Detektiv Mark McPherson vyšetřuje vraždu Laury Huntové, jejíž tělo bylo nalezeno u ní v bytě. Tato krásná, úspěšná mladá žena nejspíše zemřela v pátek v noci za velmi podivných okolností. Podezřelými jsou její bývalý milenec, arogantní novinář Waldo Lydecker, současný snoubenec a playboy Shelby Carpenter a přítelkyně Ann Treadwellová. Všichni k Lauře shlížejí s neskrývaným obdivem, přesto musí McPherson z každého stále doslova "dolovat" nové důležité informace...

Film patřící mezi nejlepší tituly žánru noir (takzvaného černého filmu) natočil hollywoodský režisér Otto Preminger podle úspěšného kriminálního románu spisovatelky Very Casparyové. Téma posedlosti krásou podpořil jakousi chladnou elegancí, temným laděním, stíny a častým deštěm. Vedle svižných dialogů, v nichž nechybí cynický humor, pomáhá atmosféru napětí působivě dotvářet černobílá kamera (za níž stál Joseph LaShelle) oceněná Oscarem. Krásou oslňující Lauru ztělesnila herečka Gene Tierneyová (Láska není hřích, Noc a město, Smrtelný hřích), Marka McPhersona ztvárnil Dana Andrews (Jízda do Ox-Bow, Nejlepší léta našeho života). (oficiální text distributora)

grerar

Jeden z nejlepších noirů. Vzhledem k různým pozdějším zamotaným filmům sice tušíte zápletku, nicméně pořád vás baví, jak detektiv odkrývá postupně všechny okolnosti. 5 * ()

Bozvav

Kdyby byla Laura dnešní silikonová blondýna, tak by po stárnoucím a bohatém novináři skočila, jak slepice po flusu, až by se nestačil divit. Velmi dobře napsaná a natočená detektivka, ze staré americké školy, kde jako jediné mínus vidím toporný herecký výkon detektiva McPhersona a místy dosti tupé dialogy. jako celek nicméně více než slušné. Za mne 75%. ()

kkarx

Dobrý film, Andrews vysoce překonal moje očekávání, celková kvalita filmu naopak zůstala daleko za ním. Potěšující je i Vincent Price, který zde pro jednou nepřehrává a Clifton Webb též ok. Je hezké vidět Price v trochu civilní poloze, kde se jen nešklebí a nedělá grimasy. Nevím, kde kdo viděl či snad slyšel ve filmu nějaký skutečně dobrý vtip, spíš je to jen lehce naivně k pousmání. Hodně to zastaralo. Absolutně nechápu Oskara za kameru a další nominace. Film skutečně není nijak obzvlášť úžasný, technicky ani příběhově. Prostě obyčejný standard a ještě i trochu nudný. Zdá se, že zde hrála roli hlavně politika. Jinak si snad ani nelze vysvětlit, že fantastický "Murder My Sweet" ze stejného roku nedosáhl ani na jednu nominaci, a to je přitom po všech stránkách lepší film, jenom kamera je o několik tříd výše než u Laury a Marlowovy vtipy z voiceoveru (vyprávěný úžasným hlasem Dicka Powella) znám zpaměti. ()

Barak

Ne tak dobrý noir, jak jsem čekal. Dobré herecké výkony, vytříbené detektivní zpracování, atmosféra zas tak dobrá nebyla.... Všechno je zaměreno na policejní vyšetřování - jdem, vyslechnem, něco vydedekujem -, které je uděláno tak, že jsem opravdu netušil (a ani netipnul správně), který člověk je ve skutečnosti ten zlý - až se závěrečnou desetiminutovkou.. nicméně nechápu (velký spoiler), jak můžou být tak blbí ti lidi tam, a nepoznat, že ta holka je úplně někdo jiný, a že ve skutečnosti vůbec není mrtvá - se přece mrknu na obličej a vidím.. proboha.. to mě jako fakt dostalo. Nicméně.. když opomenu tuhle velkou "chybu", tak jsem se u toho příjemně "bavil", zápletka mě zaujala, zpracování také výborné, občasně lehounce nudné, a.. celkově ne tak dobré, jak bych asi chtěl.... 6.5/10 ()

