Film o Dobrovském. Není ale tak o něm, jako spíše o stavu českého venkova v první polovině 19. století. V našich zemích se jedná o období velkého klidu bez válek, po porážce Napoleona, v paměti je ještě císař Josef II. lidumil, v jednotlivých správních obvodech si vrchnost v podstatě dělá co chce, postavit se jí může už jen sám císař, jelikož církev přišla za Josefa o většinu moci. Správci dosazení na velkostatky vesele okrádají šlechtu a dřou poddané jak jen to jde. Přesto si lidé žili daleko lépe, než o pár let na to dělníci v továrnách a dolech. Venkov byl jistotou, ostrovem češtiny, od něj se Obrozenci odrazili, aby vrátili jazyk do povědomí širších, zejména měšťanských vrstev. Podporováni několika šlechtici- vlastenci (Chotkové, Nosticové, Šternberkové..) a dalšími mecenáši, pomohli zachránit češtinu tím, že z ní udělali módní hit. A tak dříve vysmívaní podivíni stali se hrdiny českého národa, psalo se o nich, za mnoho let pté se i točily filmy. Ale to "nic", ze kterého to všechno vzešlo, to si dnes málokdo dovede představit. Proto je tento film zajímavým svědectvím, snahou o rekonstrukci doby a jejího uvažování o věcech tehdejších i budoucích...75%(30.6.2012)

• IvonaK

Pozor! Jen pro milovníky starobylé češtiny. Užvaněný film a dialogy naprosto nesrozumitelný. Ani to nemá žádný pořádný děj. Co se týká filmů z vesnického prostředí se Štěpničkovou, tak u mě jednoznačně vede páter Vojtěch.(18.12.2018)

• Marthos

V období vrcholící evropské politické krize přišel Karel Hašler s dalším národně manifestačním projektem, který je sice dokonalým přeludem obrazu Dobrovského v povědomí většiny národa, nicméně dnes už celá ta naoko sofistikovaná obžaloba rozmáchlého germanismu působí poněkud přepjatě. Navzdory tomu jsou závěrečná Dobrovského slova krutou ironií současnosti: Přijde den, kdy správa věcí tvých vrátí se v ruce tvé, ó lide český!(15.8.2009)

Film, který je přesně tím, čím má být. Rovenský umí a herci taktéž. Atmosféra pohlcující. Doporučuji mimo jiné těm, kteří si mylně myslí, že Štěpničková začala s kroji až v Maryše, naopak, ta je nosila už od 31 a prakticky s tím nikdy nepřestala.(26.5.2009)

• Havala

Ano, už chápu proč film utrpěl i onen komerční nezdar. Pro dnešního diváka se jedná prakticky o nedívatelný materiál. Štěpničková hodnocení alespoň trochu vyspraví. Smolík jako vždy zahrál dobře, ale zbytek osazenstva to byla celkem bída. Nebýt CS filmu tak už snad nespatří světlo světa.(6.12.2012)

• - Filmovanie prebiehalo v Chudenici a okolí. (dyfur)