Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

adamix

Film má slušnú dávku napätia a vie vytasiť obstojné gore kreácie, podobajúce sa na tie, akými v roku 1982 debutovala Carpenterova Vec. AVŠAK... tá disponovala okrem dodnes neprekonateľnými efektmi aj postavami, ktoré vedeli logicky uvažovať a ktoré nemuseli tlačiť zbytočne na pílu, aby boli aspoň trochu sympatické. Úprimne, radšej si pozriem mrznúceho Kurta Russella, ako bojuje s metamorfovaným mimozemským parazitom, než jačiaceho Cagea, odhrýzajúceho si z mimozemšťanmi pokazenej úrody a šomrajúceho nad pobytými Alpacami. Je to trochu na škodu, ale ako herca i človeka mám Cagea rád, ale občas mi to jeho cholerické vyčíňanie vadí vo filmoch, ktoré majú byť vážne a nemusia byť zbytočne len nejakou satirou na daný žáner. Okrem toho, doteraz neviem, čo si mám myslieť o tom hroznom dievčati. Nápad s votreleckou svetielkujúcou farbou absorbujúcu jej okolie a živé organizmy je dobrý a celkom sa aj vydaril, ale vyslovene ma Color out of space nijako neohúril, ale pochopím, ak niekoho áno. ()

Agonie odpad!

Chcete zábavný béčkový body horor s hromadou narážek na Lovecrafta? Běžte do toho! Chcete ale zfilmovanou Barvu z vesmíru, která se snaží přetvořit atmosféru originálu do kinematické podoby? Pak se tomuhle vyhněte tím největším obloukem a radši rovnou zapomeňte, že tohle vůbec existuje. ()

Facerr

Miluju Lovecrafta, ale tohle páni filmaři mohli trochu vytunit do něčeho smysluplnějšího a ucelenějšího. Dalo se, ale že by to bylo nezapomenutelný dílo, to fakt ne. ()

djbarrel

Po shlédnutí traileru jsem si říkal, hm to by celkem šlo. Přečetl jsem si nějaké komenty a říkám si, no to by šlo. Pak jsem to viděl ... nevím, možná jsem čekal cosi víc, ale taková zdánlivě komorní scéně mě moc nebavila. Chvílemi se objevovala celkem tuhá atmosféra, ale byla obvykle zabitá velmi rychle. A nejde jen o to. Jde i o to jak. Strašně moc přehrávání a některé scény byli vysloveně komediální. Trošku mi to připomnělo Anihilaci, ale v dost low provedení. Buď jak buď film i přesto, že nemá vlastně nápad a vykrádá jiné, i přesto, že herecké výkony jsou spíš špatné a i přes to, že v celku (ne ve scénách) postrádá atmosféru, je koukatelný bez toho aby se člověk vysloveně nudil. Takže suma sumárum divák moc netrpí, možná ani neusne, ale bez dobré společnosti a chipsů to není zrovna bomba. 40 % ()

Spielbergo

Lovecraft se nikdy nedá přenést na filmové plátno a za tím si stojím. Vím, že to samé se kdysi tvrdilo o Pánovi prstenů, než přišel jakýsi pan Jackson (kterému pak megalomansky hráblo, ale to už je jiný příběh). Nicméně Lovecraft byl vždy o něčem úplně jiném, než o hororu. Byl o atmosféře, byl o tajemnu, byl o nevypověditelné hrůze a neznámých dálavách plných hemživého chaosu, jež zebou i spalují zároveň. Byl o mistrně napsaném textu. O popisech podávaných tak sugestivně a tak nádherným jazykem, že se vám v mysli okamžitě začaly zhmotňovat. Stačí pár řádků textu, a každý kdo chce naslouchat, se náhle ocitá třeba na opuštěné, staré silnici, táhnoucí se někam do hlubokých, temných a už na první pohled prastarých lesů Nové Anglie, a pozdně podzimní slunce, klonící se již k obzoru, kolem něj vykresluje nádherné barvy. Barvy, jež jsou s až v nečistém rozporu s temnotou lesů před vámi. Každý, kdo si mistra Lovecrafta zamiloval natolik osobně a hluboce jako já, vám potvrdí, že to o čem mluvím, je nevypověditelné a nejde uchopit ani racionálně, natož jakýmikoli fyzickými prostředky. Žádný film proto nikdy nemůže Lovecaftovo dílo vystihnout. Může se mu jen snažit co nejlépe přiblížit. A právě to se režiséru Stanleymu povedlo tentokrát dokonale. Rozhodně jedno z nejlepších filmových vyjádření jednoho z nejlepších Lovecraftových děl. A stejně jako předlohu, budete film buď nenávidět, nebo milovat. ()

