Detektiv Mark McPherson vyšetřuje vraždu Laury Huntové, jejíž tělo bylo nalezeno u ní v bytě. Tato krásná, úspěšná mladá žena nejspíše zemřela v pátek v noci za velmi podivných okolností. Podezřelými jsou její bývalý milenec, arogantní novinář Waldo Lydecker, současný snoubenec a playboy Shelby Carpenter a přítelkyně Ann Treadwellová. Všichni k Lauře shlížejí s neskrývaným obdivem, přesto musí McPherson z každého stále doslova "dolovat" nové důležité informace...

Film patřící mezi nejlepší tituly žánru noir (takzvaného černého filmu) natočil hollywoodský režisér Otto Preminger podle úspěšného kriminálního románu spisovatelky Very Casparyové. Téma posedlosti krásou podpořil jakousi chladnou elegancí, temným laděním, stíny a častým deštěm. Vedle svižných dialogů, v nichž nechybí cynický humor, pomáhá atmosféru napětí působivě dotvářet černobílá kamera (za níž stál Joseph LaShelle) oceněná Oscarem. Krásou oslňující Lauru ztělesnila herečka Gene Tierneyová (Láska není hřích, Noc a město, Smrtelný hřích), Marka McPhersona ztvárnil Dana Andrews (Jízda do Ox-Bow, Nejlepší léta našeho života). (oficiální text distributora)

zette

Ma to atmosferu, spad, solidni zapletku, vtip a krasnou Gene Tierney. K dokonalosti ale chybi propracovanejsi a snad i uveritelnejsi scenar. ()

Cedr

Perfektní a naprosto typický film-noir se skvělými charaktery a velmi velmi velmi chytlavým scénářem. Úžasný filmový zážitek. ()

hans500

Absolutní noirová klasika, především noirovská atmosféra tohoto filmu nejspíš nemá konkurenci. Velice kvalitní obsazení, scénář plný cynických hlášek za které by se nemusel stydět ani Humphrey Bogart, bezvadné dialogy, nechybý překvapivé zvraty, bravurní kamera, dobrá režie i střih. A Vincent Price je výborný i v jiných než horrorových snímcích, jak zde dokazuje. ()

andrii

Lauřin portrét leccos napoví. Páni kavalíři s touhou, kvítku medový. Kdo oběť, kdo vrah, kdo ví. Laura drahým pitím v luxusní společnosti bytí připíjí. Laura je motýl, co uletěl z noirovských sítí. Obviněná elegance, v klopě kapesníček i karafiát bílý, vážený pan novinář, cestu z mlhavého sentimentu sdílí. Doznávám osamělost, trpím, mlčím, svaluji vinu. Opuštěná lásko, žárlivost ve skrytu bdí. Dobrovolně se uzamykám. Nevnímám, chybuji, nenávidím. Rozladěn, ironií si ostatní dobírám. Byla jsi součástí mé misantropie. Mistrovským dílem, které jsem nikdy nenapsal. Mistrovským dílem cynického intelektu, škrobeného narcismu. Omluvitelný, pohledný sen, cit se dere ven. Měla jsi být má, jen moje. Navždy budeš v myšlenkách mou jedinou, báječnou femme fatale, nesměle jemnou, zpřetrhanou fantazií nevinnou. Tvým vzhledem jsem byl oslaben, podveden. Bylas touhou, kterou jsem nikdy nepocítil. Bylas mou slastnou písní, jejíž melodii jsem si přál prozpěvovat. Odmítám se tě vzdát, nikdo jiný nebude tvé rty líbat, žádný z mých soků tvůj vlas vískat, tvou roztomilou líc hýčkat. Já jsem tvůj přítel, tvůj stvořitel. Hodiny bily ráz na ráz, hodiny odbily, rozbily ten pomíjivý, prchavý čas. Múzy nápadník vyřkl z nahrávky poezii zas. Ztotožním se s ní. Já, kavalír pomsty, milující příběh tajemný. V předvečer zatčení, vražedná zbraň vystřelí, mine. Sbohem, má sladká, nejsladší. Detektiv rád spočine v tvé náruči. ()

mandlova

Tak akorát plna dojmu po shlédnutí na ČT2...krásný Noir, až Hitchcockovský. Velice překvapivé zvraty, závěrečná gradace...pro mne mňamka, ale ne největší. ()

