Melodrama a cervena knihovna jak se patri. Wonka a Zita, to je dvojka jak ma byt. K tomu pubertaci Kemr a Hrusinsky. Pekne...Libi se mi jak krasna a usmevava Zita basti s radosti asi 15 svestkovych knedliku k obedu. To by se v dnesni bulimicke dobe asi moc nechytala... :-) P.S.: Vzorny vztah spolecnosti k ucitelum. Z dnesniho pohledu jak sci-fi...jeste ze nejsem ucitel, to bych asi slzel nonstop.(24.3.2014)

Stejně jako v případě pokračování je mé hodnocení stejné. Naivní, pohádkové, ale milé pohlazení po duši. Povedené výkony dětských herců v čele s mladičkou Zdeňkou Sulanovou, příjemní ochránci malého sirotka v podání Zity Kabátové a Rolfa Wanky, zlí a vypočítaví lidé Ptačic, ... Prvorepublikoví filmaři nám opět nabídli kus naivní nevinnosti na filmovém plátně...(18.1.2008)

• Nonna

Neznám důvod, ale tento přihlouplý a naivní film dávali za mého dětství v televizi vždy kolem Silvestra po obědě. Vidím to jako dnes, jak rok co rok sedíme tiše, jak pěny, několik generací rodiny, u nenáviděné, zlé pratetičky na tradiční zdvořilostní návštěvě. Nesmí se drobit a srkat, smrdí tu zatuchlina a v televizi jde Líza. Nahlas. Strašně nahlas, aby bylo slyšet....Pratetička tiše vzlyká a slzí dojetím, zbytek diváků trpí...........Pratetička už není a od té doby jsem Lízu neviděla. Ale......bylo to hrozné. (Jedna hvězdička za krásného Rudolfa Hrušinského, který už tehdy uměl hrát.)(15.2.2013)

• Zloděj kol

Dojemný příběh z listů pro paní a dívky. Chudý sirotek je utlačován hrubými vesničany, ale najde se několik dobrých lidí, kteří se o něj postarají. Tvůrci si s filmem příliš velkou práci nedali, rychle spíchli levnou konfekci podle sezónního střihu. Film dnes obstojí pouze před milovníky pamětnických filmů a i ti jsou nuceni občas přimhouřit oči. Zdenka Sulanová byla mně osobně sympatičtější coby Madla zpívající Evropě. Z historického hlediska je zajímavé sledovat start Rudolfa Hrušínského v příšerné roli Jarky Rejlka. O něco lépe dopadl jiný debutant Josef Kemr. Zita Kabátová vytváří jednu ze svých kladných rolí a je i mnohem sympatičtější nežli hlavní představitelka.(22.7.2003)

Celovečerní filmová adaptace populárního třídílného románu Růženy Utěšilové. Idealizovaný svět prvorepublikové kinematografie se sociálně-kritickým prvkem a kritikou maloměstské/vesnické pseudomorálky na motivy románu pro ženy - proti tomu dva velikáni českého herectví ve svých prvních rolích - klackovitě rebelující Josef Kemr a budoucí milivník Rudolf Hrušínský...to není z dnešního zpětného pohledu zas tak málo! Neprávem trochu opomenutý film...(27.12.2017)

• - Dvanáctý český seriál (1937-1939): Líza Irovská a Lízino štěstí. (NinadeL)

• - Líza Irovská měla původně tančit. Protože ale Sulanová lépe zpívala, přepsal se scénář tak, že místo tanečnice chtěla být Líza zpěvačkou. (Elisebah)

• - Josef Kemr si ve filmu odbyl svůj herecký debut a zároveň navázal celoživotní přátelství s Rudolfem Hrušínským. (Redyx111)