Poslední bitva

• Francie Le Dernier Combat (více)

Příběh z blízké budoucnosti tohoto světa. Zemi pokrývá písek, prach, z civilizace zbyly trosky. Každý další den je pro lidi jen zoufalým bojem o přežití. Osamělý hlavní hrdina se setkává v opuštěném městě s doktorem, který se urputně snaží zabránit tajemnému muži proniknout do jeho pevně střežené pevnosti. Uvnitř skrývá něco velmi cenného... (Vapet Production)

honajz2

Já si nemyslím, že by se to odehrávalo v nedaleké budoucnosti, jak se zde píše v obsahu. Podle mě se to odehrává v daleké budoucnosti, kde vývin lidstva šel rapidně dolů a my sledujeme nějakou xtou generaci, která přežívá v nehostinném postapokalyptickém světě, ve kterém vymřely téměř všechny ženy a lidé neumí mluvit. Hodně mi to připomnělo všechny ty postapa, ve kterém jeden přeživší žije daleko od ostatních a pak někoho najde (pro příklad: The Survivalist ,I Think We're Alone Now) a rozhodně to nebylo náhodou, akorát tady se vůbec nemluví. A ono to je podivným způsobem zajímavé, má to pěknou kameru, dost zvláštní hudbu a taky se to dobře vyvíjí. Jenže to je taky nudné a celkově to mohlo být kratší, protože v první polovině se skoro nic nestane. Každopádně ten film odsoudit nemůžu, protože něco na něm prostě je. V tomhle subžánru se ale i tak nejedná o bůhvíjak dobrý film. 3* ()

C0r0ner

Tak jsem se rozhodl zasvětit několik desítek hodin Bessonovi a začít s jeho prvotinou. No. Nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé, ale v průběhu celého filmu jsem se tak nějak ztrácel, až jsem na konci zjistil, že vlastně vůbec kurva nevím, o čem to bylo. Nicméně postapokalyptický minimalistický svět byl zde vyobrazen dokonale. 50% ()

majo25

"Nemý" a čiernobiely film, kde okrem pozdravu Bon jour nebudete počuť nič iného. Akási postapokalyprická budúcnosť, kde prežilo iba pár ľudí a tí (asi) zabudli hovoriť. O tom ale príbeh nie je, ten je oveľa prozaickejší - je o jednoduchom prežití. Jean Reno si tu strúhol menšiu rolu, aj to zápornú; svoju minirolu tu má aj nemecký herec Fritz Wepper alias Harry z kultového seriálu Derrick. Vizuál nie je práve najlepší, ale ani najhorší a príbeh končí niekde v stratene, čo je asi aj kameň úrazu celého filmu. Hodnotenie: 55% ()

okkac

Filmový experiment odehrávající se ve světě, kde všechno pokryl písek a prach a z nebe padají ryby nebo kamení a lidé ztratili schopnost mluvit. Černobílá kamera tomu přidává na efektivitě. Nemůžu přesto popřít, že jsem se trošku nudil. Ale na debut je to chvályhodné. ()

Noviik

Vlastně ani pořádně nevím, co si o tomhle filmu myslet. Je skvěle natočený, ale taky šíleně ujetý a bláznivý. Celý film jsem však s napětím dosledoval až do konce a ten mě potěšil, takže rozhodně dobrý zážitek. ()

SeanLSD

Čo po nás zostane ? Len ruiny a veci, nepoužiteľné veci, časti vecí... a ľudia, čo zostali, zápasia o posledné zvyšky, namiesto toho, aby sa spojili a vytvorili niečo... po čom bytostne túžia, pretože až dojemne uchovávajú niektoré znaky civilizácie (ako starostlivo uchovával príbor a tanier, čo si nosil so sebou).. ___ Je veľmi zaujímavé, že obaja medzinárodne najúspešnejší francúzski režiséri 80. rokov Besson i Annaud, rezignovali vo svojich raných dielach na jazyk. Je to znak filmárskej odvahy v túžbe vyjadrovať sa iba obrazom, alebo možno aj vzbura proti tradične ukecanej francúzskej kinematografií (i spoločnosti) ? Podobnosť je zarážajúca. Hoci Annaud je v BOJI O OHEŇ na začiatku ľudského vzostupu k civilizácií a Besson v POSLEDNOM SÚBOJI na jej konci (alebo novom začiatku), obaja predvádzajú famóznu exhibíciu v precízne komponovaných, ambicióznych dielach so silným príbehom a snahou o všeobecne platný, symbolický význam. A hoci oboma nadšený, k obom mám výhrady. Že by bez reči tak ako tak mizol aj kus významu ? ()

