Velká čtyřka (S13E02) (epizoda)

The Big Four

Veľká štvorka

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2013, 1 h 29 min

Peter Lydon

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Mark Gatiss

Vcelku zajímavé, nápadité, neotřelé. Má to všechny grády předchozích dílů + něco do sebe, co přinesla moderní éra digitalizace. Navíc se zde objevili staří známí, byť sehráli jen nepatrnou vedlejší roli. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že scénář byl trochu odfláknut. Případ mi připadal takový nedotažený. Nevím, zda je to chyba spisovatelky samotné, nebo scénáristy, avšak tak či tak, vliv to na výsledném hodnocení má. 4/5(31.5.2014)

Perfektní načasování řekl bych. Čtyři poslední díly, 4 týdny před... a pak ta spoušť. Opravdu jsem tentokrát nevěděl čemu mám věřit, co když se opravdu domluvili a budou nám pomalu odkrývat co se v těch posledních týdnech stalo? A když už jsme teda u konce, co ta divadelní záclona. Jestli tohle byla jen náhoda, tak si teda dokonale nahráli na smeč a neuvědomili si to. Tedy pokud to byl záměr, tak to úplně neukočírovali, zkusil bych do toho nasypat zbylé finance a udělat to trochu velkolepě... a nebo se ještě můžu těšit? Každopádně ty první minuty mě strašně nabudili:). ... Divadlo, výbuch, čtyři postavy, rakev, čínské sošky.(31.5.2014)

Ne, už jen proto, že se zde skutečně objevuje Velká čtyřka, tady Poirot, Hastings, Japp a Lemon, si tenhle díl zaslouží co možná nejvyšší hodnocení. Tohle setkání prostě stojí za to, navíc když máte seriál nakoukaný a víte, že tohle je skutečně poslední setkání této čtveřice. Příběh mě maličko ve svém finále zklamal, ale Poirot tady rozehrál skutečně velkou hru, stejně jako jeho protivník.(27.5.2015)

Jak zpívá Jarek Nohavica, "mohlo to byt horši, nebylo to špatne" - ale žádná hitparáda to tedy rozhodně není. Byť se temnější atmosféru daří navodit poměrně slušně, mediální i jiné manipulace budí dojem aktuálnosti, a všichni si hrají to svoje tak jak se od nich očekává, konečné rozuzlení mi přišlo téměř k smíchu. Zdálo se mi trochu podivné stavět Poirota do cesty světové konspirace, ale jak jsem se díval, toto zpracování má s předlohou společnou plus mínus první třetinu, a pak už je to čistě dílo Sherlockovského srandisty Marka Gatisse. Toho tímto obviňuji ze snahy torpédovat televizní zpracování asociálního génia belgického původu ve jménu vlastní polívčičky. Ačkoliv jak jsem si četl synopsi románové Velké Čtyřky, kdo ví, jak by to vypadalo zfilmované - měl jsem z toho totiž intenzivní pocit cestopisného dobrodružství trochu v duchu Indiana Jonese:) Ale to je celkem vedlejší - nepřinutím se dát víc než lehce nadprůměrnou sedmdesátku, ale nebýt tak dobře zvládnutá ta cca první polovina filmu, bylo by to míň.(3.6.2014)

Jako vždycky to má výbornou kameru a parádní hudbu, ale příběh byl slabší. Předloha je asi nejslabší Poirotův příběh, film se mi líbil o něco víc, i když to nebylo úplně dokonalé. Čas je neúprosný a originální hlas Davida Sucheta nezapomenutelný. Návrat Hastingse, Jappa a slečny Lemonové mě nesmírně potěšil, jen slečna Lemonová tam mohla být déle, Hastingse si užiju v Oponě, alespoň Japp tam byl pořád. Natočeno je to skvěle, scénář je fajn, ale i rozluštění je slabší. A ze scény, jak Poirot prchá před bombou mám humorný životní zážitek... Suchet je fakt excelentní a oproti svým starým společníkům zestárl jen o pár dní. Jsem rád že Poirotova kvalita neklesá a ITV natočila další vynikající epizodu. 85%.(10.3.2014)