Již název filmu vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit. Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky. (Film Europe)

JosefTomas

Po dalším úspěšném (a nutno říct pro mě i dost ostrém) zkouškovém jsem to chtěl nějak pořádně oslavit. A protože jsem velmi zapřisáhlý abstinent, rozhodl jsem se, že místo chlastu si dám trochu jiný Chlast. Konkrétně ročník dvacet-dvacet z Dánska a prý i nominace a ceny to mělo. Hned musím zdůraznit, že Dány úplně nakoukaný nemám a pominu-li koprodukce, tak to bude dle mého jenom pár filmů (pár jakože doslova PÁR, to jest 2), tudíž jsem byl celkem překvapen zručnou řemeslnou stránkou a vizuálním nadstandardem. Příběhově a bohužel i zábavou to na mě však působilo stejně jako chlast na hlavní představitele. Zpočátku nárůst euforie a s každou další minutou hořkosladká pachuť, kterou jsem musel koštovat déle, než jsem chtěl (stopáž je ke konci úmorná). Stříhal bych a to dost (některé postavy v centru dění například), nebo bych někde pospojoval víc věcí do jedné (některé postavy v centru dění například) a tím by něco nemuselo tolik vyčnívat (některé postavy v centru dění například). Dokážu si ovšem plně představit, že jsem zkrátka v dánských filmech zelenáč a nejsem na daný styl zvykly. I proto nakonec ty původní tři hvězdy (60%) měním na ne úplně čisté čtyry (řekněme lepší sedmdesátka?) a nechám se překvapit příště. EDIT: Tak nakonec to nebyl vyloženě PÁR filmů, neboť jsem pár snímků přímo z Dánska už viděl (Chlast je teď konkrétně čtvrtým přírůstkem), takže bych to měl eventuálně přepsat. Pokud to ovšem dočtete až do konce, tak zajisté pochopíte, že jsem se na to přepsání z vysoka vys... ()

Binne

"Říká se, že se každý člověk rodí s určitou absencí alkoholu v krvi". Tak co abychom to napravili pánové? Martin je vyhořelý učitel na střední škole, který ztrácí pevnou půdu pod nohama v momentě, kdy mu dojde, že jeho děti jsou spokojenější sami než s ním, manželka je více venku než doma a práce ve školství jej přestala naplňovat zhruba po 20 letech neustálého se točení v kruhu. Tahle rozjetá centrifuga v něm zakoření hlubokou apatii vůči vnějšímu světu, až jednou...Po ochutnání doušky alkoholu spolu se starými přáteli začne vzpomínat na staré dobré časy. Všichni příjemně opilí, v dobré náladě a s notnou dávkou bezstarostnosti se bezhlavě vrhají do výru alkoholového opojení, které nebere konce. Zrodil se příjemný experiment, jehož cílem je ukázat světu svou nejlepší verzi. Je to tak ale opravdu? Nejedná se pouze o alibismus a pohodlnou výmluvu pro počínající stádium alkoholismu? A opravdu jsou schopni ukočírovat tuhle novou vášeň pouze v rámci předem stanoveného limitu? --- Snímek je plný skvělého humoru, sympatických protagonistů, krásného prostředí a tragikomických situacích, které jsou v závěru vlastně pouze komické - pro každého, jen ne pro alkoholika. Vlastně nevím, na co jsem měla být při sledování tohohle skvostu upozorněna, před čím varována...jelikož film končí nebývale optimisticky a máte po něm prostě chuť tančit od svítání do svítání, poté se ale strnule usadíte zpět na postel a uvědomíte si, že někde na jazyku Vám zůstalo cosi odporně hořkého, pachuť, která možná přichází úplně s jiným koncem. ()

mkee

Pre mňa film (minimálne) desaťročia, po ktorom som sa nevedel dočkať zmeny poradia obľúbených filmov a hercov na csfd...Mads tancujúci na "What a Life" je tá najepickejšia záverečná scéna, akú som kedy videl. Brilantné! ()

baclajean

Ďalší skvelý Vinterbergov film, ktorý nemalou mierou nastavuje spoločnosti zrkadlo. Režisér znova siahol po istote - Mikkelsena si "vyskúšal" už v Hone. ()

