Epizody(14)

Závěrečná etapa výpravy Dana Přibáně a jeho „žlutého cirkusu“ uzavírá cestu kolem světa ve znamení objevování nového i lehce nostalgickou připomínkou starého. Nejdelší „trabantí“ seriál má čtrnáct půlhodinových epizod uzavřených prodlouženým speciálem. Za už tradičním pojetím divácké dokumentární komedie je vyprávěn příběh o rychle se měnícím světě a o tom, že události kolem jsou mnohem blíže, než se někdy zdají být, a mnohem aktuálnější, než vypadají. Příběh je stále o souboji s divočinou, nebezpečí a černočerném humoru, ale i o lidech, o setkáních příjemných i nepříjemných na pětiměsíční cestě dlouhé přes 17 000 kilometrů. Výprava tentokrát vyrazí z nejjižnějšího cípu Indie přes Nepál do Himaláje, kde se pokusí překonat výškový rekord dvoutaktního auta a vyjet do výšky přes pět kilometrů nad mořem. Dál nejistým Pákistánem přes ostře sledovanou Čínu až do Samarkandu, nejvýchodnějšího bodu první cesty a místa, kde trabant poprvé objede svět, a pak ve svých stopách po jedenácti letech od první výpravy konečně zpátky domů. K velkolepému přivítání na nejkrásnějších 1000 kilometrech Slovenskem a Českem. Žlutý cirkus tvoří tradiční dvojice trabantů, maluch a jawa. Z velké části jede sestava z minulé výpravy. V trabantu Egu náčelník Dan Přibáň, kameraman Zdeněk Krátký a fotograf Vojta Duchoslav, sehrané realizační jádro minulého filmu a seriálu. V trabantu Babu první cirkusový hudebník a druhý fotograf Slovák Marek Duranský s nováčkem Lukášem Venclíkem, kavárenským povalečem, který nikdy neřídil auto a nemá moc času se to naučit. Samozřejmostí je nesmrtelný optimista a motocyklista Slovák Marek Slobodník. Polská posádka malucha zůstává velmi dlouho otevřená. Radek zůstal po minulé cestě v Asii, a nikdo neví, kde a co s ním je, a tak je vše na hasiči Honzovi Setvínovi, který sám nachystal malucha a není si jistý, zda se na Radka více těší, nebo se ho děsí. (Česká televize)

gemi

OK, tak toto byl asi přece jenom malinko slabší seriál než Jižní Amerika a Austrálie. Žlutý cirkus je pořád stejně super, o to nejde. Je to spíš tím prostředím. Místo liduprázdných, opuštěných tankodromů uprostřed ničeho, kde se pije voda z kaluží, se to tady hemží selfíčkáři. Prostě to nemá takový genius loci. ()

Don82

Z této cesty "Trabantů" opět cítím ono dobrodružné kouzlo objevování, jaké si vybavuji u cesty Jižní Amerikou. Austrálie byla celkem utrpení, jak pro posádku, tak pro diváka, ale tady se opět podařilo nás vtáhnout do děje a krásných scenérii i vyprávět určité dílčí příběhy všech zúčastněných. Problémů a krizových situací bylo habaděj, ale zcela jednoznačně převážila touha cestu dokončit a ukázat lidem zase jiný kus světa. Byla to radost se dívat! ()

Maniik88

Táto séria sa mi páčila najmenej. Je to spôsobené aj osádkou, miestom aj žiaľ občas zlým výberom materiálu. Najviac ma nebavili diely s úradmi, s Indami čo stále čumia a fotia sa a večné sťažovanie sa. Tej Indie bolo moc. Všade sa naši dobrodruhovia napchávajú, opravujú, nadávajú a už mi to miestami liezlo na nervy. Pravé dobrodružstvo začalo v Kašmíre, Himalájach - to boli naopak super diely - Pakistane. No a je mi ĺúto, že od Kirgistanu až domov dali iba jeden diel. Za mňa zle nastrihané, sorry Dan. U mňa vedie Južná Amerika, Afrika, Austrália bola dobrá parta, no monotónna krajina. Tu v Indii už aj bolo vidno, že peňazí mali habadej a nebol tam cítiť taký ten pocit - dôjdeme, ostane nám na benzín, letenku, hocičo... ()

topi80 odpad!

