Černý víkend

USA / Velká Británie, 2019, 97 min (Alternativní 94 min)

Lily (Susan Sarandonová) a Paul (Sam Neill) pozvou své blízké na poslední setkání v jejich domě na pláži poté, co se Lily rozhodne ukončit dlouholetý boj s neurologickým onemocněním zvaným ALS. Pár plánuje láskyplný víkend plný svátečních tradic, ale napětí zhoustne, když se mezi Lily a jejími dcerami Jennifer (Kate Winsletová) a Annou (Mia Wasikowská) objeví nevyřešené problémy. Ke společnému rozloučení se připojí také Lilyin zeť (Rainn Wilson), stará dobrá přítelkyně (Lindsay Duncanová), dceřina partnerka (Bex Taylorová-Klausová) a vnuk (Anson Boon). Srdcervoucí příběh rodiny nakonec vypráví o naději, lásce a oslavě života. (Cinemax)

Kitcat

Blackbird je film, který jsem si chtěla pustit ze dvou důvodů, zaprvé mám ráda komorní drama, zadruhé miluju Miu Wasikowskou a zbytek obsazení taky není k zahození :D. Je to pomalý, docela jednoduše natočený snímek, nehraje si na nic velkého a nesnaží se diváka nějak přehnaně dojmout. Bohužel je to ten typ filmu, na který brzo zapomenu. Nic v něm nebylo vyloženě špatné, ale na druhou stranu, mi tam chybělo něco odvážného, něco čeho bych se mohla víc chytit. Film mi sice ubíhal, ale přesto mě ani jedna postava dostatečně neoslovila, abych celý příběh více prožívala. Připadala jsem si zde jako skutečný divák, který sleduje život jedné rodiny odvedle, se kterou však nemá mnohé společného a vlastně je jen zvědavý jak to drama celé skončí. Nepředpokládám, že bych se na Blackbird koukla znovu, ale ani mě nemrzí, že jsem u něho strávila svůj čas. ()

Stillborn83

Na mňa to fungovalo. A poriadne. Mám rád podobné dramatické snímky, keď sa stretne celá rodina a pomaly vyplávajú na povrch kadejaké tajomstvá. Atmosféra hneď od príchodu prvej sestry s rodinou je pozoruhodná. Vierohodne vykreslené trápne ticho, neskôr také klasické rodinné záležitosti, že veľakrát už vlastne chcete, aby to skončilo... Lenže tu je pointou niečo úplne iné. Asistovaná samovražda nevyliečiteľne chorej matky. Krásne kontrasty medzi napätím v rodine a vlastne výborne stráveným časom s najbližšími pri hrách či modelovaných Vianociach. A v podvedomí máte stále to, že sa takto stretávate naposledy a za 48 hodín vaša matka umrie. Divák prežíva každú jednu chvíľu s touto rodinou, neskutočne precízne vás vtiahol režisér Roger Michell (bol to jeho predposledný film v živote, jheo najznámejší snímok bol Notting Hill) do deja, nechýba ani tajomstvo, nevypovedané veci... Prirátajme si k tomu hviezdne obsadenie a absolútne skvelú Susan Sarandon, ktorej parádne sekundovali Kate Winslet, Mia Wasikovska a aj Sam Neil či Bex Taylor-Klaus a je to pre mňa jasných 5 hviezdičiek. Áno, niekto môže namietať, že to bolo možno zdĺhavé prípadne príliš hrané na city, čo nie každému bude po chuti, to uznávam, ale zakončím to, ako som začal – na mňa to fungovalo a zhltol som to aj s navijákom. ()

Prubner

Mně ta rodinná dramata přijdou všechna podle jednoho mustru. Nebylo tu nic překvapivého, vše bylo předvídatelné, konflikty, charaktery, povinný lesbický motiv... Navíc to bylo natočeno velmi odtažitě, bez emocí, takže mě to docela nudilo. Navzdory silnému hereckému obsazení. ()

darkphoenix

Remake, ktorý dáva priestor každej postave a triu Sarandon-Winslet-Wasikowska dovoluje žiariť! Prvotný chladný formálny prejav strieda v druhej polovici nesmierne silný emocionálny dopad. Bol to zážitok! ()

DonBraso

Dánský remake v černým víkendu,kde Vás bude bavit příjemná kamera,známá jména a scéničnost v podobě více postav v jednom záběru.Bohužel ALS zde neuvěříte ani ránu.Už potom moc nechápete,proč Lily chce skončit se životem,když jí vůbec nic není.Celý film bohužel Susan Sarandon vypadá líp,než Anna :)V uvěřitelnosti daného momentu tímhle snímek neskutečně trpí.Rodinné sešlosti jsou určitě skvělé a je to natočeno pěkně.Každý aspoň zůčastnění má menší svoje já a v tomhle té rodince určitě uvěříte,ale v celé podstatě vůbec. Jestli někdo můžete,vyvarujte se českému dabingu,protože ač sice dabuje Taťjana Medvecká Susan Sarandon,tak zde to dobrý není a některý věcí jsou přímo hrozný,kdy postavy mluví úplně mimo,než vidíte ve filmu.Úplně zbytečně zabitý dabing,takže klik na originál.65% ()

bonovox

Silná herecká zostava ale na druhej strane celý príbeh o naplánovanej smrti nebol až tak uveritelný. A taktiež tomu chýbali väčšie emócie. ()

veverysiak

Kurevsky ťažká téma, ktorú väčšina človekov nechce a nedokáže racionálne chápať, tvorcovia vsadili na silný príbeh, filozofické otázky a ohromne kvalitnú zostavu aktérov, možno mohli trošku ubrať z teatrálnosti a strojenosti, takže 80%. ()

JB001

Výborné herecké obsazení i kvalitní scénář znamená příjemně strávený večer i když se ještě nechystám zemřít. Nicméně nevíš dne ani hodiny takže je dobré býti připraven... ()

rengers

Co by jste si přáli, kdyby jste věděli, že za den nebo týden zemřete? V příběhu si hlavní postava přála, být se svoji rodinou a nejlepší přítelkyni. Zjištění jak málo o svých blízkých víme, co cítí, co si myslí, jak žijou je děsivé. Bohužel všude kolem nás se lidé jenom přetvařují a snaží se před druhými vypadat co nejlíp, proč!? Pro někoho nuda, ale ve skutečnosti film poukazuje na to, že všichni jsme si rovni a nikdo není bez problémů a chyb! ()

Tempter

Vytuněné spekulativní rádoby cool drámo až divadelního charakteru, které možná nechtěně, ale spíše chtěně útočí na po staletí utvářené hodnoty našeho civilizační okruhu. Dvěma slovy - progresivistická sračka. O herce tu vůbec nejde, ti jen dělají užitečné idioty... ()

peproch

Miluju tenhle film, miluju všechny filmy tohoto druhu. Komorní příběh, laskavý humor, kritická situace, konfrontace charakterů, smíření jako cíl, láska jako prostředek, svoboda jako cíl, lidská mizérie jako překážka. Zkušeně provedená režie, úsporná kamera a přesný střih, koncerty hereckých hvězd a neprvoplánová hudba, to vše mi způsobuje radost. Cítím se vždy jako  požehnaná, obdarovaná, že jsem směla něco takového vidět. Navíc ono ústřední téma - dobrovolné, vědomé, předčasné a sebou provedené ukončení života, argumentace a rozvažování okolností, mohu promyslet prostřednictvím takového filmu. Doporučuju všem. Sama, jako člověk plný předsudků, jsem jím byla oblažena. ()