Detektiv Mark McPherson vyšetřuje vraždu Laury Huntové, jejíž tělo bylo nalezeno u ní v bytě. Tato krásná, úspěšná mladá žena nejspíše zemřela v pátek v noci za velmi podivných okolností. Podezřelými jsou její bývalý milenec, arogantní novinář Waldo Lydecker, současný snoubenec a playboy Shelby Carpenter a přítelkyně Ann Treadwellová. Všichni k Lauře shlížejí s neskrývaným obdivem, přesto musí McPherson z každého stále doslova "dolovat" nové důležité informace...

Film patřící mezi nejlepší tituly žánru noir (takzvaného černého filmu) natočil hollywoodský režisér Otto Preminger podle úspěšného kriminálního románu spisovatelky Very Casparyové. Téma posedlosti krásou podpořil jakousi chladnou elegancí, temným laděním, stíny a častým deštěm. Vedle svižných dialogů, v nichž nechybí cynický humor, pomáhá atmosféru napětí působivě dotvářet černobílá kamera (za níž stál Joseph LaShelle) oceněná Oscarem. Krásou oslňující Lauru ztělesnila herečka Gene Tierneyová (Láska není hřích, Noc a město, Smrtelný hřích), Marka McPhersona ztvárnil Dana Andrews (Jízda do Ox-Bow, Nejlepší léta našeho života). (oficiální text distributora)

corpsy

Vizuálne sa o vás tento noir kúsok postará kvalitne. Atmosféra je zdatná, výprava evokuje dobu. Scenáristicky je to však lajdák, ktorému sa nechce nič viac, než len to, čo musí. Pátranie, twist a následné rozuzlenie nie sú z rodu úžasných. ()

DDT

"Laura" se vyskytuje snad ve všech seznamech klasických filmů noir. Přesto obsahuje řadu nenoirových prvků. Například je tu velký důraz na kriminální zápletku, na to, kdo a proč vraždil, což je u většiny noirů narozdíl od klasické detektivky spíš upozaděno. Detektiv je netradičně policajt (policie v noir filmech, to jsou většinou ti neschopní, zkorumpovaní a hlavně nedůležití) a navíc sympatický policajt (pravda, trochu příliš fixovaný na mrtvou Lauru). A happy end ?!? Dokonce i to expresionistické svícení ve filmu zdaleka nepřevládá. Skoro by se dalo říct, že "Laura" jsou vlastně dva filmy v jednom. Ve druhé půlce jde spíš o jakési "Hitchcockovské" melodrama (i když Hitchcockovy filmy také někdo řadí mezi noiry). Každopádně pro fanoušky noirů je tenhle film povinnost. Všichni čtyři hlavní herci jsou skvělí, pro Gene Tierney je její Laura asi životní rolí (mimochodem - na doporučení studia začala kouřit, aby jí trochu zhrubl její údajně příliš pisklavý hlas, což se sice podařilo, ale Gene zemřela v roce 1991na rozedmu plic :-(). Poznámka pro "Baraka" - asi jsi přehlédl, nebo spíš přeslechl, že v případě té vraždy jaksi nebylo možné podívat se oběti do obličeje... ()

Jindros

To se takhle po ránu začnete koukat na devadesátiminutový film a za pět sekund je po všem. :] Gene Tierney se budu muset kouknout na... zoubek, resp. její filmografii. ()

kareen

Tak bohužel z této noirovky jsem až tak nadšená nebyla. Detektivní zápletka je až příliš jednoduchá, herci sice hrají celkem slušně, ale nemají dostatečné charisma a ten naivní závěr na mně v jednu chvíli působil jako nechtěná parodie sebe sama. Možná je to tím, že jsem v poslední době viděla více filmů od Hitchcocka a proto jsou má očekávání až příliš vysoká, ale zkrátka nedá se svítit, tentokrát pouze průměr. ()

