Vekslák aneb Staré zlaté časy

Vekslák

Krimi / Drama

Česko, 1994, 84 min

• Jehan

Ale jistě, ten film je pitomý. Ovšem svého druhu krásným způsobem, který trapně evokuje trapnost poslední dekády reálného socialismu. Jako sonda do filmových 90. let sondující vekslácká léta 80. Mistrovské herecké výkony podtrhují odvážný režisérský počin! Hvězda za zmijovky, Labudu, který se do toho nějak připletl, a tajemnou Lucii Benešovou, zejména pak v džínových laclákách.(5.3.2015)

NOVA CINEMA - Tak jsem zkompletoval všechny české filmy o vekslácích. Po dnešním Bony a klid 2 jsem si rozhodně spravil chuť, protože Bony 2 byla jedna velká hrůza. Vekslák se Zounarem sice neoplývá skvělými hereckými výkony, zejména Martin se hodí spíše do dabingu nebo televizních pořadů, avšak výkonem rozhodně předčil všechny postavy z nového Bonyho. Vekslák má také solidní příběh, dle mého dobré vykreslení samotného vekslu a také pár známých hereckých tváří. Já byl v podstatě spokojený a do budoucna ho určitě nezatracuji, byť počet udělených hvězdiček se rovná průměru. Také mi přijde aktuálních 26% a 260. místo mezi nejhoršími filmy dost kruté a nespravedlivé. 66%(12.3.2015)

• ostravak30

Hned v úvodu mě překvapilo celkově nízké hodnocení. Nemyslím si, že to byl zase tak špatný film. Spíše lehce podprůměrný. Ostatně Zounar nebo Labuda hráli dobře. To Lucie Benešová byla zajímavá jen tím svlíkáním. Hlavní hrdina je na můj vkus hodně naivní, na druhé straně snímek ukazuje, jak to kdysi fungovalo a bohužel, v trochu obměněné situaci to funguje dodnes. Trochu nechápu ten otevřený konec, který vlastně nic neukončuje. Jako by skončila epizoda seriálu. Ano, četl jsem, že mělo být pokračování, ale přece jen bych čekal trochu konečnější závěr. Samotný scénář ani hudba přitom nejsou špatné. Jen je trochu nudnější děj a pořád se s hlavní postavou motáme v kruhu, kdy se opakují neustále tytéž prohry, jen v jiném oboru. Takže zopakuji to, co jsem napsal na začátku. Není to vyložený průšvih, ale lehce podprůměrák určitě.(13.6.2016)

• Crocuta

Frýbortova kniha (na rozdíl od svých nepříliš povedených pokračování) měla alespoň nějaké společenskokritické ambice, vzhledem k tomu, že vyšla ještě v dobách totality. Snímek podle ní natočený se ale míjí s dobou a - pomineme-li dobrého Mariána Labudu - nevalné, poloamatérské herecké výkony ho sráží ještě hlouběji.(6.8.2007)

• Big Bear

Skvělá jelimáno-delimáno prdka s velkslákem Zounarem. Při jeho pořadech ,,o vaření'' se můžeme přesvědčit, že se hrát za těch 19 let stále nenaučil... No co k obsahu filmu dodat? Jako otisk doby pro pamětníky těch časů to možná nějakou hodnotu má. To moralizování je o padlé duši je o ničem...Možná však nejeden podnikatel majitel dnes prosperující společnosti či dokonce politik u filmu zaslzí a zvzpomíná jak se tenkrát v Husákově půlnočním království dal v plesnivé džísce s Escortem v garáži dělat kapitalismus. Ten kapitál se pak ve zlatých divokých devadesátých dost dobře hodil... To ale není případ Michala Najmana. A proto je to celé tak trochu pohádka o chlapci, který si zahrával a popálil si prstíky. Jedna mrtvá nutrie. *(14.1.2013)

• - Michalova (Martin Zounar) babička v čase svojej smrti sledovala v televízii film Kristián (1939) s Oldřichom Novým. (Autogram)

• - Děj se odehrává v roce 1986, ovšem v některých záběrech jsou zaparkovaná auta značky Škoda Favorit, který se do prodeje dostal až v roce 1988. (Mr.Hudson)

• - Film se odehrává ve druhé polovině 80. let, ale ve výčepu hospody, kde hospodský (Ladislav Potměšil) čepuje pivo, je na zdi plakát týmu AC Sparty Praha z roku 1993. (Mr.Hudson)