V hradisku Veľký stôl sa koná slávnosť postrižín. Bylinkárka Draha (Polina Nosykhina), zistí, že počas nich hrozí jej bratovi veľké nebezpečenstvo. V susednom hradisku sa zatiaľ starešinov syn Radúz (Tomáš Maštalír) rozhodne zobrať svoj osud do vlastných rúk. (TV JOJ)

Fifer

Dalo se čekat, že to bude taková béčková kopie Hry o trůny a Vikingů. Není to vyloženě špatné, ale někdy úsměvné. Slovenský stařešina Vašut. Nebo ta scéna hrubého sexu zezadu, která tak moc okatě kopíruje Khal Droga a Daenerys, že víc už to snad ani nešlo. :-) ()

Bozvav

Jako pilot dost slabé. Žádné pořádné seznámení s postavami, uvedení do děje také nic moc. Dialogy nudné a akce nulová. Co se vizuálu týče, průměr a atmosféru to nemělo vůbec. Uvidíme, zda se to rozjede, nebo umře.40% ()

lemonova

Ďalší slovenský trapas... bohužiaľ. Opäť to skončilo pri tom, že je to pre mňa hlavne nepočúvateľné, po každej stránke.. či už niekto vypustí repliku z úst, alebo sa ozve naozaj nevydarená hudba. ()

ViktorS

Prvý diel sa celkom vydaril aj keď mohol byť o niečo dlhší. Predsa len, úlohou pilotného dielu je uviesť diváka viac do deja a predstaviť mu postavy, ich konanie a celkovo ich zmýšľanie. To samozrejme táto epizóda urobila, ale pomerne v skratke. Nečakal som, že sa isté fakty odhalia a aj začnú riešiť hneď v prvom diely. No ale cez to všetko je vidieť, že sa jedná o unikát z pomedzi Slovenských seriálov. Aspoň prvý diel tomu nasvedčuje. Krásne prostredie Ukrajinských lesov, dôveryhodné kulisy Slovanských osád a herecky tiež slušné. Uvidí sa čo prinesú ďalšie diely ale zatiaľ to vyzerá veľmi dobre. Len od toho netreba hneď očakávať Vikingov alebo iné vysoko rozpočtové seriály. Mali by sme byť radi, že sme vôbec schopný spraviť takýto seriál o našej Slovanskej histórii a tým si ju aj trocha pripomenúť. ()

dalziel

Hrozne tmavý obraz a tie divné zvuky na pozadí na mňa nepôsobili veľmi dôverihodne.Jas som musel vyžhaviť do maxima aby som čo to videl a rozoznával. Hlasitosť som musel uberať podľa tých divných návalov pazvukov,ktoré asi zvukár považoval za cool. Prekvapivo dobre naopak pôsobili pasáže z elektronickou hudbou.Noa teraz príbeh:Je to také nijaké, ale dám to mu ešte šancu.Hlavný problém je, že to chce byť ako niečo čo už tu je respektíve bolo.Keby mal režisér gule spraviť to viac slovanské ako niečo iné malo by to väčší šmrnc. ()

pistik

Na slovensku produkciu celkom dobre. Sice to stale nedosahuje kvality zahranicnej produkcie (HBO- Rim, Romulusa) ale je to celkom pozeratelne. Plus to ma zopar dlhsich zaberov bez strihu tak som zvedavy na dalsie diely ()

Uesbe

zatiaľ to nie je kompletná gebuzina, dobre strávená hodina času, nesúhlasím, že dialógy sú z Paneláku, sú z palisád hradiska, čo pripomína skanzen prerobený na lesnú škôlku......Cinkota dobrý comeback ()

Ikedar

Peniaze nerobia dobrý film. A nerobia ani dobrý seriál. Vie to Filip Renč, vie to Lída Baarová a dnes to už vie aj Peter Bebjak. Prvý diel nového seriálu Slovania máme za sebou a čo možno z neho vyčítať? Najmä to, že netreba dúfať v lepšie zajtrajšky. Môže to znieť pesimisticky, no väčšinou platí, že dobrý film alebo seriál poznáte už po prvých pár minútach. Možno to vyznie zjednodušene a povrchne, no ani dej, ani scenár, ani obsah, nič z tohto vo finále nepredpovedá a nezaručuje kvalitné dielo, tak výrazne, ako to robí práve štýl. Štýl, úprimný a zručný, alebo inak povedané, forma, filmárske remeslo, vízia, nech to nazveme akokoľvek, Slovania ho nemajú. Naopak, Slovania spadajú do bebjakovských odvarov niečoho, čo by možno vo svojich dielach režisér rád videl, no čo sa mu opakovane nedarí pretaviť do autentickej podoby. ()

johnsnow

Skladať klobúk je podľa mňa priskoro. Lebo to som urobil aj u za sklom a potom to šlo do kytiek. Spokojný však som. Radúz je výborný, ale ešte lepší je Cinky a jeho Čarad. Je to totiž postava ktorá by mohla v nesprávnom podaní vyznieť komicky ale tu jeho roľu toho žreca mu veríte. Ukrajinečka bylinkárka je neskutočne sexi(ale tak ja preferujem ukrajinské devy zrejme to bude aj tým). Marek "Thomas Angelo" Vašut je tiež fajn aj jeho dobrá slovenčina. Záver dobrý a vnadiaci na ďalší part tak uvidíme. ()

