O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

Yorkcz

Stále můžu říct že tento snímek překonává dnešní moderní pohádky jak české tak i zahraniční. Na to že je to česká pohádka dávám 95% ()

pakobylka

----- "Svět je plný bezpráví." ----- A právě proto existují POHÁDKY. Aby alespoň na chvilku obnovily ztracenou rovnováhu ... aby umožnily dobru zvítězit v odvěkém souboji se zlem. Protože je to právě dobro, kdo je zákonitě v nevýhodě: Povahou bývá naivní až dětsky důvěřivé - velkého, nepřátelsky naladěného světa obyčejně neznalé ... a běžné praktiky zla jsou mu bytostně cizí. Příběh Jana a jeho podivuhodného přítele je pohádkou VELICE atmosférickou, obestřenou tajemstvím temným jako odvrácená strana Měsíce. Tímto skládám hlubokou poklonu Ludvíku Rážovi, neboť dosáhl kýženého cíle za pomoci prostých, leč nápaditě využitých filmařských triků umocněných působivým, místy trochu zádumčivým hudebním doprovodem. Každopádně je škoda, že nejrůznější důmyslné vychytávky vzaly za své s příchodem digitální animace. Najednou už není třeba přemýšlet, kterak dosáhnout požadovaného efektu a zároveň nepřekročit rozpočet. Kouzlo, originalita i poezie starých filmových triků jedenadvacátému století občas viditelně schází. ()

zette

Na teto pohadce nechapu dve veci. Prvni je ta, ze k dnesnimu dni jsem ji neznal a druha? Proc v takove koprodukci udelali pouze televizni film? Myslim, ze teto strasidelne pohadce k celovecernimu filmu chybi jen malo. Dobry scenar podle Andersenovy predlohy, slusna vyprava, dobra atmosfera a zajimave mezinarodni herecke obsazeni. Zde vsak zaujmou herci v mensich rolich, Kemr, Labuda, Zednicek a predevcim dracice Mapi Galan.-). ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 1990. Výpravná a moc hezká pohádka i když trochu temnější a určená spíše pro dospělé. Hned na začátku pohádky tvrdá realita smrti otce, pak už spíše pohádka s přeci jen temnějším vyzněním, ale o to pohádkovějším koncem. Výrazně připomíná pohádku Sedmero krkavců. Pohádka na svou dobu nabídne velmi slušné triky a řadu zahraničních herců s českým dabingem. A také je zajímavé poznávat ve vedlejších rolích třeba Patrasku, Brožovou či Dejdara. ()

Mylouch

Poctivá produkce, která sice za největšími skvosty televizní tvorby zaostává, ale nechala za sebou kus poctivé práce. Kameraman se sice pro tuto práci úplně nehodil, pomohla mu ale naštěstí v drobnostech nenápadně snaživá výprava, hlavní hrdina života také moc nepobral, ale nad schopností proměn vedlejších postav jeden žasnout nepřestává. 3-4* ()

elle

Jedna z mála povedenějších nestudiových pohádek posledních let. Pohádka má působivou pochmurnou atmosféru, vnitřní melancholickou poetiku a dotaženou vnitřní logiku, která pečlivě odměňuje to dobré v každém. Postava Přítele je velmi zdařilá a pohádka se jí a mnoha dalšími prvky střetává s žánrem fantasy. Trochu slabá je postava princezny Evy Vejmělkové, která je jen hezká a esteticky nešťastná. Vedlejší postavy jsou vesměs velmi hezky československoněmecky obsazené a velmi mě potěšil i jemný i zemitý humor zastoupený v některých postavách (např. dvojice zlodějíčků Labuda-Zedníček skvěle funguje), který netlačí na pilu. Trošku úleva, že tu pohádky nedělá jen Troška. ()

Zdeňka

Jedna z těch strašidelnějších pohádek, kde hlavní postavou je sympaťák Tomáš Valík. Nepotřebuji ji vidět několikrát do roka, ale jednou za nějaký ten uběhnutý čas není špatná. ()

Tomes83

Chceš vědět, proč jsem ti pomáhal? Protože si jako nejchudší z chudých obětoval svůj jediný peníz, aby nezvítězilo zlo! Jednal si, jak ti radil tvůj otec. Jak? S láskou a dobrotou v srdci chlapče. Jednej tak i jako král. Pohádka, která si zasloužila můj respekt, už i když jsem ji viděl jako malý kluk! ()

Tomesh

Dětem bych to nepouštěl, i když to není takovej hard-core jako Anička s lískovými oříšky nebo Deváté srdce. ()

Spock

Příjemné překvapení na poli pohádek. Inspirace severskými pohádkami je zde patrná zejména v tíživé atmosféře skrytého zla a krutosti světa, jež se k hlavnímu hrdinovi jen tak mimochodem staví nevlídně a nijak mu jeho úlohu neulehčuje. Ve své podstatě jsou ve filmu obsaženy velmi kruté momenty, např. pokus o okradení mrtvoly aj., to se v běžné pohádce jen tak nevidí, ale v tomto případě zapadá podobná událost bez problémů do děje a celkové atmosféry snímku. Pro malé děti možná příliš strašidelné, ale pro ty „velké“ jasná volba. ()

Autogram

Zistil som, že z minulosti si túto rozprávku pamätám len matne a ani sa nečudujem. Namiesto rozprávkovosti je hrozivá, napínavé scény sú viac trápne televíznymi efektami ako zaujímavé. Eva Vejmělková nemá hrozne dobré vlasy, ale len divne natočené, a záver je celkom suchý. ()

ghatos

Atmosférická, temnější, nepodlézavá pohádka uzavírající určitou etapu tohoto žánru v Československu. Po revoluci k nám vtrhl dravý kapitalismus a zrovna v pohádkách se to odrazilo dost negativně. 72%. ()

manonfire

Smutné vod sklepa až na půdu. Už ten začátek a mrtvý otec na vánoce. Já vím, že třeba popelčin tatínek je taky mrtvý, ale už je to ňákej pátek, není to aktuální a řeší se to jen zpětně. Ale tady příjde pohled na namodralého pana Brzobohatého, pak hrdlořez Zedníček s ještě záludnějším Labudou, načež se zjeví podivuhodný přítel o jehož motivech a sexuální orientaci mám pochyby dodnes. No nevím. Píšťalka Vejmělková odpískává jednoho hrdinu za druhým. Trochu thriller pro caparty myslím. 30% ()

jefff

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek v dětství. Už si ani nepamatuji kolikrát jsem ji viděl, ale musí to být opravdu vysoké číslo... ()

Braddy

Na televizní pohádku je to skutečně skvělý výtvor. Taky jsem se jako dítě bál, ale nemyslím si, že by to mělo být špatně. Děti potřebují občas trošku postrašit. Dodnes se rád podívám a nechám si běhat mráz po zádech ()

mohamedsfinger

Jako malý jsem se celkem dost bál. A to pokaždé, když tahle pohádka běžela v televizi, ale časem jsem si ji velmi oblíbil. Určitě jedna z nejlepších pohádek novodobé české tvorby (ale konkurence moc není, což?). ()