Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

Flego

Politický thriller na vysokej úrovni. Slovenskí filmári sa opäť pustili do vykreslenia spoločensko-politickej atmosféry v krajine posledných rokov a opäť sa im to podarilo. Film má šmrnc, rýchle tempo, vynikajúce herecké obsadenie, dobrý scenár ( ako predloha slúžia poviedky Arpáda Soltesza z rovnomennej knihy ) a precíznu réžiu. Problémom filmu je však jeho prílišná autenticita, napriek oznamu o čisto náhodnej podobnosti so skutočnými osobami je každému jasné, ktoré postavy sú vo filme zobrazené. Očakával by som po úspešných projektoch ( snímok Únos, tretia séria seriálu Za sklom ), že sa tvorcovia nebudú ustavične spoliehať na skutočnú realitu a príde k invencii a obohatia svoje filmy vymyslenými príbehmi hoci budú inšpirované skutočnými udalosťami. ()

Othello

Chtělo to dostatečně intenzivní politickou flustraci a společenský šok, ale dočkali jsme se. Slovensko začalo oprašovat pozapomenutou tradici czechsploitation. Z této kategorie zde najdeme téměř vše - netrpělivost a znechucení tvůrců nad aktuálními poměry, naprosté odlidštění záporných postav, lidi jako karikatury, kvótu na kozy splněnou po dvaceti minutách a zbrklost v důsledku potřeby poslat film do kin ještě dříve než vychladlo Kuciakovo tělo. Tahle pohotovost koneckonců není u Slováků zas tak neobvyklá, když si vzpomeneme třeba na (ha? kdo?) Děvínský masaker. Nejvíce pak film trpí na hereckých výkonech, u kterých ve stínu ještě čerstvých událostí mají tvůrci zřejmý strach, aby nevykreslili záporáky jako nedostatečné zmrdy či kladné postavy jako nedostatečně sympatické mučedníky. Jakkoli třeba scéna, kdy si to spolu rozdávají hnusnej tlustej mafoš a arogantní zkorumpovaná ředitelka děcáku slash kuplířka a vzdychají si u toho "Ave ty.", "Ave já." (asi slovenská mafiánská variace na strašlivé české "dobře ty" a "dobře já") připomene zlaté časy nonsensového lesbického sexu zlých sester v Renčově debutu. Nicméně Vajda si toho svýho half Depardieu, half Pesci mob bosse dává dost parádně a docela mě mrzí, že jeho Wágnera asi nepůjde přetáhnout do nějakýho čistě žánrovýho krimi spin-offu, kde by mu to náramně slušelo. Ten by pak mohla točit zase Solčanská, která už svým předchozím filmem dokázala, že umí pracovat s rozpočtovými limity, umí zdůraznit určité production values a dobře napodobovat styl západních kriminálek, díky čemuž nedělá vůbec problém se na její filmy dívat, ale zároveň tak stojí jako bariéra mezi tím úplným explotačním odpoutáním a díky ní to není totálně hysterická zhovadilost. Což je škoda. ()

claudel

Tvůrci si poradili s případnými potížemi hned v úvodu, že kdyby se divačkám a divákům náhodou zdálo, že jsou nám postavy, příběhy a situace nějak povědomé, tak to se nám jen zdá, protože jde o pouhou fikci. Můžeme si myslet, co chceme, je to vylíčení reality a ne jen slovenské, ale česko-slovenské, ba možná středoevropské. Každý stát má svého Vágnera...Jozef Vajda špičkový, Diana Mórová excelentní, Gabriela Marcinková sladká a sexy i v roli zlatokopky. ()

evapetra

Herecky velmi povedené a téma propojení politiky a mafiánských struktur podáno přesvědčivě. Závěr mi přišel trochu až zkratkovitý, ale tomu, co následovalo po likvidaci zlobivého žurnalisty, včetně ostře sledovaného soudního procesu, bude možná věnován zase nějaký další film. Určitě si ho nenechám ujít. ()

Morholt

Tady je inspirace celkem jasná a i ten, kdo se o dění na Slovensku zajímá jen okrajově, si celkem snadno dokáže dosadit skutečné osoby za ty "fiktivní". Na druhou stranu režisérská dvojice občas zabrousí až na hranu absurdity a konkrétně pozadí vzniku nové politické strany mi přišlo trochu přepálené. Nicméně tu hranu nikdy úplně nepřekročí, takže divákovi zůstává nepříjemný pocit, že to klidně takhle mohlo být. Kor když to herci v čele s Vajdou, který je víc Kočner než Kočner sám, zahráli na výbornou. Jedinou výtku mám k přílišné zkratkovitosti. Film je nabitý událostmi, které jsou poskládány do srozumitelného celku, ale není tu čas navázat nějaký vztah k postavám, což platí zejména pro mladého novináře a jeho snoubenku. Rozpracovat by zasloužily i další linky, ať už ta církevní, nebo ta premiérská. Vlastně by vůbec nebylo od věci, kdyby po tomhle hrábl Netflix. Třídílná minisérie s devadesátiminutovými epizodami by tomu slušela. Každopádně na Slovensko letí potlesk za odvahu a jsem zvědav, jestli se pochlapí i naši filmaři. Materiálu máme víc než dost. Bohužel. 80% ()

Lacike

Tak som si to v TV od našich bratov konečne pozrel a mám z toho zmiešané pocity. Po roku od vzniku a od volieb sa ukazuje, že všetko, čo je tu zobrazené, je len slabý odvar skutočných udalostí za posledné roky počas ktorých nám vládla mafia Smeru. Lenže štýl filmu je tak prehnaný, že som mal pocit, že sledujem celovečerný videoklip k pesničke od Zóny A - Chleba. Samý kokot, piča, piča, kokot, kurva, piča, kokot. Aj na satiru to je príliš WTF. Skoro všetky tie postavy mi pripadali trápne a Ficko tu bol za takého chudáka, že som ho mal skoro chuť ľutovať. Čo je to posledné, čo by som chcel. Jediný, kto ma bavil bol Vajda, ktorý išiel na takú hranu, že to bolo miestami aj vtipné. Dvakrát nadšený z formy filmu teda nie som (technická stránka je ale prvotriedna), ale aj tak by ma zaujímalo ako by vyzeralo pokračovanie v ktorom by ukazovali jak zatvárajú jedného vysoko postaveného šéfa polície za druhým do basy a Bobo sa snaží s novým Hlasom mafie vyvolať predčasné voľby, lebo sa bojí, že skončí v base. 3/10. ()

curunir

,,ASPOŇ MÓŽE BYŤ PATRÓN NOVINÁROV, KEĎ MÁ V SEBE PATRÓN.“ __ Vo výsledku som s filmom omnoho viacej spokojnejší ako s ,,Únosom“ a radím ho medzi (naj)lepšie zvládnuté tituly našej kinematografie za posledné obdobie pod ktorého konečné hodnotenie sa podpisuje zopár nedostatkov nútiace ma znížiť ho o jednu hviezdičku. Malicherným problémom mi nazačiatku odohrávajúcom sa v roku 1999 pohľad na, vtedy ešte nevybudovaný, Zuckermandell a River Park, avšak to ide bokom. Tvorcovia sa totiž odvolávajú, že akákoľvek podobnosť so skutočnými postavami a udalosťami je čisto náhodná, čo je však jasná fabulácia, pretože každý divák dobre vie, o kom a o čom film pojednáva. Jadro problému preto tkvie v tom, že scenár si až priveľmi ,,berie inšpiráciu“ so slovenskými reáliami posledných rokov a rovnako ako v ,,Únose“ sa nesnaží byť viacej alegorickým. ,,Sviňa“ má však výborne napísané a zahrané postavy, dokonca aj u hercov, od ktorých by už nikto nič nečakal. Vajda je jednoducho skvelý (,,Ave mne!"), absolútne dominantný vo všetkých scénach, kde sa objavuje a celkovo je (Sviňa) číslo jedna. Dano Heriban dokázal mimiku svojho ,,predobrazu“ takisto skvelo napodobniť a z herečiek stoja za pozornosť najmä Mórovo a typovo dobre vybraná Marcinková, ktorá ma zaujala najmä keď sa po prevalení kauzy priznáva k svojim dedinským koreňom. Za pomerne nefunkčnú považujem linku s cirkevnými pozemkami a isté rozpaky vyvoláva aj do stratena idúci záver vyznievajúci iba ako elégia za Slovensko. Nič to však nemení na celkovom kladnom hodnotení a (možné) politické pozadie vzniku filmu, ako tu mnohým vadí, riešiť nebudem. Samozrejme, že v ,,širšom zahraničí“ bude film zrozumiteľný azda iba novinárom, avšak pre veľký úspech u slovenského publika to môže byť v zásade jedno. Ktovie, ako budeme zobrazené udalosti vnímať tak za 20 rokov... (1583. hodnotenie, 124. komentár k filmu) ()

NinonL

Nejsem extra znalec slovenské politiky, ale pana bývalého premiéra, bývalého ministra vnitra i investigativního novináře s partnerkou, jsem dobře poznala. Dokonce i slečnu Máriu, přítelkyni pana expremiéra. To mi na filmu trochu vadilo, protože dosud nebylo vyšetřeno, kdo skutečně ty vraždy objednal a provedl. Nebo mi něco uniklo? Jinak je to dobrý film a být víc anonymní, dám možná i plný počet hvězd. Aby bratři Slováci věděli, že jim fandím. ()

TomX2

Počas sledovania filmu sa mi po celý čas otváral nožík vo vrecku a neraz mi hlavou prebehla myšlienka, že niekde mordujem Fica, Kaliňáka a iných. V tomto Sviňa funguje perfektne a spĺňa svoj účel. Inak celkom slabota. Herci sa síce čo-to snažia a napríklad taký Jožko Vajda vyzerá skutočne ako sviňa, no scény a udalosti vo filme sú vo väčšine prípadov pritiahnuté za vlasy, dialógy pôsobia neprirodzene až neuveriteľne a nefunguje tu ani dramatická rovina. Scény, ktoré by mali byť smutné alebo dojemné necítite - nemáte prečo. Čo je škoda, lebo technickú úroveň by to aj malo, no tá réžia je tak slabá, že nebyť aktuálnej témy, ten film by sotva utiahol nad 2 hviezdy. ()

MikO_NR_1909

Po rokoch si pripomeniem toto obdobie od natočenia Kandidáta (a min.) až po Sviňu ako "éru slovenského angažovaného filmu". Bohužiaľ, vo všetkych snímkoch dominuje prvoplánový pátos a ťažká jednostranná pravicovo-liberálna agitka, ktorá myšlienkovo predáva doslova mačku vo vreci. To nie je o kritike a sebareflexii spoločnosti, tieto filmy sú odstrašujúcou ukážkou tázavého nepochopenia príčinných udalostí o systémovom zlyhaní ponovembrového vývoja. Tieto filmy len zgrupujú vybrané príklady nepriateľských elít, ktoré zošuveria a zlepia dokopy, pridajú tomu zveličený nános, až si pripadám, či dospelý, ktorí si idú túto úderku (lebo divácka vzorka je jasná), si fakt zaslúžia nápravu v krajine. Nemám ten pocit. Technicky je Sviňa podobne preexponovaná ako príbuzenské tituly z tohto obdobia. Je širokouhlá, vyumelkovaná ale aj priamočiara, vtieravá a doslovná. Pozrime sa na takú Tichú bolesť (1990), ktorá vyobrazila obdobie komunizmu necelý rok po nežnej revolúcii. Tak nevtieravý a presvedčivý revizionizmus poukázaný v medziriadkových obrátkach dialógoch a poetického nedopovedania. Áno, politický triler je iná káva, ale žiaľ, spôsob natáčania a vyškieranie väčšiny hercov je iba plytkou zábavkou bez pridanej hodnoty a výrazovej príčetnosti. A tie úvodné titulky o "prípadnej náhodnosti postáv a reálií so súčasnou situáciou" sú trápne. Už sme to videli v Únose. ()

slunicko2

Slovenská politika je tak cool... 1)  Snímek se tváří velmi současně. Tvůrci se vyžívají ve vulgární mluvě, sexu, drogách, prostitutkách a v kmotrovském pojetí politiky plné zločinců. No budiž, autorský záměr. Trochu jsem si připadal jako ve Svěrákově filmu Rozpuštěný a vypuštěný, kde Srstka popisuje svou farmu: Kachny, kachny, kachny. Zde by říkal: zločinec, zločinec, zločinec._____ 2)  Ale přílišná střípkovitost a reportážní odtažitost mě hodně odrazuje. ()