2CRAZY

Akademici/neakademici to trochu přepálili no.. Ale i tak.. Ať žije chlast!!! Nebo... Chlast žije! Aneb, dokud se chlastá, ještě se neumřelo. ()

wallax

Skvelý Mikkelsen v skvelom dramakomickom snímku, kde ukazuje, že vie nie len hrať, ale aj tancovať (doslova a to veľmi dobre, treba si len počkať na záver). Všetci zúčastnení tancujú na veľmi tenkom ľade. Tým tenkým ľadom je hranica medzi zahrávaním sa (a experimentovaním) s mierne dvihnutou hladinou alkoholu v krvi, spôsobujúcou uvoľnenie a možnosti, ktoré triezvy život zdanlivo neponúka a prepadnutím či dokonca závislosťou v opojných stavoch, ktoré tento mok v rôznych podobách ponúka, smerujúc až k deštrukcii užívateľa. V podstate komorný snímok zobrazuje štyroch kamarátov, ktorí sa rozhodnú okúsiť vody dosiaľ nepoznané a snažia sa overiť teóriu nórskeho psychiatra Finn Skårderud, ktorý tvrdil, že 0,05% alkoholu v krvi Vás robí kreatívnejšími a uvoľnenejšími a teda, že človeku po narodení chýba týchto 0,05% alkoholu v krvi. Toto overovanie teórie však naberá smer, ktorý má viac koncov. ()

solisoli

Uletená komediálna dráma o učiteľskej partii, ktorí sa rozhodnú analyzovať požívanie alkoholu na vlastnej koži. Slušne scénicky a dramaturgicky premyslený dej vo svižnom tempe, s kvalitným castingom. Príbeh pripadal , ako propagácia požívania alkoholu, voči marihuáne a drogám, ktoré sa tam, akoby zázrakom tejto doby, vôbec neobjavili. Čiže osvedčený chlas, ako menšie zlo. ()

Claire.TJ

Jedním slovem jízda. Vinterberg vybral 4 naprosto sedící si chlápky, kteří jako mnozí z náš přišli na to, že jeden paňáček je prospěšný, ne naopak. Že se to nemá přehánět nám podává přesně tím stylem, jakým ho myslím my rozumní cítíme: inu, jsme si toho vědomi, ale dobrý důvod nepít vůbec to není. Chemie mezi 4 hlavními protagonisty zcela topová, a o tom, jak Mads nemusí moc hrát, ale to je na tom právě to dobrý, netřeba mluvit. Král, král, král. No bylo to tak dobrý, že jsem sem po letech zase přišla napsat komentář. ()

kubilov

Od vynikající úvodní scény do ještě skvělejší závěrečné sekvence skvělý film. Vlastně geniálně prostý, možná proto tak trefný. Vůbec se nedivím českým producentům, že po Druku v létě tak skočili, protože zvláště v těchto končinách jde vždy o velmi aktuální téma. Přitom jsem zpočátku po Vinterbergově návratu do kinematografického studia dánské společnosti byl s očekáváními opatrnější. Všichni máme sice na paměti skvělý Jagten z před osmi let, ale od té doby Vinterberg spíše tápal, návrat k ozkoušenému byl tedy logický a zcela správný... a navíc naprostou trefou. Druk je svého druhu populističtější než Jagten, stravitelnější, méně vypjatý, přesto však podobně silný, psychologizující a v podstatě pro většinu lidí tematicky o trochu bližší. Zvláště to vykreslení touhy zachovat si náladu po dvou (třech či čtyřech) jednotkách, sociální tlak při skupinové konzumaci omamných látek či zprvu nevinně vypadající spirála, kterou roztočí čtveřice kamarádů-učitelů až na samou hranu (mnohdy až za ní). Vinterberg se famózně "po dánsku" vyrovnal s metlou dánského národa - Mads Mikkelsen je ďábel a nejlepší evropský herec současnosti. A Druk pro mě nejlepším filmem roku 2020. ()