JimiH

Poměrně přímočarý, ale dobře vygradovaný noir plný pochybných charakterů. Preminger především velmi zdatně pracuje s kulisami a osvětlením a záměrně před americkým plánem preferuje polocelky a celky. ()

Stíba

Krása Gene Tierney byla bhoužel téměř tím jediným, co mě v celém filmu zasáhlo, jinak mě emoce i děj nechaly vcelku chladným. ()

Killingjoke

Když já jsem hodně na ty noiry. Dokonce jsem těmto filmům ochoten kde co odpustit a dokonce i přihodit nějakou tu hvězdičku v hodnocení. A chtě-nechtě musím říct, že je to případ právě tohoto filmu. Laura je v mnohých žebříčcích považována za jeden z nejlepších noirů historie, mnohdy dokonce jako dokonalá esence žánru. Bohužel, dovolím si tentokrát nesouhlasit. Ano, hlavní kontury šedého světa stínů, tabákového dýmu a bezedných skleniček alkoholu jsou i zde. Dokonce nechybí ani detektivní zápletka, celkem zajímavé charaktery a femme fatale, která je v osobě Gene Tierney opravdu krásná jako panenka. Problém u mne je, že mi tam chybí ještě „něco“ co by tenhle film opravdu nakoplo k samotné špičce žánru. On je totiž celý scénář tuctová povídačka ze šestákového románu a jeho slabiny nezahojí ani několikerá výměna hlavního podezřelého nebo stylizace vyšetřovatele, kterého hraje Dana Andrews, do archetypů ostrých cynických hochů stylu hard-boiled. Za těmi však i přes svou zřejmou sympatičnost těžce pokulhává. Laura je dobrý film, rozhodně však nepatří k těm nejlepším v daném žánru. Tohle všechno, těch pár chybiček a nedokonalostí však neznamená, že se na něj nebudu chtít zase jednou za čas podívat už jen proto, že Gene Tierney v roli Laury naprosto okouzluje… ()

Biopler

Zážitok zo snímky mám vcelku dobrý, i napriek tomu, že som akosi skoro vytušil kto je páchateľ vraždy, resp. kto ním chcel byť, avšak bol páchateľom, ako sa postupne ukáže, inej vraždy. Vzhľadom na jeho sexuálnu orientáciu v reálnom živote hodnotím jeho casting ako skvelú voľbu tvorcov. Film má veľmi dobré tempo a taktiež dialógy, ktoré držia diváka v napätí aj po zaujímavom a prekvapivom zvrate v strede stopáže. Po odhalení a záverečnom rozuzlení sa však do popredia dostane problém ako sa určité postavy postavili k smrti istej konkrétnej postavy, resp. ako nám to cynicky bolo predostreté. Dáva to istú pachuť z nedotiahnutia motivácií v konaní postáv. ()

mazic

Film noir buď milujete nebo nenávidíte, toť můj názor. Musel jsem jim přijít též na chuť. Jejich "zpomalenost" mě ničila, ale našel jsem v nich krásu. I kdyby měl Lima pravdu, zapomněl na herecké výkony, které byly perfektní. A představitelka Laury......ta je nádherná až to hezký není :-) ()

