Vekslák aneb Staré zlaté časy

Vekslák

Krimi / Drama

Česko, 1994, 84 min

• castor

Tu a tam kozenky, aby si i divák nemrava přišel na své. Jinak ale jalový a za vlasy přitažený příběh vysokoškoláka, který se vrhnul do nového podnikání, aniž by si uvědomoval jeho nástrahy a záludnosti. Režisér Jan Prokop, kterého před Vekslákem nikdo neznal, představil světu místy nesnesitelný kousek, po kterém ho ani nikdo z branže znát nechtěl!!(21.5.2013)

Nebyla to zas taková hrůza, česká kinematografie v devadesátých letech vyplodila mnohem nekoukatelnější zvěrstva. Takže můžeme čekat spoustu sexuálních scén, spoustu koz a podobných lákadel, kterými se tvůrci snažili film "vylepšit," ale narozdíl od Olmerových filmů se na to dá koukat. Tenhle film je v podstatě dvojí výpověď - výpověď o době, ve které se odehrává a o době, kdy byl natočen. Je pravda, že při srovnání s Bony a klid vyjde Veklsák jako chudý příbuzný, ale - koukat se na to dá.(19.6.2008)

• krivkin

Knížka Pavla Frýborta je skvělá, přesně popisuje zákulisí šedé ekonomiky z pohledu "běžného člověka", který se chtěl mít dobře a slušně žít, ale balancoval tak dlouho na ostří nože a bez politického krytí až to skončilo tragédií. Je to také knížka z roku 1988 a je poplatná tehdejší době, době Tuzexu, bonů, veksláků, šmelinářů, zazobaných řezníků, zelinářů a pinglů, kteří dokázali profitovat z tehdejšího systému a byli z nich "milionáři bez úrovně", no a v roce 1994 už to vše bylo dávno mimo mísu. Samozřejmě tihle přičinliví "dojiči socialismu" mohli po listopadu ´89 využít nelegálně nahromaděný kapitál a stali se z nich velcí byznysmeni, ale to už sem nepatří. Stručně - hrozně slabá filmařina, takové "Bony a klid" je proti tomu pecka. Kromě toho, že film vznikl pozdě na to, aby mohl tepat nějaký nešvar poplatný popisované době, trpí neuvěřitelně špatnými "hereckými" výkony - nejlepší byl asi starý cikán Lájoš v podání Mariána Labudy...(31.3.2014)

• Ozzy2

Kniha skvělá.V euforii jsem si přečetl od Frýborta všechna jeho "díla" a dnes ho považuju za jednoho z nejhorších spisovatelů všech dob.No jak už jsem psal, Vekslák byl kult a každý ho chtěl číst.Ale ten "film"....tak to je katastrofa.Herecké výkony Zounara a Benešové jsou naprosto odstrašující a to tak, že by to mělo být prezentováno na DAMU jako lekce " Jak nehrát před kamerou".(1.1.2019)

• sedlis

Bohuzel resp.bohudik jsem nejdrive cetl knihu od Pavla Fryborta, kterou si sousedi dokolecka pujcovali jeste za komaru a dalo se cekat, ze z filmu budu zklamany, jako tomu byva obvykle, kdyz nejdriv ctu a pak koukam na film (ted mne napada snad krome Kmotra, kde film byl minimalne stejne dobry, jako Puzzuv roman..)..tady bohuzel nelze najit nic povedeneho (snad jen role Standy Trisky v roli reznika), navic obsadit do hlavni role Zounara muze opravdu jenom vul...(29.5.2014)

• - Film se natáčel v Praze. Město z úvodu filmu, odkud pocházel filmový hrdina, je Beroun. (rakovnik)

• - Tvůrci připravovali volné pokračování, ale z finančních důvodů z něj sešlo. (hippyman)

• - Ve scéně, kdy řezník Dlask (Stanislav Tříska) podvede Michala Najmana (Martin Zounar) a dá mu méně peněz, než jak původně zněla domluva, můžeme v pozadí slyšet song písničkáře Jiřího Zmožka Už mi lásko není 20 let. (majky19)