Trsto

mizéria.. dialógy slabota, herecké výkony nič moc.. sľubotechna, že to budú Slovenské GoT a pritom ani podrezanie na konci či zabitie nebolo ukázané, v 21.storočí vraj pri najväčšom rozpočte .. uťahaný, pomalý dej... prvý diel musí zaujať..ale toto nezaujalo vôbec.V plnej nahote sa ukázalo, že na Slovensku nemáme kvalitných ľudí na kvalitný scenár a dialógy na úrovni, na seriál, ktorý ťa od prvej minúty vtiahne do deja a ty ostaneš sedieť a ani po tie pukance si nepôjdeš, aj smädný ostaneš, po stlačení pauzy ani neuvažuješ. Ono to nemusí mať ani super špičkové efekty, ale do čerta.. Slovania je téma, ktorá je zaujímavá.. ale toto nie ..a to som ozaj premýšľal, či vôbec dať 2 hviezdy.. ozaj by som prijal hodnotenie číselné od 1 po 100... ()

jefimyc

mne to skor pripominalo rozpravku - macocha, bracek jelencek, zubaty hlupy jano, zly a dobry carodejnik. Dobry vyber su neopozerane ukrajinske tvare...este si zvykam na kameru, lebo v dialogoch posobi telenovelo a nie filmovo, to znamena, ze dialog prebieha v celom zabere postav a nie v strihu na rozpravajucu postavu... Mozno by nezaskodilo aj pospinit trosku slovencinu a nehovorit jak v SND....prave vo Vikingoch je super pocuvat tu anglictinu akoby v dialekte Takze zatial priemer, uvidime ako sa budu posuvat dalsie epizody ()

brasek

Absolútna dejová nuda! Koniec epizódy však naznačil o čom bude ďalších 11 častí (pokiaľ sa nemýlim) a tak silne pochybujem, že ma tento seriál nejako veľmi zaujme. A mám zatiaľ malý problém, že mi to pripomína snímok Romulus (2020). ()

jigsaw44

Vzhladom na rozpočet slovenskej kinematografie sa nedá čakať, že to bude plné efektov, takže ich tam je iba minimálne, tak tam dali aspoň mnoho color gradingu, ktorým sa inšpirovali asi zo seriálu Vikingovia, GoT, prípadne zo Zaklínača. Dej je zatiaľ dosť veľmi jednoduchý. Možno sa to časom rozbehne. Potenciál to má, tak snád dalšie časti budú už len lepšie. Maštalír trochu pripomína Kratosa, mohol by časom ukázať nejaké súboje s mečom a dej by sa mohol presúnut na nejaký hrad, nech to nie je celé len v tých dvoch mini malých dedinkách. ()

PTuranyi

Je cítiť veľká snaha. Výprava, kostýmy ... aj herci sa snažia a niektorí možno až príliš. Možno je to tým že väčšinu z nich už poznám z iných rolí a tak ich výkon nevyznieva uveriteľne. Konkrétne Maštalír, Cinkota. Maštalír sa snaží tváriť ako Khal Drogo ale celkom mu to nevychádza. Niektoré zábery by som urobil inak. Napríklad úvodný prelet nad lesom mohol byť kratší ale pomalší. Najlepšia scéna Drahna s Jeleňom. Celkový dojem o niečo lepší ako televízne rozprávky Slovenskej televízie. ()

Tvrdolín Veliký

Nebolo to zlé, vôbec nie... aspoň vizuálne. Som rád, že sa kladie dôraz aby to vyzeralo "svetovo". (Bebjak dokáže aplikovať čo videl inde). Začalo ma to síce baviť až keď sa objavil Vašut...len ten sa tam dlho nezdržal. Zábery na krajinu sú parádne. Problém nastáva keď príde na nevyvážené herecké výkony, hlúpe dialógy, ochotnícke kostýmy a celkovú nechcenú smiešnosť. Dej je na hodinovú epizódu riedky a viditeľne sa naťahuje na tú dĺžku ktorú si televízia objednala a ktorá je v produkčnej zmluve. Dá sa definovať ako ukážkové klišé...otcovstvo/neotcovstvo hlavnej postavy bolo vyzradené hneď v prvej epizóde?! Pozeral som sa zo zvedavosti, celkový dojem je neuspokojivý a určite sa nebudem pozerať nabudúce. Nič ma nenalákalo na ďalšiu epizódu ako to zvyknú robiť vzory tohto diela. P. S.: Postrižiny sú mantra ako Winter is Coming. ()

mr_bohowsky odpad!

Jednoducho už od slabého intra som vedel, že to nedopadne dobre. Klasika kamera ako z dáke inscenácie ,nechytľavý príbeh zatiaľ a pravdaže priemerné herecké výkony . Neviem ešte skúsim jednu časť, ale ružovo to nevidím. ()