Brinkley

Sic opěvovaná klasika žánru, ovšem jiné noirovky mě zaujaly a napnuly mnohem víc. Ano, je tu jeden nečekaný zvrat, sem tak trefný vtip, fajn detektiv (dokonale vystřižený D. Andrewsem - jemu patří hvězda navíc). Bohužel i přesto si Laura moji plnou pozornost nezískala a ze závěru jsem byla spíš rozmrzelá, neb mě vůbec nepřekvapil. A konečně Gene Tierney se lépe předvedla až jako supermrcha ve Smrtelném hříchu. ()

clara.bow

Krimi film z roku 1944 - nominován na Oscary (jeden Oscar za kameru, a nominace byly na režii, herce ve vedlejší roli a za zajímavou hudbu). Ze všeho nejdřív jsem ale slyšela ústřední melodii, až pak teprve jsem se seznámila i s filmem samotným. U nás nebyl bohužel nikde k sehnání a já se musela spokojit s německy dabovanou verzí na VHS, kterou se mi podařilo před cca 12 lety náhodně nahrát. Dnes už jsem spokojenou majitelkou DVD,a film si mohu poslechnout v anglickém originále, nebo přečíst s francouzskými titulky:o). Mrzí mě, že nemá širší veřejnost možnost tento film shlédnout, protože je velice zajímavě zpracován, s velice vhodně zakomponovanou hudbou, přes herecké obsazení pokračujíc, a řekla bych že je nadčasový - záhada, tajemno,a současně čistá, poctivá detektívka se vším všudy. Svým způsobem stále ještě fascinující zpracování, a myslím si že v době jejího vzniku to byla "první vlaštovka " mezi filmy podobného druhu a ....uspěla. MHCB ()

junxi91

Zapeklitý detektivní film o vyšetřování smrti jedné krásné, úspěšné a bohaté ženy, kterou lidé v jejím okolí často využívali a každý chtěl být s ní, zatímco ona byla ke všem milá a laskavá. Detektiv od newyorské policie Mark McPherson vyšetřuje vraždu reklamní manažerky Laury Huntové, kterou někdo střelil z brokovnice přímo do obličeje ve dveřích jejího bytu. Prvním vyslýchaným je charismatický novinář Wald Lydecker, panovačný a vyžilý starší chlapík, který vypráví o tom, jak se potkal s Laurou a stal se jejím mentorem. Laura se stala jeho platonickou láskou a stálou společnicí. Wald ovšem chtěl více, a tak využil svůj vliv a konexe, aby jí pomohl vylepšit její kariéru. Wald také nemluví moc hezky o Lauřině parazitickém snoubenci a playboyi jménem Shelby Carpenter, který byl citově připoután k její bohaté tetě Ann Treadwellové. Tetička tolerovala Carpenterovi jeho lásku k Lauře, protože byla ráda, že se o ní zajímá mladý chlápek jako je Shelby. Laura má loajální a rozrušenou hospodyni jménem Bessie Clary, kterou McPherson také vyslýchá. Detektiv vyslýchá Lauřiny přátele a čte její dopisy, až se stane Laurou posedlý a Lydecker jej podezírá z toho, že se zamiloval do mrtvé ženy. Detektiv pak usne v Lauřině bytě a náhle do něj vstoupí žena, kterou není nikdo jiný než mrtvá Laura! Nejprve chce zavolat policii, ale pak změní názor, když jí McPherson ukáže odznak. Laura najde ve svém šatníku šaty patřící jedné modelce z její reklamní agentury jménem Diane Redfern. McPherson tedy vyvozuje, že zastřelenou byla Redfernová, se kterou měl Carpenter poměr, zatímco Laura byla ve svém venkovském domě. Následuje večírek oslavující Lauřin návrat, během kterého McPherson zatkne Lauru za vraždu Redfernové. Během výslechu jej Laura přesvědčí, že je nevinná a že nemiluje Carpentera. Prohledá Lydeckerův byt, ve kterém jsou hodiny, stejné jako ty, které se nacházejí v Lauřině bytě. Hodiny mají tajnou skrýš. McPherson se vrací do Lauřina bytu, kde je skrytý také Lydecker a poslouchá, jak se spolu baví Laura a McPherson a jak to mezi nimi jiskří. Lydecker pak urazí McPherson a Laura ho pošle pryč, ale on se zastaví na schodišti venku. McPherson prozkoumá hodiny v bytě a najde v nich brokovnici, ale nechá ji tam. Laura se konečně dozvídá pravdu – vrahem není nikdo jiný než Lydecker, který si po tmě spletl Lauru s Diane a zastřelil jí proto, že ji nemohl mít. McPherson a Laura si dají pusu, McPherson jí pak zamkne v bytě a varuje ji, aby nikoho nepouštěla dovnitř. Nicméně, Lydecker je pořád uvnitř a má v plánu svůj plán dokončit a Lauru zabít. Naštěstí je Laura silná žena a McPherson je na blízku. Co více dodat? Postava detektiva McPhersona byla veskrze kladná, i když se mu tento případ hodil, aby mohl sbalit Lauru. Naopak starý dědek Lydecker byl hlavní záporák, který se stal posedlý mladou a krásnou Laurou. A její snoubenec Carpenter byl zase vtíravý oportunista, který Lauru využíval pouze jako prostředek pro získání peněz, dobré práce a také milenky z její reklamní agentury. () (méně) (více)

