Abstinent

Česko, 2019, 83 min

• Slepejsek

Už z traileru jsem měl strach a film tohle očekávání bohužel naplnil. Je hodně špatný, tak nějak nevěrohodný a hlavně zoufale didaktický, poučný. Samotný děj přitom není až tak ztracený. To, co ho sráží je jeho zpracování. Nejsem odborník ani na mládež ani na alkoholismus, ale nemohu se zbavit pocitu, že tu někdo míchá hrušky a jablka, že zaměňuje hodinky a holínky. Alkoholismus má různé fáze - stejně jako láska - od počátečního okouzlení až po fyzickou závislost. Autoři jakoby v tom měli zmatek, takže u svého hrdiny míchají příznaky jednotlivých fází jako barmanský zajíc jednotlivé alkoholy. Vznikají tak scény, nad kterými se divák může jenom pousmát - vysrkání basy piva vs. lití tvrdého jako vody; rozhodování "pít či nepít" na školním záchodku či později dokonce na stužkovacím (?) večírku - mimochodem jenom absolutní hňup na takový večírek s předpokládanou konzumací jede vlastním autem. Mimochodnost těchto scén ještě podtrhuje následující léčebna s hrdinovým tvrďáckým postojem "mám to pod kontrolou" a faktem, že v léčebně nemá naprosto žádné fyzické problémy provázející závislost (opět "vtipná" scéna se vzpomínkou na pití na záchodku). Léčebna je vůbec kapitola sama pro sebe - její potenciál (alkoholici) je zoufale promrhán (zúžen do scén dvou příjmů delírií) a nahrazen dlouhými nicneříkajícími pohledy do tváře hrdiny. A tady se dostávám k největší slabině filmu, a to je Josef Trojan. Jeho tvář rozhodně není okno do duše. Nedokáže odzrcadlit duševní pochody a nechává diváka, ať si sám myslí, co si myslí. A může to být cokoli. Místy mám pocit, jakoby Trojan i vypadl z role a do jeho výrazu se vloudil úšklebek nad tím, že sám neví, jak z těch rozpaků ven, a střihač to tam nechal... Mohl bych pokračovat výčtem dalších much, ale rozumnější bude spláchnout to všechno pořádným panákem...(3.11.2019)

• RedEagleSK

Při letmém pohledu na první fotku k tomuto filmu na které vidím mladého gaye s patkou až po zem, jsem nabyl dojmu že se jedná o romanci o dvou zamilovaných buzících, což jsou filmy za které se dnes v Hollywoodu instantně dávají oskary, v Karlových varech se tleská takovým filmu ve stoje ještě hodinu po závěrečných titulcích, a na homopamfletech čsfd a moviezone se dává takovým filmum instantně desítkové hodnocení. Pak jsem zjistil že film je o něčem jiném..což nechápu, páč když takovýto herci nehrají buzíky, je to stejně promrhanej potenciál i potence jako sledovat Sylvestra Stalloneho a Arnolda v romantickém gay melodramatu o dvou zamilovaných seniorech. Když dávám takévéto sračce odpadní hodnocení, mám pocit že film ještě chválím. Natočit film o chlastání v době ve které z deseti tínedžerú 8 chlastá a dva fetujou marihuanu má totiž na diváka zcela opačný účinek, a nahodilé abstinující diváky téhle sračky to spíše přinutí také začít s chlastem, páč pokud doteď nechlastali po zhlédnutí filmu zajisté nabyli dojmu že vyčnívají z davu.(31.10.2019)

• Stružák

Komorní povrchní drama s dobrým hereckým výkonem Pepy Trojana a hrozně plochým dějem. Ježkovy voči, to už fakt poslední dobou v ČR neumíme natočit film, kde by divákovi ty osudy postav nebyly úplně ukradený? Abstinent je totiž v tomhle ohledu takovej zvláštní film – tu základní dějovou linku vybuduje docela rychle, jenom proto, aby ji potom udržoval tak dlouho, aby celková stopáž vyšla na plnohodnotnej celovečerní film. Nechápejte mě špatně, ono se na to docela dobře kouká. Jenom mi přijde, že kdyby film trval 45 minut, tak by se nic nestalo, ale kdyby byl o hodinu delší, tak to mohlo fungovat taky a na konci bych se toho zas tak moc nedozvěděl. Fakt jsem si poslední třetinu filmu v kině říkal "Ty vole, to může klidně skončit teď, že jo? (Mrknu na hodinky.) Aha, vono to má trvat ještě půl hodiny, okej, tak jedem dál. 🙂"(6.11.2019)

Josef Trojan se potatil, líbí se mi, jak postavu Adama ztvárňuje a věřím, že o něm ještě v budoucnu uslyšíme. Celkově jsem od filmu čekala asi trochu víc, místy na mě působí příběh trochu neprovázaně a některé scény mi přijdou nedotažené, střihnuté moc brzy. Jak tady komentuje Matty, mě se naopak podkreslení Čajkovským a Mozartem líbí velmi a beru to jako originální nápad. Jediná věc, která ve mě zůstala, jsou stovky otázek na průběh takovéto léčby, které bych položila Petru Harazinovi.. věřím, že pro všechny abstinenty to musí být mnohem intenzivnější podívaná. Určitě doporučuji zhlédnutí, ať si v tom najde každý kousek sebe nebo svého okolí ;-)(5.11.2019)

Film se mě dotkl především tématem, které zpracovává, protože sama mám s alkoholismem negativní zkušenost. Oceňuji, že se až tak nesnaží proti alkoholu bojovat nebo dělat osvětu, jak je pití špatné, ale spíše zachycuje dost intenzivní pohled na mladého člověka, který bojuje s alkoholem a sebou samým. Celý film mě moc překvapil i dojal a věřím, že i dalším alkoholikům/abstinentům dokáže dodat naději, že vždy existuje cesta.(31.10.2019)

• - Natáčení probíhalo v Praze a okolí. Mezi lokacemi byla například Psychiatrická nemocnice Bohnice, filmové ateliéry na Barrandově, Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK v Praze a VFN v Praze či Nákladové nádraží Praha-Žižkov. [Zdroj: stars24.cz] (Bioscop)

• - Natáčení trvalo 24 dní. (Bioscop)