Viděla jsem vraždu (S12E02) (epizoda)

Hallowe'en Party

Halloweensky večierok

Halloween

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010, 1 h 26 min

No jo, Ariadne Oliverová (v podání nesnesitelné Zoe Wannabeactress) je sice nejprotivnější postavou v dějinách detektivky, takže se člověk vždycky (samozřejmě marně) těší, že obětí zločinu se stane právě ona, ale zde aspoň onemocní a je odklizena na lůžko. Poirot tak má dost prostoru a času rozjet koncert svých šedých kamarádek. Je to takové zahradní drama, s chudinkou au-pair z Československa, ovšem s ruským jménem. Stručně, je to klasika, kde jde o dědictví, ne-falešné dokumenty, malé venkovské sídlo a dušičky. A zdrcující Poirotovu kritiku anglosaské tradice Halloweenu. "V Belgii lidé na Dušičky zapalují na uctění památky zemřelých svíčky, mon ami."(18.1.2017)

Poirot jako kriminální příběh s prvky (klasického, ne toho dnešního) hororu? No tak to si dám líbit a zcela po právu patří tento Poirot mezi ty nejlepší, jaké byly v letech 2009/2010 natočeny. Přispívá k tomu nejen opět vynikající Suchet a výkony ostatních herců, ale také docela dobrý a hlavně zamotaný příběh s až nezvykle vysokým počtem vražd (šest mrtvol jsem ještě v žádné detektivce od Agáty neviděl, teda co si vybavuju) a taky ta atmosféra, která mi svojí mysteriózností chvílemi připomínala až Vraždy v Midsomeru. Jen ta zmínka o Československu se autorům (autorce) fakt nepovedla, dívka s takovým jménem pasuje spíš do Ruska než k nám! :)(29.12.2010)

Na momentálně posledních dílech jde opravdu vidět jak jejich kvalita neustále stoupá, staří herci se občas vrací, ale berou svou úlohu nanejvýš vážně. Režii přebírají ostřílení mistři a celkově audiovizuální pohled je dokonalý. Tajemnost tohoto dílu by se dala krájet. Nechápu, kde na to berou dostatek financí, když se jedná pouze o TV film. Je škoda, že Hercule nesleduje mnohem víc lidí, než kolik by si zasloužil. Sucheta opravdu obdivuji, bez něj by to nebylo ono a díky jeho výkonům patří k hereckým špičkám, ne každý herec by zvládl utáhnout tolik dílů a přitom vypadat pořád jako dokonalý belgický detektiv. Pevně věřím, že s ním zvládnou natočit vše. Na tomto díle se mi ještě líbil hodně rozuzlený závěr, před kterým už to vypadalo, že vše skončí, ale bystrému pozorovateli docházelo, že je toho ještě spoustu nevysvětleného a neříkám, že mi pár věcí nedošlo, ale rozhodně se mi líbilo to emoční vypětí mezi všemi postavami. ... Přinesu portské, nevím které přesně zvolit, teď když už nemáme muže v domě. ... Hodně z vás se popálí, oheň to je jazyk zlý, per se s drakem. ... Halloween, zahrada, 3 vraždy.(27.4.2012)

S12E02. Behem halloweenskeho vecirku na venkovskem sidle, aby se pochlubila pred madam Oliverovou, pronese jedna divka, ze kdysi videla vrazdu. A vzapeti je nalezena mrtva. Poprve je zavrazdeno dite, coz neni moc bezne. Navic je dil opravdu misty lehce hororovy, aby dostal svemu dusickovemu podzimnimu obdobi. Rikal jsem si, ze bych snad takhle na venkove radsi ani nechodil vecer ven :) Zadne lampy, vsemozna stromova podloubi, aleje, pruchody strasidelnymi branami kdovikam.... K tomu zminky o carodejnictvi a jeden z pritomnych si cte Poeuv Zanik domu Usheru. Atmosfera se podle me povedla a i zlocin je rozvetveny a sikovne kamuflovany. Snad jen ta scena pri mesicnim svitu a radoby sebeobetovani mi uplne nesedla, ale je fakt, ze v realu jsou takovi blazni a stava se to :) Vlastne to k tomu docela sedi, protoze i pachatel je svym zpusobem psycho :)(10.9.2016)

V Poirotovi bývají obětmi poměrně často i ti, kteří si to jakýmsi způsobem "zaslouží". O to více překvapí, že v tomto díle je to jinak. Temný a silně atmosferický díl, kde Poirot rozjímá o zlu. Bohužel také jeden z těch, kde je předem odhaleno nejméně indícií pro odhalení pachatele a Poirot vaří z vody. Efektní, ale laciné a neuspokojující. Závěrečná scéna působí jako kouzelnická scéna s taháním králíků (zločinů a vysvětlení) z klobouku. Škoda. Jinak výborné.(28.2.2012)

• - Mladá opatrovateľka Olga, jedna z postáv a zároveň podozrivých, prišla v rámci charity z Československa. (Autogram)