Blazis34

Zajímavý film, který je v hlavní pointě originální. Chodit do zaměstnání s 0,5 promile bylo zajímavé sledovat a věřím, že v krátké době může být i přínosné z hlediska efektivity a emocí. Samozřejmě to odsuzuji a dělat nikdy nebudu, ale myšlenka je to zajímavá. Alkohol je samozřejmě návykový a z dlouhodobějšího hlediska života nebezpečný. Mads Mikkelsen byl jako vždy skvělý a uvěřitelný. Konec filmu nabídl reálný a smutný scénář, ale tak se to bohužel často vyvine.Tvůrcům tleskám za originalitu a dávám jim lepší tři hvězdy - 65%. ()

petrsponar

Wow, konec roku jsem musel završit něčím hodně zajímavým, a po zhlédnutí tohoto snímku, můžu říct asi tohle:má to skvělou myšlenku, a zároveň i poučení, že pití alkoholu může hodně, ale hodně uškodit v osobním životě,ikdyž se tu jedná o takový pokus 4 kamarádů, důsledky to vyvodí,už jen samotné téma je hodně zajímavé, proto nemůžu dát jinak než 9/10.. Jednoznačně film roku, i slzy ukáply ()

DonBraso

Chlast je slast.Myslím si,že ten náš národ vožralů,kdy pijem jak Dáni,je přesně tohle pro nás.Co mě fakt štvalo celý film byl fakt,že nikdo necítil chlast.Žáci,ostatní učitelé,prostě nikdo nic nevěděl,přitom po vodce je to cejtit fest.Vím své:)Sice snad byly dva záběry,kdy jeden použil žvýkačku,ale ostatní asi mají dech z mechu.Když jsem se tedy přes tenhle škraloup dostal,tak jsem si opět užil skvělého Mads Mikkelsene.Poslední taneček jestli hodil bez dubléra,to klobouček.Ono celkově složení bylo fajn a taková skvělá učitelská parta přátel,který zjistí jak pil Churchill nebo Hemingway.Ta linka s rodinou byla celkem osvěžující,kdy ten moment alkoholu dostával správnou sílu.Jen se bohužel nemůžu zbavit dojmu,kdyby nebylo jedno promile,tak je film celkem o ničem.Přesně jako jejich životy,kdy najednou s panákem se cítí člověk jinak.Ke konci film už doopravdy ztrácel kouzlo a jak dopadl Tommy bylo trochu zbytečné dramatické cítění na oko. ()

Honzulik

Tak na tento film jsem se podíval hlavně kvůli Madsu Mikkelsenovi, kterého mám rád a který také ve filmu exceluje... Jinak na mne film působil spíše nepříjemně a nijak zvlášť mne nezaujal. Tuctový příběh o nesmyslném konzumování alkoholu v podání učitelů z důvodu získání sebedůvěry, který se samozřejmě nakonec zvrtne ve špatný konec... ()

Facerr

Rozhodně to stojí za podívání. Minimálně jako typický důkaz, že když někdo chlastá, jako Dán, nemusí skončit úplně blbě. ()

onddra

Sám skoro nepiju, takže jsem si nebyl jistý, jestli tenhle film náležitě ocením. Noo a po prvních minutách jsem měl chuť otevřít lahev vína - a pak ji zase rychle zavřít... Byla to emocionální jízda s perfektním závěrem. ()

Stumbleine

Celkem o hovně..Už delší dobu dumám nad tím, jaké konkrétní tvrdé drogy zdejší prapodivná anomální komunita užívá, jestliže tu věčně přepaluje průměrné evropské televizní srance, jenž posílá do červených čísel, a naopak mnohdy kvalitní filmy mají sotva 50% ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)