Looka

80% jak hodnotit 300 let starý film? No když to člověk srovná s Oldou Novým nebo Vlastíkem Buriánů, tak je to super detektivka. ()

Doutas

Klasická noirová detektivka se všemi správnými ingrediencemi – charismatický zloduch, sexy femme fatale, drsný detektiv a mrtvola s ustřelenou hlavou. Ke všemu tomu perfektní černobílá kamera a svižně a vkusně napsané dialogy. Závěr byl sice trochu předvídatelný, ale výsledný dojem z filmu nijak nezkazil. ()

DoNotCross

Moc hezký detektivní noir. Jedinou nezkaženou postavou je v něm mrtvá žena, jinak jde o přehlídku zapřísáhlých cyniků. A už kvůli jejím rozprávkám stojí za to film vidět. Detektiv McPherson je něco jako archetypální detektiv, co nosí baloňák zásadně se zdviženým límcem a mluví pouze s cigaretou v puse. Waldo Lydecker je zase dokonalý misantrop a když se tihle dva setkají nad tělem mrtvé Laury, je radost je sledovat. Jediné, co mi tady nějak nejde pod vousy je milostná linie, která působí strašně vynuceně a nějak jsem jí nemohl uvěřit. Stejně ale musím dát plný počet, protože mi čas v Lauřině společnosti příjemně ubíhal i napodruhé. ()

mac000

Domnělá smrt ženy podnítí detektivovo pátrání po jejím životě a jeho pomalu sílící sympatie k oběti. Klasický noirový příběh natočený v brilantních stínech noirové kinematografie čtyřicátých let se všemi svižnými dialogy, které jsou pro tento žánr tak příznačné. ("Má drahá, buď jste se narodila v extrémně buranské komunitě, kde dobré mravy neznají, nebo trpíte běžnou mylnou představou žen, že pouhý fakt, že jste žena, vás osvobozuje od pravidel civilizovaného chování.") ()

Kenneth

Ne příliš zajímavý příběh o vyšetřování vraždy dívky, která se díky populární osobě dostala do vyšší společnosti. Film obsahuje jedno překvapení, které však balancuje na hraně naivity, ale nevím, na jaké úrovni byla tehdy kriminalistika. Snímek údajně obsahuje nějaké zvraty, ale spíše bych řekl, že na časté otázky Proč? mohl detektiv klidně odpovídat: Aby si divák myslel, že jsi vrah. Ovšem ta nejčastější otázka, která se ve filmu objevuje, je dosti stupidní. Každopádně je to velmi dobře zahrané a v konverzaci jsou patrné pokusy o vtip. 3,5* ()

Riverin

Skvelý film, ktorý má všetko čo má správny noir mať, a ešte aj pár vecí naviac. Hneď zo začiatku ma zaujala kamera, ktorá bola na rok 1944 až príliš nestatická, a to je veľké plus. Predviedla sa aj krásna Gene Tierney, ktorá bola vlastne dôvod prečo som si Lauru pozrela. A tá atmosféra! Tma, dážď...pravý noir. Príjemná bola aj stopáž, a preto čistých 5*! ()