Šepoty a výkřiky

• Švédsko Viskningar och rop (více)
Promo

Neutěšený, meditativní obraz lidské samoty tváří v tvář smrti. Děj snímku se odehrává koncem 19. století. Dvě zámožné sestry (Ingrid Thulinová a Liv Ullmannová) přijíždějí na rodinný statek, aby se svou smrtelně nemocnou setrou (Harriet Anderssonová) strávili poslední dny jejího života. Zatímco obě ženy, poznamenány manželstvím a egoismem, nejsou vůči umírající schopny vyvinout citový vztah, nesobecká služebná (Kari Sylwanová), která ji ošetřuje, pečuje o každou její potřebu a poskytuje jí čistou, bezmeznou lásku.
Kruté a zároveň utěšující Šepoty a výkřiky odhalují složitou krajinu lidského utrpení, žalu a soucitu, kterou svým neobyčejným výkonem oživují Bergmanovi osvědčení herci.
Film získal mnoho zahraničních poct, nejvyšší ocenění Švédského filmového ústavu za rok 1973, dále Oscara za kameru (S. Nykvist) a Cenu Nejvyšší technické komise na MFF v Cannes 1973. (oficiální text distributora)

Driscoll

60 % --- [TV] --- Asi nejsem typ člověka, co ho Bergmanovi filmy osloví a uchvátí. Šepoty a výkřiky pro mě jsou naturalistickým vyjádřením umírání se zajímavým vizuálním zpracováním. To ostatní zaniká v naprosté prázdnotě obsahu, odcizenosti postav a - co si budeme říkat - zbytečné zdlouhavosti některých pasážích. Šepoty a výkřiky jsou filmem, na jehož konci by jste měli něco cítit; cokoliv – zhnusení, depresi, možná nesouhlas s Bergmanovými postoji. To všechno jsem pociťoval, ale jaksi slabě. Víceméně jsem zůstával emocionálně prázdný, což by se nejspíš stát nemělo . Neříkám, že je to špatný film; říkám jen, že já ho nedovedu ocenit. ()

pend

Psychologická sonda o vztahu 3 sester a jedné služebné. Vynikající kamera - barevné přechody, snímání tváří, výborné herecké výkony. Některé scény mě zvedly ze židle, přesto jsem u filmu chvílemi usínal. ()

IBBY

...musím navázat na komentář ke "Scénám..." když už se vyhneme přehnaným představám o ideálním souznění duší mezi mužem a ženou (ti co zrovna "souznívají " nechť prominou) je nejvyšší čas začít se seznamovat se ctihodnými sestrami...samotou..citovou prázdnotou a smrtí...a kam se proboha poděly naše emoce?...P.S...a nechci ani pomyslet jak bych to viděla kdybych sama zrovna "nesouznívala"... ()

TomasKotlant

Po výtvarné stránce zajímavé a netradiční. Psychologie postav propracovaná. Akorát celkový emocionální účinek byl poněkud mdlý. *** Ve zkratce: V té chvíli jsme si byly velmi blízké. Sen? ()

edie sedgwic

Bergman je genius v kazdom ohlade. Navonok jednoduche temy a mizivou zapletkou spracuje takym sposobom, ze mam zimomriavky este niekolko hodin po zhliadnuti filmu. Necakane az sokujuce momenty, sofistikovane scenare, ziadna hudba...vsetko je perfektne nacasovane a funguje na sto percent. ()

Eluin

No jo, Bergman... Ta scéna se střepem v pochvě byla dosti silná. Celkově mě z toho filmu místy běhal mráz po zádech. ()

Colleague

Tenhle film nejde snad k ničemu přirovnat. Možná jsem toho ale zatim viděl málo. Každopádně jestli si někdo myslí, že to pochopil nebo pochopí, tak pěkně kecá. ()

BOURQUE

Efektívne a pôsobivo natočené zábery (tu aj tá najmenej významná má svoju presne určenú úlohu) o rôznych ľudských povahách. Cez „pod príbehy“ nám režisér podá presný popis charakterov. Scéna boj o život/odchod z tohto sveta je tak dokonale zahratá a sfilmovaná, že som mal pocit, že aj ja stojím pred Agnesovou posteľou. Herecky bezchybne zahraný film. PS. Môj prvý film od režisérskej legendy I. Bergman. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

bubblebobble

Too much Bergman will kill you. Po tom všetkom čo som od neho videl už to na mňa nejak prestáva pôsobiť. Myslím, že ak by som predtým nevidel žiaden jeho film, tak by som bol unesený ale teraz už mám pocit, že pán režisér vykráda sám seba. ()

