Hercule Poirot - Season 5 (1993) (série)

Bonboniéra (S05E06)

(epizoda)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 1993, 51 min

Po letech zavítá slavný detektiv Hercule Poirot do své rodné Belgie. Doprovází tam totiž inspektora Jappa, který zde má být dekorován vysokým vyznamenáním od belgické policie. Setkání s dávným přítelem, dnes belgickým policejním inspektorem, vyvolá vzpomínky na jeden z prvních Poirotových případů, který ovšem zůstal před lety nedořešen. Šlo o tragický případ několika úmrtí. Nejprve přišla o život manželka významného politika Paula Deroularda, Marianne, když po jedné jejich hádce spadla ze schodů. Brzy na to došlo k další tragédii, Paul zemřel na srdeční selhání. Půvabné Mariannině sestřenici Virginii byl nečekaný Paulův konec podezřelý, a tak požádala o pomoc tehdy mladého nadějného policistu Hercula Poirota. Ten zjistil, že Paul zemřel po požití otrávených čokoládových bonbónů. Dnes by se tedy zbývající aktéři tehdejšího případu měli dozvědět překvapivé rozuzlení. Pravda musí zkrátka někdy počkat. (Česká televize)

laepus

Mladý, hubený a lehce (i když vážně) zamilovaný Poirot ve své domovské Belgii - Hastings sice chybí, ale těch "novinek" je tady dost na to, aby tenhle díl dokázal upoutat, např. Japp přebírající belgické vyznamenání, Poirot šachista a závěrečná scéna s dávným přítelem a dávnou láskou... ()

PhillM.

Skutečně lahodná bonboniéra s mladým Poirotem v uniformě belgické policie a také v tmavém převleku nočního lupiče, starým dobrým Bruselem a romantickým rámem, který ze zdi netečnosti vyrve i starého cynika. Stará láska holt nerezaví... Vzlyk. --- Je tu ale přece jen jedna podivnost. Christie tento příběh napsala roku 1923, v rámci své první Poirotovské vlny, která se datuje 1919 - 1923. Srovnáme-li jeho konec s notoricky známým koncem Vraždy v Orient expressu (napsán o 11 let později), vidíme dva naprosto odlišné Poiroty. Ve vlaku z Istanbulu detektiv zuří a div nepukne, že by měl tu partičku vrahů (jakkoli hnaných pomstou navýsost spravedlivou) nechat běžet. Kdežto zde? ... Je to trochu zvláštní postoj, v rámci Poirotovských příběhů téměř nevídaný... ()

PavelZava

Jde o první případ Hercula Poirota, ještě intendanta policie, kdy je podle všech indicíí zamilován do Virginie Mesnard (Anna Chancellor), ani se mu normální smrtelník nediví. Zaujala mě věta : Všichni spali, kromě Paula, otroka nespavosti. Japp je jmenován rytířem zlaté ratolesti a je ještě legračnější. Příběh byl moc dobrý, moc hezký, i přesto že byl i smutný ! ()

P. J. D.

Hercule Poirot je můj oblíbený knižní detektivní hrdina od Agathy Christie a na plátně tomu je zrovna tak. Taky proč ne, když jej ztvárnil Suchett, kterému role belgického detektiva přímo sedla jako dobře ušité tvídové sako. Atmosféra dobové tématiky přímo prýští jako čerstvě objevený zázračný pramen, který vyluzuje úžasné zvuky v podání bravurní hudby. Některé díly pravda nejsou tak podařené, ty zaslouží za čtyři hvězdičky, ale zbytek je za pět. ()

jaki96

Další z detektivních příběhů podle slavné britské autorky Agathy Christie nabídl velmi dobrou podívanou. Nutno říct, že o tomto příběhl jsem nikdy před zhlédnutím neslyšel, takže nemohu srovnat s knižní předlohou. Hercule Poirot se ve vyprávění vrací do minulosti a popisuje inspektoru Jappovi případ za jeho mladších let, kdy ještě nosil policejní uniformu a sloužil v Belgii. Po několika letech se pak opět setkává s lidmi, kteří byli hlavními aktéry v tomto případu. Skvělý nápad, dobrá režie a nepřekonatelný David Suchet tvoří tento film velmi kvalitním... ()