Fakt má nějaký smysl vyjet kamsi s filmovým štábem za prachy koncesionářů České televize a natáčet tam, jak se tam někdo projíždí s trabantem? ()

Lakash

Podezřívám Dana Příbáně, že dává dohromady ty nejskvělejší magory, které v republice máme. Nemůžu se dočkat další cesty! ()

oasismanik

Ale hej, stále ma to baví, tí stáli členovia mi za tie roky prirástli k srdcu, ale už to nie je ono nejako. Ale aspoň !!!spoiler :)!!! Prišiel na konci aj Radek, najväčšia legenda všetkých sérií. A záver je úplne nádherný. Za mna je ale absolútny vrchol stále Južná Amerika, ktorú som videl už asi štyri krát. ()

niska98

Můžu nyní prohlásit, že jsem viděla již všechny lepší...a ty opravdu dobré počiny české televizní seriálové tvorby novější doby. Takhle cesta byla bezvadná. Bezvadná parta, krásně strašná auta, lidi, písničky, a ZÁVĚR. Za mě super. ()

blondboss

Trabanty sú opäť na cestách a opäť je to vcelku akčné dobrodružstvo. Na mňa až príliš veľa epizód, dalo by sa to aj jemne skrátiť. Každopádne ale epizódy v Himalájach boli ozaj top a ja vzdávam hold týmto pánom, lebo to chce odvahu ísť na takéto cesty zastaralými trabantami. Dan Přibán je proste týpek a Marek Slobodník ani nehovorím. Toto je proste niečo, čo presahuje aj vyšší záujem a určite to spojilo ľudí. 80 % ()

UncleMorty

Nedokážu si představit co bude příště. Arktida? Antarktida? Trabanti v Japonsku? Ať si říká každý kdo chce co chce. To co udělal Přibáň si zaslouží vždycky potlesk. V plejádě opravdu odpadní český produkce působí šílená trabantí skvadra jako naděje toho, že i s malým rozpočtem, lze natočit naprosto perfektní podívanou. Ukázka toho, že si s auty, který nikdo nechce, se dá udělat opravdu mnoho. ()

km_

Samozvaný žlutý cirkus Dana Přibáně už není neznámou bandou dobrodruhů, kteří se rozhodli přijmout výzvu, jako tomu bylo před dekádou, naopak už je náčelník výpravy celebritou, na Trabanty se nabalil slušný marketing a nelze si nevšimnout, že vzniká další dokument, který se řídí filosofií, že neustále ze všech stran slyší, že to nejde, takže tahle banda lidí chce dokázat, že to jde. Asi nejsem zrovna následovník takové filosofie, neboť premisa, že všichni říkají, že to nejde, je už sama o sobě hloupá, nemluvě o tom, že již několikrát dokázali, že „to“ jde, ať už „to“ třeba znamená, že s Trabanty projedou třeba i na korbě náklaďáku. Slyšet tedy tu stejnou frázi znovu i tady, to mi přijde až absurdní. Vlastně mě to ale ani nepřekvapuje, neboť už od prvního filmu s Trabanty mi přijde, že jsou tito dobrodruzi tak trochu naštvaní, že se vyskytli, kde se zrovna vyskytli, což je i případ této série. „Přijeli jsme do Indie, ale všude jsou Indové…“ by se dala označit jako hlavní osa komentáře, jídlo je moc pálivé, Indové se chtějí fotit, Indové jsou hnědí, Trabanty jsou na hovno, sere mě to všechno, ale je to krásné, ten život, haha, Banská Bystrica je ale pořád lepší. Poslouchat takové komentáře co pár minut je fakt otravné. Člověk by si mohl říct, že se na to jednoduše nemám dívat, když mě to nebaví, ale o tom to není. Ty části, ve kterých se popisuje něco jiného, zajímavého, autentického, co skutečně stojí za komentář, třeba návštěva chrámu Sikhů, absurdní rituál uzavírání a otevírání hranice, zakázané původní čtvrti v Číně, autentické vstupy s místními při návštěvách atp., ty stály za to. Komentář takových vstupů dokázal divákovi rozšířit obzory, byl edukativní, ale přesto lidský, takový, který by se od podobného filmu dal očekávat. Stejně tak byly vtipné a kreativní i hudební vložky, které pobavily mnohdy i místní a působily opravdu celkově příjemně a mile. Co se týče kvality zfilmování, tak některé záběry se mohly postavit i velikánům z Grand Touru s rozpočtem od Amazonu, to obzvlášť záběry z dronu. Tyto kvality jsou však upozaděny fakt pitomými komentáři, nadáváním, věčnou nespokojeností a celkově nesympatickým vystupováním, které hraničilo s naprostým buranstvím, nerespektováním pravidel, ale i třeba kultury. Celkově mám po zhlédnutí ambivalentní pocity. Na jednu stranu nemůžu hodnotit špatně, neboť jsem byl nadšen ze zachycení scenérie, stejně jako občasných autentických vhledů do života tamní společnosti, na druhou stranu jsem byl konstantně v pozoru, kdy budu muset přivřít oči nad šovinistickou trapností, což mi do značné míry znepříjemnilo sledování. ()

Sa.sa

Ten konec je super a dojemný teda!!! PS: proč to nemá více dílů a ten "poslední" je tak krátký a useknutý ?! škoda mělo být klidně více dílů, toto putování by si to zasloužilo! <3 ()

dunbar

Fantasticky pútavé. Každou sériou profesionálšie. Úžasná cháska na cestách. Rád by som ale videl aj nejaký zostrih (co se nevešlo) ako si liezli na nervy. Ale hneď by som šiel s nimi! :-) ()