Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

caMen

3, 2, 1 - teď! Boj o vodu může začít. Závěrečná scéna je myslím ikonou žánru. Jo a je tam skvělá hudba. ()

Kinofil

|| R || Paramount || Rozpočet: $6 mil || USA: $29 200 000 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $29 225 935 || Čínskou čtvrť jsem potřeboval vidět podruhé, u prvního zhlédnutí před lety jsem se neskutečně nudil a v půlce usnul. A nemohl jsem udělat líp. Film, kromě bezchybného scénáře, má taky poutavý příběh plný zvratů a překvapení. Navíc téma vysychání Kalifornie nebylo více aktuálnější než dnes. Je pozoruhodné, že se i v té době, podle skutečné události, našli stejní gauneři, kteří vypouští vodu z přehrady do moře za účelem vykoupení pozemků za nižší cenu. Čínská čtvrť je poctivá noirovka se zajímavými postavami. Nicholsonovi, pokud nehraje šílence nebo mafiána, role soukromého detektiva perfektně sedí. Polanskiho režie sice nijak nevybočuje z řady sedmdesátkových filmů, ale nadávat se na ni nedá. No a pak je tu scénář, který je v Hollywoodu považovaný za jeden z nejlepší, podle kterého se učí začínající scénáristé. Není divu. Stačilo by málo (nebo si tito aspekty neuvědomit) a z filmu je rázem nudná žvanírna, ve které se divák snadno ztratí. Film je potřeba bedlivě sledovat, jelikož nás jednotlivé zvraty pootáčejí jiným směrem, než by se měl příběh vyvýjet. Zkrátka kultovka, která by nemělat jen tak zapadnout mezi filmovými fanoušky. 80%. ()

McMurphy

Čínská čtvrť je film, se kterým nejvíc bojuji co se týče pocitů. Po prvním zhlédnutí bych tomu sotva dal lepší 3, po druhém už jednoznačné 4. Určitě to má super atmosféru, výborného Nicholsona a je to ve všech ohledech kvalitní, jenže si nemohu pomoct, ten příběh mi opravdu až tak strhující nepřipadá. Uvidíme, jak se můj pohled změní po případném dalším zopakování. ()

Groower

Dlouho mi trvalo než jsem narazil na tento klenot. Vynikající detektivka se skvělým Nicholsonem a Fae Dunawayovou. Perfektní atmosféra ,k terou dokonale dotváří skvělá hudba. Prostě film ,který musíte vidět. ()

Dream Dealer

Tenhle film na poprvé (na mě) moc nefungoval... máto víc vrstev a tak... Já sem si uvědomil že je to dobrý až když jem si o tom později přečet, praštil se do čela a řek si a jó vlastně (a kouk se na to znova:-) ()

david666

Jediné co si pamatuju z tohoto "klenotu" je Nicholsonova postupem času se změnšující náplast na pořezaném nose. Jinak obyčejná detektivka - Nominace na 10 Oscarů? - Za co? ()

Mr. Movie

Velký plus za noir atmosféru, tu mám rád, doplněnou velice slušnými hereckými výkony. A dál? Zdlouhavý, celkem předvídatelný děj, který byl po celou dobu zoufale podporován zmíněnou noir atmosférou, která na to ale nestačila. Vznikly dlouhé nudné pasáže, které nezachránil ani konec, který rozplétal to klubko nejasností. Pokud jde o zápletku, doufal jsem spíš v něco podobného jako psal Peter Cheyney. Od tohoto filmu ověnčeném masivním 5-ti hvězdičkovým hodnocením jsem čekal mnohem víc. Ačkoliv o ty ceny tolik nejde, jsem rád, že Coppola natočil v témže roce Kmotra II. Jinak by Polanského film asi sebral co se dalo a tomuto snímku by to prostě nepatřilo. Slabší 4* ()

