• klukluka

Moje svoboda měla být dnes (16.11.2019) k vidění na webu Reflexu. Zhruba třetinu filmečků si není možný pustit, ostatní pouze jednotlivě za cenu toho, že se mi ke každýmu promítnou dvě reklamy. Moje svoboda spočívá v tom, že si vystačím s pěti kousky- to bývala kdysi moje norma. Na konci pak na mě čekalo něco více méně příjemnýho. Tady to završil dojem, že když má Hřebejk udělat něco grátis, odbude se to v jednom záběru. Dřív, když jsem se chtěl vyhnout tomu, aby se mi po pěti kouscích neudělalo vysloveně zle, jsem se vyhýbal míchání. Dnes to ale s něčím určitě zmixuju, něčím to pořádně zahustím, protože tohle je obvyklá, standardní tuzemská brynda. Naši tvůrci nemají co říct, mají se moc dobře a chybí jim společnej nepřítel. Proti exekutorské mafii nepůjdou, protože na ni nevěří. Nevěří na chudobu, v jejich sociální bublině se nevyskytuje. Ať napíšou jakoukoliv hovadinu, sejdou se jim na ni milióny a desítky miliónů, za který se to natočí. Nevěří na strach ze ztráty zaměstnání, nevěří na pranýřování a ústrky za vyřčenou skutečnost, nevěří na mlčící většinu, která je stejně opatrná, jako byla kdysi. Všude vůkol je jen svoboda, láska, pravda, radost, mraky peněz na cestování k moři a usměvavé tváře. Moje svoboda spočívá v celoživotní snaze poukazovat na to, že se realita liší od barvotiskových vánočních reklam Kauflandu (ty na mě z toho dnešního promítání těch pěti malých malých filmů zapůsobily asi nejvíce). Někdy mám ale dojem, že privilegovaní čeští umělci, kteří tyto reklamy mimochodem mnohdy vytvářejí, se podle nich naučili myslet. Žijí podle nich už dávno, doba jim přeje, oni se ale stali hlásnými troubami spokojených plných bříšek a světa stopadesáti sice zbytečných, ale kšeftů za měsíc. A tím poměřují kvalitu “našich” životů, své, mojí i vaší svobody.(16.11.2019)

Kdybych měl celou tu formálně i kvalitativně pestrou směsku zprůměrovat, nejspíš by to vyšlo na tři hvězdičky. Přidám ale jednu navíc, a to za 1) prvotní dramaturgický nápad, 2) sympaticky nekorektní pojetí několika příspěvků, které připomněly zlaté časy umělecké svobody v televizi první poloviny 90. let (Česká soda apod.).(15.12.2019)

• Hartigan

Svěrák, Hřebejk, Marhoul, Geislerka a další naši unikátní vycinkaní véčkaři se poplácali po zádech a zítra budou nesmyslně skuhrat na Letné. Když jsem opět, už asi popadesáté během tohoto týdne, viděl vychechtaného Vaška "alkoholika, feťáka, děvkaře a zaprodance" Havla, kterej kdysi své zbouchnuté milé filozoficky vysvětlil, že musí jít na potrat, tak jsem měl ihned jasno o odpadu, naštěstí poslední minuta s Formanem a penzionem to celé vytáhla aspoň na tu špinavou jedničku.💩💩(15.11.2019)

• Cival

Ke zhlédnutí tady.(15.11.2019)

• xxmartinxx

Takže svoboda znamená dokola opakované vágní slogany a fráze a reklamní montáže? Ale asi bych si na to neměl stěžovat, protože nejhorší byly ty, co fakt chtěly být originální.(26.2.2020)