Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

Orthank

Na Sviňu je nutné nazerať v prvom rade ako na film nie ako na predvolebnú (anti)kampaň, pretože to bohužiaľ je hraný film. Keby tvorcovia od začiatku radšej zamýšľali dokument, urobili by stokrát lepšiu a záslužnejšiu prácu. Takto sa len zamotali vo svojich predstavách, ktoré síce vychádzajú viac zo skutočnosti, ako skutočnosť sama, no tvorcovia nemali ani toľko chochmesu, aby to na začiatku chlapsky priznali. V podobne trápnom duchu sa nesú aj dialógy, ktoré sú natoľko vyprázdnené a chcú povedať také kvantm vulgárnych informácií, že by sa nezmestili ani do seriálu. Najväčšou slabinou filmu je teda skratkovitosť strácajúca sa v obrovskom množstve období, rokov a udalostí, ktoré navyše pôsobia ako by to zosnovali štyria vplyvní ľudia, ktorí zároveň ovládajú aj celú vládu, podsvetie a možno aj galaxiu. Kto vie?! Tomuto nemôžu uveriť ani samotní tvorcovia, ktorí ak chceli natočiť triler, mali najskôr prepustiť dramaturga a radšej priplatiť scenáristovi. Ten kvalitnejší by si určite vybral jednu prípadne dve zásadné udalosti a obdobia, ktoré výrazne oplyvnili celú skladačku a vygradoval by celú sitáciu až k osudovej chvíľke vraždy, ktorú už všetci poznáme. Dodal by trošku charakterov, ktoré tak okrem jedného náznaku v postave novinára a jeho priateľky zúfalo chýbali, a podoprel by inak vizuálne bravúrne zvládnutú filmárčinu. Veru, tam, kde sme po technickej stránke (kamera, strih, postsynchrony, color grading a pod.) dobehli priemrenú európsku tvorbu, sme akosi zabudli ako sa vytvára a buduje príbeh, ktorý má byť v prvom rade filmovým zážitkom. Takto je snímka len bezduchým prerozprávaním skutočných udalostí, ktoré už všetci dobre poznáme spôsobom, ktorému pochopí maximálne informovaný Slovák a pár zasvetených zahraničných novinárov. Viditeľne šité horúcou ihlou, tak, aby sa stihla želaná premiéra pred parlamentnými voľbami 2020. Želám si viac takýchto slovenských filmov, bez zbytočnej ideológie, propagandy, s poctivým kusom filmárčiny, s podobne bravúrnou vizualizáciou. Je super, keď film refletkuje súčasnosť, ale nemal by sa stať jej fanatickým otrokom a zabúdať na to, že má v prvom rade vytvárať umelecký zážitok, prípadne baviť... ;) ()

AdamesWWE

[6.5/10] Jednoznačný (asi aj trochu očakávaný) úspech filmu Sviňa v kinách a jeho kvalitný trailer ma presvedčili o tom, že si tento slovenský filmový počin pozriem v kine. Nápad filmárov bol veľmi dobrý, námet podľa knihy a podľa skutočných udalostí ma zaujal. Aj ked samozrejme skutočné udalosti sú iba v tom prípade, ak to divák berie ako ukážku (ne)fungovania systému vo vláde atd, alebo to berie ako fiktívny príbeh, tak ako film vraví o sebe na začiatku. Ja som sa snažil brať film z neutrálneho hladiska. Musím ale skonštatovať, že v tomto prípade trailer predčil samotný film a bohužiaľ po dobrom trailery som čakal aj dobrý film, kedže potenciál bol, ale zostal som mierne sklamaný. Nevravím že je to zlý film, hodnotím dobrými tromi hviezdičkami a celkový dojem z filmu bol dobrý, ale dalo sa z toho spraviť oveľa viac a to ma sklamalo. Žiadny veľký moment prekvapenia sa nekonal, atmosféra filmu je tiež mestami až nulová a kvalita hereckého obsadenia zostáva z veľkej časti nevyužitá. Jozef Vajda vo svojej roli exceloval a spolu Dianou Mórovou boli tahúni filmu, ale vedlajšie postavy mohli dostať viac priestoru na budovanie charakteru a naneštastie ani ku kladným postavám si divák nestihne vybudovať veľký vzťah. Príbeh zaujímavý, ponúka dobré scény, pár vydarených dialógov, nadávok atd´, ale celková atmosféra a dramatická línia mohla byť o čosi viac vyhrotená. Ako celok predvítateľný film, ktorý ma neprekvapil, ale vôbec to nieje zlé. Síce tomu niečo chýbalo, no na naše pomery je to aj tak veľmi dobre spracovaný film, ale neviem sa zbaviť pocitu mierneho sklamania. Každopádne návštevu kina neľutujem. ()

Giggs odpad!

Kadrovy posudok bolsevickeho sudruha, primitiva Szoltesa by bol exkluzivny. Z tejto neomarxistickej propagandy by bol totiz v tych najtemnejsich casoch ZSSR a KLDR nadseny kazdy bolsevik. Ako vytiahnute z archivov CSSR z 50-tych rokov. Propaganda ako taka mi nevadi, existuju aj dobre filmy tohto rangu. Lenže hlbšia a smradľavejšia žumpa ako toto neexistuje. Vysoke hodnotenia nechapem a nikdy nepochopim. Cest praci, sudruhovia! ()

mclenin

Pri komentovaní tohto filmu je pomerne náročné odhliadnuť od politických súvislostí (vrátane kvázi konšpiračnej teórie o možnom vplyve filmu na blížiace sa voľby), no ja budem hodnotiť viac menej len z pohľadu divácko - filmárskeho. Opäť raz sa potvrdzuje, že film ako médium reflektuje obraz doby, stav kultúry a do istej miery aj národného charakteru, a zatiaľ čo bratia češi produkujú vo veľkom prevažne komédie, slovenská produkcia čerpá zo (žiaľ) bohatej studnice dramatický udalostí a výsledkom sú v prevažnej miere politické drámy / thrillery. Neviem do akej miery film kopíruje predlohu od A. Šoltésa ale jeho základný príbehový oblúk je podaný koncepčne, pre diváka prehľadne a zrozumiteľne, samozrejme s využitím mnohých už "zľudovených" hlášok ("colu, pijem len colu"), ktoré vo veľmi zjednodušenej a skrátenej forme (predsa len nie je možné zhrnúť predmetné udalosti do hodiny a pol) poskytujú divákovi priestor na stotožnenie "fikcie" s realitou. Do akej miery je podávaná fikcia len fikciou a do akej realitou však až na niektoré výnimky ostáva len v rovine špekulácie. Isté však je, že pokiaľ je čo i len polovica predkladanej filmovej fikcie skutočnosťou, je to strašidelné a znepokojivé. Znepokojivé v takej rovine, že hoci priemerný človek má predstavu ako funguje politika a život vo "vysokej spoločnosti", v bežnej rovine uvažovania si niečo také nepripúšťa - akoby sa ho to ani netýkalo. Ono sa to ale týka všetkých. Po poslednej scéne a stmavení obrazu nastalo v kine také ťaživé ticho, aké som ešte nezažil. Bolo to silné, ... s horkou pachuťou v ústach. Našťastie je to len film ... (kiežby) P.S.: Jožko Vajda exceluje. ()

Paldiny

Počul som hlasy, že film prekrúca realitu, stavia na konšpiráciách a z väčšieho počtu charakterov si vystačí s menším počtom postáv. A ja hovorím, že mi to nevadí. V prvom rade hľadím na film a posolstvo aké chce zdeliť a obe Solčanská zvládla. Už pri únose exprezidentovho syna som v nej bádal potenciál, tu prišla s ešte konzistentnejším výsledkom. Zapadli v ňom herci, kde už kasting vyšiel, fungovali dejové linky, ktoré si spočiatku kráčali každá zvlášť, aby sa neskôr spojili v jeden tučný celok a na úrodnú pôdu padlo aj filmárske uchopenie aké patrí do 21. storočia. A či Don Roberto prekotil 14tku alebo nie, nie je už toľko podstatné. Ten hlavný odkaz a zrkadlo, aké film stavia do pozoru, je presné a myslím si, že nedôjde na situáciu, aby sa človek nakoniec nezamyslel nad tým, či sú nebezpečnejší kravaťáci, "úspešní podnikatelia", alebo tá svätá garda, ktorá sa už stihla voči filmu odvolať. Možno by mal niekto hlavnému pastorovi povedať, že treba zažalovať aj Hollywood, veď už Krstný otec III ukázal na cirkev, ako na tú najväčšiu mafiu. ()

woodsman

jo nakonec to bolo dobre banda zmrdov mafianov nam vladne uz 30 rokov ci ficko ci matovic stale 1 skurvena banda a Gabriela Marcinková tu bola riadna bomba vau ()