Davson

Vynikající film-noir, který je uhlazený a zároveň dekadentní - stejně jako jeho postavy. Téměř celou dobu nenechá diváka klidného, kdože je vrah. Pravda, dějové zvraty i samotné rozuzlení můžou někomu připadat jako prachobyčejné detektivka, všechny možné výtky ale vynahrazuje stylistická vytříbenost, perfektně napsané postavy, bezchybní herci a hlavně dialogy plné kouzelného cynismu. ()

GodComplex

Kdo zabil Lauru Palmer - to bylo mysteriozni zradlo! Ale kdo zabil Lauru z roku 1944? Pouze dost prumerne vysetrovani s noir prichuti. 5/10 ()

MikO_NR_1909

Milujem retrospektívne poňatie a prerozprávané flashbacky, pri ktorých mám občas pocit, že vražda, ktorá je najpodstatnejšia, "chvíľku počká". Tajomstvo Laury je fascinujúce rozprávanie, rovnako ako spôsob jej správania sa k mužom a osudová vražda. Vyšetrovateľ je výborný herec, takisto aj Laura či nepríjemná vtierka Waldo. Tento príbeh sa dá rozprávať hneď z niekoľkých uhlov pohľadov a v superlatívoch. Prvých 15 minút trocha rozpačitých, ale zbytok je výborné filmové predstavenie. ()

PKD

No. Já tedy k tomuto přistupoval nezaujatě a bez zbytečné hysterie kolem srážení ikon či co. Již dlouho jsem to měl v plánu, už jen kvůli faktu, že se zde hodně čerpalo při tvorbě Twin Peaks a mě tak velmi bavilo odškrtávání jmen jako: Waldo, Lydecker, Jacoby, Laura, etc. etc. Vyloženě noirové detektývky jsem nikdy cíleně nesledoval, tudíž nevím a ani nemohu porovnati, zda je to vskutku TEN the best blablabla. A je mi to totálně fuk. Páč po 5min. (jako u Sunset Blvd.) jsem věděl, že to bude min. na 4 hvězdy. A to je u mne podstatné. Možná i díky stopáži to odsýpalo a ani na chvíli se děj výrazně nezadrhnul apod. nešvary dnešních výblitků. Sice mám 1 výtku, co se týče romantického vzplanutí mezi det. McPhersonem a Laurou, které je zde podáno na ploše max. 11min. a pokud by si nedali jedinou pusinku mezi dveřmi a já již před dávnými lety nečetl, že se on má do ní zamilovati, tak bych to tedy z ničeho v tomto filmu, prakticky nepoznal. Jinak nemůžu nic vytknout. Včetně bezesporu squelle nahláškované postavy Walda (v Twin Peaks se takto jmenuje Loskuták posvátný, checht) Lydeckera, který sype ze sebe zejména v 1.pol. jednu ironickou glosu, za druhou. ,,Mladá dámo. Buď jste byla vychována v neuvěřitelně neomalené komunitě, která nezná dobré mravy, nebo trpíte falešnou představou, že pouhý fakt, že jste žena, vás osvobozuje od pravidel kulturního chování. Nebo oboje´´. A mladinký démon a budoucí držitel filmového rekordu v počtu horrorových rolí Vincent Price, hraje postavu, u které nevím, zda mě znechucuje, nebo baví. Spíše oboje. Jak by řekl Waldík.;-) Za mě, naprostá spokojenost a další bonbónek do sbírky. Perfektní myšlenková regenerace od všech těch pseudo Nadací apod. hyperkorektně rasových sraček (což nám vehementně předkládá jak USA tak i např. UK) v akutně nemocném souč. světě naruby. P. s. Laura je samoz. klasická černovlasá (díky za NEblondýnku) kočka s očky jako cvočky. Zvláště z profilu. Takové už se dneska nedělají. ()

erased

Gene Tierney - to je klíč úspěchu celého filmu. Je opakem femme fatale viděné například v Maltézském sokolovi, nebezpečná svou krásou a oddaností ale přitom je jí ve výsledku tak podobná. Samozřejmě nechybí ani další součásti kvalitního noiru: cynický a odměřený detektiv nebo detektivní zápletka, ty ale nakonec působí jenom jako kulisa pro příběh titulní postavy. Výsledek si přesto dokážu představit líp, hlavně zbytečně překombinované vyšetřování kazí jinak výborný dojem. ()

