Viděla jsem vraždu (S12E02) (epizoda)

Hallowe'en Party

Halloweensky večierok

Halloween

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010, 1 h 26 min

"Poirot měl pravdu: O Halowinu se nemají vykládat děsivé příběhy, ale mají se zapálit svíčky za mrtvé. " Další nevšední příběh. Každý díl je jiný a to mě baví. Tento byl přinejmenším podivný. Tolik smrti. Opravdová jatka, horor. Fantazie pracuje. Určitě nenudil i když měl delší stopáž. Málem mě od samotného přemýšlení málem praskla hlava :) V tomto díle nechybí Poirotovo sebe obdivování úsměvným způsobem. Ubírám za tento svátek, cítila jsem jak je to na sílu a na efekt strašidelné. (Misionářská práce: farář a Poirot rozhovor: před časem jsem navštívil Československo a navázal spojení s několika farnostmi mnoho rodin toužilo po tom aby jejich dcery čekal lepší život zde v Anglii, Olga byla jednou z nich.)(16.11.2013)

Správne zamotané a na konci bezchybne rozmotané. Spústa očividných pomôcok a dokonale do seba zapadajúcich súčastí hry sa spojí až na úplnom konci pri Poirotovom hororovom, ale skutočnom príbehu. Aj pri druhom pozretí po pár rokoch som sa dokázal v indíciách stratiť. (27.7.2013) –––– Tak ani na tretíkrát táto kriminálka nestráca nič zo svojej záhadnosti. (17.1.2016) –––– Jak nesymetrické! –––– Staré hříchy vrhají dlouhé stíny, madam.(27.7.2013)

Na momentálně posledních dílech jde opravdu vidět jak jejich kvalita neustále stoupá, staří herci se občas vrací, ale berou svou úlohu nanejvýš vážně. Režii přebírají ostřílení mistři a celkově audiovizuální pohled je dokonalý. Tajemnost tohoto dílu by se dala krájet. Nechápu, kde na to berou dostatek financí, když se jedná pouze o TV film. Je škoda, že Hercule nesleduje mnohem víc lidí, než kolik by si zasloužil. Sucheta opravdu obdivuji, bez něj by to nebylo ono a díky jeho výkonům patří k hereckým špičkám, ne každý herec by zvládl utáhnout tolik dílů a přitom vypadat pořád jako dokonalý belgický detektiv. Pevně věřím, že s ním zvládnou natočit vše. Na tomto díle se mi ještě líbil hodně rozuzlený závěr, před kterým už to vypadalo, že vše skončí, ale bystrému pozorovateli docházelo, že je toho ještě spoustu nevysvětleného a neříkám, že mi pár věcí nedošlo, ale rozhodně se mi líbilo to emoční vypětí mezi všemi postavami. ... Přinesu portské, nevím které přesně zvolit, teď když už nemáme muže v domě. ... Hodně z vás se popálí, oheň to je jazyk zlý, per se s drakem. ... Halloween, zahrada, 3 vraždy.(27.4.2012)

Skutočne vynikajúca atmoška, krásny a temný anglický vidiek, hudba v pozadí, doslova "cintorínová" scenéria, šialené prostredie, smutná, osamelá a uzavretá záhrada, strašidelný Halloweensky večierok nič netušiacich detí, jesenné lístie, súmrak dňa, a hororové prestrihy do noci, búrky a blesky, a medzi tým všetkým bylinkový čaj, uzdravujúca sa Ariadne, a ladne vraždené deti. Vymyslel som niekoľko možností, ale presnú verziu rozuzlenia som neuhádol. Detaily som si pozrel niektoré až na druhýkrát cez archív, niektoré mi ušli, a to je vždy ten pravý Poirot, keď ma "dostane" a neprídem im na uzol, v tom je to čaro, to krásno, tie kombinácie uhádnem len čiastočne a potom ma vždy niečim prekvapia, v tom je epizóda Poirota kvalitná, keď to ostáva zatemnené až do posledného momentu. Vizuálne je to tiež veľmi dobrá epizóda, najma žltá, zelená, hnedá, béžová, oranžové tekvice a mŕtve vrany zavesené na stromoch, plus akoby tu a tam sa prenesie kamera do ríše snov, do akejsi psychedélie, ako v obrazoch od Van Gogha, ktoré padajú do jednej strany, tu a tam obrazy snímané nakrivo.... Moja mama akurát hraje na PC nejakú hru, vo vedľajšej izbe, a cinká to vždy keď trafí trojkombináciu, nejaké guličky, Poirot už skončil, ale ja stále počujem v tých cinknutiach akoby spev detí: 'Chnip chňap dráčik, chnip chňap dráčik, neber veľa už máš dosť, veď chamtivosť nie je cnosť, chnip chňap dráčik...' :)) Jedna z najlepších epizód. A pozeral som ju akurát dnes na Halloween.(2.11.2011)

Jedna z nejpůsobivěji vizuálně pojatých epizod "seriálu", ale zároveň jedna z dějově respektive detektivně nejvíc haluzových. A samozřejmě unikátní i tím, že zde poprvé je přímou obětí (čímž říkám, že nepočítám Orient Express, kde šlo o retrospektivu) vrahovy zvrácené mysli dítě. Jinak samozřejmě vysoký řemeslný a výpravný standard je zachován, takže těžko jde toto Vidění Vraždy nějak strhat. 70%(24.3.2019)

• - Mladá opatrovateľka Olga, jedna z postáv a zároveň podozrivých, prišla v rámci charity z Československa. (Autogram)