Adiemus

Pro mě jeden z nejlepších Poirotů. Přesto mě zarazilo (pozor, spoiler), že rozhodující důkaz je přičten špatnému zraku, nikoliv částečné barvosleposti. Na konkrétní neschopnost rozlišit červenou - potažmo růžovou - a zelenou jsem totiž nedávno narazila v jakési knize; pohříchu nešlo o literární předlohu k tomuto dílu, proto nevím, jestli tento "nedostatek" přičíst scénáristovi nebo rovnou Agathě. ()

SFalconJ

Poirot v nezvyklé poloze mladého (ještě celkem hubeného) policisty a romantického milovníka k tomu? Nezvykle vyprávěný příběh o vyšetřování v minulosti a dobrá zápletka, která zároveň trefně ukazovala reálnou situaci kolem vztahů mezi vlámskou a valonskou částí Belgie a politickou situaci v Belgii té doby, což mě jako politologa - historika potěšilo. K tomu dobové záběry mého milovaného Bruselu, kde jsem sám žil a odkazy na nejslavnější belgické pralinky, i když otrávené. Zkrátka mladý Poirot, Brusel, pralinky.... Okouzlující! To jinak, než za 5 skončit nemůže. :-) ()

Lupes

Tváří v tvář lásce k vlasti či vyšším zájmům jdou ostatní city stranou. Tak je představena Belgie mladého "růžolícího" vyšetřovatele, který se notabene zamiluje. O detektivní zápletku ani tentokrát nejde, spíš o nostalgické vzdychání belgického staříka, jenž naštěstí odlehčuje v Belgii poněkud ztracený Japp. Fandové malého detektiva musí povinně vidět kvůli doplnění svých mezer v Poirotově CV. Ale důvtipu příliš nenaleznou. Slabé *** ()

xxlch

PlayEasy

Oficiálně první epizoda, kde se vyskytuje (jakž takž) půvabná žena, Poirotova vůbec první láska Virginie Mesnardová.... Věhlasný detektiv se po letech vrací do své domoviny, přesto puntičkářský Poirot je daleko lepší než zamilovaný Poirot. A vůbec, děj se snad celý odehrává v minulosti, takže se příběh téměř neposunuje kupředu, přestože rozuzlení je výtečné. ()

djbarrel

Jediné pozitivum tohohle příběhu bylo vidět Poirota v uniformě, což bylo zvláštní a zajímavé. Jinak ačkoliv se příběh snažil tvářit zamotaně, byl velmi jednoduchý a celkově o ničem. Jeden z nejslabších. 57 % ()

LencaN

S05E06 - Nakonec tady byla zápletka tak jednoduchá, až jsem se hanbila, že jsem ji neodhalila. Ale jaksi moji pozornost víc upoutal sám Poirot. Dostáváme se totiž do Belgie, kde má Japp obdržel ocenění za svoje profesní zásluhy a při té přílěžitosti se Poirot setkává s lidmi známými ještě z "mladého" období, kdy byl belgickým policistou. Nevím jak to provedli nebo musím někde zjistit, jestli Sucheta vycpávají, ale omladili ho hezky. Samozřejmě tmavší kštice, ale jak udělali ten štíhlejší krk, trochu i obličej se mi zdál hubenější a hlavně útlejší postavu. Dokonce neměl ani svou typickou tučnáčí kolébavou ťupkavou chůzi a viděla jsem Poirota poprvé opravdu utíkat. Mon Dieu! Zamotá se nám tu ještě láska, trochu zhoršený úsudek a konec byl až dojemný, protože jsme se dozvěděli, jak Poirot přišel ke šperku pro něho tak typickému, a to té broži ve tvaru vázy, co nocí vždy na klopě. .... PS: Tak už znám tajemství Poirotova omlazení, viz zajímavosti o Davidu Suchetovi :) ()

vecnaAmbra

Treba si sústredenejšie všímať postavy a jednotlivé súvislosti a staneme sa súčasťou zaujímavého prípadu siahajúceho až do Poirotovej minulosti kedy zistíme, že Poirot aj s trocha hustejším tmavým porastom na hlave bol odjakživa gentlemanom na správnom mieste. Mínus bodík za pomerne jednoduché prerieknutie páchateľa, ale inak je to príjemné sledovanie s viacrozmernou zápletkou a milým záverom. ()