Vekslák aneb Staré zlaté časy

Vekslák

Krimi / Drama

Česko, 1994, 84 min

• castor

Tu a tam kozenky, aby si i divák nemrava přišel na své. Jinak ale jalový a za vlasy přitažený příběh vysokoškoláka, který se vrhnul do nového podnikání, aniž by si uvědomoval jeho nástrahy a záludnosti. Režisér Jan Prokop, kterého před Vekslákem nikdo neznal, představil světu místy nesnesitelný kousek, po kterém ho ani nikdo z branže znát nechtěl!!(21.5.2013)

Nebyla to zas taková hrůza, česká kinematografie v devadesátých letech vyplodila mnohem nekoukatelnější zvěrstva. Takže můžeme čekat spoustu sexuálních scén, spoustu koz a podobných lákadel, kterými se tvůrci snažili film "vylepšit," ale narozdíl od Olmerových filmů se na to dá koukat. Tenhle film je v podstatě dvojí výpověď - výpověď o době, ve které se odehrává a o době, kdy byl natočen. Je pravda, že při srovnání s Bony a klid vyjde Veklsák jako chudý příbuzný, ale - koukat se na to dá.(19.6.2008)

Asi je v móde podobné typy filmov z prvej polovice 90. rokov hodnotiť odpadom, ale zrovna Vekslák si to podľa mňa nezaslúži. Vzostup a pád jedného mladíka so sľubnou budúcnosťou, ktorý pod vplyvom okolností uveril v šťastnejší život zarábaním si vekslovaním. Ako to už býva, začneš s niečím malým a skončíš pri niečom väčšom a nebezpečnejšom. Je to pomerne krátke, odsýpa to, čiže aj ak vám bude pripadať film smiešny, asi vás nudiť nebude. 80. roky bol des, bony, valuty, prvé farebné telky, brrr. Pre mňa znesiteľnejšie ako Bony a klid, pretože som tu nemusel počúvať Relax.(24.7.2015)

• ivishka

Vexlák alias Zounar mě nepotěšili a ani já ho nepotěším. Jeho herecké schopnosti mě nikdy nepřekvapily ani v nejmenším a jsou mi tak podobně jako on naprosto ukradené ale bohužel jsem si zapnula Barrandovskou sortu hnusu a ostudy českého národa, která mě utvrdila v mém názoru - české komunistické braky nebrat!!! Divné je, že si tehdy mohli dovolit takovou spoustu sexuálních scén a plandajících kozenek apod... Asi jsem nezažila skoro žádný inteligentní český scénář. Jak smutné a zároveň paradoxní.(13.1.2013)

• Zagros

Hodně slabý film, který má bohužel ke srovnání film Bony a klid a prohrává to na celé čáře. Příběh sám o sobě je mnohem naivnější, charaktery postav jsou slabé a herecké výkony jejich představitelů ještě slabší. Kniha docela ušla, ale film ani vznikat nemusel. Navíc to načasování se moc nepovedlo a jen dokresluje celkový obrázek, který vyznívá směšně - jedna hvězda.(28.6.2018)

• - Film se odehrává ve druhé polovině 80. let, ale ve výčepu hospody, kde hospodský (Ladislav Potměšil) čepuje pivo, je na zdi plakát týmu AC Sparty Praha z roku 1993. (Mr.Hudson)

• - Děj se odehrává v roce 1986, ovšem v některých záběrech jsou zaparkovaná auta značky Škoda Favorit, který se do prodeje dostal až v roce 1988. (Mr.Hudson)

• - Film se natáčel v Praze. Město z úvodu filmu, odkud pocházel filmový hrdina, je Beroun. (rakovnik)