• Nový Zéland

Horor / Thriller

USA, 1992, 99 min

Horor, kterej mě provází už od dětství a pokaždý na mě dokáže zaručeně zapůsobit svojí úžasně mrazivou atmosférou, která zejména v prvním půli dosahuje absolutního vrcholu, co se dá kdy vůbec v hororovým žánru vidět, krom toho celá ta legenda o Candymanovi má neskutečně dokonalej hororvej nádech, kterej ještě podporuje prostředí. Druhá půlka už neni tak mrazivě odvyprávěná, ale zásluhou perfektně ztvárněnýho Candymana Tony Toddem a jeho krutýho vraždění hákem se film zase přesouvá na docela realisticky mysteriózní krvavou notu, je to sice slabší, ale stále dokonalý. Candymana pavažuju za jeden z vrcholů hororovýho žánru.(21.8.2008)

Už jste zkoušeli stát doma před zrcadlem a pětkrát vyslovit jméno Candymam? Tak si zapomatujte dobře mojí radu. Nikdy to nedělejte. Mohlo by se stát, že už se ráno neprobudíte. Přijde si pro vás muž s hákem a rojem včel. Jde z něho čistá hrůza, ale to je to nejmenší. O jeho minulosti se moc nedozvíme. Vlastně nám úplně postačí zmíňka o tom, že se k němu lidé nezachovali příliš slušně a on teď baží po krvavé pomstě. Ze začátku filmu vás může krapet omráčit nuda, ale nenechte se vyvézt z míry. Zbytek vám to bohatě vynahradí.(28.7.2009)

V letech, kdy se smrt celého jednoho filmového žánru očekávala každým dnem, přišel jakýsi Bernard Rose, v ruce držel kýbl s živou vodou a natočil Candymana. Vše podstatné již ve svém komentáři napsal Mr.Apache, já bych jen doplnil, že svou ruku k dílu a to způsobem zásadním přiložili také Anthony B. Richmond (kamera) a Philip Glass (hudba)-zvrhlá krása geometrického uspořádání betonových staveb viděná z ptačí perspektivy za zvuků Glassovy minimalistické hudby spolehlivě přebijí i hlušší místa filmu. Syrový, mrazivý, originální a vizuálně mimořádně nápaditý horror, ve své kategorii dodnes jedna z neoddiskutovatelných špiček.(21.1.2007)

Candyman je istým prototypom režisérskej výstavby akejsi centrálnej mozgovej diagnózy rozvrátenej osobnosti, kde sú si všetci zainteresovaní vedomí toho, že je to béčko, ktoré sa dajú akurát tak takýmto nazeraním okrášliť. Ale nie vystavať na poli nápaditosti, pretože z času na čas to prosto škrípne a hlavne vo fázach, kedy som očakával dramatickejšie rozuzlenie racionálnejších vysvetlení a bohužiaľ prišlo na rad to povestné candymanovské prekliatie. Skrátka, byť si záber čo záber istý tvorbou atmosféry, operovať s hlbšou intuíciou a nesnažiť sa to robiť zbytočne „zaujímavo“, lebo ku koncu to už vo mne vyprchalo, čo dôsledok zanedbania.(9.9.2015)

Čekala jsem (pod)průměrný horor nevalných kvalit, u kterého mne zaujme snad jen hudba. Jsem moc ráda, že jsem se spletla. Zápletka, pravda, nebyla z nejoriginálnějších (týpek, kterému v minulosti bylo dost brutálně a nespravedlivě ublíženo, se zjevuje a kosí, co se dá), ale to pojetí, zpracování, zdařilé a nečekané zvraty, a velmi originální a překvapivý závěr, z tohoto hororu dělají mimořádný zážitek. O dokonalé hudbě, jež filmu dodává neskutečnou atmosféru, už ani nemluvě.(2.3.2019)

• Tony Todd

• - Clive Barker sa na filme podieľal ako producent. (Sociopath)

• - Barkerovu predlohu môžete nájsť v cykle poviedok Knihy krve IV. - VI. ako Zapovězené (niekde sa uvádza aj Zapomenuté). (Sociopath)

• - Věhlasný muzikant Philip Glass měl pocit, že byl tak trochu zneužit, protože čekal mnohem intelektuálnější dílo než jen kvalitní béčkový horor. I proto svolil ke zveřejnění své hudby na nosičích až o mnoho let později. (Epistemolog)