srolyma

Tak to bylo hodně špatný. A nejen díky tradičně tragickému výkonu pana Cage. Na samotě u lesa žije pán s paní, dětmi, psem a alpakami. Jednoho večera k nim na zahrádku spadne šutr a začnou se dít podivné věci. Občas to sice má aspoň náznak napětí, ale jinak je to nesmyslná patlanina všeho možného. ()

vodkasesemte

Arkham, very old town full of witch legends. I thought the evil must be something which grandams had whispered to children through centuries. Ceased to wonder at anything. Tvl, to je pomalý/to se vleče! Líbí se mi, jak tady hraje Cage – toho starýho přemýšlivýho páprdu jako z Knowing. Trianglová symbolika. Cassoulet. I dont know how you can still be interested in me. To taky nechápu. You know I have always been a leg man. So if I have my legs cut off, would you still love me then? Bit kinky, but yes. Could tuck you into my carry-on laggage and enjoy you wherever I go. Now, that is sexy. Vo co, že o ně přijde. We are living the dream. Well, a dream you dream alone. A dream you dream together is reality. Máte se na co těšit, malý český svině. You are even more beautiful to me now than ever. Its bcs you took your glasses off. You will always be my golden lady. Čokl v posteli, to je už normální dnešní realita běžný … rodiny. Babylon whores – čarodějnictví taky. Samí pohané. Je to pro ně zábava. I am so sorry about the smell. Like somebody lit a dog on fire. Je to spíš komedie. Weird guy i met at the river. What was your name again? Ward. Phillips. Nemužu si pomoct. Hes doing a survey on underwater. I m hydrologist. Mně přijdeš jako cigán. Welcome to life in the sticks. Check on her. Off you go. You were practically throwing yourself at him. Its drawning the lightning. The Willows. Auto startuje, rádio hraje. No já to dokoukám asi jindy. Přesně, vajíčko nejdřív do misku, právě kvuli tomudle! Dvakrát se mi to stalo poslední měsíc. Musel jsem umejt celou pánev. Proč pořád kontrolujou tu matku? Dinners ready. To je prča! Zase takový starý auto, Volvo. Maggot dick. Možná to nehraje, možná jenom zestárnul. Je to deset let, co jsem ho v něčem viděl hrát naposledy. Jé, ružový kytky, se poseru strachem. Trochu mi to svým zpusobem připomíná Annihilation, kterej jsem si znovu pustil minulý týden. A ted vidím, že to mutuje prostředí. V Annihilation to byla originální myšlenka, ačkoli už to bylo podle nějaký knížky. Dont puke. You dont get it, do you? Its in here. Its in the static. Its in the moisture. Up is down. Fast is slow. Whats in here is out there, and whats out there is in here now. Comprende? Stick to the bottled water. You might see her, but I dont think you will recognize her. Mluví rozumně. Christ, that was close. Proč jsi to nepřejel? Did you see that thing? Did you see its eyes? Začíná se to zajímavě rozjíždět. While the cats away, the mice will play? Do you have any idea how much these animals cost us? They are alpacas! Lamy. Warn him about what? Stupid goddamn dog. Nemluví zrovna hezky. They? They, then, it. Fakt komedie. That thing that has been fucking this place up. Why are you so in denial? Smell of death, disinfectant. The cancer smell. Rotting milk. Proč dycky to jedno dítě je v tědle filmech totální retard? Everythings gonna be A-OK. Just look at you beauties, and a month early. So, id there climate change? Samsung. LG. Co ten T-Rex? Ona ztrácí klienty, on nedokáže vypěstovat rajčata, ale nic z toho není umyslně. Je to postranní efekt. Lavinny. Lavinia, what did you do to yourself? Sleduj, jak si vedou bez techniky. You fucking cocksucker. Looks like shes absorbing him. Trying to reassimilate him into her body. How can any of this even be possible? That thing from the meteorite happened to them. Its changing everything around it. Time as well. Like when you are approaching a black hole. Car is not happening. What does that mean? Everything under control. Tak kdy už vytáhne tu brokovnici! I cant take this. Make it stop. Go downstairs, both of you. Konečně rozumnej nápad. Do as i say. What are you gonna do? To, co měl udělat dávno. Handle it. Stará pýča a malej spratek. Odpráskl bych je hned. Like you handle the alpacas? Taková devítihlavá san! Love you, Dad. Shh… Looks like radiation burns. Kometa. Jedinej poslední zpusob transportu jim utekl. Its just fucking dog. I will do everythinh you want. I will even clean up my room. If theres one thing that families fo, they stay together. Now, feed your mother. Lavinia! Místo toho, aby jí jako chlap ustřelil palici, a zbavil utrpení, tak z ní zmutovala kudlanka. Come in. Theresa will be happy to see you. Mommy. I m hungry! Benny lives in well now. I will be back. It grew down there. Poisoning everything. Changing everything into something like the world it came from. Into what it knows (chaos). We all know its coming, but we cant get away. Its got everything that lives. They all drunk the water. It got strong. Fed itself on them. it came from the stars where things aint like they are here (jiná dimenze, peklo). Its just a color. But it burns. It sucks and it burns. Poselství. Its beautiful. Tak si to užijte. You are dead. Its not big deal. What touch this place cannot be quantified or understand by human science. Messenger from realms whose existence stuns the brain. () (méně) (více)