Biopler

Bergman je svojský rejža a jeho filmy sú materiál na celý život. Tento kúsok ma až tak nezaujal, plynul veľmi pomaly a bol hodne depresívny. Avšak zaujala ma forma v podobe zinscenovania červených interiérov a zväčša bielych šiat hlavných protagonistiek. Taktiež minimalisticky výborná kamera Nykvista. Túžba po náklonnosti, cite blízkych osôb je osobitým štýlom prezentovaná, akurát mne až tak nechutnala, možno časom... ()

Missi84

Moje první setkání s Ingmarem Bermanem. Láska na první pohled. Shlédla jsem jej se zatajeným dechem. Komorní příběh popisující (ne)obyčejný život tří sester. Nedokázala jsem se zkrátka odtrhnout. ()

skalican

Bergman ,ako je u neho zvykom vystihol každý detail v dejovej línií, všetko podrobne popísal a divák sa mohol len mlčanlivo prizerať na veľkolepé divadlo plné emócií. Kamera celý dej a príbeh znásobila a posunula ho zasa o čosi vyššie. Farebné ladenie do červenej farby a celkovo až maliarska kompozícia záberov je naozaj majstrovská práca vo filmovej histórií. S kombináciou dejovej línie, rozdelenej do samostatných častí, zachytenie detailov, majstrovských hereckých výkonov herečiek, ich emócií, psychologická podstata deju a dokonalým kamerovým spracovaním sa tento film môže považovať za jeden z najlepších filmov vôbec. Film ,ktorý v človeku zanechá stopu, nielen po finálnych titulkoch ,ako to vo väčšine dnešných filmov je, ale na dlhší čas. A to by malo byť podstatou vizuálneho umenia, niečo povedať a zanechať v ľuďoch. Vtedy to má ten pravý zmysel. ()

Brinkley

Šepoty a výkřiky mě emocionálně zcela odrovnaly. Z uměleckého hlediska určitě 100%, ale já už ten film prostě nemůžu vidět znova. A právě proto mu odebírám jednu hvězdu, jelikož se na oblíbené snímky ráda dívám i podruhé, abych objevila to, co mi posledně uniklo. ()

josieaddms

Pět hvězdiček za název, (úchvatný) pět hvězdiček za krásné a skvělé obsazení, pět hvězdiček za nápad, pět za režii, pět za zpracování, pět za červené stmívačky, pět za zajímavě používanou a zejména nepoužívanou hudbu. Pět hvězdiček za Švédsko, pět za skvělé dialogy, pět za nepřekonatelně opravdovou atmosféru. Ale jedna hvězdička mínus za nahé scény. Zbytečné, a kazily dojem. ()

winstonik

Šťastie pre režisérove príležitosti, keď ho kritici vynášajú do nebies, nešťastie pre jeho tvorbu, ak tomu naozaj uverí. Bergman je majster silných príbehov, problém je s ich pozerateľnosťou. Šialená nuda. ()

e(l)a

Další z Bergmanových naprosto dokonalých děl. Perfektní kamera, dokonalé herecké výkony. Bergman obsadil skutečně nejlepší herečky, které mohl. Pro film příznačná červená barva je všude, prolíná se celým filmem. Detailní záběry obličejů zúčastněných žen v kombinaci s onou červenou barvou jsou skutečně působivé až podmanivé. Bergmanovy postavy nejsou nikdy černobílé, vždy v nich probíhá boj dobra, zla a vlastní zraněnosti, která omezuje možnost svobodně se rozhodnout pro dobro. Výborná sonda do ženského srdce zraněného jak dětstvím, tak pozdějším životem, zvláště pak manžely obou sester. Zkrátka - tento film je skutečně dokonalost sama. Něco takového si může dovolit jenom Bergman. ()

AweDuckling

Velmi depresivní psychologický snímek o samotě, odcizenosti, prázdnotě, smrti. Červená barva kontrastující s pochmurnou šedou atmosférou, motiv hodin znázorňující nemilosrdně odbíjející čas. Bergman dokáže uvést na plátno i zdánlivě nepopsatelné, zde ohromnou propast mezi lidmi, kterou neprolomí ani smrt. ()

Rattlehead

Jedno z vrcholných děl Ingmara Bergman. Film, který je v mnoha ohledech nepříjemný (scény utrpení a umírání Agnes), zato barevně působí velmi harmonicky a klidně. Jak ve své knize o Bergmanovi píše Jesse Kalin : "Barvy zde mají rytmus a panuje v nich harmonie, kterou sice cítíme, ale nerozumíme jí, a která je sama o sobě dramatem a závěrečným bilancováním, jež se nesoustřeďuje na jedince, ale na mnohem hlubší, živočišnější síly a samotný koloběh života a smrti, jehož jsme jen dílčí součástí." I když je film spíše krátký, je v něm mnoho myšlenek, symbolů a krásných scén. P. S. Pokud si nějaký barevný film nelze představit v černobílém provedení, tak Antonioniho Červenou pustinu a Bergmanovy Šepoty a výkřiky. ()