LeoH

Nečekaně vtipná hříčka s vesměs neodolatelnými hrdiny. Šmrncovní, ale krapet roztahané, pocit jako z hodně povedeného studentského absolváku. ()

Mrkvič

Luc Besson vyšel ze Šíleného Maxe a překonal ho. A to dokonce bez barev a mluvení. Besson zvládá skoro vše vysvětlit jen obrazem nebo výrazem výborných herců. Film chvílemi plyne možná až moc pomalu, ale na všechno divák zapomene při strhujícím finále. Asi jediná trochu neštastná část filmu je hudba, která právě ke konci ztrapňuje jedinou akční scénu. ()

LadyPupu

Besson je můj oblíbený režisér, Reno je můj oblíbený herec, Serra patří mezi mé top skladatele. Tak proč to tady na mě nefungovalo? Jako zajímavá artovka to bylo fajn, ale že bych to hned narvala do své filmotéky to asi ne. Nicméně vidět Jeníčka jako mladíčka bylo milé. ()

Javad

< Nemé vynikajúce Post-apo > Pre tých, ktorí sa v danej téme vyžívajú – vrele odporúčam! Ostatní ruky preč – asi vás to unudí k smrti... a musím tiež dodať, že je to dosť čudný film a nielen preto, že v ňom nik neprehovorí... ()

JohnSmith odpad!

To ať se na mě nikdo nezlobí,ale tohle je fakt jeden velkej omyl. Černobílá mi nevadí,němý mám rád grotesky a ne postapokalyptickej film, kterej je ještě ke všemu děsně nudnej a i ta hodina a půl je hrozně moc. Tohle Bessonovi jen tak neodpustím. Pokud ovšem šlo o art film,tak se moc omlouvám,ale artovejm filmům neholduju,jsem požitkář a miluju komerci ()

jefff

Poměrně nudný film a bavil jsem se pouze v přítomnosti Jeana Rena, který je vždy excelentní. Jinak je tento film ztracený čas, vadila mi především absence řeči.25% ()

wosho

Velice minimalistické, hodně nudné-jako krátkometrážní film by to mohlo mýt jistý potenciál, ale v 90minutové podobě je to hrozné. Kladem je rozhodně povedená čb kamera a oa sem tam podařený Bessonův nápad. Poslední bitva je silně nedotaženým snímkem, bez logiky, děje, ničeho. Jednou a dost. ()

Ještěřák

Je to hodně okatý "undergroundový art", ale mě tohle poselství vonělo. Takový francouzský Fallout v 80. letech (dokonce jsem pojal podezření, že Mark Morgan opsal jeden herní track od Erica Serry). Je velice zajímavé, jak nevídaný prostor pro divákovy fantazie a fantasmagorie vzniká drobným opomenutím mluveného slova. Jean Reno v roli burana přicmrndávače. Film možná nedotahuje všechny vyřknuté (nebo spíš vyobrazené) myšlenky a ke všemu začíná jako madmaxoidní béčko (mrdání nafukovací mařeny, vražda chlapa pro nějakou blbou součástku do homemade letadla, atd.), ale nějakou záhadou mě opravdu bavil. Bessonek umí. ()

Disease

Až na pár výjimek mně Bessonovy filmy míjejí, ale tohle se mi líbilo. Atmosféra mi místy připomínala Juráčkův "Konec srpna v hotelu Ozon". ()

rybitvi

Nejlepší na tomto němém filmíku jsou scény, kdy se Jean Reno hrající agresivního psychopata snaží různými způsoby dostat do nemocnice, kde je zabarikádovaný doktor. Rovněž kvituji optimistické vyznění závěru filmu. Opravdu zajímavá Bessonova prvotina. ()

Mikino00

Námět by mohl zaujmout u 20 minutového kratšího filmu, ale takhle v nesnesitelně dlouhé stopáži nemá šanci. Je to film natočený pro radost, kde se najde pár zajímavých myšlenek, ale jinak je to vlastně bez děje s notnou dávkou ujetosti. ()