Han_Quintet

A za třinácté, film má přeci jen něco společného s předlohou, zpracování však musí odpovídat americkému pojetí a velkoleposti, tak místo jedné farmářské rodiny je ohroženo hned celé město, snad i půl kontinetnu. S úžasnou atmosférou, kterou se předloha může chlubit, se tenhle film nepotkal. Člověk musí brát jako polehčující okolnost genialitu Lovecrafta, a to, že ta povídka je snad nezrežírovatelná, už jen proto, že se jedná o výpověď svědka události. Lovercraftovo genialitě se jen tak někdo z žijících nevyrovná, a tak se plně smiřuji s tím, že se jedná o velmi, velmi volnou interpretaci a převyprávení povídky, kde 80 % hraje umělecká licence. A musím uznat, že mnou opovrhovaný Cage se na stará kolena asi naučil konečně, alespoň průměrně hrát. Tří hvězdičkovej generál. ()

BlondJames

Tak, jelikož už jsem něco na tenhle způsob viděla ve filmu Annihilation , tak nemužu dát čtyři hvězdy, protože tohle je o dost menší vodvaz..Tak jakoby režisér spolykal spoustu LSD a doufal, že uvidíme to samé co on.. Scéna s matkou a synem byla moc dobrá, a proto se ještě vrátím k porovnání s Annihilation, která se prakticky v tomto duchu odehrávala celou dobu a né jen 5 minut.Takže 60% ()

m.xFuck

Tak mám za sebou barvu z kosmu a pana CAGE. To bylo tehdy, když pan HPL potkal pana JWCampbella a řekli si, že smíchat barvu z kosmu s Věcí by mohl být dobrý nápad. Vznikl trochu rozporuplný guláš, který má tu správnou HPL atmosféru jen místy a jen trochu. Zatímco děj povídky je roztáhlý pomalu na rok tady je to snad na dva dny, což je málo a proto se tomu nedaří atmosféra, holt hutnou atmosféru přes noc neuděláte. Nicméně mě to bavilo, místy to bylo nechtěně vtipné, ale zase scény s matkou byly vážně dobré. Takže na poli HPL adaptací za mě tak 60% viděl jsem větší blbiny a tadyhle se aspon upřímně snaží. Neznat předlohu byl bych ochoten jít i výše. ()

Unterschleif

Ako horor nie zlé. Na nízky rozpočet to vyzerá dosť dobre - oceňujem kameru a výber anamorfik lensov. Nicolas Cage je Nicolas Cage - v dobrom aj zlom. Snáď by sa mi to páčilo viac ak by som nečítal predlohu a nemal očakávania. V takom prípade by som ale si tento film nikdy nevyhľadal a nevidel. Od predlohy to teda odbočilo riadne - a podľa mňa nie v dobrom. Predpokladám, že zasadenie deja do súčasnosti bolo z finančných dôvodov? Na to sa nabaľuje zbytočný scenáristický alibizmus s nefungujúcimi telefónmi a internetom… Postavy a ich osudy sú dosť odlišné od predlohy - ako aj dej, ktorý sa namiesto mesiacov odohrá v priebehu pár dní. Obsadenie Tommyho Chonga ako Ezru, ktorý je vo filme squater na rodinnej usadlosti a nehrá tu skoro žiadnu rolu je úplný joke. Color out of space bola asi moja najobľúbenejšia poviedka od Lovecrofta a tento film s ňou má málo spoločného. Už keď som to čítal, zamýšľal som sa nad tým ako by filmári znázornili farbu, ktorá “nevyzerá ako žiadna iná, farba akú som videl". Zdá sa, že to nakoniec bude ružová… ()

