Nastala chyba při přehrávání videa.
 • troufalka
  ***

  Lízin let do nebe je filmem od prvorepublikových tvůrců (Václav Binovec, Václav Wasserman, Míla Vích) ale zároveň předzvěstí nové herecké gardy (Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Zdenka Sulanová). Svým námětem i zpracováním plně odpovídá prvorepublikové tvorbě, ale má v sobě zajímavé pěkné dobové prvky, které dokreslují atmosféru celého filmu. Ukázka lidské malosti a vesnické pseudomorálky nakukující každému pod pokličku je ovšem nadčasová.(21.6.2015)

 • Radek99
  ***

  Celovečerní filmová adaptace populárního třídílného románu Růženy Utěšilové. Idealizovaný svět prvorepublikové kinematografie se sociálně-kritickým prvkem a kritikou maloměstské/vesnické pseudomorálky na motivy románu pro ženy - proti tomu dva velikáni českého herectví ve svých prvních rolích - klackovitě rebelující Josef Kemr a budoucí milivník Rudolf Hrušínský...to není z dnešního zpětného pohledu zas tak málo! Neprávem trochu opomenutý film...(27.12.2017)

 • Nonna
  *

  Neznám důvod, ale tento přihlouplý a naivní film dávali za mého dětství v televizi vždy kolem Silvestra po obědě. Vidím to jako dnes, jak rok co rok sedíme tiše, jak pěny, několik generací rodiny, u nenáviděné, zlé pratetičky na tradiční zdvořilostní návštěvě. Nesmí se drobit a srkat, smrdí tu zatuchlina a v televizi jde Líza. Nahlas. Strašně nahlas, aby bylo slyšet....Pratetička tiše vzlyká a slzí dojetím, zbytek diváků trpí...........Pratetička už není a od té doby jsem Lízu neviděla. Ale......bylo to hrozné. (Jedna hvězdička za krásného Rudolfa Hrušinského, který už tehdy uměl hrát.)(15.2.2013)

 • Marthos
  ***

  Jeden z dobových trendů velel vycházet vstříc pilným čtenářkám laciných románových příběhů i jejich časopiseckých protějšků, proto se velice záhy ustavila určitá skupina režisérů, která se snadno a ráda nechala zaměstnávat touto oboustranně výhodnou strategií. Dvoudílný román Růženy Utěšilové o trudném osudu osiřelého děvčátka se sametovým hláskem a ještě křišťálovějším charakterem se v žádném případě nemohl a nesměl minout účinkem, zvlášť byl-li vybaven přemírou sentimentálních klišé a populárním milovníkem Rolfem Wankou. Režisér Binovec, již tehdy známý svou vyhraněnou konfliktní povahou, si přes veškerá očekávání do titulní role prosadil mladinkou Zdenku Sulanovou, tehdy neznámou, sedmnáctiletou posluchačku pražské konzervatoře, která se dík této šťastné náhodě načas stala opravdovou filmovou hvězdou a jakýmsi českým alter egem hollywoodské Deanny Durbin. Společně se Sulanovou ve filmu také poprvé vystoupili dva budoucí velikáni české Thálie, sedmnáctiletý Rudolf Hrušínský a patnáctiletý Josef Kemr. Předpokládaný komerční úspěch, definovaný mimořádnou diváckou odezvou, si takřka vynutil volné pokračování, realizované vzápětí pod názvem Lízino štěstí. Přestože jsou oba filmy do značné míry poznamenány dobou, v níž vznikaly, staly se pro určitý okruh vděčných diváků silným fenoménem i jedním z kultovních erbů prvorepublikové popkultury.(4.10.2008)

 • Zloděj kol
  **

  Dojemný příběh z listů pro paní a dívky. Chudý sirotek je utlačován hrubými vesničany, ale najde se několik dobrých lidí, kteří se o něj postarají. Tvůrci si s filmem příliš velkou práci nedali, rychle spíchli levnou konfekci podle sezónního střihu. Film dnes obstojí pouze před milovníky pamětnických filmů a i ti jsou nuceni občas přimhouřit oči. Zdenka Sulanová byla mně osobně sympatičtější coby Madla zpívající Evropě. Z historického hlediska je zajímavé sledovat start Rudolfa Hrušínského v příšerné roli Jarky Rejlka. O něco lépe dopadl jiný debutant Josef Kemr. Zita Kabátová vytváří jednu ze svých kladných rolí a je i mnohem sympatičtější nežli hlavní představitelka.(22.7.2003)

 • - Líza Irovská měla původně tančit. Protože ale Sulanová lépe zpívala, přepsal se scénář tak, že místo tanečnice chtěla být Líza zpěvačkou. (Elisebah)

 • - Dvanáctý český seriál (1937-1939): Líza Irovská a Lízino štěstí. (NinadeL)

 • - Jediné exteriéry, které se točily, byly v Pyšelích u Prahy a Prokopském údolí a to tehdy, když děti pasou krávy a pečou si při tom brambory. Jinak je celý film natáčený v ateliérech Foja Radlice. (Elisebah)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace