Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

topi 

všechny recenze uživatele

Vždycky mě zamrzí a naštve, když jakékoliv silné téma naší historie dostane do rukou špatný režisér a diletant. Proč je ten vizuál tak barevně kýčovitý? Proč jsou herci špatní, někteří příšerní a bez emocí? Proč postsynchrony všude znějí všechny stejně jakoby byl předčítán nějaký dokument? Proč jsou dialogy jak z nějaké telenovely? Proč se ani pořádně nedozvíme, proč Moravec tak zásadním způsobem otočil? Proč je to všechno tak nevkusné? Protože režisérem filmu je ten, který natočil kýčovité braky jako První republika, Četníci z Luhačovic nebo Vyprávěj. Tečka. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Obsazení Mariána Labudy ml. chválím. Můj oblíbenec s perfektním hlasem (mám na mysli jeho originální hlas, ne tento nevydařený dabing) , je typem výrazného, svérázného herce, který si velkou příležitost zaslouží dávno. Moravce ztvárnil trefně, tato role se mu bude vyjímat ve filmografii a počítám, že ho posune k dalším kvalitním počinům. Viktor Preiss v roli Beneše? Nečekaný, ale vydařený tah. První díl měl švih, kvalitní scénář, pěknou kameru i hudbu, režijně zvládnuto, těším se na závěr. Druhý díl mi připadal slabší, přesto kvituji znázornění děsné doby, nacistického běsnění, Háchy jako figurky nad hrobem i pro Hitlera užitečného aktivního blba Moravce, který si jel svoje na sebe a byl až takovým přetrhdílem, že pro hitlerovu věc neváhal položit na oltář celou rodinu. Touha po moci je vždycky kříž, jen s nelibostí sleduji aktivity současné nacistické a fašitické vymaštěné verbeže, která vykazuje neustálé tendence se rozpínat a jejich slaboduché odbivovatele, bez řádného základního vzdělání, bych nahnala zpět do školnich lavic. Labuda ml. dobře, dabing průser, s tím by se vážně mělo přestat. Ozvučeno jako ze studny, nešvar českých televizních filmů posledních let vskutku nevkusný. ()

Reklama

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Moc autentické mi to nepřišlo. Když si poslechnete rozhlasové projevy Emanuela Moravce, čiší z něj úplně jiný dojem než z Labudy. Z toho mála, co vím o jeho třetí ženě Jolaně Emmerové (např. z knihy Jiřího Pernese "Až na dno zrady" a několika málo jiných zdrojů), jsem si udělal obrázek, že byla poněkud jiného ražení, nežli sentimentální skoromáma. Byla i udavačkou, ovšem nevím, zdali z donucení gestapa, Moravce, nebo z vlastní iniciativy. Jan Rys-Rozsévač je ve filmu vykreslen jako podlý hajzl. Z knihy "Vlajka" od psychologa Milana Nakonečného mi přišel jako docela lidský člověk, ačkoli to samozřejmě byl zarytý antisemita... ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

2/2 Určitě bych od Arichteva a Konášových nečekala, že společnými silami zvládnou tak sloužitou látku, jakou představují poslední roky života Emanuela Moravce, ale i autoři spotřebního obsahu našich televizí muhou v sobě nají úplně jiný talent. Zatím na téma Moravce byly k dispozici jen dva dokumenty Až na dno zrady (1997) a Apoštol národní zrady (2018). První z nich sesbíral množinu zajímavých archivních materiálů a druhý představil aktualizované dokudrama. A samozřejmě tu je ještě to sporné obsazení Daniela Landy jako Moravce v seriálu České století (2013). Tento nový hraný dvojdílný televizní film sleduje celý ten Moravcův osud od Mnichova až na výsluní politiky v protektorátní vládě a hořký konec. Sledujeme jeho vzpomínky na život v legiích, soukromé peripetie s manželkami, ztrátu synů i veřejné vystupování v rozhlase, na náměstích, publikování propagandistických statí a v neposlední řadě zakládání Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Marián Labuda ml. je v hlavní roli výborný, reálie jsou vykresleny přesvědčivě a dramatický oblouk také funguje. Do budoucna si můžeme přát jen více tak zdrařilých projektů. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen druhý díl. Životopisné drama mapuje život Moravce, který podporoval Masaryka, ale přešel k nacistům od léta 1938 až po jeho sebevraždu v květnu 1945 na ulici v Praze. Druhý díl popisuje jeho ctižádost, obratnost v propagandě a dějinné události. Moravce hraje syn Mariána Labudy stylem vojenské sebekontroly. Možná mohl být životopis více provokativnější. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Při odjezdu Moravce z Kolovratského paláce do Černínského paláce při obsazování Prahy, je zde vidět i méně známé vozidlo „Vodník“, obojživelný automobil. (Winster)
  • Hudbu k filmu nahrál SOČR českého rozhlasu den před vyhlášením karantény kvůli pandemii Covid-19. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Nestává se často, aby herec v hlavní roli byl předabován. Tady se tvůrci rozhodli, že Slováka Mariána Labuda ml. v roli Moravce nechají mluvit hlasem dabéra Pavla Šroma. (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno