O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

Sadova302b50

Pro mě jedna z těch nejlepších pohádek, které mají datum vzniku po roce ’89. Hororem bych jí nenazývala, myslím, že na to jsou k dispozici jiné kousky. Snímek má ale správný mix strašidelně pohádkové atmosféry, navíc výbornou hudbu, ruku v ruce s dějem vzbuzuje spoustu emocí. ()

Jirkacek

Pohádka O Janovi a podivuhodném příteli pochází z pera dánského spisovatele H. Ch. Andersena a tak jsme doma od pohádky nečekali nějakou velkou zábavu a legraci. Andersenovi pohádky jsou velice smutné, často s tragickým koncem a tak jsem se docela podivil, že nakonec v této vše dobře dopadlo. Sice jsme u ní neusnuli, ale pohádka neoplývala velkým spádem a někdy se táhla jako smrad. Hlavní kladná postava mi sem vůbec nezapadla díky špatnému herci, na druhou stranu bych kladně hodnotil ponurou až děsivou atmosféru a hudbu. Přirovnání k filmům Panna a Netvor nebo Deváté Srdce rozhodně sedí. Vícekrát se však na Jana a jeho podivuhodného přítele už dívat nebudu. Jan a jeho podivuhodný přítel ode mne tedy získávají jen dvě hvězdy **. ()

PORTER44

Trochu netradiční pohádka,chvílemi působí depresivně a děsivě,jak atmosférou tak prostředím,herecky v pohodě ,plejáda českých herců. ()

Lukke32

Jistě, je tu pár chybek a nedotažeností, jsou věci, které by se daly udělat lépe, ale k čertu s tím. Za tu atmosféru, za nádhernou hudbu Petra Hapky, za přítomnost Josefa Kemra - ale hlavně za to, že mě jako jediná pohádka v historii (byť se jedná pouze o TV film!!!) v závěru dokázala téměř rozbrečet a doopravdy chytnout za srdce, zaslouží si plný počet hvězd, mé smeknutí a čestné místo v galerii mých NEJ... ()

xplsek01

Laskavost, moudrost. Řešení životních útrap, kde vítězí rozum nad hloupostí. Ponaučení… Pohádka má vše, co má pohádka mít. Skvělé herecké výkony mezinárodního obsazení. Jedna z posledních výpravných a zároveň moudrých pohádek minulé doby, pak už to šlo s českou pohádkou z kopce. ()

Miranda82

Pro mne nejlepší naše pohádka. Děj, hororové zlo, scenérie, nadpřirozeno, atmosféra, neprvoplánová líbivost. Každoroční vánoční radost. ()

milos.bradik

Myslím, že je to spíše pohádka ve stylu horroru a je poznat ta spolupráce s Němci, i když ta byla i u Tří oříšku pro Popelku. Tady je to ale opravdu spíš pohádka německá než česká a já mám raději českou klasiku. ()

Marsia_Rei

Z dětství si pamatuji, jak mi strašně vadilo, že Jan pořád řve a vyděšeně koulí očima. Dnes mi to vadí také. Jan je podle mě špatně zahraný (herec přehrává) a to pohádce celkem ubližuje. Jan mohl být sympatický hrdina, takhle je to napůl takový přitroublý vesnický balík - a vlastně je i takový nekonzistentní, protože místy to ten sympatický hrdina je. Celkově je to taková divná pohádka, má své kouzlo, škoda toho Jana. ()