30 let svobody = 30 autorů = 30 minutových filmů. Unikátní projekt časopisu Reflex a České televize, který na počest výročí 30 let od sametové revoluce reflektuje mnoho podob i chápání svobody. Své minutové filmy natočily rozličné osobnosti české kulturní sféry, například Petr Čtvrtníček, Theodora Remundová, Zdeněk Svěrák, Václav Marhoul, Petra Nesvačilová, Ester Geislerová, VOSTO5, Jitka Rudolfová, bratři Cabani, Jan Hřebejk, Tomáš Mašín, Jan Bártek, Kamila Zlatušková a mnozí další. Vzniklé miniatury byly poskládány do rozmanitého kaleidoskopu nálad a žánrů, sahajících od hraného dramatického tvaru přes hudební klip, kreslený film, publicistiku až po prosté vyznání „na kameru“. Jejich autoři pracovali s libovolnou snímací technikou, mobilem počínaje a profesionální kamerou konče. Díky setkání filmových profesionálů a múzických amatérů se Moje svoboda stala manifestem dechberoucí demokratizace „desáté múzy“, která díky technologiím v posledních letech nastala. Světová premiéra filmu Moje svoboda proběhla v průběhu 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. (Česká televize)

Trailer

xxmartinxx

Takže svoboda znamená dokola opakované vágní slogany a fráze a reklamní montáže? Ale asi bych si na to neměl stěžovat, protože nejhorší byly ty, co fakt chtěly být originální. ()

Hartigan

Svěrák, Hřebejk, Marhoul, Geislerka a další naši unikátní vycinkaní véčkaři se poplácali po zádech a zítra budou nesmyslně skuhrat na Letné. Když jsem opět, už asi popadesáté během tohoto týdne, viděl vychechtaného Vaška "alkoholika, feťáka, děvkaře a zaprodance" Havla, kterej kdysi své zbouchnuté milé filozoficky vysvětlil, že musí jít na potrat, tak jsem měl ihned jasno o odpadu, naštěstí poslední minuta s Formanem a penzionem to celé vytáhla aspoň na tu špinavou jedničku.💩💩 ()

klukluka

Moje svoboda měla být dnes (16.11.2019) k vidění na webu Reflexu. Zhruba třetinu filmečků si není možný pustit, ostatní pouze jednotlivě za cenu toho, že se mi ke každýmu promítnou dvě reklamy. Moje svoboda spočívá v tom, že si vystačím s pěti kousky- to bývala kdysi moje norma. Na konci pak na mě čekalo něco více méně příjemnýho. Tady to završil dojem, že když má Hřebejk udělat něco grátis, odbude se to v jednom záběru. Dřív, když jsem se chtěl vyhnout tomu, aby se mi po pěti kouscích neudělalo vysloveně zle, jsem se vyhýbal míchání. Dnes to ale s něčím určitě zmixuju, něčím to pořádně zahustím, protože tohle je obvyklá, standardní tuzemská brynda. Naši tvůrci nemají co říct, mají se moc dobře a chybí jim společnej nepřítel. Proti exekutorské mafii nepůjdou, protože na ni nevěří. Nevěří na chudobu, v jejich sociální bublině se nevyskytuje. Ať napíšou jakoukoliv hovadinu, sejdou se jim na ni milióny a desítky miliónů, za který se to natočí. Nevěří na strach ze ztráty zaměstnání, nevěří na pranýřování a ústrky za vyřčenou skutečnost, nevěří na mlčící většinu, která je stejně opatrná, jako byla kdysi. Všude vůkol je jen svoboda, láska, pravda, radost, mraky peněz na cestování k moři a usměvavé tváře. Moje svoboda spočívá v celoživotní snaze poukazovat na to, že se realita liší od barvotiskových vánočních reklam Kauflandu (ty na mě z toho dnešního promítání těch pěti malých malých filmů zapůsobily asi nejvíce). Někdy mám ale dojem, že privilegovaní čeští umělci, kteří tyto reklamy mimochodem mnohdy vytvářejí, se podle nich naučili myslet. Žijí podle nich už dávno, doba jim přeje, oni se ale stali hlásnými troubami spokojených plných bříšek a světa stopadesáti sice zbytečných, ale kšeftů za měsíc. A tím poměřují kvalitu “našich” životů, své, mojí i vaší svobody. ()

bohemia_regent

Kdybych měl celou tu formálně i kvalitativně pestrou směsku zprůměrovat, nejspíš by to vyšlo na tři hvězdičky. Přidám ale jednu navíc, a to za 1) prvotní dramaturgický nápad, 2) sympaticky nekorektní pojetí několika příspěvků, které připomněly zlaté časy umělecké svobody v televizi první poloviny 90. let (Česká soda apod.). ()