Freemind

Bohužel mi nesedí celý žánr, takže nedokážu objektivně hodnotit. Z mého pohledu tuctová, ukecaná detektivka, jejíž půvab stojí a padá s půvabem titulní Laury. ()

kaylin

Výborný film noir, který nepotřeboval ty největší hvězdy své doby, i když Dana Andrews je v tomhle film prostě skvělý, stejně jako Gene Tierney v roli titulní hrdinky. Příběh je příjemně zamotaný a v tomhle případě ani nevyznívá hloupě, ale přesně tak, aby to bylo dostatečně vážné. Skvělá role pro Vincenta Price. ()

swed

Úvod filmu je přesně podle pravidel žánru - do děje nás uvádí vnitřní monolog postavy, po kterém následuje příchod neomaleného detektiva, který dostal za úkol vyšetřit tajemnou vraždu. Postupně se seznamujeme s minulostí hlavní hrdinky a všemi podezřelými. V zápletce nechybí ani twist, po kterém bohužel následuje úpadek tempa, což se naplno projeví v nevýrazném závěru. "Laura" má pověst noir kultu, ale na ty nejlepší ji schází výraznější atmosféra (komornost filmu je místy ubíjející). Naštěstí je tu mnohoznačná zápletka a výborní herci, což film posouvá do nadprůměru. P.S. Po přečtení zdejších komentářů a diskuze si budu muset snímek pustit ještě jednou. Je totiž možné, že jsem něco přehlédl._____ Po dalším zhlédnutí je většina mých námitek zapomenuta a hodnocení navýšeno. "Laura" totiž představuje jeden z těch mála filmů, které si divák může vyložit po svém - vždy tu bude nejednoznačný děj s množstvím obskurních postav a komplikovanou psychologií. U "Laury" se vyplatí věnovat pozornost právě tomu, co je skryto za obrazem. 9/10 ()

reqiuem

Laura......s tim jménem přichází osudový myšlenky a s tim vzhledem ještě osudovější činy-ukázková práce toho, proč je noir tím, čím je a proč se v něm topí všichni, kdo maj rádi přechytračelý týpky s cigaretou u pusy a nekonvenčnim jednánim a na druhou stranu ženský, jejichž korzet by jste mohli sjet na lyžích(RD) a při tom podobnejch mnohdy ještě záludnějších vlastností než jsou ty těch nejciničtějších pomatenců zaslepených láskou k nim.. ()

Gianni_B

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Existuje několik filmů-noir, které bych pustil někomu, kdo by se chtěl dozvědět, co že to ten noir vlastně je. Laura mezi ně určitě patří. Způsob vyprávění se navíc nedrží žádných zažitých schémat, tím spíš je Laura mezi filmy svého druhu opravdovým klenotem. A to takovým klenotem, že se stal zřejmou inspirací (tedy jednou z inspirací) pro seriál Twin Peaks. ()

Skip

Mělo to švih i atmosféru. Herecké výkony byly perfektní a celé jsem si to vyloženě užíval. Škoda jen toho poněkud nepovedeného konce. ()

Foma

Pokud mě něco tady zaujalo nějak víc nápadně, tak to bylo Premingerovo pojetí ženy fatale, Laury, který vlastně neni vůbec tradiční femme fatale. Pozor, možnej spoiler!!!! Pořád od ní čekáme podraz, nějakou osudovou kličku na detektiva, ale ona je čisťounká, bezelstná, nevinná. To je dobrý! Jinak skvělej film, kterej je tak nějak noir ne noir, prostě má trochu jinou atmosféru než třeby Pojistka smrti, Maltézský sokol nebo Killers, možná nějakým způsobem "evropskou"? Říkám možná! ()

radektejkal

Dobrá detektivka, samozřejmě. Ale pokud někdo zrovna nemiluje noirové hlášky Walda Lydeckera, potom film ztrácí hodně ze svého smyslu a postavení klasika. Myslím, že noirové filmy, pro mě především s Joan Crawfordovou, mají poměrně jinou a přitažlivější dynamiku. Film bez hlavní role a s žádnou sympatickou osobou. ()