bourgeois

Jedna z lepších Lovecraftových poviedok a takýto filmový prúser. A mohlo to byť príjemné béčko... možno nabudúce. ()

Saxos odpad!

Houby meteorit. Ta voda byla fakt špatná. Klady: povídka určitě vyzní líp, protože můžete zapojit vlastní představivost. ()

Ronkar

Úplně špatné to není, ale jako základní problém vidím nekomplexnost a časovou nesourodost. A špatný výběr herců i scénáře. Některé momenty sami o sobě fungují a nechybí jim napětí. Nicméně, kdyby byly zvoleni sympatičtější herci a celá rodinka působila na začátku idylicky a spokojeně, postupný rozklad by působil ve finále lépe a třeba i emocionálně. Tady jsou všichni divný včetně Cagea. Nesedělo mi ani zasazení do současnosti. Kdyby se to odehrávalo do 1. poloviny 20. st. bez těch mobilů a internetu, mělo by to uzavřenější formát a ta odlehlost místa by více dávala smysl. Tady to tvůrci museli řešit tím, že emzák ruší signál a působilo to poněkud hloupě. Další mínus je postupná přeměna fauny, flóry i obyvatel. V povídce se děj odehrává celé měsíce a proměna v mutanty a degenerace mysli a těla rodiny probíhá pozvolně, ale o to je to víc děsivé. Nedějí se tam nějaké hrůzné skokové proměny jako ve filmu, proto je chování postav uvěřitelnější. Tady je to hrozně nepřirozený = neuvěřitelný v rámci psychologie a to je u Lovecrafta dost podstatná chyba. Postavy se chovají idiotsky a např. smrt syna ve studni už působila jako naprostá hovadina z nejlacinějších hororů. Atmosféru to místy má, ale onu plíživou, zlověstnou a těžko popsatelnou hrůzu, která se pomalu ale jistě vkrádá do života hrdinů a pohlcuje fantazií i čtenáře, se tu nedaří budovat ani omylem. Béčko pro fandy 80. hororů možná, ale příznivci Lovecrafta nadšeni nebudou. Brutalita a hnus tu je, a je to dobře, ale Věc to místy kopíruje až moc a přitom v textu to takhle nikdy nevyznívalo. Ano, byly tam různé deformace, mutace atd, ale mnohem horší bylo to, jak se monstrum pomaličku prosakovalo půdou, vodou, přírodou, a jak se tomu postavy nedokázali bránit, protože pomalu ztrácely rozum, soudnost i pojem o čase. To bylo stokrát děsivější než tohle. Lovecraft se těžko adaptuje a myslím, že to chce hodně zkušeného tvůrce, hodně kvalitního scénáristu a nápadité řemeslo. Tady je vše průměrné a to nestačí. Ale oceňuji soundtrack a zvuky. A byla i fajn kratičká scéna z cizího světa plném odporných výjevů vesmírného teroru. Takhle nějak si představuji Lovecraftovy noční můry :) Ale ve výsledku je to málo. 60% ()

Emperor1

Psychedelický snímek se stále méně vyrovnaným Cagem v hlavní roli ... jako bych se díval na Věc ve vizuálně upgradovaném hávu, ovšem tomuhle chyběla hlava i pata, zato barvami to hýřilo ... ale jistý znepokojivý tón se tomu nedá upřít ... a my si nedáme říct a budeme tak dlouho vysílat signály a družice za hranice naší relativně bezpečné Sluneční soustavy, až si nás jednou konečně něco všimne a začne to být na nás zvědavé ... ()

Hlavonozec

Nikdy nepochopím, jak jsem se mohl Já, Lovecraftovský konzervativní pedant, lpící na přesnosti adaptace, tak dobře bavit u něčeho, jako je Barva z vesmíru s Nicolasem Cagem. Světe div se, já se bavil. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu