Je půvabná, je chudá, je osiřelá. Ale o své štěstí se umí zasloužit... Mladičká a osiřelá Eliška Irovská, zvaná Líza (Z. Sulanová), se po smrti maminky musí vrátit do Ptačic, rodné obce svého otce. Městská rada se má o ni postarat. Dívenka tedy skončí v sirotčinci. V Ptačicích musí odolávat krutým ústrkům lakomých lidí, nejvíc ji ale trápí zloba a ponižování ze strany dětí. Líza však po matce-umělkyni zdědila mimořádné pěvecké nadání, které jí pomůže vymanit se z maloměšťáckého světa a vydat se vstříc lepšímu životu… (Česká televize)

Ukázka z filmu

Marthos

Jak chudá holka ke štěstí přišla. Dvoudílný román Růženy Utěšilové o příkořích a nelítostných ranách osudu, které těžce dopadají na hlavu ustrašeného sirotka se zlatem v hrdle patříval svého času k tomu, čemu dnes říkáme bestseller. A protože filmaři tehdy vcelku ochotně vycházeli vstříc nenáročnému publiku, v tomto případě početnému zástupu dychtivých čtenářek romantických harlekýnek i jejich časopiseckých protějšků, bylo takřka nevyhnutelné, aby Líza spatřila světlo světa také na plátně. Že se film nemohl a nesměl minout účinkem je zřejmé, zvlášť byl-li vybaven všemi potřebnými ingrediencemi a – to především – populárním milovníkem Rolfem Wankou. Režisér Binovec, již tehdy proslulý svou vyhraněnou konfliktní povahou, si přes veškerá očekávání do titulní role prosadil sedmnáctiletou Zdenku Sulanovou, tehdy neznámou posluchačku pražské konzervatoře, která se dík této šťastné náhodě načas stala opravdovou filmovou hvězdou a jakýmsi českým alter egem hollywoodské Deanny Durbin. Společně se Sulanovou ve filmu také poprvé účinkovali dva budoucí velikáni české Thálie, sedmnáctiletý Rudolf Hrušínský a patnáctiletý Josef Kemr. Předpokládaná divácká odezva, která rozhodně nebyla malá, si přirozeně vynutila pokračování pod názvem Lízino štěstí. Přestože jsou oba filmy do značné míry poznamenány dobou, v níž vznikaly, staly se pro určitý okruh vděčných diváků silným nadčasovým fenoménem i jedním z kultovních erbů prvorepublikové popkultury. ()

troufalka

Lízin let do nebe je filmem od prvorepublikových tvůrců (Václav Binovec, Václav Wasserman, Míla Vích) ale zároveň předzvěstí nové herecké gardy (Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Zdenka Sulanová). Svým námětem i zpracováním plně odpovídá prvorepublikové tvorbě, ale má v sobě zajímavé pěkné dobové prvky, které dokreslují atmosféru celého filmu. Ukázka lidské malosti a vesnické pseudomorálky nakukující každému pod pokličku je ovšem nadčasová. ()

Skuby47

Kniha Růženy Utěšilové Lízin let do nebe byla prvním dívčím románem, který jsem jako malá holka objevila v maminčině knihovně. Bylo to vydání z roku 1938 a bylo už proloženo fotografiemi z filmu, který byl natočen jen o rok dříve a který jsem si později zamilovala. Nemusela jsem si osudem stíhanou Zdenu Sulanovou, krásnou učitelku Zitu Kabátovou, fešáka Rolfa Wanku a plejádu dalších známých herců nijak představovat. Z dnešního pohledu to možná není in, ale hodnotit staré filmy dnešním měřítkem, je asi jako klást si otázku, proč si pravěcí lovci vyrazili na mamuty jen s oštěpy, proč si na ně raději nevzali kulomet. Tyto filmy jsou prostě svědectvím o době svého vzniku a to ne zrovna špatným, jinak by se v televizi stále neomílaly. Možná nejsou dokonalé, ale mají pořád své věrné milující diváky, mezi které se počítám i já. ()

chrispe

Za mě lepší, než pozdější pokračování. Snad i proto, že tento film nebyl zaměřen jen na Lízu (Nebreč Lízo!), ale také na sympatickou dvojici učitelka-poručník. Mladí Hrušínský a Kemr jsou takový příjemný bonus (i když se musím přiznat, že u scény, kdy Jarka Líze ubližuje, aby si ji pak zamiloval, jsem si říkala, co to proboha předvádí). ()

MickeyStuma

Snímek ‘Lízin let do nebe’ byl natočen na základě laterálního příběhu autorky Růženy Utěšilové a jedná se o první díl nazvaného 'Obecní Líza’ z celkově třídílného románu a pojednává nelehký osud osiřelé dívenky. Hlavní role byla svěřena Zdence Sulanové, která se honosila i svým vynikajícím pěveckým talentem a jednalo se o její první filmovou zkušenost. Málokdo však ví, že poprvé před kamerou se tu ukázali i Rudolf Hrušínský a Josef Kemr, ze kterých se rázem stali doživotní přátelé. Jedná se o nádherný příběh pojednávající o době, kdy to osiřelé děti neměli pranic jednoduché. Jen zloba, nenávist a křivda. A že nějaké dítě mělo v něčem talent? Koho to zajímalo, když to bylo chudé a z chudobince. Ale není všem dnům konec a i mezi lidmi se občas najde nějaká ta dobrá duše. Snímek má romantický nádech, citový a humorný náhled a v jistém smyslu i určité dobové napětí. Již přes osmdesát let starý snímek a stále svojí výpovědí má co říct. ()

• Josef Kemr si ve filmu odbyl svůj herecký debut a zároveň navázal celoživotní přátelství s Rudolfem Hrušínským. (Redyx111)
  • Jediné exteriéry, které se točily, byly v Pyšelích u Prahy a Prokopském údolí a to tehdy, když děti pasou krávy a pečou si při tom brambory. Jinak je celý film natáčený v ateliérech Foja Radlice. (Elisebah)
  • Riaditeľ spoločnosti Europafilm Kubišta hľadal predstaviteľku hlavnej role aj na divadelnom konzervatóriu, kde objavil Zdenku Sulanovú. (Raccoon.city)