Niella

Noir. Noir. Noir. Tma a dazd. Krasna, osudova femme fatale. Svizne dialogy. Cynicky humor. To vsetko Laura ma. Pra mna prvy kontakt s klasickym noir filmom, doteraz som videla len tie novsie, ktore sa na tieto klasiky len odvolavali. ()

Babous

Podobně jako Gilda, i Laura mě okouzlila svou krásou (Gene Tierney byla skoro stejně hezká jako Rita Hayworth), noirovou atmosférou a napětím ke konci. Tenhle žánr prostě žeru. ()

Han22

Komentář obsahuje spoilery. Mladá Laura je zabita ránou z brokovnice a my sledujeme dvojici podezřelých. Postaršího mocného Lydeckera, který vytáhl ze dna, dal ji všechno co měl a na oplátku marně toužil po její lásce a mladého nezodpovědného Shelbyho, který si její lásku získal, ale vzhledem ke svému životnímu stylu se mu to moc nehodí. Vraždil jeden z nich, nebo jedna z žen, které se točí kolem mladého Shelbyho? Uprostřed filmu přijde brutální zvrat, kdy se ukáže že Laura je vlastně naživu. Ale kdo tedy zemřel a proč? Každopádně Laura funguje perfektně, všechny ty noirové pitominky jsou tu jen na okrasu, Laura je klasická detektivka, kde víme jednu z možností, ale režisér nás schválně svádí na vedlejší cesty, aby ve finále vše završil tak jak to je nejlogičtější. Ve vedlejší roli mladého playboye je pro mě nezvykle mladý Vincent Price, kterému ale chybí dost z charismatu, jaký měl jako starší v hororech. ()

Hanys_

Vůbec ne špatná detektivka, ikdyž její hlavní neduh (dost naivní závěr) jde odpustit jen hodně těžko. 6/10 ()

Scevola

Perfektne natoceny noir. Ma vsetko co to mat: vyraznu femme fatale, poriadneho detektiva, hustu atmosferu a este aj dejovy zvrat. Prva polovica bola typicka dektivka, ta druha v style Hitchcockovho Vertiga. 8/10 ()

Cassandra

Tři a půl. Film si udrží pozornost (zejména díky Waldovým svělým hláškám), ale celkově je tak nějak zapomenutelný. ()

Rozjimatel

"Murder is my favorite crime."  Klasická detektívka s hustou tajuplnou noir atmosférou. Film sa umne zahráva s divákom (obeť vraždy ako jeden z hlavných podozrivých jej spáchania?), zamotaný prípad prináša viaceré prekvapivé zvraty. Film je silný aj po hereckej stránke - Dana Andrews je skvelý ako drsný a cynický detektív, krásna Gene Tierney je zase dokonalá femme fatale. ()

Mikino00

Nadprůměrný noir s velmi okouzlující a krásnou Laurou, která zamotá hlavu nejednomu muži. K tomu velmi netradiční vyšetřovací metody, které motají divákova podezření až do konečného odhalení. Film ale stejně stojí i padá na úžasné Gene Tierney. ()

Curunír

Mistrovský noir kousek je Laura. Skvělé a nejednoznačné charaktery postav - motivaci k vraždě má opravdu kdokoliv, dějové zvraty, gradace a atmosféra, to jsou hlavní devizy filmu...Úžasný je také hudební doprovod, který jako by dýchal nostalgií a k filmu výborně pasuje. Po právu klasika, na které jsem nenalezl žádné výraznější chybičky... ()

ddf76

Velmi vydarena noirovka, ktera je velmi dobre rezisersky zvladnuta i kamera je vyborna a k tomu musim jeste pripocist velmi dobre herce. Opravdu klasika. ()