeček u mě s druhým zhlédnutím hodně vyrostl. Kde je Sedmá pečeť zachmuřená, hořce sarkastická a velkoryse rozkročená do věčnosti na mořských pobřežích a ve středověkých katedrálách, tam Lesní jahody nabízejí lehký úsměv, smířlivou ironii a úzce osobní pohroužení do duše a vzpomínek jediného člověka v útulných kulisách bytu, starého auta nebo přívětivého lesíku – tak různé variace na totéž téma, a přitom obě pocházejí od téhož tvůrce a vznikly bezprostředně po sobě. Zatím je mi, pokud jde o poslední věci člověka, ještě pořád bližší mysteriózně zatěžkaný pohled rytíře Blocka a pyšná navztekanost jeho panoše Jönse (když už jsme u toho, Gunnar Björnstrand se ponenáhlu stává mým hodně oblíbeným hercem), ale kdo ví, třeba se za nějakou dobu začnu ztotožňovat víc s obyčejně lidským odcházením profesora Borga.(21.9.2014)

Další z bergmanovských variací na téma život, smrt, bůh. Tentokrát však musím ocenit mimořádně poutavou formu, kterou režisér zvolil, neboť většina jeho děl se utápí v nudě. Zde však jsou mimořádně kvalitní dialogy, atraktivní prostředí, krásně ženy a vcelku zajímavě gradující děj. Po Sedmé pečeti asi jeho nejlepší dílo, které jsem měl možnost vidět. Natočil obě shodou okolností ve stejném roce 1957.(10.5.2009)

Ingmar Bergman v příjemné a podle mě docela čitelném rozpoložením, které by nemuselo být těžké a složité pro většinu diváků jako některé jeho ostatní filmy. Tajemství uvědomění si vlastní smrtelnost, snahy objevit a uvědomit si svou minulost a přijmout ji stejně jako všechny svoje špatné stránky a zkusit něco změnit než odejdete do jiného světa. Beergman je režisérsky mistr, který se špatně komentuje, protože nedělá chyby. Občas mě zamrzela nějaká ta drobnost například jak může hlavní postava vzpomínat na děj, kterého nebyla svědkem. Na takováhle ulehčení při vyprávění jsem však zvyklí, takže to není žádný velký mínus. Ve srovnání s mou milovanou Sedmou pečetí však nedochází k žádnému silnějšímu závěru ani mé pocity a emoce nejsou natolik použité, jak bych očekával. Shlédnout tuto cestu muže po jeho životě, k jeho diplomu a k jeho změně je povinnost, která bude pro většinu diváků velmi příjemná.(29.7.2007)

• - Bergman se v jednom rozhovoru přiznal, že se mu sen o pohřebním voze z úvodu filmu zdál mnohokrát. (ninon)

• - Najobľúbenejší film českého prezidenta Miloša Zemana. (CountMike)

• - Nominaci na Oscara za scénář Bergman s poukazem na komerční charakter cen americké filmové akademie odmítl. (Zdroj: Letní filmová škola)