O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

wlk1

Tahle pohádka je čiré ZLO!!! Bál jsem se jí jako malý, bojím se jí i teď (a to už je co říct...). Jasných 5*, bez debat.. ()

Morgainne

Není to typická česká pohádka, zřejmě právě proto nedoceněná - děti se jí bojí, pro dospělé zvyklé na nováckou produkci příliš temná a pravdivá. Pro mě nikdy neznamenala klasické pohádkové vítězství dobra nad zlem, ale sílu a moc skutečné lásky nad vším. Zlo tu není ztvárněno neškodným českým čertem nebo nepřejícím králem, ale spíš tak, jak to ve skutečnosti bývá - temnou silou, která stravuje a ničí všechno kolem sebe a mění to na pustinu ... nebo kamennou zahradu. Příběh o síle hluboké lásky, víře v sama sebe, čestnosti a spravedlnosti je podán s tak mistrovským umem, že tato vznešená slova nevyznívají pateticky; přitom si zachovává špetku jemného humoru (především ve dvojici Zedníček-Labuda), a ani šťastný konec nemá příchuť typického pohádkového happyendu. Proto pro mě vítězí nad všemi českými pohádkami, je nesrovnatelná. Jakkoliv zbožňuju Tři oříšky nebo Zlatovlásku, láska Jana a Ágnes stojí nad nimi. Škoda, že není možné dát výjimečně šest hvězdiček. ()

Samarol

Další pohádka s majestátním hradem Bouzov, který patří k mým oblíbeným kulisám. Nejsem velkým příznivcem německých pohádek, a proto jsem očekával to nejhorší, ale byl jsem mile překvapen. Když bych jí srovnával s českou tvorbou, působila na mě na první i poslední pohled trochu chmurně. Ale stejně ji hodnotím kladně a to i přesto, že mezi mé nejoblíbenější patřit nebude. Docela dobře na mě zapůsobil Tomáš Valík v roli chudého Jana. Eva Vejmělková je kapitolou sama pro sebe. Krátký úsměv a jinak stále smutná. Jako v každé její postavě. Prostě na tuhle roli jako stvořená. S klidným svědomím mohu doporučit. ()

WolfIssen

Tvůrcům to asi moc nemyslelo, když nechali Jana putovat přes hory pouze v košili a kazajce... Už proto, že taková pohádka není pro děti vůbec dělaná, třeba jako Třetí princ, mohly být souboje na jiné úrovni než ty přiblblé pohyby, které snad měly souboj připomínat. ()

mirkath1

Jan na mě místy působil jako lehce retardovaný . Obyčejný blb a bez frajera za zády by dokázal tak akorát prd :) ()

Pitryx

Blbá pohádka, nudil jsem se. Nemá to ani razanci ani spád, vleče se to. Dvojka Zedníček + Labuda jsou tedy super. Kostýmy dělal někdo zhulený a souboje jsou spíše na ostudu. No, dobrá, dávám něco za snahu a za tu výše zmíněnou dvojku. Plus panu Kemrovi, kterému nebylo dáno místo. ()

maoc

Neskutečná podívaná, která mne zasáhla v tom správném prepubertálním věku cca 11 let a nesmazatelně se mi vryla do, nestydím se napsat, srdce. Dokonalá Hapkova hudba, perfektní historická lokalizace, kde je bída špinavá, ale plná naděje, kdežto vznešenost okázale honosná a ctnostná, ale studená a temná, skvělé souznění slovenské krajinné poetiky a prostoty života (ovečky, smrt jako mezník, ale přirozená součást života), české naděje, bodrosti a prostonárodnosti (duo Labuda + Zedníček) s německou strohostí a železnou mystikou (krásné jezdkyně, kterých by se ale kdokoliv kromě Sigurda neodvážil ani dotknout, králova koruna spíš jako obruč svírající jeho hlavu) a, a to hlavně, odvaha zobrazit Zlo a Dobro s velkými písmeny. Do příběhu organicky včlenit to, že jen velké riskování přináší velký výsledek a že odvaha k oběti, ať už vědoma nebo nevědomá, jakou měl naivní hlavní hrdina, může očistit a zachránit ty, kteří propadli peklu (sochy). A naznačit, že občas je velmi nejasné a ošidné to, co Dobro a Zlo je - vizte geniální poslední scénu rozloučení s přítelem, která mne přiměla k mnoha úvahám a pochybnostem a do jisté míry tento "otevřený" konec staví na hlavu celý předchozí děj, podobné jako když v Devátém srdci hraběte Aldobrandiniho nahradí nový dvorní astrolog hrabě Mondini. Prostě pecka čenichovka, která vám sebere jistotu, že právě sledujete šťastný konec nebo jen dílčí epizodu věčného boje Dobra se Zlem, včetně převlékání plášťů. Dokonalý mnohovrstevnatý film pro všechny věkové kategorie s vnímavýma očima a citlivou duši. ()