grogodil

Predvolebná politická agitka na zakázku slovenskej opozície.... Čo by v podstate nejak neprekážalo tento prvoplánový kalkul, keby na to šlo pozerať s vážnym xichtom aspoň ako na drsnejšiu mafiánku, ktorá funguje aj pre cezpoľného diváka a v ktorej by bola podobnosť so skutočnými postavami naozaj čisto náhodná. Ako trillerová žánrovka pre nezasväteného je to ale povrchné, nezáživné a na efekt a pozornosť udržuje len to, že si to domorodec dáva do súvisu s postavami a udalosťami, ktoré ma ešte v pamäti... Mal som dojem, podobne ako pri Únose, že nevidieť tú spojitosť a nebyť vopred zasvatený trošku, tak to vypínam v polovici.... Plytký, povrchne roztrusený a skratkovitý dej, ktorý toho chce vykričať strašne veľa naraz skrz postavy občas až karikatúrnych rozmerov, ktoré sú na smiech tým viac, čím viac to hrotia a kričia a nadávajú. Chcelo to byť podobne nekomromisné, ako keď sa poliaci obuli do cirkvi vo výbornom Kler, no tomu našemu Vajdovi a celému tomu obludnému panoptiku som proste neveril ani nos medzi očami. Prizemný primitívny film, ktorým chcel niekto ukázať, akí prizemní primitívi sú u nás na čele republiky. ()

Trevor

2525 komentár som sa rozhodol venovať filmu ktorého načasovanie bolo zámerne nastavené tak aby ovplyvnilo výsledky volieb. Čo sa mu podarilo, súdiac podľa reakcie nielen kolegov z práce ale aj "talentovaných" futbalistov s právom prvykrát pristúpiť k volebnym urnám. V komentári nebudem riešiť fiktívny dej ani postavy, ani traumu autora knižnej predlohy či už z cirkvi alebo z konkrétnych jednotlivcov. Čakal som že filmu udelím ešte len 18 odpad! z takmer 5.500 hodnotení ale nestalo sa. Naozaj mal veľmi dobré momenty, silné momenty ktoré človeka prinutili zamyslieť sa. Avšak tento počin bol úplne zatienený vulgárnym prejavom, afektovaným Vajdom (pri spŕške nadávok som sa bál že tie sliny ktoré pri tom ako kričí mi zaplavia podlahu v o ývačke) a to je moment v ktorom autori prestrelili. Svoj účel splnili, podarilo sa im osloviť širšie masy ktorým stačí pustiť si slovenský rap "som odpad a viem iba pitchovať, keket pitcha poďme spolu rapovať" a sú v siedmom nebi. A netvrdím že vysoké hodnotenie filmu dávali iba "jednoduchší" ľudia. Nie je tomu tak. Silný politický odkaz tohto filmu však dokázal zrejme ovplyvniť aj úsudok inteligentnych ľudí. Mne to však nestačilo, práve naopak. Ja k dobrému hodnoteniu potrebujem trochu viac ako plejádu nadávok najhrubšieho zrna a spájanie súvislostí tak aby sa čo najviac podobali realite. Pri takomto filme potrebujem dôkazy a slušné prostredie. Keď budem mať chuť vypočuť si množstvo nadávok bez zmyslu pôjdem si pozrieť v nedeľu dopoludnia zápas neďalekých Hrabušíc v 5.lige. Zážitok bude rovnaký... ()

kajas

Tenhle thrillerový příspěvek našich bratrů se může směle postavit vedle všech "Příběhů kmotra", "Expozitur" a "GangsterKáček". Organizovaný zločin propojený s nejvyšší politikou, vraždění, znásilňování, prostituce nezletilých. Správně slizcí záporáci a samozřejmě všudypřítomný odkaz na reálný předobraz investigativního novináře a jeho snoubenky. Nepříjemná podívaná, která mě ale emocionálně příliš nezasáhla. ()

sofiapetra

Kdepak, tento snímek, ač se tváří zasvěceně, superzávažně (a absurdně alibisticky předesílá: hlavně nehledejte žádné spojitosti s reálnými postavami!) a že má superkoule, není ani z jediného úhlu udělaný dobře. Je stejně odporný, jako je odporné celé téma. ()

ilemas

Opět kvalitní slovenský snímek, který se nebojí ukázat pravdu i když je to jakoby fiktivní příběh, postavy podobností se skutečností jsou jasné. Politici si šijí zákony jen pro sebe, normální občané nemají takřka žádná práva, novináři nesmí to a to,vyslýchat a zveřejnit mladistvou osobu bez zákonného zástupce, do toho zapletená církev, překrucovaná pravda v médiích a závěrečná věta: kam jsme to dospěli. Bohužel to bylo, je a bude. Škoda, že se netočí takové filmy s podobnou tématikou u nás o nás. Na tvrdo. ()