Martin741

Dalsi nadcasovy klenot zo zanru noir filmov, presne to je Laura. Ide tu o klasicku kriminalku : vysetrovanie vrazdy Laury Hunt. A vsetko sa toci okolo tohoto tematu. Rezia, herecke vykony, dialogy, dejova linia, praca s kamerou .. vsetky atributy. Takze par slov ku kazdemu atributu. Reziser Otto Preminger natocil vskutku uchvatny noir, vidno skusenu ruku rezisera a precizne budovanu atmosferu. Tu musim len chvalit. Hlavny detektiv Mark McPherson je citovo vyhraneny, a kludne moze svojou postavou konkurovat noirovej ykone akou bol Robert Mitchum /ano, Robert Mitchum je pre mna prava noirova ykona, zadny precenovany Hampry Bogart/. Ostatne postavy - Gene Tierney, filmovy Waldo Lydecker, Anne Treadwell ... su spravne cynicke, a vedu cynicke dialogy, ktore obcas hranicia s humorom. K zaujimavemu zvratu dojde asi v polke filmu, je to fakt prekvapive a oplati sa kvoli tejto scene film sledovat. Samozrejme, tempo ani po tomto zvrate nepolavi, a divak sa teda nebude nudit. nejsu tu sice klasicke prvky noiru - prehnity svet korupcie, intrig a politiky, ale aj tak film ma stale aj po 70 rokoch cim zaujat. Pritmie, vecne potemnela atmosfera /dazd/, expresivna praca so svetlom, vecne temna atmosfera. Herecke vykony su taktiez na urovni, tam sa ich divak nabazi plnym priehrstim. Takze Laura je dalsi filmovy klenot noir filmu - ano, najlepsie noiry sa tocili v USA v 40. a 50. rokoch 20. storocia. Ano, stale tvrdim, ze francuzske koniny Motyl na rameni s Vino Lenturom treba splachnut do hajzlu /pri vsetkej ucte k panovi menom Vino Lentura/. Takze Damy a Pani, nadherny noir v plnej nadhere a krase : 100 % ()

Topco

Aj na 7.pozretie je Laura pecka, ktorá ma baví rovnako ako po prvý raz pred 12 rokmi. Nádherná Gene Tierney, drsný Dana Andrews, večne ironický Clifton Webb, slizký Vincent Price. Herecky presná, dialógovo cynická, vizuálne elegantná a štýlová detektívka, ktorej iróniou sršiace repliky si zaslúžia vytesať do kameňa. Jedna z TOP ukážok „žánru“ a spolu s Poistkou smrti a bogartovkami iniciačný film mojej lásky k noiru. ()

marťan

Krimi film z roku 1944 - nominován na Oscary (jeden Oscar za kameru, a nominace byly na režii, herce ve vedlejší roli a za zajímavou hudbu). Ze všeho nejdřív jsem ale slyšela ústřední melodii, až pak teprve jsem se seznámila i s filmem samotným. U nás nebyl bohužel nikde k sehnání a já se musela spokojit s německy dabovanou verzí na VHS, kterou se mi podařilo před cca 8-ti lety náhodně nahrát. Dnes už jsem spokojenou majitelkou DVD,a film si mohu poslechnout v anglickém originále, nebo přečíst s francouzskými titulky:o). Mrzí mě, že nemá širší veřejnost možnost tento film shlédnout, protože je velice zajímavě zpracován, s velice vhodně zakomponovanou hudbou, přes herecké obsazení pokračujíc, a řekla bych že je nadčasový - záhada, tajemno,a současně čistá, poctivá detektívka se vším všudy. Svým způsobem stále ještě fascinující zpracování, a myslím si že v době jejího vzniku to byla "první vlaštovka " mezi filmy podobného druhu a ....uspěla. ()