ostravak30

Tak rozsáhle koprodukční záležitost se často nevidí. Bohužel pohádka probíhá velmi často v temné a ponuré atmosféře. Ani Tomáš Valík není zrovna představitelem nejromantičtějšího hrdiny. Na druhé straně je zde P. Zedníček a M. Labuda, kteří v této pohádce působí jako pěst na oko. Jsou vtipní a dávají trochu života do toho umírání. A pak samozřejmě sexy a krásná, přitažlivá Eva Vejmělková. Hudba mi trochu připomínala tu ze seriálu Území bílých jelenů a ta se mi docela líbila. Ale já si tuhle pohádku určitě nezamiluju. Mě se nějak ty koprodukční záležitosti nikdy nelíbily. Asi proto, že ta klasická česká pohádka, pokud se dobře udělá, má něco do sebe víc než ty zahraniční. ()

thesmile

Nejdepresivnější pohádka co jsem kdy viděla. Pro malé děti spíše horor než pohádka :D Vzpomínám si, jak jsem se jí jako malá bála. Ale musím dát těch 5 hvězdiček, protože mi zůstala v hlavě a pokaždé se na ni ráda kouknu když ji dávají v televizi a tak to má u dobrých filmů být ()

TerP

Nemůžu dát více hvězdiček, u téhle pohádky jsem vždycky byla zahrabaná po krk pod peřinou... Bála jsem se kouzelníka či čaroděje, a prostě to celé bylo takové moc drastické pro čtyřleté až desetileté dítě :)) ()

LuckyK

Typicky severská velmi temná pohádka s některými horrovými prvky. Ač je to TV film, je mnohem výpravnější a filmovějšíl než všechny ostatní u té doby i pozdější. Má všechny prvky jako záhadu, napínavé detaily i kmediální element dvou vykuků. Problémm mám vždy s nadpřirozenými prvky, je to pak málo uvěřitelné. ()

Filipes

Naprosto brutální, pro mě nezapomenutelná pohádka. Kam se hrabe Troška se svou Nejkrásnější Hádankou a podobnými....tzv "pohádkami" ()

Heretique

Perfektní pohádka s pěknými kostýmy a výbornou kamerou. Trochu omezena tehdejší technikou, přesto ale skvěle natočená. Temnotou středně propečená, pro děti (obzvlášť pro ty čerstvější) asi na hranici snesitelnosti. A to mimo jiné i tím, že pár věcí je potřeba si domyslet... ()

Nonna

Temná a poměrně vážná pohádka podle mnohokrát natočené Andersenovy předlohy. Hlavní hrdina Jan je poněkud dřevěný, příběh dlouhý, princezna ne moc pohádkově hezká....a přitom dávám pět hvězdiček. Ten film má kouzlo, to pravé, studeně andersenovské. Nevím vlastně, co mě na této pohádce vždy tak přitahovalo, ale mám ji moc ráda a opakovaně si ji pouštím a znovu se tak divně bojím u dveří do paláce, které otvírá děsivý přízrak sluhy (Josef Kemr), nebo v hrobce, kde za Janem náhle vstane z mrtvých tajemný muž v plášti, taky při procházce kamennou zahradou za doprovodu šílenství vyvolávající Hapkovy hudby, v labyrintu skal, kam mizí noc co noc princezna, v horách, kde se Jana snaží obloudit podivné proměňující se dívky......je to vůbec pohádka? ()

zdeci

Aháááá! Tak to je ta "pohádka", při níž jsem před 20 lety čekal, jestli mi něco nevyteče/nevypadne z nohavice! Jsem se bál jaxviňa, ()