Je půvabná, je chudá, je osiřelá. Ale o své štěstí se umí zasloužit... Mladičká a osiřelá Eliška Irovská, zvaná Líza (Z. Sulanová), se po smrti maminky musí vrátit do Ptačic, rodné obce svého otce. Městská rada se má o ni postarat. Dívenka tedy skončí v sirotčinci. V Ptačicích musí odolávat krutým ústrkům lakomých lidí, nejvíc ji ale trápí zloba a ponižování ze strany dětí. Líza však po matce-umělkyni zdědila mimořádné pěvecké nadání, které jí pomůže vymanit se z maloměšťáckého světa a vydat se vstříc lepšímu životu… (Česká televize)

Ukázka z filmu

troufalka

Lízin let do nebe je filmem od prvorepublikových tvůrců (Václav Binovec, Václav Wasserman, Míla Vích) ale zároveň předzvěstí nové herecké gardy (Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Zdenka Sulanová). Svým námětem i zpracováním plně odpovídá prvorepublikové tvorbě, ale má v sobě zajímavé pěkné dobové prvky, které dokreslují atmosféru celého filmu. Ukázka lidské malosti a vesnické pseudomorálky nakukující každému pod pokličku je ovšem nadčasová. ()

Siegmund

Jen si dovoluji upozornit, že zde můžeme vidět Rudolfa Hrušínského v jeho první filmové roli. Chvíli jsem váhal a přemítal, odkud toho klučinu znám, ale pak jsem musel kostatovat, že už zde je možno pozorovat jeho filmové rysy a budoucí herecké mistrovství. Už kvůli Rudolfu Hrušínskému stojí za zhlédnutí. ()

chrispe

Za mě lepší, než pozdější pokračování. Snad i proto, že tento film nebyl zaměřen jen na Lízu (Nebreč Lízo!), ale také na sympatickou dvojici učitelka-poručník. Mladí Hrušínský a Kemr jsou takový příjemný bonus (i když se musím přiznat, že u scény, kdy Jarka Líze ubližuje, aby si ji pak zamiloval, jsem si říkala, co to proboha předvádí). ()

Skuby47

Kniha Růženy Utěšilové Lízin let do nebe byla prvním dívčím románem, který jsem jako malá holka objevila v maminčině knihovně. Bylo to vydání z roku 1938 a bylo už proloženo fotografiemi z filmu, který byl natočen jen o rok dříve a který jsem si později zamilovala. Nemusela jsem si osudem stíhanou Zdenu Sulanovou, krásnou učitelku Zitu Kabátovou, fešáka Rolfa Wanku a plejádu dalších známých herců nijak představovat. Z dnešního pohledu to možná není in, ale hodnotit staré filmy dnešním měřítkem, je asi jako klást si otázku, proč si pravěcí lovci vyrazili na mamuty jen s oštěpy, proč si na ně raději nevzali kulomet. Tyto filmy jsou prostě svědectvím o době svého vzniku a to ne zrovna špatným, jinak by se v televizi stále neomílaly. Možná nejsou dokonalé, ale mají pořád své věrné milující diváky, mezi které se počítám i já. ()

Rattlehead

Ano, uznávám, že je to místy až příliš naivní a sladkobolné. Na druhou stranu právě takové filmy na mě v dnešní době, plné bezduchého cynismu a úchylné rádoby-romantiky, působí jako celkem příjemný balzám na duši. Je to svědectví doby, kdy panovaly úplně jiné mravy. Když si vezmete, jak jsou zde lidé pobouřeni vztahem nezadané, svobodné učitelky a svobodného, nezadaného muže... to kdybyste dnes byli pobouřeni vztahem dvou mužů, tak jste zlí xenofobové. Jak se nám ten svět za necelé století proměnil... A jinak je samozřejmě velkým zážitkem sledovat v dětských rolích dva budoucí Velmistry našeho herectví - pány Hrušínského a Kemra. ()

• Riaditeľ spoločnosti Europafilm Kubišta hľadal predstaviteľku hlavnej role aj na divadelnom konzervatóriu, kde objavil Zdenku Sulanovú. (Raccoon.city)
  • Ve filmu měli podle dobového tisku původně hrát jedny z hlavních rolí například Jindřich Plachta, Jaroslav Vojta a Raoul Schránil. Ještě před natáčením však byly jejich role přeobsazeny a ve filmu se nakonec jmenovaní vůbec neobjevili. (Marthos)