Alt.64

Viděl jsem to loni, viděl jsem to letos. A nepovedlo se to. Nejvíc iritující je asi vyobrazení činnosti novináře a redakce, to je fakt až trapná trivializace. ()

Disease

Tak určitě je hezké a důležité, že se takovéhle filmy točí, byť ex-post. Ale proč je to pojaté jako příběh z nedělní školy? Proti tomuhle je Příběh kmotra skoro další Scarface. ()

janesX

Sviňa je pekné slovíčko a jeho použitie na názov filmu o slovenských politikoch sa skvele hodí. Ale aj tak som sa na začiatku filmu "dohodol" sám so sebov, že zabudnem na všetky súvislosti s nedávnou politickou realitou a budem brať Sviňu ako za čisto vymyslenú. To sa ukázalo, že je v mojom prípade nemožné. Ale myslím, že by bol film zrozumiteľný každému, čo je plusom, aj keď by som nerád trpel, ak by sa film takejto kvality dostal hocikde do sveta. A to je práve mínusom, lebo je to stále taká neohrabaná filmárčina a Solčanskej ešte zopár tých filmov chýba, aby vedela točiť (10? 20? 50?). Predošlému Únosu som prižmúril oko, tu sa ale žiadne oko prižmurovať nebude. Amatérčina je cítiť na každom kroku, naši herci majú prax z Panelákov a podobných sračiek a aj pre režisérov sa táto úroveň stala štandardom. Aj keď trebárs Jozef Vajda nie je uveriteľný záporák, no aspoň sa snažil. Čo sa týka iných scén a hercov, myslel som, že ak sa nejaká scéna nevydarí (je ich tu celá kopa), tak ju točím hoci aj do rána, kým nie je tip-top, správne? Tu sa tak evidentne nedeje. Čengel Solčanská nevie natočiť ani vraždu a ani dojemnú scénu. Zato zbytočných sexuálnych scén je tu jak maku, pričom dôležité boli len dve. To, že sa tu hreší v každej druhej vete, to beriem, lebo tak sa žiaľ u nás rozpráva, no aj tak tie vety mi neprišli prirodzené (Mórovej prvé scény boli úplne na odpad). Ďalšie mínus boli všetky scény s kňazmi a tie táraniny z biblie (či odkiaľ). Suma sumárum: nič moc. ()

Marius_ss

Z tejto témy sa dalo vyťažiť oveľa viac. A zároveň to kľudne mohlo byť dlhšie. Bolo tam dosť udalostí, ktorým sa mohol venovať väčší priestor. Celkovo ale veľmi dobré vyrozprávaný príbeh. Diana Mórová znovu potvrdila, že roly sexy mrch jej idú. Skvelý bol aj Jozef Vajda. Film, ktorý z hľadiska kultúrneho, určite stojí za pozretie. No a z hľadiska existenčného (či už pre bežného občana, alebo aj štát ako taký), je povinnosťou, nakoľko je tu bez zbytočnej propagandy divákom ukázané, ako dokáže hŕstka bezcharakternych ľudí okrádať zvyšných 99,99% občanov SR a prečo vláda jednej strany môže byt ešte horšia ako povestný “zlepenec”, kde sa ťažšie ľudia zhodnú na vládnutia, ale tým pádom aj na kradnutí. Ukončil by som to tým, že určite treba ísť voliť(a že nás to čaká veľmi skoro), no nikdy, nikdy ani na sekúnd netreba politikom, alebo stranám veriť, akokoľvek sympatickí/é Vám prídu. Jedno múdre príslovie vraví, dôveruj, ale preveruj. V politike (a nie len tej našej), sa hodí skôr... nedôveruj a preveruj. ()

cingi.t

Vzhľadom k obdobiu premiéry príliš explicitné, ale zrejme je to v našom krásnom štáte potrebné. Nepoteší ani neurazí, len z tej "úplne náhodnej podobnosti s reálnymi osobami" sa mi obracia žalúdok. Ave on! 3* ()