peaceNwar

CHINATOWN je opera kamery, scenérií a pomaly tiahnuceho klasického detektívneho príbehu. Jack Nicholson nás ako vždy udivuje svojim výkonom, strýček Jerry vytvoril pár krásnych hudobných tém a Polanski nám predvádza svoj obrovský talent až priam artovo poňatého filmu. Čo sa týka scenára, ktorý bol odmenený zlatou šoškou, musím naozaj pozdvihnúť jeho vynikajúcu kostru, vytvorenie reálnosti príbehu viacerými sociálnymi témami a syrovosťou, obohatenie o ďalšiu konšpiračnú teóriu a výborné rozuzlenie, no zdá sa mi, že film v tretej štvrtine stráca svoje tempo a kohezitu, z väčšej časti zásluhou scenáristu a sčasti kvôli režisérovi, takže sa požadované vyvrcholenie nedostaví vtedy keby sme očakávali, no akoby sa preskočilo a prišlo potom až rozuzlenie. Kvôli tomuto dosť zásadnému kiksu nemôžem dať päť * a roním slzu za možný bezchybný kult. Teraz bez toho sa tento snímok stal klasikou len svojim vtedy novotárskymi zasadením konšpirácie do filmu a jasným protiprivatizačným postojom. PS: Napriek nedostatkom film sa ale v oblasti kamery bezpochyby jedná o špičkové dielo. ()

Muf911

Atmosféra filmu je to hlavní, co oceňuji. Teď jsem pochopil, kde brala hra L.A.Noir inspiraci a hudební motivy. ()

gezper

Charismatický Nicholson jako očko Gittes exceluje i v jinak zdařílém a spalující letní L.A. atmosférou sálajícím snímku. Výborná detektivka s postupně se odhalující zápletkou. V některých místech to má trochu pomalejší, avšak díky bohu vůbec ne nudící, spád než je záhodno. [90%] ()

macek166

Jistě skvělý film, ale jak zde někteří vychvalují scénář, mně osobně přijde zápletka velice nedomyšlená a neukončená, děj mnohokrát odbíhá, kam nemusí, nebo naopak neodpovídá na otázky, které vyslovil a naznačil, že na ně zodpoví. Konec je velice špatný, žádný devastující, vše končí téměř náhodným zabitím Evelyn, jako by scénaristi nevěděli, jak pokračovat, což je velká škoda, pro tak dobře rozjetý děj. Je mi jasné, že když už nic, Gittes by se mstil a nenechal odejít otce Evelyn Mulwrayové s jeho dcerou/vnučkou. Celý příběh je o této zápletce a nakonec ji nevyřešenou opustí. Škoda. ()

Dino13

Po zhlédnutí nemůže mít nikdo pochyby o tom, proč se podle tohoto snímku (především jeho scénáře) přednáší na filmových školách. 85% ()

unclejack

Los Angeles, 20. a 30. roky. Caponeho Chicago v neskorých tridsiatych. San Francisco, 60. roky. Všetko sú to len určenia miesta a času a predsa už len oni samotné evokujú v divákovi určitú atmosféru a vzbudzujú očakávania. Polanského Chinatown padlo do LA v časoch rozkvetu filmu noir - nezabudnite, že všetky Chandlerovky a Hammettovky sa odohrávajú ešte pred vojnou - a to je ešte obohatené o nádherné zábery na krajinu a režisérov osobitý rukopis v podobe rádoby povrchného cynizmu a odtažitosti. Súhlasím, že film má trochu pomalý rozjazd, ale potom už to ide jedna báseň - scenár Roberta Townea zaslúžene Oskarový, pretože je prešpikovaný parádnymi dialógmi a vedie nás po krivoľakých uličkách. Samozrejme výsledný dojem určujú najmä herci a v tomto prípade poviem len toľko, že Dunawayová ako odtažitá vdova bola skvelá, Huston a Polanski neskutoční grázli - smial som sa na tom, ako ostentatívne Polanski dopajdal ku Gittesovi v najslávnejšej scéne filmu - a nakoniec Jack Nicholson, ktorý mal mať dnes štvoricu Cien Akadémie, jednu aj za Gittesa. Ide o výborný film, s kriminálnou zápletkou ktorá sa rozplieta v rámci mysterióznej atmosféry a dočkáva sa riadneho životného cynizmu v podobe Towneho scenára - najlepšie vidno na osobe Gittesa - a za výsledný mix môžeme podakovať Polanskému. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)