Veselé Vánoce přejí chobotnice

• Západní Německo

Fröhliche Weihnachten wünschen die Kraken

Merry Christmas from the Octopuses!

Veselé Vianoce želajú chobotnice

Rodinný / Komedie / Sci-Fi

Československo / Západní Německo, 1986, 92 min

Druhý díl, stejně tak povedený jako díl první, o malých chobotničkách, dětech a jejich rozvádějících se rodičích. Nakonec samozřejmě všechno skončí dobře. Ikdyž všechno... To, co se stalo na konci s chobotničkama mi přece jenom jako holce hrozně vadilo. Asi proto jsem měla vždycky radši díl první. Ale i tak za čtyři hvězdy. A navíc ta vánoční atmosféra je v tomhle filmu opravdu kouzelná.(6.6.2012)

• ZHODNOTITEL

Každé Vánoce, během kterých jsem to viděl už jako malý kluk v TV reklamě (nejčastěji moment, kdy Veškrnová otvírá dveře k vánočnímu stromku) mě štvaly. Já nevím, jestli je to víc o nějakém smíchu, nebo rodinné krizi. Každopádně na Vánoce mi nepřijde, že by to mělo patřit na obrazovky. Ale v jinou dobu bych se na to už taky nepodíval. Hvězdu dávám za animace.(28.12.2017)

Volné pokračování skvělé rodinné komedie o dvou chobotničkách z plastelíny. Prvních 40 minut je neméně dobrých. Možná dokonce i lepších než celý první díl. Rodiče Holanovi se rozvádějí a vše chtějí půlit. Tomu chobotničky dopomohou a rozpůlí téměř celý jejich byt, klavír odnesou k Čertovce atd. Řádí podobně jako formeláci z jiného Polákova filmu A ZASE TA LUCIE! Pak jejich revírem začne být Národní divadlo, kde především vyděsí vodníka a Rusalku. Ten seladon z Rusalky byl parádní. Tohle vše se odehrává ještě v létě a vůbec to nekoresponduje název filmu. Změna ovšem nastane náhle přibližně ve 40. minutě a najednou tu máme po letní Praze (Čertovce a Národním divadlu) zimní Prahu a Vánoce. Od této chvíle už je to o hodně slabší. Chobotničky jakoby se už vyřádili a místo toho je pronásledují portugalští vědci z minulého dílu, kteří mimoto mluví plynně česky a jezdí autem s MPZ Francie. [10612. hodnocení, 95. komentář, 65%](12.1.2020)

Příjemná "oddechovka" pro celou rodinu. Kromě "zelené" a "modrého" a jejich napětí s dětskými protějšky potěší i hudba a krásné záběry Prahy. A samozřejmě i atmosféra Vánoc a dva dospělí, kteří k sobě hledají (zase) cestu... Jeden z filmů mého dětství, který mě potěší i po letech. Zajímavé komentáře: gouryella, berg.12, LiVentura, kingik, Ainy(24.12.2012)

Pokračování příběhu chobotniček z modelíny, kdy je svět dětí tvrdě konfrontován s neúprosným světem dospělých. Sourozenci Eva (Žaneta Fuchsová) a Honzík (Milan Šimáček) Holanovi, s pomocí pohádkových chobotniček Zelené (hlas Jiřina Bohdalová) a Modrého (hlas František Filipovský), se trochu naivně snaží zabránit úplnému rozpadu rodiny a neodvratnému rozvodu. A obzvláště díky chobotničkám se dějí další a další zmatky. Navíc nastává dilema, mezi tím chobotničky si nechat, i když se o ně nedokážou postarat a dát jim cokoliv potřebného, a navíc se u nich projevuje touha po chlubení se jimi, aby ostatní mohli závidět. Nebo jim dát svobodu, a tím je zachránit před hrozbou dopadení skupinou ambiciózních vědců, kteří je chtějí z ryze materiálních pohnutek, nehledíc na jejich ušlechtilou a v podstatě lidskou duši. Z dalších rolí: rodiče dětí Andrea (Dagmar Veškrnová-Havlová) a Honza (Pavel Zedníček) Holanovi, kteří k sobě díky vánočnímu času nacházejí cestu zpět, operní zpěvák (Přemysl Kočí), který cítí šanci s rozvádějící se Andreou, šéf podmořského výzkumu George (Miroslav Macháček), se svým ambiciózním spolupracovníkem Andreadisem (Boris Rösner), neodbytný v opětovném získávání magické hmoty z hlubin moře, Andreina kamarádka Jiřina (Jaroslava Kretschmerová), ponoukající Andreu v rozvodovém řízení, Honzův spoluřidič v práci (Jiří Kodet), vždy obratně výmluvný, hrnčíř Mertlík (Vladimír Kratina), soused Holanů, a inženýr Lanc (Jan Přeučil), toužící po levném zdroji energie. Svět naivní dětské fantazie, kouzel a pohádek nemůže zvítězit nad hrubým světem dospělých, kde vládne tvrdý pragmatismus a vypočítavost. A tak ani závan dětství nemůže mít jíný konec, neboť svět dětství vždy nenávratně skončí. A opět kouzlo staré Prahy, kde chobotničky působí další zmatky.(14.6.2012)

• - Ve scéně shození klavírů do Čertovky je možné na okamžik zahlédnout konstrukci, na které je nástroj zavěšený. (Jirka_Globus)

• - Jedná se o druhou část celovečerního sestřihu čtyřdílného TV seriálu z původně čtyřhodinové stopáže, za oběť padla druhá polovina druhého dílu a první polovina třetího (prázdniny u dědečka). (BoredSeal)

• - Laďka Kozderková s Vlastimilem Bedrnou, kteří hráli manžele v lóži ND, byli manželi i ve skutečném životě. (funhouse)