Den zamilovaných bláznů

• Austrálie

Komedie / Romantický

USA, 1969, 95 min

Díky bohu, že čt2 vysílá některé filmy v nočních reprízách, protože dokoukat tohle na jeden zátah bylo poněkud... řekněme svízelné. Problém tohohle filmu je, že se v něm vlastně nic moc neděje: jde o lehkou konverzační komedii s romantickým nádechem (Catherine a Jack kdo by to byl řek). Nebýt toho hvězdného obsazení, nenabízel by film Den zamilovaných bláznů nic nového. Jenže na Catherine Deneuve a Jacku Lemmonovi celý film stojí, a proto se nebojím dát hezké tři hvězdičky, neb jejich výkony jsou přesvědčivé a bavili mě.(6.1.2014)

Jack Lemmon opět předvedl svůj komediální um. Příběh je však tentokrát pojat poněkud umírněněji a daleko více vážněji. Přesto je znát klasická stopa realizace na svou dobu typických komedií, kde je dějství patřičně zamotané a mírně ztřeštěné. Mezilidské vztahy hlavně manželské a milenecké byli odjakživa vděčným tématem. Dokázalo se z toho vyždímat kdejaká etuda. Na dnešní dobu může připadat snímek nudnější, ale se silným příběhem.(23.7.2014)

• Anderton

Túžba vymaniť sa z manželskej rutiny bez lásky je v tomto filme podmienená jednorozmernými figúrkami partnerov hlavných hrdinov. Nepravdepodobnosť takéhoto scenára majú zachrániť herci a čiastočne sa im to darí. Na druhú stranu je divné, že Lemmon a Deneuve sa tomu upísali a divák si povie, že ich spárovanie je jedinou príčinou vzniku filmu. Ale minimálne jeden fór potešil, ožratý právnik je pod vplyvom alkoholu totiž absolútne úprimný. Hovoriť ho nebudem, je jednym z mála dôvodov, prečo Deň nie je úplnou stratou času.(19.7.2014)

Nepříliš zdařilý film, který zaujme nanejvýš výkonem krásné Catherine Deneuve - ve scéně, kdy si u piana střihne v rodné řeči jakýsi francouzský popěvek, se srdéčko tetelí blahem. S - o 18 let starším - Jackem Lemmonem však tvoří bohužel dvojici více než nesourodou - on je nudný šedivák, který se krčí ve stínu dřívější slávy legendárních komedií BYT a NĚKDO TO RÁD HORKÉ, a jen těžko mu můžete věřit, že zrovna s ním by taková krasotinka všeho nechala a utekla od manžela. Vždyť se spolu ani nevyspí, celý jejich vztah je nesmírně povrchní a cudný, nic o sobě nevědí, a jejich touha všeho nechat a být aspoň jednou spontánní vyznívá spíš jako zoufalé gesto někoho, kdo si nechce přiznat, že už je na to vlastně tak trochu pozdě. Film mě bavil hlavně v první - řekněme romantické - části, kdy se hodně zaměřuje na vykreslení dobové atmosféry New Yorku na sklonku 60. let a sbližování ústřední dvojice postav. Ve chvíli, kdy končí jejich společná noc a děj se přehoupne více do komediální roviny, už má pozornost polevila a film mě tolik nebavil - nepřišel mi jednak vtipný, a jednak mi nakonec bylo jedno, jak to skončí, hlavně ať už to nějak skončí - jak smutné. Kdybych měl hodnotit jen první část, neměl bych problém jít na 4 hvězdy, druhá půle filmu ale bohužel můj dojem stáhla dolů, a tak jednu hvězdu strhávám. Za sebe nemám problém napsat, že APRIL FOOLS je čistě průměrný dobový film, který po těch letech snad už ani za vidění nestojí, škoda.(1.1.2014)

Tento film není ani romantický, a už vůbec ne komedie. Píše se rok 69 a toto je příspěvek do revoltujících filmů. Cestu ke svobodě ale nemá na svědomí ani Absolvent, Půlnoční kovboj nebo borci na Harleyích, nýbrž usazený ženatý investiční bankéř ve středním věku a vdaná panička jeho šéfa. Snaha o nový život není ani romantická ani humorná, ale to o více uvěřitelná.(31.12.2013)