Lesní jahody

• slovenský

Lesné jahody

Wild Strawberries

Švédsko, 1957, 91 min

Reziser Yngmar Bergman sa tymto filmom definitivne zaradil medzi filmovych velikanov a medzi legendy svetovej kinematografie. Natocil neskutocne uchvatny, nadherny, ba dokonca genialny film. Film, v ktorom sen isteho profesora funguje ako spustaci signal na zahajenie cesty do seba sameho, do povedomia a do podvedomia. Zalezi potom uz na kazdom cloveku, co konkretne tam objavi. Za seba vsak mozem povedat, ze ked som pristupil na Bergmanovu cestu a hru, ponachadzal som veci, o ktorych som nemal ani tusenia ze jestvuju. Film je genialny nielen po scenaristickej stranke, kde sen funguje ako akysi spustaci mechanizmus na odcinenie skutkov minulych, ale genialny je aj po reziserskej stranke. Bergman jednoznacne potvrdil svoj rezisersky megatalent, kazda scena je prepracovana, herecke vykony maximalne uchvatne a tematika nadcasova. Platila roku 1957, plati roku 2007 a bude aj roku 2117. Nadhera . 100 %(5.8.2014)

Smultronstället - film lyricky ladený, nálady meniaci, postavený na jednoduchej symbolike a životnom rozprávaní; tiež však poznačený odstupom, neaktuálnym programovým zameraním a uviaznutý v časopriestore, ktorý dávno zanikol. Taktiež ale postavený na osobných témach, vychádzajúcich z reálnej skúsenosti režiséra a hlavného herca, čo mu dodáva na skutočnosti. 75%(3.2.2015)

Veľmi osobné, veľmi intímne vzdanie holdu Bergmanovmu tútorovi Victorovi Sjöströmovi, no zároveň sa dá povedať, že ide vlastne aj o jednu z prvých road movie. Narozdiel od iných jeho filmov tu Bergman hlavne filozofuje a to v kontexte etických problémov a otázok morálky. Staručký profesor Borg tu prostredníctvom fantázií a snových sekvencií sumarizuje svoj život, prehodnocuje svoju morálku, zmieruje sa so svojimi chybami, rieši problém viny a odpustenia. Pričom všetkého má dostatok, až na ten čas, toho má krátko pred smrťou naozaj len veľmi málo... Po formálnej stránke ide o jeden z ľahších a divácky prístupnejších Bergmanových snímkov s veľmi príjemne smutno-nostalgickou atmosférou a humorným odľahčením. Inak profesorovi Borgovi vo filme i jeho reálnemu predstaviteľovi v tom čase bolo narovnako 78 rokov. Zatiaľ môj najlepší Bergman.(14.12.2015)

Zajímavá road-movie mistra Bergmanna. Cesta šestasedmdesátiletého profesora Borga přináší spoustu otázek i (často zdrcujících) odpovědí. Bát se smrti nebo spíš prožitého života? Lesní jahody jsou poutavým pohledem do psychiky a minulosti člověka (nelehké ale provoněné jahůdkami a jinými sladkými vzpomínkami). Působí na diváka nejen sílou a nadčasovostí námětu, ale také skvělými hereckými výkony. Vyniká především Victor Sjöström v roli Borga. Mimochodem to byla jeho role poslední.(1.11.2005)

Sny se zdají každému...ale existuje jen pár "andělů", kteří s nimi dokáží jít na veřejnost zcela uměleckým a přece nezaměnitelně osobitým způsobem! Bergman vychází ze své varovné snové představy, v níž spatřuje sám sebe (slavného muže) v zajetí egoismu. Slunce pronikavě zářilo, vytvářelo ostré tmavé stíny, avšak nehřálo.(23.6.2005)

• - Najobľúbenejší film českého prezidenta Miloša Zemana. (CountMike)

• - Hlavní role byla napsána přímo pro Victora Sjöströma. Pokud by odmítl, Bergman by bez něj film nenatočil. Sjöström zpočátku účast na natáčení odmítal kvůli svému vysokému věku, nakonec ale po rozhovoru s Bergmanem s určitými podmínkami souhlasil a roli přijal. (Hejtmy)

• - Poslední filmová role Victora Sjöströma. (Kulmon)