Cement73

Too cruel to be true??? Veru nie. Slovakistan v priamom prenose po 12rokoch vlády “mrzké lúzy”. Herci výborný, príbeh krutý... Chcelo to asi iné zakončenie... s trochou nádeje. ()

Marys

Snaha vypustiť film Sviňa do kín pred parlamentnými voľbami mala za následok vytrieskanie kapitálu na úkor kvality. Je to smutné, ale pochopiteľné. Mne prekážala kvalita scenára a dialógov, na ktoré trpí väčšina našej kinematografickej produkcie. Ďalej mi tam chýbala určitá dávka fantázie v rámci fiktívnych názvov strán, firiem, či mien. S kreativitou súvisí aj fakt, že sa dali oveľa menej kŕčovito zapracovať reálne odkazy na štýl pitia Coly, našich ľudí a im podobných. Strih bol rozháraný. Dá sa možno špekulovať o snahách nejakej filmárskej postmoderny, no mne to prišlo ako skákanie z hrušky na jabloň a naspäť na hrušku, ktorá medzi časom zhodila listy a narástli na nej slivky. Lepšie by bolo dotknúť sa jednej témy, než to takto zauzliť. Herecké výkony boli u niektorých veľmi obstojné, no napríklad Heriban mi prišiel, že skôr hrá svoju postavu z Hornej Dolnej, než by mal stvárňovať Kali...ňuňa. Na začiatku filmu som bol spokojný s detailom typu, že Bratislavský hrad ešte nie je pretretý na bielo, no keď do roku 2012 zasadili Nové Nivy a takmer dostavaný Sky Park, optimizmus ma prešiel. Film má cieľovku, na ktorú vybafol s ťažkou témou a ňou ju aj uspokojil. Tiež som cítil to napätie a bol som neochotne zvedavý, ako spravili tvorcovia záver, o ktorom sme všetci vedeli, aký bude (na rozdiel od filmu Únos, kde som detaily nemal také ukotvené v pamäti). No napriek silnému filmu so silnou a najmä aktuálnou problematikou, som bol z vyššie spomínaných vecí sklamaný. Stačilo si dať trochu viacej záležať. ()

mira007

Slovenská Sviňa je přesně ten typ filmu, který bych rád viděl i u nás - politický krimi thriller s dobrou temnou atmosférou a muzikou. Špinavá byznys politika, nucená prostituce, novinařina bohužel odvyprávěné jen jako poskládané výstřižky z novin, scénáristicky nekompaktní , já si nevytvořil k žádné postavě žádný vztah, ale v hlavě mi zůstane následující: 1) Jozef Vajda aka Wagner/Kočner sice říká ty známé repliky z odposlechů, které už říkal Maroš Kramár v Za sklom, ale jeho výkon to je prostě koncert 2) autentická rekonstrukce vraždy novináře Jána K. - dát tuhle skutečnou věc do fiktivního filmu mi tedy vůbec nesedlo, 3) Slovenky Dubayová, Droppová, Marcinková, Mórová ( v padesáti letech!!!) a i ten Igonda vítězí v disciplíně filmová nahota, která je super, ale ve slabě vyprávěném příběhu působí tak nějak lacině na efekt. Ve výsledku jsem z filmu cítil, že tvůrci se prostě spolehli na neskutečně silné téma, ale už nějak zapomněli na jeho filmové poutavé přetavení do nějakého lépe odvyprávěného příběhu, kterému nechybí šťáva. ()

Jiu

Štyri SUBJEKTÍVNE hviezdy iba a len preto, že je to slovenský film pre výlučne slovenské publikum a ako taký funguje skvele. Ak by na to ale pozeral akýkoľvek cudzinec, domotá sa v tom, nepochopí a rýchlo vypne. ()

kamil.i

Vynikajúca satira brutálnej reality. Mimo Slovenska to zrejme nikto nepochopí (podobne ako Únos), ale záleží na tom? Toto je facka miestnym a hlavne "našim ľuďom". Svine! ... a len dodám - brilantný casting. ()