Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

dANo

Pedrove spomienky na detstvo strávené v kláštoroch sa naplno prejavili aj v tomto filme a ako obvykle, drsne kritizuje ľudí, ktorí v kresťanskom prostredí zneužívali deti a svoje okolie... Príbeh je už tradične plný zvláštnych postáv, od homosexuálov, cez transvestitov, až po vrahov, čo zaručuje zaujímavé sledovanie, ale na druhej strane treba priznať, že tento film ani zďaleka nepatrí medzi najlepšie Almodóvarove kúsky, hlavne kvôli pokryvkávajúcemu scenáru. ()

fefee

Neviem ako to dokáže Almodovar tak natočiť, že to pôsobí veľmi jednoducho obyčajne no napriek tomu veľmi záživne. Film o Homosexuáloch, poviem si blbosť. No ako film plynie sám som zvedavý ako to skončí a keď už príde koniec, nemôžem tomu uveriť že to už končí. Táto téma ma vôbec neoslovuje ale štýl akým to vie natočiť Pedro je ohromný. ()

morena.jea

GG Bernal žiari všade kde sa ukáže a tento film nie je výnimka. Dej možno náročnejší na pochopenie, časové útržky sú poriadne poprehadzované ale v závere sa všetko vysvetlí. Realistický náhľad do cirkvi - to vždy uvítam. ()

Mishqo

Teraz už môžem povedať, že Gael Garcia Bernal nie je len pekný chlap ale aj pekná žena :D ... Almodóvar tak ako ho mám rád. Nie je to jeho top, pretože príbeh bol trošku prekomplikovaný čím sa stal menej zaujímavým ale vďaka skvelým hercom a režisérovej schopnosti zobraziť dobré námety v tom správnom rozmere je "La Mala educación" veľmi dobrým filmom. ()

ravenir

Typický Almodovar, i když ne tak silný jako ve starších filmech, ale opět prostředí minoritní skupiny na okraji společnosti (tentokrát homosexualové), hromada citů, překvapivé zvraty a pointy a silný příběh. ()

-ELFKA-

Nie každému sa Almodovar páči. Kvôli krutosti jeho filmov. Ale pre mňa je práve v tom jeho čaro. Naturalisticky dokáže zobraziť každodenný život nielen obyčajných ľudí, ale aj vyvrheľov spoločnosti. Film vedie v niekoľkých dejových líniách, ktoré sa vzájomne preplietajú a zdanlivo nedávajú zmysel. Nakoniec ich však majstrovsky odhalí, línie zapadnú do seba presne v takých miestach kde by to divák nepripravený na Almodovara čakal najmenej. No my Pedrovi fanúšikovia sa už od začiatku na toto vyvrcholenie tešíme a s radosťou sa necháme vtiahnuť do jeho hry. Zlá výchova bola však aj na Almodovara príliš komplikovaná a dejovo rozvetvená. Tentokrát sa mu nepodarilo dokonale ukočírovať rýchloplynúce odhalenia. 5* aj tak za vynikajúceho Gaela García Bernala. ()

homerr

No pro mě osobně horší než Mluv s ní a Volver. Nemá v tom žádný důvod téma filmu, ale nějak mi přišlo, že to není dějově a hlavně herecky tak silné jako předchozí dva jmenované filmy. Možná mě v tomto filmu scházely ženy, což bylo ve Volveru přesně naopak. Jestli jsem tam dával 5, tady o jednu méně. ()

Koryntos

Tenhle film mě při prvním sledování opravdu dostal a rozložil mé myšlenky na malé kousíčky, navíc jsem u něho seděla jako zařezaná a se zatajeným dechem od první minuty až do konce filmu, což se mi u mnoha filmů nestává. Tento film je opravdu velice kontroverzní dílo, které si bere na přetřes církev a zneužívání dětí, homosexualitu a transsexualitu. Vlastně až na konci filmu mi došlo, že až na matku ústředních bratrů se tam vůbec nevyskytovaly žádné ženy. Myslím, že G. G. Bernalovi ženská role seděla opravdu perfektně a celkově byl velmi přesvědčivý, určitě více než v Amores Perros. ()

Autogram

Pozerám, ako sa na slovenskú verejnoprávnu televíziu dostalo (takmer)gay-soft-porno. A to je Almodóvar, o ktorého niektorých filmoch som už čítal, ale ešte nič nevidel. Takže prvé stretnutie rozporuplné. ()

drackula

Inteligentne prepletené časové, ale aj imaginárne línie, skvelé výkony hlavných predstaviteľov a zvláštny pocit pri záverečných titulkoch. Čo viac si želať? Mám rád takéto divné, ale zároveň uveriteľné príbehy a aj keď tento nie je úplne odzbrojujúci, je nesporne kvalitný a zaujímavý. V niektorých momentoch som si hovoril, že viac sa to už zamotať nedá, ale mýlil som sa. V momente, keď som si myslel, že už som sa úplne stratil, akoby lusknutím prstov do seba zapadlo všetko ako puzzle. To, že tento film nesadne každému je jasné. Začínam ale zisťovať, že práve o tom je Almodóvar - Bad education je druhý film, ktorý som od Almodóvara vidiel a určite nie posledný. Evidentne mám čo doháňať. 80% ()

celuloid odpad!

Ze všech Almodóvarových filmů je tento nejvíc eklhaft. Veze se na vlně adorace homosexuálů, čtyřprocentní část populace se zviditelňuje, ostatní jsou zvědaví na jejich praktiky, já když to vidím, chce se mně zvracet. Moc jsem se přemáhal abych film shlédl do konce. Nehodnotím řemeslnou stránku, ta by měla být a je u režiséra s takovou praxí samozřemě na úrovni, ale celkové estetické vyznění a to je opravdu ..... . ()

Braddy

Taky souhlasim,ze titulky jsou vyborne, ale stejne tak i film je skvely. Postavy jsou verohodne, pribeh je sice zvlastni a zvlastne vypraveny, ale i tak se v nem da orientovat velmi dobre. Almodovar pouzil i takovou "berlicku" v podobe sirky obrazu. Vzdy kdyz se jedna o "realitu" je film sirokouhly a kdyz je to "scenar" platno se zmensi. ()

lewwin

Opět další snímek z Almódovarovy kuchyně, uvařený z tabuizovaných témat, zejména z jednoho, Almódovarovi blízkého: homosexualitě. Nutno říci, že dobře natočeno, a ani příběh není zas tak úplně předvídatelný. A asi by se na tento fim neměli dívat lidé s předsudky. ()

Heraldika

Já tedy nevím, ale tento film pro mě žádným zklamáním po předchozích dílech pana režiséra nebyl! Spíše naopak, chytil mě mnohem vím než např. Vše o mé matce a Mluv s ní (kteréžto dílko mám osobně v žebříčku až na třetím místě ze zmiňovaných). Viděla jsem 2x. Poprvé v kině paráda, ale rušila mě pokřikující omladina. Takže v klidu domova - podruhé - za *****. Rozhodně nezastírám, že lví podíl na tom má moje slabost pro Bernala :-). ()

ethos odpad!

Pozerat sa tekmer dve hodiny na uchylov, tak sorry ale to ma fakt nebavi. Osobne si myslim, ze tento film bol chory a moralne postaveny na hlavu. Proste brutalna sracka. ()

mohamedsfinger

Velmi zajímavý snímek, který určitě stojí zato vidět. Ale jako kriminálka by příliš neuspěl, síla tohoto filmu je však někde jinde. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar