Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

korbitch22 odpad!

Bigelow,Bigelow,Bigelow.Tahle ´´režisérka´´ která má na kontě jeden,jediný dobrý film,v začátcích své kariéry chňapla upíry za koule,vykastrovala je a udělala z nich tupé nedomrdlé vydláky,se sklonky k totální demenci.Nulová výprava,pitomé dialogy,žádná atmosféra,mizerná akce,příšerná hudba,komická režie.Tak se dá shrnout tahle prababička emo upírskej hororů pro náctileté.Dlouhé procházky v měsíčním světýlku a přemýšlení..uff kdo jsem,upír?nebo vydláček z farmičky který má rád taťku a sestřičku?Bééé :-D Malinké plus byl Lance Henriksen.Bohužel jinak zoufalé a smutné zakončení našeho filmového festivalu otrlého diváka.Film mě akorát utvrdil v tom,že opravdu nesnáším Kathryn Bigelow.Dokonce i Twilight má o proti tomu pořádný koule.Za jednu hlášku Billa Paxtona a Lance dávám 5% a od srdce se směju 72% ;-) ()

pepo

Šýlová upírska pecka. Kathry Bigelow to mala v oku už od začiatku. Fantastická atmosféra, casting požičaný od manžela Camerona z Votrelcov (Bishop, Hudson, Vasquezová (!)), parádna hudba, dobrý príbeh aj postavy a kto chce môže tam hľadať aj metafory na drogovú závislosť. Vadila mi akurát až príliš terminátorovská scéna s kamiónom v závere. Kultovka, ktorá mohla a musela vzniknúť jedine v 80. rokoch. veľmi silných 8/10 ()

lamps

Bylo to vlastně mnohem kvalitnější, než bych býval od takhle nízkorozpočtového hororu stále ještě začínající režisérky očekával. Atmosféra je sice dosti vlažná a upíři jen pramálo vystrkují zoubky, ale nedostatek ryze hororových momentů je solidně kompenzován jednak líbovým alienovským obsazením a jednak i zajímavým příběhem, který si velmi věrohodně pohrává s psychickou rozpolceností hlavního hrdiny a jeho nelehkou adaptací na nevděčné upírské občanství, které bohužel vynucuje i nějakou tu vraždu a nevinnou krev.... Moc rád bych přihodil ještě čtvrtou hvězdu, ale to už bych stavěl film objektivně na stejnou pozici s Interview s upírem, což by nebylo tak úplně fér :) 70% bohatě postačí... ()

hirnlego

Jedeme z kopce. Jakože fakt. Dostanu chuť na pana Paxtona, vidím gif z Near Dark, kde stopuje tak noblesně, že bych si kvůli němu snad i udělala řidičák, takže si Apačův roky odkládaný klenot konečně nelegálně stáhnu a pustím. Hned zkraje krmí mé hormony pan Pasdar s lebkou Adonise a vlhkou atmosféru víc než vhodně dokresluje Tangerine Dream. Pak něco něco, dobrý, Paxton ♥, něco míň dobrý, něco nedobrý, špatný, moc špatný. Celou dobu to bylo takový mile neáčkový, že jsem odpouštěla i největší kraviny, ale vocaďpocaď. Jakože málokterej závěr umí celek srazit rovnou o 2*, ale tady se to povedlo s přehledem. Tak ještěže mi ty aktivované nízké pudy nedovolí sundat víc než 1*. ()

S.Quentin QUALE

70% tomu úplně pásne, možná bych šel i na 75%, takže za mě 4*. Jedná se osmdesátkovou stylovou upíří road movie, kdy různorodá partička upírů objíždí jůesej v různých rakvoidních karavanech a občas si po nocích někoho vysaje. Zápletka nastává v momentě, kdy mladá upírka zlehýnka rafne symaptickýho mlaďocha, který se začne samozřejmě nedobrovolně měnit v dalšího člena rodiny. Za mě určité OK upířina, které bych se nebál... ()

• Na scénu potyčky v baru odkazuje James Cameron v Terminátorovi 2, v té době byla režisérka filmu Near Dark Kathryn Bigelow jeho manželkou. Cameron natočil stejný úvod - záběr na kulečník, který štamgast rozehraje, následně střih a záběr na dveře, kterými vstoupí Arnold, podobně jako zde Henriksen. V obou scénách má mini roli Robert Winley a dělá potíže - zde je to ten chlapík, kterému Paxton rozlije drink, v T2 motorkář, kterému Arnold vezme šaty a motorku. (oLí)
  • Film byl velkým zdrojem a inspirací pro tvůrce pen and paper RPG hry "Vampire the masquerade" studia White Wolf. Toto studio rozvedlo myšlenku moderních upírů do každého detailu. Po obrovském úspěchu těchto her ze světa World of darkness začalo mnoho novodobých autorů vykrádat tento svět a vzniklo tak značné množství jednoduchých napodobenin. (Ukko)
  • Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)